Luni,
22.07.2024
Parțial Noros
Acum
27°C

Prima cursa Sibiu – Londra e pe 14 iunie. 319 lei biletul, dus

Prima cursă a unei companii de tip low-cost între Sibiu și Luton (aeroport în apropiere de Londra) va fi efectuată sâmbătă, 14 iunie 2014, de la ora 22:20. Biletele au fost puse deja în vânzare, iar costul unuia este de 319 lei, cu toate taxele incluse, pentru o persoană adultă. Cei de la Wizz Air, care vor opera această rută, au introdus și prețuri promoțional de 179 de lei, care este aplicat însă unor curse din toamna acestui an. Prețul de 179 de lei este cel mai mic ce va fi practicat, anunță reprezentații Wizz Air.
Costul unui bilet Luton (Londra) – Sibiu pentru ziua de 14 iunie 2014 este de 59,99 lire (aproximativ 328 de lei). Avionul care face legătura între cele două aeroporturi va fi un Airbus 320, cu 180 de locuri pentru pasageri.

Două curse pe săptămână

Legătura între Sibiu și Londra va fi asigurată de două ori pe săptămână, marțea și sâmbătă. În aceste zile, avionul pleacă de la Londra la 16:55 și ajunge la Sibiu la 21:50. Retur, avionul este programat să decoleze de la Sibiu la 22:20 pentru zborul cu o durată de două ore și zece minute (aterizează la Luton la ora 23:30).
Programul de iarnă prevede că plecările de la Sibiu își vor modifica orarul, astfel încât decolările să fie programate de aici de la ora 12:50.

”Dacă va funcționa, vom crește”

Directorul comercial al Wizz Air, György Abrán (foto), a declarat că este posibil ca zborurile companiei pe care o reprezintă să devină mai frecvente de pe Aeroportul Internațional Sibiu. ”Viteza de dezvoltare depinde de cum va funcționa noua rută. Dacă va exista cerere, cu siguranță vom crește și frecvența, dar și rutele de zbor. Nu pot să spun acum care ar putea fi aceste noi rute”, a spus György Abrán
Maghiarii de la Wizz Air vor primi ajutoare de stat printr-o măsură aprobată de Comisia Europeană. Valoarea acestor ajutoare de stat nu a fost făcută publică de autorități. ”Ajutorul de stat este asigurat în funcție de numărul de pasageri”, a declarat Iulia Ivancea, directorul comercial al Aeroportului Internațional Sibiu.
Președintele CJ Sibiu, Ioan Cindrea, i-a invitat pe cei de la Wizz Air să participe și la alte licitații pentru acordarea de ajutoare de stat. ”Am pășit într-o nouă etapă de dezvoltare a aeroportului. Eu le mulțumesc public celor de la Wizz Air”, a mai spus Cindrea.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

50 comentarii

x

Acum 10 ani

3h si 10 minute este orarul de zbor!
Raspunde

johan

Acum 10 ani

take that... Brasov :))
Raspunde

Andrei B.

Acum 10 ani

Nu e problemă, personal în Braşov doresc linişte, CURĂŢENIE şi un trafic aerat. N-avem nevoie de aeroport, autostradă, capitală de regiune sau alte bălării ce-ar degrada nivelul de trai. Pentru că nu se rezumă totul la bani.
Raspunde

vasiladi

Acum 10 ani

orice inceput este greu! multi s-au opus firmelor low cost,monopolul lufthansa-austrian-tarom,in conditii de concurenta incepe sa scada. astept si ryanair,easy jet,si tarom lowcost(un economist demonsta ca se poate)
Raspunde

un sibian

Acum 10 ani

in sfarsit un pas inainte pentru aeroport...sper sa nu se opreasca aici
Raspunde

@johan

Acum 10 ani

Cum e cu tariful 319 fix cu taxe incluse la wizzair... Vai de capul vostru de prosti..hahahaha
Raspunde

Dani

Acum 10 ani

Astept mult mai multe curse de aici..., sa rivalizam cu Tg Mures sau Cluj
Raspunde

@7

Acum 10 ani

Cum ma sa rivalizezi cu clujul ca sibiul e un satuc. Nu mai fiti ridicoli mai ca rade toata tara de voi
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

EXCELENT COMMENT: [...]3. Andrei B. (IP 92.86.13.234) Nu e problemă, personal în Braşov doresc linişte, CURĂŢENIE şi un trafic aerat. N-avem nevoie de aeroport, autostradă, capitală de regiune sau alte bălării ce-ar degrada nivelul de trai. Pentru că nu se rezumă totul la bani. (13:58:11)[...]
Raspunde

In( honor)of the old team....

