Sâmbătă,
01.10.2022
Cer Senin
Acum
24°C

Invins

M-au învins. Ne-au învins. Nu știu câți mai eram pe baricade în lupta pentru o societate civilizată. Chiar dacă lupta asta înseamnă să te opui uciderii în masă a câinilor fără stăpân. Ceea ce te face un fel de barbar. „Dacă ai avea copii ai ști cum e să trăiești cu spaima în sân din cauza câinilor”. Am doi copii. Și nici eu nici ei nu trăim cu spaima în sân. Din motive pe care degeaba vi le explic, căci nu vreți să le înțelegeți.
„Sibiul e ok. Dar în alte orașe e un adevărat dezastru. O dată cu adoptarea legii nimeni nu poate spune că nu are un cadru potrivit pentru a se lua măsuri. Băieții să se pună pe treabă și să găsească soluții ca la Sibiu. În ciuda adoptării acestei legi, problema nu cred că o să se rezolve” - deputatul Ovidiu Ganț, unul dintre singurii parlamentari pe care chiar îi apreciam. Poate domnul deputat nu realizează că prin votul său tocmai a șters cu buretele „soluțiile ca la Sibiu”. Pentru că după investiții serioase în sterilizarea a peste 6000 de câini, dânsul a girat omorârea lor și aruncarea acelor bani pe fereastră.
„Personal, nu sunt de acord cu eutanasierea tuturor câinilor fără stăpân, considerând aceasta o faptă plină de cruzime faţă de respectivele animale. Este necesar să ne îndreptăm privirea spre ţările Uniunii Europene, care nu adoptă măsuri de eutanasiere” - deputatul Ioan Tămâian, unul dintre parlamentarii care m-a convins că nu am de ce să îl apreciez. La fel ca și premierul său, Ioan Tămâian suferă de o dedublare a personalității. Omul Ioan Tămâian nu e de acord cu eutanasierea câinilor în timp ce parlamentarul Ioan Tămâian a votat pentru. O fi stricat aerul pe care îl miros în sediul de partid.
Sunt și ei la fel de învinși ca și mine. Oameni care votează împotriva propriilor convingeri. Care nu mai au curajul și determinarea să apere lucrurile în care cred. Care, în loc să fie voci ale rațiunii, preferă să plece capul și să se ascundă printre anonimi. Din cauza unor oameni ca ei nu avem pe cine vota. Pentru că se feresc să devină lideri.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Bogdan Brylynski

de Bogdan Brylynski

Editor
Telefon:
0722 227 297

Comentarii

11 comentarii

marius

Acum 9 ani

unde e in sb ok ? poate din redactie asa pare ...
Raspunde

haha

Acum 9 ani

In Sibiu e OK, auzi la el :))), e plin de caini in Sibiu, nu stiu unde stai tu brylu dar eu in fiecare zi fac sprint de la statia de autobuz pana la scara. Mai toti vecinii o patim. Eu am fost muscat de doua ori anul asta. Auzi la el :))
Raspunde

tamaian

Acum 9 ani

Marele crestin Tamaian a votat pentru ucidere! Un ipocrit! Ca majoritatea parlamentarilor!
Raspunde

marius

Acum 9 ani

nu a votat ptr ucidere , a votat ca noi sa ne putem plimba prin oras fara sa ne manance cainii ... e o mare diferenta
Raspunde

kill kill kill

Acum 9 ani

maimuta spune despre peste ca e prost, nu poate sa se urce in copac.
Raspunde

alex

Acum 9 ani

de ce nu se eutanasiaza toti oamenii de fiecare data cand niste semeni de-ai nostri ucid, violeaza si talharesc in cel mai crud mod cu putinta? eutanasierea este o cale barbara de a ucide niste vieti si nu poate fi sustinuta decat de adevaratele animale care sunt oamenii ...
Raspunde

alexa

Acum 9 ani

mai alex , deocamdata din banii nostri se hranesc cainii in adaposturi si nu invers . sau ?
Raspunde

i kill you for nothing

Acum 9 ani

tin minte copilaria la sat, la munte unde nu stiu sa fii existat problema cainilor fara stapan, tin minte ion creanga care pacalea cainii in povestile lui si ma uit la omul modern care este coplesit de toate problemle simple de viata pentru ca e ocupat cu fotbalul sau cu silicoanele vecinei sau a vedetelor pentru ca e distras dintr-o realitate banala si simpla si ridica la rang de problema orice situatie care trebuie rezolvata de altii. traim intr-o rezervatie de capra vecinului neagra, pisica zboara peste gard, tot timpul altcineva e vinovat si eu vad problema societatii romanesti in curtea romanilor nu in eutanAsia. Oameni buni daca mii de ani neamul asta a varsat sange si s-a batut cum a putut sa apere europa si ne cuceresc niste patrupede sa fie de vina oare ministrul transporturilor ? cine hraneste cainii vagabonzi de unde vin ei si e oare barbara rasa cainilor sau rasa romanului adus cu forta de comunist la oras ? imi aduc aminte din acelasi sat cum se inecau puii de caine care nu erau pastrati. Sa avem un model spartan pentru o societate moderna si umana sau sa nastem o generatie de handicapati si sa ii ingrijim sa ne facem griji pentru handicapul lor. Aruncati ancora in realitatea cotidiana daca un caine da din coada, o haita de caini da le fel din coada ? sau se grupeaza intr-o haita si revine la instinctul de baza, supravietuirea, papa, mancare ? sau sa investim bani in niste ghioarle cand nu avem drumuri spitale scoli educatie si un minim de trai decent? o suma de intentii bune manifestate prost sau poate doar o realitate comuna in care interlopul face legea politicianul o scrie si romanul strange tare din dinti.
Raspunde

no mercy

Acum 9 ani

Bai autorule, tu ai vazut azi imaginile cu acel copil!? Despre ce baricada vorbesti? Copii vs. caini? De ce nu bagi cainii din fata blocului tau in casa? Te invit sa-ti trimiti copiii dupa ora 21 sa duca gunoiul!!!
Raspunde

@botimblanit

Acum 9 ani

Tu si al ciochist, Emil Constantinescu. V-au invins. Fara sa va dati seama ca razboiul era pierdut inainte de a-l incepe.
Raspunde

învingătorul

Acum 9 ani

achtung , dau mūie la învinși !
Raspunde