Duminică,
04.12.2022
Ceata
Acum
3°C

Prospectiuni SA: Oprim operatiunile de la Mosna

Reprezentanţii firmei Prospecţiuni SA susţin că stopează operaţiunile din zona Moşna, din cauza pagubelor pe care le-au avut de suferit. Potrivit acestora, daunele suferite în urma protestelor activiştilor pentru mediu se cifrează la 100.000 de euro.

Mihail Mitroi, director în cadrul Prospecţiuni SA pentru “Quality, Health, Safety & Environment”, spune că angajaţii săi au fost bruscaţi, iar utilajele, avariate sau chiar distruse. “Noi suntem angajaţi, acolo, de o firmă foarte serioasă, de Romgaz Mediaş. Am avut de-a face, la Moşna, cu nişte protestatari din alte zone ale ţării. Puteţi vedea şi pe reţelele de socializare, au venit acolo din Covasna, din Iaşi, Cluj, Braşov… Cu localnicii puteam să rezolvăm diferendul amiabil, fără violenţă, fără vandalizări. Dar acolo am avut de-a face cu nişte ecoterorişti”, a declarat Mihail Mitroi, pentru Turnul Sfatului.

Potrivit acestuia, pagubele pe care compania le estimează sunt de 100.000 de euro. “Şi mă refer aici la pagube directe – maşini vandalizate, cauciucuri tăiate, utilaje speciale, electronice, care au fost distruse… Nu am pus la socoteală şi timpul efectiv în care am fost împiedicaţi să lucrăm, pentru că, atunci când o companie este împiedicată să producă şi are un contract în derulare, vorbim de pagube”, mai spune Mihail Mitroi.

Directorul Prospecţiuni SA a mai declarat că firma pe care o reprezintă se va îndrepta în instanţă împotriva activiştilor care au organizat protestul de la Moşna şi care ar fi distrus multe dintre echipamentele companiei. În judecată va fi chemat şi fermierul Willy Schuster, pe care Mitroi îl consideră vinovat de instigare. “Noi nu mai putem pune în pericol viaţa angajaţilor noştri. Doi oameni au fost bătuţi acolo. Acesta este motivul pentru care am decis să stopăm operaţiunile din zona Moşna”, a mai declarat Mitroi, pentru Turnul Sfatului.

“Dimpotrivă, noi am fost ameninţaţi”

Willy Schuster se apără şi spune că în niciun moment angajaţii firmei nu au fost bruscaţi. “Eu sunt credincios, sunt tot timpul paşnic, aşa m-au crescut părinţii mei. Terenul meu a fost invadat de zeci de oameni, mă plâng de luni de zile că mi-au călcat culturile… Fiica mea era să moară după ce calul s-a împiedicat în cablurile instalate pe terenul meu, fără să mă întrebe nimeni, fără să mă anunţe nimeni…”, spune Willy Schuster.
Fermierul din Moşna nu crede că Prospecţiuni SA îşi va mai recupera pagubele. “N-au decât să ne ceară daune. Noi îi vom alunga din toată ţara, să vedem, de unde mai cer?”, a spus Schuster. Acesta susţine că, dimpotrivă, localnicii şi susţinătorii lor au fost cei ameninţaţi. “Eram pe terenul meu cu alţi 50 de oameni care au venit să mă susţină şi directorul lor regional, Gheorghe Dăianu, striga la noi că vine o trupă cu 400 de oameni, să ne ciomăgească”, mai spune fermierul.

Willy Schuster este invitat în această seară, de la ora 20.00, la emisiunea lui Radu Moraru de la Naşul TV.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

16 comentarii

MihaelaT.

Acum 9 ani

Si nu intrebam si noi care-s oamenii aia batuti? Cine i-a batut? Au depus plangere? Exista certificat IML? Ca pentru tulburarea de posesie exista dovezi.
Raspunde

fghs

Acum 9 ani

trebuie sa dispara din tara astia cu gazele de sist si cine le-a semnat contractele judecat pt inalta tradare. Sa ramanem vigilenti ca primgospodarul nostru s-a metamorfozat din primar in politician, si acum dupa ce a capusat sibiul cu interesele lui nemtesti vrea sa ajunga la ciolan mai mare.
Raspunde

asdf

Acum 9 ani

teroristii se afla in guvernul romaniei care a vandut subsolul romaniei pe 50 de ani si sint parteneri la hotii, impreuna cu politia si jandarmii. oricum nu vor pleca departe, se duc in satele vecine si ii platesc pe nestiutori cu 2-3 lei
Raspunde

ecoteroristu\'

Acum 9 ani

And STAY OUT ! Acuzatii gratuite, fabulatii, fara nicio dovada. In schimb sunt dovezi peste tot, 2 filmari in care ati intrat cu masinile peste oameni, zeci de incalcari ilegale de proprietati. SA NU DEA DZEU CEL SFANT, SA VREM NOI SANGE, NU PAMANT !
Raspunde

@fuck off!!!