Acum 10 ani

Inceputul este bun,sa speram ca noua relansare a aeroportului cu aceasta echipa tanara sa aduca beneficii tuturor . Gata cu armata.
Raspunde

Ovidiu

Acum 10 ani

La pretul asta nu e deloc low-cost si Lutonul nu e deloc in Londra. Mai bine dai 20 de euro in plus si \"stai in fata\" cu Lufthansa :)!
Raspunde

dorin

Acum 10 ani

Praf in ochii prostilor, in 6 luni le suspenda din lipsa de pasageri.
Raspunde

dcm

Acum 10 ani

Asteptam cu interes licitatiile pt cursele de Germania, wizzair zboara de la tg-mures iar 80% din passgeri sunt din Sibiu! Mii de multumiri snapanilor spaguiti care tergiverseaza de ani buni licitatiile
Raspunde

Catre Ovidiu

Acum 10 ani

Asa este! Te lasa si in Heathrow si sunt mult mai competenti! Din pacate, romanii nici nu se sinchisesc sa caute pe site-ul Lufthansa fiindca sunt convinsi ca vor fi cu mult mai scumpi!
Raspunde

Cxxxin

Acum 10 ani

Fa o cautare pe Lufhansa. Este 302 Euro pentru aceleasi date pentru Londra, competentilor!!! Eu le doresc succes si azi imi fac rezervare pentru zborul inaugural. Nu inteleg de ce se asteapta alte licitatii pentru Germania. Mergeti cu Lufthansa!!!
Raspunde

Catre Cxxxin

Acum 10 ani

Si pretul la Wizz cu bagaje ajunge la 200 euro!!!!!!!!!!! Diferenta aia de 100 euro este nesemnificativa! Si Lufthansa te lasa pe Heathrow, nu la dracu in praznic in Luton!
Raspunde

Cxxxin

Acum 10 ani

Este fix 170 euro cu bagaj (sunt membru wizz discount) si daca mergi 2 oameni, sunt deja 260 euro. In plus nu mai schimbi si pleci de la tine din oras. De ce trebuie sa fim carcotasi? Eu cred ca trebuie sa ii sustinem. Pretul e la fel ca la Cj sau la Tgm si avioanele sunt pline. Asteptam si numarul de curse ca la Cj si la TGM
Raspunde

Maria

Acum 10 ani

Pe cand zboruri Sibiu - Kassel-Calden Germania ??
Raspunde

Mijimimi

Acum 10 ani

Italienii de la Bee air voe sa isi mute sediul la sibiu. l-au auzit pe cindrea ca sibienii sunt prietenosi cu investitorii. Sa vina beeeeeee.
Raspunde

Oitelor

Acum 10 ani

Iar a-ti primit pomana pe banii tarii, ajutoare de stat ca nu au ciobanii sibieni bani de belet. Rusine sibienilor!capuse ce sunte-ti!
Raspunde

eu

Acum 10 ani

iasovenilor va roade invidia....
Raspunde

Italianul

Acum 10 ani

Mai bine ceva decat nimic, mai bine tarziu decat niciodata. Sa se dezvolte aceasta ruta si apoi sa vina si altele: Roma (sau Bergamo/Bologna), Madrid (sau Barcelona). Poate si Paris. Trebuie facuta concurenta puternica aeroportului din Tg. Mures, pentru ca Clujul deja... a decolat tare!
Raspunde

joseph

Acum 10 ani

Oițelor, am primit, băi, că noi am fost premianți la școală, n-am băut cerneala ca tine!
Raspunde

pt 20

Acum 10 ani

Noi oitele vedem langa noi MAGARII! Tu corespunzi vedeniei: moldo-oltean rupt de foame, milog, barfitor, muradar. Va stie orice sibian adevarat dupa cum va purtati la blocuri si pe strazile Sibiului . Sunteti lucru slab si inalte tari unde va dati ardeleni. ”Bojdeuca din lut si paie”, pleaca la tine nu mai sta in munca nostra ca de 100 de ani Ardealul si Banatul au dat bani ca sa vi se faca orase intregi. Esti prea bun pentru Sibiu. Cine naiba te tine aici? Lasa-ne cu oitele noastre. Ne descurcam si fara MAGARI.
Raspunde

@20

Acum 10 ani

^intelectualule^ ! comunistii va puneau sefi ca erati buni de delatori. eu am avut un sef care scria tot ca tine: ^a-ti primit^. cersesti ajutor?
Raspunde

Coițelor

Acum 10 ani

La școală ați învățat cât să treceți clasa, da\' în pauze le sugeați brebenelul sașilor de foame !
Raspunde

joseph

Acum 10 ani

Coițelor, asta cam așa este .... Adevarul este că noi sibienii suntem ilegal de proști.
Raspunde

