Duminică,
20.09.2020
Parțial Noros
Acum
11°C

De ce au semnat toti parlamentarii pentru pastrarea curselor Tarom: ”in niciun caz din interes propriu”

25 Septembrie 2013 00:01

Cel care a inițiat interpelarea către ministrul Transporturilor pentru menținerea curselor aeriene Sibiu – București (și retur) - interpelare ce a fost semnată de toți parlamentarii sibieni indiferent de partid - este deputatul PNL, Ioan Tămâian. Parlamentarii au gratuitate pe cursele Tarom, dar Tămâian susține că inițiativa la care au aderat, în premieră, atât politicienii opoziției, cât și cei ai puterii, are alte motive decât cele personale.  
”Noi ne-am gândit să nu pară că, iarăși, parlamentarii vor binele lor. Nu cred că despre asta ar trebui să vorbim în cazul acesta. Cursa Sibiu – București cred că privește pe toată lumea”, declară alesul liberal. În petiția adresată ministrului Transporturilor, parlamentarii de Sibiu susțin că anularea cursei Tarom ce face legătura cu Capitala ar avea ”efecte negative în special în ceea ce privește mediul economic din zona Sibiului”.
”Nu, domnule, eu merg cu mașina la București, n-am timp de avion. Păi, cei, zbor cu avionul și apoi îmi închiriez mașină să pot merge să îmi rezolv problemele? Dar nu-mi dați numele că n-am chef să mă sune ăștia”, a declarat un om de afaceri din Sibiu, proprietar al unei importante firme de construcții.
Interpelarea a fost semnată de toți parlamentarii de Sibiu, cu excepția lui Viorel Arcaș (senator PSD) și a deputatului FDGR, Ovidiu Ganț. ”Eu nu folosesc avionul. Ci doar trenurile CFR”, a declarat Ganț, care spune că nici nu știa de inițiativa celorlalți parlamentari. Ioan Tămâian susține că interpelarea lui a trezit și interesul parlamentarilor de Hunedoara. ”Și ei folosesc această cursă. Dar, când m-au contactat era prea târziu, eu depusesem deja interpelarea”, mai spune alesul liberal.

O rută pentru o mână de oameni

În urma nenumăratelor solicitări de a eficientiza compania, conducerea Tarom a decis în vara acestui an ca, din 27 octombrie 2013, să anuleze cursa Sibiu – București și retur. Motivul este evident: majoritatea zborurilor aveau între 25 și 35 de pasageri, dispuși să plătească 90 de euro pentru un drum de o oră, cu plecare de la șase dimineața din Sibiu și la zece seara din Capitală. Cât timp a fost interimar la Transporturi, Ponta a anunțat că va cere Tarom-ului să nu desființeze această cursă. Noul ministru al Transporturilor, Ramona Mănescu, nu a mai menținut, în declarațiile publice, aceste intenții.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

11 comentarii

Marius

Acum 6 ani

Dar nu inteleg un lucru...de ce au gratuitate Parlamentarii nostri la Tarom??? Sa plateasca macar un euro din buzunarul lor dar sa plateasca! Bulgaria cand a intrat in recesiune, parlamentarii lor mergeau cu tramvaiul si metroul la servici nu coloane oficiale, SPP, soferi, mercedes-uri bmw-uri si altele.
Raspunde

Marius

Acum 6 ani

Dar nu inteleg un lucru...de ce au gratuitate Parlamentarii nostri la Tarom??? Sa plateasca macar un euro din buzunarul lor dar sa plateasca! Bulgaria cand a intrat in recesiune, parlamentarii lor mergeau cu tramvaiul si metroul la servici nu coloane oficiale, SPP, soferi, mercedes-uri bmw-uri si altele.
Raspunde

turist

Acum 6 ani

Cursa Tarom trebuie sa se mentina , si nu pentru parlamentari sau \"oameni de afaceri\"... este o cursa importanta pentru turisti, fiindca asa ai foarte multe legaturi din Bucuresti cu lumea... nu mai trebuie sa te deplasezi la Otopeni cu masina ca sa iei un avion, ci poti calatori rapid si civilizat. Am calatorit mult cu Tarom pe aceasta ruta si de fiecare data avioaneleau fost pline sau aproape pline. Si atunci, care este interesul? Poate sasul de la primarie isi doreste ca toate legaturile cu lumea sa se faca prin Munchen, cine stie... nu am auzit din partea lui nicio opinie...
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Bun, da\' blonda, blonda aia răvăşită din poză ce părere are, că nu mi-e clar?
Raspunde

Cine nu vrea avion?