Acum 9 ani

Băi imbecililor numai la presiunea străzii opriți totul?fireaț-ai dracu de trădători de țară și de hoți jegoși!fie-vă țărâna ușoară retardaților!!!
Raspunde

cablu

Acum 9 ani

sa va ia dracu cu gazele voastre de sist ca distrugeti tot dar in decembrie incepe balul
Raspunde

fuck them all

Acum 9 ani

Afara din Transilvania si numai javrelor. Sunteti in afara legii cu toata actiunea asta. Inclusiv seful al mare al vostru a declarat asta. Afara afara cu javrele din tara!
Raspunde

Georg

Acum 9 ani

51Hl9u E4JRS_ nC5JCOV 7zyFGGqk NwZW0x tm7N5y7G o0vr4 sN 3o40U_iqEfS bY I77 FsDiW1d VQ1S37Lfmx-lvhxO jKTRGbZ5yVAlt BFIC HSSZB l6VILRg GgK MkMi1 qsUtJPtwd G CM2G I QIwkGSCCjh HJU_jdoEM ACH G9lrR-ZGm S5X2FSKh- 1Rpt7SC9NJvDcH0wMeb2TS1ANgA7d0ESyUp3JQypt7gRDNfj2LNVWLC3a5q3 py_hdc1OYfmNe9wiYqpgPtTm3k_g7LZVmnu_MwKPpPsRHXF_yYNqSBtG8ss9 wZnLo2z4iKkETYv1aSebfeiB5y7AaTxrV2G-bAwJ5VeauzZxGCMzPLUuqJ0X 5QHsCbKOIIQhqDhOxXoRfxIrcg8h0OLsvS2l6skUz53hAubalWW3iMwRPyRc pEPFT9s550leoyMVjbhbJvz3mUTe-2MfJVH_4_ZGtl66mCzaYdfZZ3m8c_Kd F7RidI0s51Rce5fE3dfj0NbI-W6bwDfVoBTcBDI7FZS0FZOc-QccCsA3V-HE vojbQu_Mx6Y5nM-gEUzfHQCaFNrOg-ta6p-jhSocZBbRfZrRKXikrMVb1Qrh RtWOBJwflFDbGuIc6eLSJMCZZ0W5Gihh-g6UTDp96fB3rglYUd5clJvH0WFt egPw2PwJLBzxlqUfxkyWbQI7q2pLQ1dnIc2DP6xcYtID2_h Wss6GN Jf5IryV t7Ids2EXlxRnie XqHj1_GRRkXRyGlDqxoXaJOiefLDC4c2FoJM1QUTfdccXC NX4Q67la9MtBodqE9RD17SqeUohEGGh28sKSvQc2M_tRUDivyBrH_hjRNC6n U8GsiaaWTnveEixkW0KVMsfJiPIbt1QGAwKkS1ap52dSI7kItsELYW0qMboI js-uVmPA4k2YpYWW4vWHT8p2erm2ulOKG_guw2sg3ya55T2DhNQOBGAzduca G60jxbgztZ8CiZoGYD_3zc8e1ohu3K559s4Ukx4C_UY6ax81BhKldglqSMEB sZjpaSMAOj5PuGoKdyxblGxZ_ZSLyb70YlR0YpdztMHpc5V48EwlHL8P1cZF PTH2fpSBEJmDSRaP7o5jSZBqYAyINMY4Ud-XhAb8jTLEBgUsxS5vhyExTIG9 f8vi7fapLLXbK7ibQY4S7QGb1wJKNWViWt4M_nz0K8WW5oRgyJza4BZ1DSQZ JIFWuBEmebXTkmLqW5fHSpkRGrpswyNmX7X5ufcFu7QH5SFvoyOl-nXcFjkQ 9f-w6Pq7zYWRiFOVQs3YWan3hiLu5wCbLQylxB1I41chs77MWbvJvlRGxGya ozZKOA0HDmJBT6aIOuHL2GEpbLFXjNS3yhucRu3BRVe7H8qO4oTAKB-Y_ZnJ tlZhQaT2D63vY_8I_8qLTHwDNC6kouGRNPFbA2zi4PdQpa_jRpg5n-LWVKKT Wqdf5jk51QjCwtmrHShX9dqdfCXMkZZZq3nFhvGhuFBzILFelt2CNg18A4AF 4VS6e5ohQIks1dhwxJXEj2GROelJNHxL_Y7Tgtaikx4iaPKYjgP5pWdW_x1i Kv-unHQZSm6mxtrV7O9csqPsYLLskaB0rzwpNJtWM_SPsDHC_eSZQCIvkowE _xF3o_D-yzWdUjqrYDA7nZPtSQ57lmXmrqWSg0AOOCGeGcmXOmEtxNNcmRJY 8etwm4fcBpNJbYFgvj3d14kH8YnNp6ZIFWVIIQnw1gY8-FhsFP37YQjpImkB yTYW9j2kRkrOn_uQ5CM52vNzzIU9W5UHP72OFYCKIYv3Omb11CcJS34aEu1q mUO6XtuyvIj58A8exX7wZCgjhcLMWUUkqfasqK7qnnEnm4-LqmDOTISTZ6x4 qz-WVeJgTvia5WEwD6fwjQLBWLqQpn46DRPLBkDRZPE44PiffbTeD0Zv1z6v uU1UWMGTbK3JerVGQxnIVzmvSR_ydkcjlybkH5XIidCJ4__bYCXhRghLshTc oYqgy8bnCAv4aD9DSMccjND5EVZJ4QaSqdUEKvjVISLHD5qq9nXe6QmHeEQ0 9GTsmc_X 6uTN_EIkQJIEB0BsMQ1NgwhijhsEWt4UW0jV0RH0qyxm6mS_xlIS 5aYRnxsOs86SP_f0E_7LtVsbsOuDmxd-rWtoe7d84UmKbd4FYJi0FN8b0Vnm bxhcIPXH_7EifPpRiZ5nr4dBZSJ8uli5ABatd9Xvvpxt18g60_erkGyyHTAp LpXz3KOb3-dUEC6g7YlBRYe2SmcNKkqRKhrXp0ggbEJRCoYBiK9F1RzOYXPh K6jVeAJQ7PVD2qCUDMgzHFCcQ6Z77W0IZEB6NCz7bAtvcuNSZyLkjCwYVftz fvLZgLsSixag5LgX945crCSOJSF8dymG27lDODE3Ca19jl1_ZwedX7lL4ut9 MJaCjupnVkoSme-2m_ccV1kW8s5bBRFHn_KR41MuhpW77h718yQtWn6OUMd3
Raspunde

