"Sună nostim, dar este un lucru foarte bun. Este o clădire specială pentru maimuţe", a prezentat primarul Klaus Johannis, uşor amuzat, noua investiţie programată pentru Grădina Zoologică Sibiu. Lucrările pentru noul adăpost destinat maimuţelor au fost încredinţate firmei Irmes, din Sibiu, pentru suma de 1,08 milioane de lei, fără TVA. "Lucrările incluse în acest contract cuprind construirea unei clădiri în suprafaţă de 471 de metri pătraţi, cu patru adăposturi interioare şi două spaţii de serviciu pentru prepararea hranei. În faţa clădirii vor fi construite patru ţarcuri noi a câte 45 de metri fiecare", detaliază reprezentanţii Primăriei.
Lucrarea ar urma să fie realizată în 12 luni, garanţia prevăzută în contract fiind de trei ani.
"Grădina Zoo Sibiu are în prezent 16 maimuţe din trei specii: opt macaci, cinci pavieni şi trei lemurieni", comunicat Primăria Sibiu
Foto: turism.sibiu.ro
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 404


Ultimele comentarii
Acum 29 minute
@Marti
Acum 31 minute
Emil
Acum 31 minute
George
Acum 33 minute
Vivi Dragan
Acum 48 minute
HBomb