Acum 6 ani

Principalul transportator pe roți, Ilie Carabulea, nu vrea curse TAROM, pentru ca lumea să circule cu Atlassibul. Ani de zile, datorită lui, nu am avut curse aeriene și, la un moment dat, nu mai circula nici trenul Sibiu-București, din cauza unei stricăciuni la podul de la Cârța, care nu se repara, din dorința lui Carabulea. Sperăm să rămânem și cu tren și cu avion.
Raspunde

@joseph

Acum 6 ani

da, da buna observatie. cine e blonda? e singura chestie care conteaza din toata povestea asta. buna poza. Domnilor de la Turnul Sfatului, poate sapati si ne spune-ti mai mult. ce ziceti? cine stie ce iese .... eu zic sa va uitati mai atent. s-ar putea sa aveti o surpriza
Raspunde

@flugzeug

Acum 6 ani

Băi parlamentari de rahat ,ia mai mergeți domniile voastre și cu loganu,trenu sau autocaru pînă la Bucale că nu vă stă-n gît,că oricum nu faceți nimic pt țara asta ,numai legi strămbe pt voi și neamu vostru de parveniți și hoți sau vreți să mergeți toți la bussiness class cu căte o blondină focoasă pe genunchi ca tămîitul din imagine?ehei,vă înțeleg perfect,pe autostrdă e tare greu cu gropi care vă zgîlție creierii și cu trafic infernal,ia mai reveniți la condiția onui om de rînd ,că doar tot la coada vacii sunteți născuți și crescuți,nu la costume hugo boss și x6 cu bodyguard,fraierilor.
Raspunde

FANFAN

Acum 6 ani

Bai asta cu taromu este un lucru gindit de la centru s-a scoata sibiul din context ,chestia asta se practica de 70 de ani ,si va dau eu una si mai si ,sibiul pina sa vina comunisti la putere si sa ne vinda regionala la CF IASOV ca de acolo se tragea ghita dej tortionaru pus de rusi ,ce au facut stiind ca la sibiu era cea mai mare concentratie de etnici germani ,a elcrtrificat calea ferata evitind sibiul ,asta se intimpla si acum desi avem cel mai modern aeroport din tara si asezat in centru tari ,puternici zilei ne find din partea locului mai bine dirijaza zborurile in lanu de porumb din tg mures si la cluj napoca ca noi sibieni lam pus pe piticu atomic [boc ] si ala adevarat patriot local si -a dirijat bani publici din bugetu tari spre investiti la cluj si acum se bate cu caramida in piept ce viziune economica a avut ,bai sunt convins ca la cit de bogat este carabulea isi permite s-a ia 3-4 aeronave si s-a faca transport in principalele destinati ,spania ,italia ,franta etc dar atunci s-a vedeti faliment la tarom ,ba astia au gindire comuniste si coroborate cu parlamentari fara un pic de patriotism local asta se intimpla te calca in picioare toti neaveniti ,felcitari lui tamaian lam cunoscut personal este un om de calitate si numai jigniti fara probe
Raspunde

@3

Acum 6 ani

Hmmm ..pai Sibiu Buc ...are o medie de 23, 7 pasageri pe avion... Daca asta e o medie care sa scoat profit pt Tarom..ok..dar ma tem ca nici salariul unei stewardese nu se scoate cu media asta..... De ce nu isi inchiriaza parlqmentarii vostri avion de la Tiriac air... Ar ajutavregiunea Centru..o data cu taxele pentru AIS si apooi facand rulaj lui Tiriac Air care are sediul social in Brasov.. Dar ei nu si nu ..sa le taie cursa alora de la Tg Mures.... Ce prostioare vorbesti tu despre turistii care vin de la Bucuresti la Sibiu cu avionul...avioane tata habar nu ai despre turism ..ce fapt rezultatele se vad in numarul de turisti din Sibiu
Raspunde

@8

Acum 6 ani

Fanfan agramatul de serviciu al Sibiului are dreptate.. Ce sa stati voi la mana Taromului..are Carabulea bani gramada sa cumpere avioane..3-4 ..macar..si sa dea gratis zboruri la tot sibianul.. Felicitari pentru ideee...o sa il anunt pe Joseph profesorul tau de gramatica sa-ti dea notabuna
Raspunde

sibian

Acum 6 ani

Interesele concernului Atlassib calca peste orice si peste oricine.
Raspunde