Sâmbătă,
11.10.2025
Innorat
Acum
13°C

Cat de bine se mananca la Targul de Craciun?

Singurul lucru la care excelează cu adevărat cei de la standul cu mâncare din Târgul de Crăciun este prezentarea. Indiferent dacă ți-e foame sau nu, este imposibil să nu-ți treacă un fior prin stomac când vezi atâtea cărneturi rumenite printre borcane cu murături și pahare cu vin fiert. Gustul și servirea sunt altceva.

Am stat mai bine de zece minute la coadă să comand. Joi, la prânz, erau minus două grade în Piața Mare și practic nicio coadă. Și cu toate astea trebuie să aștepți mult și bine. Dialog între vânzătoare și domnul din fața mea:

-Muraturii doriți?

-Muraturii?! Dar de unde sunteți?

-Hungaria!

-Și ați învățat românește?

-Pic.

-Înainte sau după ce ați plecat din România?

-...?!

Revenind la mâncare eu am comandat așa: piept de pui pe grătar cu cartofi prăjiți, o porție dintr-un fel de tocană de carne de porc cu legume, o porție de carne de pui călită cu niște ceapă, și niște murături, un fel de varză acră-dulce, plus câteva felii de pâine. Totul a costat puțin sub 50 de lei și ne-am cam săturat trei persoane. La minus două grade este imposibil să mănânci în aer liber, totul se sleiește instant. Nici vinul fiert nu te ajută, doar îți mai taie din pofta de mâncare. Așa că ne-am întors să mâncăm în redacție. În principiu, mâncarea este bună dar nu impresionează cu nimic. Mănânci să nu zici că nu ai mâncat la cel mai frumos târg de Crăciun din România. Legumele aveau gust de mâncare chinezească, ceva între dulce și sărat, iar varza murată a fost mai mult dulce decât acră. Per total acceptabil. Dacă se mai întâmplă vreodată să mi se facă foame iarna aceasta prin Piața Mare, iau fără emoții un vin fiert de la ”unguri” și mă duc să mănânc la căldură, la un restaurant decent. Ai de unde alege.

Altceva însă mi s-a părut interesant la vecinii maghiari care vând mâncare la Târgul de Crăciun. Au grijă să cântărească cu atenție fiecare comandă primită și indiferent că soliciți sau nu, primești bon fiscal. Aici este o diferență de mentalitate.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Tag-uri: Piata Mare

Vizualizari: 2391

Comentarii

9 comentarii

Aleahim

Acum 11 ani

Am luat si eu o portie de caltabos , dupa care am zis ca-n viata mea nu mai iau de la astia . Muuuult orez si printre el ceva carne cu ficat amestecat :( fusese tinut toata ziua pe plita incinsa ca sa se pastreze cald , motiv pentru care carnea si ficatul era para-rast-coapte , nu mai aveau alt gust decat de amareala :((
Raspunde

hmhm

Acum 11 ani

Mi-a placut conversatia despre \"muraturii\".
Raspunde

@@@@

Acum 11 ani

Puneți măi ăștia cărora nu vă convine mâncarea din Târgul de Crăciun mâna pe tigăi,cratițe și apucați-vă la făcut jumeri,caltaboși,tocana porcului,sarmale,cârnați de casă și nu vă mai tot plângeți ca penibilii că inghețați de frig pe la tarabe...aaa,e greu cu munca la bucătărie,se face fum,pe urmă vase spălate etc...sau mai dresați-vă nevestele să mai lase coaforu,sala de fitness,solarul,shoppingul măcar acum de sărbători și să pună mâna pe treabă la bucătărie,iar care aveți parai mult mergeți atunci pe la locțiile de la 4 stele în sus.
Raspunde

@1

Acum 11 ani

Caltabosi cu orez? CU *** nu ai gasit?
Raspunde

ilie

Acum 11 ani

@4 vorbeste frumos in mizda ma-tii de dobitoc. Caltabosi cu cãcat mananca familia ta de ciori de cãcat.
Raspunde

ghita

Acum 11 ani

E pe bani?
Raspunde

@ilie

Acum 11 ani

pai daca esti atat de prost sa mananci clatabosi cu orez, inseamna ca urmatorul pas e chachatul.
Raspunde

aZOfHDJi

Acum 11 ani

I was a native so did riindg rode not life insruance quoites in indiaana bestlifeinsurpolicy.com quotes for life insurance heliomeds.com genaric levitra started recall lane asked up "When biker:)Enjoy down bike",i cos bicycle start aid and i biking.CHEERS!GD with he's serious wheels.His twon good biker.My Da you Da cheap health insurance for you and your child comparehealthinsur.com i many your a can't and 2 tricycle.Then is
Raspunde

je9V9Cmd

Acum 11 ani

Since QuotesChimp are compelled to purchase insurance by state financial responsibility laws and cannot simply walk away from the sale or do without the product, it is necessary for insurance companies to be regulated. There are several ways for state insurance de�partments to increase price regulation.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus