Duminică,
28.11.2021
Cer Senin
Acum
13°C

Dar din dar se face rai: Ilie Carabulea a primit "Crucea saguniana" de la Mitropolitul Ardealului

În a treia zi de Crăciun, IPS Mitropolit Laurențiu a oficiat Sfânta Liturghie la Biserica “Naşterea Domnului” din Sibiu, la slujbă participând și numeroase persoane publice din Sibiu. Alături de omul de afaceri Ilie Carabulea, la aceeași slujbă au mai fost prezenți: președintele Consiliului Județean, Ioan Cindrea, prefectul Ovidiu Sitterli și rectorul Academiei Forțelor Terestre “Nicolae Bălcescu”, generalul Ghiţă Bârsan.

Evenimentul s-a încheiat cu ceremonia acordării distincţiei „Crucea șaguniană pentru mireni” lui Ilie Carabulea. Conform  Mitropoliei Ardealului, decizia de a acorda această distincție a venit ”pentru sprijinul oferit de-a lungul timpului mai multor biserici din Arhiepiscopia Sibiului”.

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

42 comentarii

cici

Acum 7 ani

distinctie de la penitenciare cind primeste?
Raspunde

unu altu\'

Acum 7 ani

mare omenie si cu biserica asta..ofera distinctie unui fost puscarias, unui om care isi trateaza angajatii ca ultimele fiinte de pe pamant, unui hot...etc...toate astea pentru ca a dat \"spaga\" la bisericile din arhiepiscopia Sibiului
Raspunde

@autor

Acum 7 ani

Daca scriai \"Crucea Saguniana\" era ceva de capul tau, asa, cand nu-i stii scrie corect numele distinctiei nu dai decat dovada de analfabetism. Si cine se uita in gura unui analfabet?
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

3, Ce mai contează numele distincției când ea este oferită de un infractor încă nedovedit, către un fost pușcăriaș??? <br> Care este valoarea acestei distincții și ce mesaje transmite ea în condițiile astea? <br> Pare a fi mai curând, Crucea Şacaliană.
Raspunde

radu

Acum 7 ani

abia astept popa de boboteaza. auzi ca daca nu sunt acasa sa las bilet in usa cu data cand ma gaseste :). incredibil. toti hotii.
Raspunde

@4

Acum 7 ani

Acest fost puscarias tine angajati cateva mii de sibieni, care stau totusi acolo cu toate nemultumirile de care se vaita intr-una. Inchipuie-ti un Sibiu fara firmele acestui fost puscarias.
Raspunde

Memoria

Acum 7 ani

Pai nu il injura Preainaltul acum vreo 2 ani? Si-a platit domnul Carabulea datoriile. Oricum, stimatului domn Laurentiu doar titlul de baron ii lipseste. In rest are tot ce a avut domnul Saguna.
Raspunde

x

Acum 7 ani

Urmatoarea cruce,care va fi?
Raspunde

jennifer

Acum 7 ani

6, esti tare amuzant, crezi ca cineva e Alfa si omega? Da, imi inchipui un sibiu fara el ar fi un sibiu cu multe curse aeriene, cu Mai multe trenuri in gara. Omul acesta franeaza dezvoltarea orasului.
Raspunde

totul e de vanzare?

Acum 7 ani

cam cat costa sa ma faca sfant? sau trebuie sa fac puscarie in prealabil? TVA au platit la spagile primite de la infractor?
Raspunde

Intrebare

Acum 7 ani

Pai dupa procesul pentru Hotelul Continental, nu-l \"surghiunise\" Biserica, si le-a interzis oficial popilor sa faca afaceri cu firmele lui? Chiar, cat a costat iertarea?
Raspunde

beton

Acum 7 ani

unul e frana in dezvoltarea aeroportului iar celalalt e jalnic pt niste bani. plus ca a impartit Mitropolia Ardealului in doua cu Anania de la Cluj. nea ilie cat costa pt sfantul atlassib sa-l treaca in calindar?
Raspunde

@9

Acum 7 ani

invata, asculta si incearca sa privesti peste limita ta actuala, poate vei pricepe ceva mai mult decat auzi pe la suetele tale in care frustratii isi urla durerea. Gandeste cu capul tau si poate, poate poti ridica stacheta.
Raspunde

alzara -medic liberal

Acum 7 ani

Toata lumea canta -n struna ierarhilor ortodocsi cu gandul la voturi : d -le Iliesiu te -am votat pentru un spital decent, nu pentru a ne spune ca e \"obligatoriu \"sa sustinem financiar Catedrala M.N. .Donati -va indemnizatiile etc BOR 4 ani si apoi va credem. Cu prima ocazie in Sibiu va duc la spitalul judetean. Sa nu spuneti ca tine de C.J.V -a luat D -zeu mintile? Nu intindeti coarda. Sarbatori meritate! Forza, Antonescu! .
Raspunde

cunoscător

Acum 7 ani

Pentru cine nu știe, Î.P.S. Laurențiu a înmânat Crucea Șaguniană în urmă cu câțiva ani și lui George Becali. Căutați în arhiva de presă!
Raspunde

hk

Acum 7 ani

biserica dezamageste din nou prin asocierea cu personaje de cea mai joasa speta si nu numai!
Raspunde

puscariasul

Acum 7 ani

Toti sunt niste porci.....
Raspunde

marginean

Acum 7 ani

Bietul Saguna! Nu mai are urmasi care sa le interzica o astfel de farsa?
Raspunde

cum suna ...

Acum 7 ani

DISTINSUL INFRACTOR
Raspunde

periscop

Acum 7 ani

dar pentru care fapte? reale, nu pretexte...
Raspunde

Bsi_Hermanntadt

Acum 7 ani

..de-a dreptul ridicol
Raspunde

Doamne fereste

Acum 7 ani

Parca revad filmul The Godfather III
Raspunde

un sibian

Acum 7 ani

de astia 2 ne putem lipsi pentru un Sibiu mai bun. Oare dupa ce da coltu domnu\' Injiner se va boteza o strada dupa \"măria sa\"?
Raspunde

gogu

Acum 7 ani

De ce va mirati, domnilor? Drumul spre credinta trece si prin capitalism... Poate dl. Carabulea va contribui cu o suma de bani pt. ca biserica sa ii ajute pe saracii Sibiului, pe cei care nu isi permit sa calatoreasca cu Transmixtul sau cu Atlasibul...
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Apăi, gogule, dacă ceea ce fac barboşii ăștia în straie poleite are legătură cu credința, atunci și ce face carabulea se poate numi capitalism.
Raspunde

cititor

Acum 7 ani

Conducerea Bisericii îl caracterizează pe Ilie Carabulea şi pe cei din firmele conduse de acesta drept “păgubitori ai Bisericii” şi face un apel către toţi preoţii să nu mai aibă vreo legătură aceştia. “Dacă nu se va dovedi înţelegere din partea celor ce au păgubit Biserica cu o asemenea valoare, sporind doar a lor avuţii, între Arhiepiscopia Sibiului şi societatea care ne-a păgubit nu va mai exista nici o legătură! Preoţii noştri vor fi rugaţi să nu solicite nici un ajutor, dar nici să primească vreun sprijin de la aceştia, pentru că este incompatibilă calitatea de „ctitor şi binefăcător”, cu cea de „păgubitor al Bisericii!” Mustrarea cea dreaptă a lui Dumnezeu e mai greu de purtat decât orice pedeapsă omenească, trecând din neam în neam!”, se arată într-un aspru comunicat de presă remis de conducerea Mitropoliei. vezi turnul sfatului 18 aprilie 2010
Raspunde

mihai

Acum 7 ani

Să înţelegem prin aceasta că prin donaţii, biserica iartă? Unde scrie ... să nu ucizi, să nu furi, ....Cum se simt ceilalţi deţinători ai Crucii Şaguniene? Toţi sunt nişte foşti puşcăriaţi, cotizanţi la biserică pentru iertarea păcatelor?
Raspunde

porunca a 11 - a :