@27

Acum 10 ani

Prost ești tu băi fraiere de joseph!
Raspunde

achtung

Acum 10 ani

joseph = diversionist din Rep. Moldova, agent FSB/KGB, pe numele lui adevarat ( civil) Ion Chișleag
Raspunde

Un bucurestean

Acum 10 ani

Bai hahalerelor din Sibiu ... in afara de banii pentru zbor va mai trebuie multi bani pentru transferul din Luton pana la Londra, plus o gramada de bani pentru cateva zile de stat prin Londra ... e unul dintre cele mai scumpe orase de pe glob! Voi credeti ca toate cheltuielile se rezuma numai la costul zborului? Dupa prima data de mers la Londra o sa va treaca voua repede cheful ... Asa ca in maximum an cursa se va suspenda din cauza lipsei de pasageri ...
Raspunde

tex

Acum 10 ani

ca tot romanu\'! hai sa ne scuipam si sa aruncat cu cct in noi...ca doar asa se face! ne meritam soarta toti, sibieni, brasoveni, olteni sau moldoveni! tipic...romanesc, pana si tiganii sunt mai uniti ca noi...rusine sa ne fie, noua toti, macar ce-i care aveti putere intelectuala, ca cei care n-au, vorba aia de unde nu-i nici dzeu nu cere. uitat-ti unde s-a ajuns: de la o cursa noua...ne injuram! asa ne trebuie, sa ne scuipam reciproc! ca doar suntem romani!
Raspunde

tex

Acum 10 ani

cei si uitati, greseli de ortografie
Raspunde

Culae

Acum 10 ani

Este de urmarit daca aceasta cursa o sa functioneze. Sunt ceva sibieni si valceni care lucreaza acolo, plus este posibil ca ceva turisti englezi sa vina inspre Sibiu. Kassel-Calden din Germania este un aeroport mort, nu isi are sensul cu o cursa la sibiu. Interesant ar fi Köln/Bonn sau Dortmund. Astea sunt orase in care e de munca, sunt romani multi, e potential. Plus Olanda foarte aproape.
Raspunde

@32

Acum 10 ani

Ar fi bine sa mentina cursa cat de mult se poate....dar uita -te si tu ..\"80 % din pasagerii de pe Tg Mures sunt sibieni\" In plus nu ne scuipam intre noi....clujenii , bucurestenii, brasovenii, moldovenii...se scuipa cu cei din Sibiu... Asta ar trebui sa te ingrijoreze
Raspunde

nicu 25

Acum 10 ani

luton centru londrei 10 lire centru hetrow 18 lire centru gatwick 15.5 lire desteptilor toate aeroporturile din londra sunt la cativa km de oras... in afara de city airport asta e la vre-o 9km de centru... voi aveti impresia ca londra asta e un fel de brasov sibiu sau bucuresti? e cam cat tot judetul sibiu are centura ocolitoare mai lunga decat autostrada a1 asa ca nu va mai ***i pevoi cu discutiile astea puerile despre unde si cum ar trebui sa zbori.. ps ar trebui sa fi idiot sa zbori cu lufthansa pentru 300 euro pana la londra cand o poti face cu 80 doar un snob imbibat si idiot poate spune ca zboru cu o tava din sibiu (bobardieru\' lufthansa) cu escala la munich, doar pt ca e lufthansa. bine ca au venit doar ca sbz a mai avut curse ieftine spre spania cu bluair si au renuntat dinanumite motive la ele ....sooooo succes
Raspunde

