Joi,
26.11.2020
Ceata
Acum
-2°C

Johannis: Cladirea de la Liceul Carol este excelenta pentru Liceul de Arta

03 Ianuarie 2014 14:35

Primarul Klaus Johannis susține că mutarea Liceului de Artă în locul Liceului Carol este soluția perfectă pentru problema de care s-au plâns profesorii de acolo de mult timp: lipsa spațiului. ”După părerea mea, Liceul de Artă se va muta în clădirea unde funcționează Liceul Carol. Eu cred că este o soluție excelentă pentru Liceul de Artă. Știți bine că eu am fost implicat direct în sistem, am lucrat în Inspectoratul Școlar, cunosc situația și de când știu eu, Liceul de Artă s-a plâns mereu de această clădire, fiindcă este prea mică. Sălile de repretiții, dacă mergeți sunt cam de 8-9 mp, mici, improvizate, și de când îi, s-au plâns că nu au spațiu. Dacă se mută la Carol, au spațiu. Este o clădire mare, clădire făcută pentru școală, chiar o școală bună, a fost seminariu ortodox, sălile sunt spațioase, se pot face săli de repetiție. După mine, este soluția ideală pentru Liceul De Artă. Pentru Liceul Carol, soluția este să se comaseze sau să fie absorbit într-un liceu care se menține, cum este Independența, pentru că așa cum este acum, Liceul Carol nu are rost să mai funcționeze”, a declarat Klaus Johannis în cadrul unui interviu acordat ziarului Turnul Sfatului. Întrebat ce s-ar putea întâmpla cu actuala clădire în care funcționează Liceul de Artă, Johannis e de părere că s-ar putea înființa o altă șocală: ”Nu știu ce se va întâmpla după ce pleacă Liceul de Artă. Poate parohia dorește să înființeze acolo o școală sau să ofere clădirea unei școli, nu știu. În această fază, nu cred că e nevoie să amestecăm lucrurile foarte tare”, a mai spus Johannis. Interviul integral cu primarul Sibiului va fi publicat luni, 6 ianuarie.

Comentarii

12 comentarii

mentalistul

Acum 6 ani

sugi scaunu ma Jonhel, muta Liceul de arte si deschide un super mata acolo .... pisatii cu tarata in cap.
Raspunde

masa

Acum 6 ani

Normal ca sti ma boule. Biserica Evanghelica o sa dea spatiu la fututi aia de lic. Brukhental.
Raspunde

sibian

Acum 6 ani

...dute inapoi in gaura de unde ai iesit de ai vocabularul asta.daca nu iti convine de ceva ai doua variante..vorbesti mai cumsecade sau cauti un oras unde iti place sa traiesti
Raspunde

mentalistul

Acum 6 ani

vezi-ti de drumul tau ma \"sibiene\" si nu te m-ai lasa prostit de toti....
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 6 ani

Am vrut sa NU citesc citatele din sasul sef al Sibiului (astea nu pot fi numite articole...), dar ... mai bine nu le citeam... nu stiu cum poti sa rostesti vorbe \"celebre\" de genul \"de cand ii...\"\", dar mai tragic este ca nu stiu cine ma mai scapa de sasul pseudostiutor de limba romana, cand o gramada de semianalfabeti se dau mari sibieni si il voteaza, chiar daca ei nu ar trebui sa detina drept de vot...
Raspunde

disperatilor

Acum 6 ani

ba este cel mai indreptatit s-a vina cu propuneri ba frustrati de pretutindeni de ce nu va luati calabalicu si mergeti in cocina de unde proveniti ,ba securist parsiv asa crezi ca vei acede la functia de primar cred ca tu esti si in spatele amenintarilor cu moartea a primarului ,pina unde teadus ticalosia ,te dau eu si cu numele s-a vada sibieni cu ce progenituri traim in sibiu
Raspunde

gogu

Acum 6 ani

Multe licee industriale sau tehnologice ,cum li se spune acum, ar trebui desfiintate sau transformate in scoli de arte si meserii! N-are niciun rost sa functioneze licee unde procentul de promovabilitate a bacului este sub 25%. O idee buna ca liceul Carol sa fie comasat cu Independenta!
Raspunde

@6

Acum 6 ani

Când doi îți spun că ești beat, du-te de te culcă.
Raspunde

alzara

Acum 6 ani

Un truism : cea mai rentabla investitie (material si spiritual) este educatia. Odata asumatã, la treabã :copilul trebuie sa iasa din scoala educat si capabil de munca eficientã, dupa talentul fiecaruia.
Raspunde

maria ex-sibianca

Acum 6 ani

Puteti conversa mai civilizat? Aveti mari pretentii ca nu sunteti MITICI!
Raspunde

2HHWqgFfT

Acum 6 ani

During the first 60 days. During the first 60 days the QuotesChimp is in effect, it is subject to cancellation upon reasonable notice (often 10 days) for any reason. Since agents often bind their company to a policy, the laws of the states permit companies to cancel. If this is done, it is usually because the insured has somehow misrepresented the facts and circumstances surrounding the issuance of the policy.
Raspunde