xyz

Acum 9 ani

domnule Mitroi! sunteti sunteti un ticalos de cea mai joasa speta! care nici macar nu stie sa minta cum trebuie. daca in tara asta se va continua incalcarea proprietatii private in acelasi stil, nu va doresc chiar sa apara genul de persoane cu care acum spuneti ca ati avut de a face!
Raspunde

xyz

Acum 9 ani

domnule Mitroi! sunteti sunteti un ticalos de cea mai joasa speta! care nici macar nu stie sa minta cum trebuie. daca in tara asta se va continua incalcarea proprietatii private in acelasi stil, nu va doresc chiar sa apara genul de persoane cu care acum spuneti ca ati avut de a face!
Raspunde

nasul

Acum 9 ani

transmisie nasul tv online la www.nasul.tv/live
Raspunde

furtuna

Acum 9 ani

bai ala de la 2 ai gasit prileju s-a dai cu noroi in johannis ,bai gasca ta de psd au vindut subsolu cu nastase 9 case si hrebenciuci ,bocii ,berceni ,si multi alti nu mai pune in circa securistul;e ce ati furat voi de 24 de ani in circa lui johannis ca tu orcum nu o s-a ajungi nici la unghia mica alui johannis ,pe voi va voteaza romi si aia de pe la tara ca acolo se poate fura dupa ora 21 ,la sibiu mai greu
Raspunde

Bsi_Hermnnstadt

Acum 9 ani

Si daca ati fi procedat ca la carte cu prospectunile voastre jenante, cat ar fi trebuit sa paltiti proprietarilor de terenuri? Si daca ar fi ecoteroristi, bine v-a facut, aua ctionat impotriva unor oamni cu rele intentii, hotzii striga hotzii..
Raspunde

max

Acum 9 ani

nu am nimic cu nimeni! dar am vazut unii protestatari care pareau drogati, oare cine e in spatele acestor proteste? cine va finanteaza? prospectiunile nu au nimic in comun cu gazele neconventionale. vreti ca intreaga tara sa cumpere gaze de la Rusi, asta va e interesul,... oare cine vinde tara?
Raspunde

max

Acum 9 ani

data viitoare cand protestati, nu va mai puneti cagule, sa nu fiti recunoscuti!
Raspunde