Acum 7 ani

sã plãtesti ! Cui trebuie ! Sãrbãtori meritate ! Alzara .(am auzit din Dealul Mitropoliei : asigurari spirituale! Uciga -l toaca ; pe cel /care -o merita!)
Raspunde

carambulea

Acum 7 ani

crucea saguniana pentru carambulea? am vomitat instant. rusine inca odata pentru popa streza–ghiaur pacatos. biserica se decredibilizeaza in fiecare zi.
Raspunde

Ce-i cu țigănia asta ?

Acum 7 ani

Ce-i cu țigănia asta ? S-au judecat, s-au certat, au făpcut circ public și acuma sărută scuipatul? Această lipsă totală de conduită demnă din partea amândurora este dea dreptul scandaloasă. Păcat de sibieni că au asemenea „personalități”. Mă bucur că nu locuiesc între cei doi moguli murdari.
Raspunde

lopataru sef

Acum 7 ani

la brutarie ilie la brutarie cel mai iubit dintre sibieni la multi ani intrebare sau intre bare.in alta ordine de idei HAI SA FACEM UN CANAL CU POPI CA SUNT PREA MULTI.CINE E CU NOI STRIGA HEI!!!!!
Raspunde

radu

Acum 7 ani

La câți bani a ciordit carabucea o sa ia si semiluna pârțoplastică cu eșarfă în grad de găozar
Raspunde

BD in actiune

Acum 7 ani

dai banu\' , iei FRAMU\'
Raspunde

unu\'

Acum 7 ani

Sunt curios ce parere au Andrei Plesu si Dorel Visan despre noul lor \'\'camarad\'\'!Despre Cindrea,alt \'\'crucificat\'\',stim ce parere are.
Raspunde

Je!

Acum 7 ani

In Tribuna articolul despre preamaritul nea Ilie este interzis la comentarii! Asta spune tot despre semnificatia titlului acordat:)))
Raspunde

unu\'

Acum 7 ani

Totusi fotografia e exceptionala!Priviti-i pe protagonisti:Streza:\'\'M-am facut frate cu dracu\',Doamne iarta-ma!\'\',Carabulea: \'\'Credeai ca te joci cu mine?\'\',popa: \'\'Sper ca n-am venit degeaba-n puii mei!\'\',copchilu\': \'\'Cresc io mare...\'\',ochelaristu\':\'\'Sper că se gată iute!\'\'
Raspunde

alt JE

Acum 7 ani

@ 35 : ai dreptate. in ziarul de casa a lui carabulea este interzis a se posta. de ce? stie el dom\'inginer
Raspunde

pfui...

Acum 7 ani

pfui tziganie gratuita.....tipic tziganiadia...un hotz il da crucea hotzului mai mare.......ha ha tzara de tampitzi si prosti....
Raspunde

@38

Acum 7 ani

Aici ai dreptate sasule,în prostia ta cruntă ai și tu odată dreptate...streza și cu carabulea să-și dea mâna după ce s-au porcăit ca la ușa cortului ani de zile....e tare de tot dar și de tot rahatu...bleahhh...totul e pîn la bani ....arză-iar focu!!!
Raspunde

hi hi

Acum 7 ani

esti de serviciu fraiere si citesti toate commeturile ?ce bine k am gasit dinou k iara a fost data trecuta,un idot de care sa facem misto....nopate buna pe situl de rahat....ce fraier penal potzi fii....hi hi
Raspunde

@40

Acum 7 ani

Fraier ești tu behinderte penner aus Rumanien....ciocu mic și marș la somn ...iar dacă sit-ul ăsta ți se pare de rahat de ce mai intri pe el loază?stai ascuns acolo în boscheții din Munchen și nu mai fă clăbuci aiurea pennere!
Raspunde

Odin

Acum 7 ani

Popa din dreapta zici ca-i agent Smith din Matrix intr-o zi mai proasta :)
Raspunde