un sibian

Acum 10 ani

pentru inceput e bine dar asteptarile sunt mai mari...
Raspunde

un sibian

Acum 10 ani

pentru inceput e bine dar asteptarile sunt mai mari...
Raspunde

mirel

Acum 10 ani

pe cand Valencia\'?
Raspunde

mda

Acum 10 ani

E foarte amuzant cum multi isi fac planuri de cumparat bilete cu 80 de euro. Cum au mai scris si altii aici pe langa 80 de euro mai trebuie inca cateva sute de lire bune ca sa nu zic 1.000 sa faci vacanta la Londra. Apoi tot mai avantajos e sa faci vacanta printr-o firma de turism. Iesi la jumate. A doua problema. Nu sunt multi sibieni care lucreaza in Londra. Daca e sa faci curse mergi spre in special spre Germania sau Italia eventual Spania. Acolo merge grosul. Intr-un an e la baie zborul Sibiu-Londra. Sunt curios cei care jubilati pe aici de cate ori o sa zburati la Londra in viitorul apropiat. Aeroportul e un moft pentru un oras mic ca Sibiu asa cum e si la Tg. Mures si chiar Cluj. Mai bine am avea in Sibiu aer curat, mai putine ciori, sa fie spalate arterele ca sa nu mai inghitim praf, sa fie plantati castani (pe care i-a nenorocit sasul asta abject) si sa avem autostrada spre Arad-Ungaria-Cehia-Austria. Asa ceva e practic nu niste curse facute pentru unii care vor sa spele bani prin pseudoaeroportul pe care il administreaza. Aeroportul nu e facut pt. sibieni ci pentru unii ca sa spele bani si sa se imbogateasca. Asa ca mai usor cu osanalele pentru wizair si spagarii aerodromului sibiu.
Raspunde

Italianul

Acum 10 ani

Sunt doua surse importante pentru traficul in aeroport: romanii care lucreaza in strainatate si turistii care vin la Sibiu. Cert este ca SIBIU este cel mai important oras turistic din toata Romania si pozitia ei este ideala. Daca Romania va lucra in mod serios sa faca promovare in strainatate, si daca aeroportul va avea curse low cost care Italia, Germania, Spaniam fiti siguri ca Sibiul va deveni orasul numarul unu pentru turism in Romania. Faptele in loc de vorbe. Si respect.
Raspunde

ardelenii si sibienii stabiliti in DETROIT,USA

Acum 10 ani

INTREBAM,NI SE ASIGURA TRANSPORT INTRE AEROPORTUL DIN LONDRA SI AEROPORTUL LUTON ?????>>>!!!!
Raspunde

roman american

Acum 10 ani

AR FI FOARTE BINE CA PLECARILE DIN LONDRA[LUTON] - SIBIU SA FIE LEGATE DE SOSIRILE DIN USA,CA CHICAGO,DETROIT,NEW-YORK etc.TOTI CARE VENEAM PRIN OTOPENI DE ANI DE ZILE VENIM PRIN SIBIUL NOSTRU DRAG DIN ARDEAL.VA MULTUMIM . d.c.[-mitu suciu]
Raspunde

roman american

Acum 10 ani

AR FI FOARTE BINE CA PLECARILE DIN LONDRA[LUTON] - SIBIU SA FIE LEGATE DE SOSIRILE DIN USA,CA CHICAGO,DETROIT,NEW-YORK etc.TOTI CARE VENEAM PRIN OTOPENI DE ANI DE ZILE VENIM PRIN SIBIUL NOSTRU DRAG DIN ARDEAL.VA MULTUMIM . d.c.[-mitu suciu]
Raspunde

@41@42@43

Acum 10 ani

Ce pusca mea faci tu in State...ca la o asa intrebare cred ca pana acum ai venit in Europa numai cu vaporul , innot sau ai facut ocol prin Alaska....dar cu avionul sigur nu ...asa o ineptie ai intrebat... Chiar si pentru un sibian( de felul vostru cam tolomaci) un asemenea comentariu e prea mult
Raspunde

@44

Acum 10 ani

Lasă-i băi să trăiască toți,să-și spună toți păsurile,tu vrei numai tu să scrijelești tastatura egoistule,ce,agramații,americano-românii n-au dreptul la libera exprimare?vezi că te spun lui klaus!
Raspunde

m

Acum 10 ani

bai, ati mers doar cu carutele pana acum...la low cost-uri se schimba pretul si de la saptamana la saptamana, uneori si mai frecvent. pana in iunie o sa se schimbe de muuulte ori. @20 sibiul era singurul aeroport nesubventionat, de aia nu erau aproape deloc low costuri. daca muresu\' nu era subventionat, cred ca avea doar wizz-ul de budapesta(si nici ala in fiecare zi, ca acum).
Raspunde

@43

Acum 10 ani

este tren si autobuz
Raspunde

@43

Acum 10 ani

Faci cam 2 ore.....
Raspunde

@39

Acum 10 ani

esti ilegal de dobitoc.
Raspunde

Andre

Acum 10 ani

Este totusi incredibil cum de la o veste relativ buna (introducerea une noi curse, desi ajunge la un aeroport mai departe de Londra), lumea incepe sa se insulte si sa se injure. In ciuda spagilor si manariilor, este totusi un pas inainte. Astept acum zborul Paris-Sibiu :-) Si va asigur ca vor fi foarte multi clienti, deoarece de pe Tg Mures si Cluj zboara multa lume din Sibiu si Brasov. Ne-am saturat sa batem drumul Bucurestiului si vrem sa sustinem dezvoltarea frumoaselor orase transilvane.
Raspunde