Vineri,
01.03.2024
Cer Senin
Acum
10°C

FOTO Cu cat au crescut preturile la combustibili in Sibiu

La benzinăriile OMV și Gazprom din Sibiu prețul benzinei și al motorinei premium este aproape 7 lei. Cele mai multe benzinării au adăugat noaptea trecută aproximativ 50 de bani la prețul fiecărui sortiment de combustibil, în funcție de calitatea oferită. Benzinăriile cu cele mai mici prețuri practicate în această dimineață în orașul nostru sunt Aral și Euroil.

La stația Gazprom de pe strada Ștefan cel Mare în această dimineața benzina se vindea la prețul de 6,28 lei și 6,92 lei cea premium. Motorina se vindea la 6,42 lei și 6,73 lei.

La stația MOL de la ieșirea spre Brașov benzina se vindea la prețul de 6,28 lei iar motorina la prețul de 6,42 lei.

Stația OMV de pe bulevardul Vasile Milea vindea în această dimineață motorina la prețul de 6,42 lei cea obișnuită și 6,73 lei cea premium. Benzina simplă se vindea la prețul de 6,28 lei, iar cea de calitate superioară la prețul de 6,92 lei.

Benzinăria Euroil, tot de pe Bulevardul Vasile Milea, avea afișate în această dimineață cele mai mici prețuri din oraș: 5,85 lei motorina și 5,70 lei benzina.

Stația Aral de pe Bulevardul Ștefan cel Mare vindea în această dimineață motorina cu 6,20 lei și benzina cu 6,10 lei, după ce aseară aceeași benzinărie vindea motorina cu 5,85 lei și benzina cu 5,70 lei.

Majorarea accizei pentru carburanţi, de 7 eurocenţi pe litru, a intrat astăzi în vigoare, având ca efect creşterea cu 0,41 lei/litru a preţului la benzina cu plumb şi fără plumb, motorină şi petrolul folosit drept combustibil pentru motor (kerosen), potrivit estimărilor Ministerului Finanţelor.

Potrivit calculelor anunţate anterior, acciza pe carburanţi va aduce la buget circa 2,5 miliarde lei.

Reprezentanţii Rompetrol şi ai Petrom estimau, în februarie, că majorarea accizei va determina scăderea vânzărilor de benzină şi motorină cu 1%-3% în primele trei luni de la aplicarea acestei modificări, după care consumatorii ar urma să se obişnuiască şi să revină la consumul anterior.

Transportatorii corecţi, care îşi desfăşoară activitatea legal, vor beneficia de o restituire de 4 cenţi din cei 7 cenţi, sumă care va fi achitată trimestrial şi pe baza facturii de achiziţionare a carburantului, a declarat duminică premierul Victor Ponta.

El a precizat că actul normativ care va reglementa acest sistem va fi aprobat miercuri de Guvern.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

21 comentarii

Cetățean de Sibiu

Acum 9 ani

Prețurile cresc din nou, dar salariile rămân la fel.. sau chiar dau înapoi. Oare de ce nu putem avea și noi salarii ca în Germania, Franța, sau chiar Grecia, care e în faliment...
Raspunde

Problema rezolvata

Acum 9 ani

Pentru ca tu, in loc sa muncesti, stai si comentezi la calculator.
Raspunde

Georg

Acum 9 ani

Putin nu bate cu parul....Cine nu asculta, plateste dublu, sau i se taie si gazul de tot...
Raspunde

@problema rezolvata

Acum 9 ani

noroc cu tine ca muncesti
Raspunde

Pentru ca meritam....

Acum 9 ani

Pe dincolo, daca se facea asa ceva, azi era lume in strada, , soferii blocau strazile, erau greve peste tot...pana cand se rezolva problema.Se punea presiune sa nu uite boii aia de sus ca trebuie sa ne reprezinte pe noi si nu pe clientii politici. La noi....lasa ca merge si asa.Suntem impotriva ideii, da suntem prea comozi sa facem ceva. Morala : Ma plang de situatie...da nu fac nimic...sa nu pierd cumva emisiunea lu\' Maruta.
Raspunde

Georg

Acum 9 ani

Spuneti-i lui ARITON sa mai dea un telefon )in limba rusa) de urgenta la Moscova, a mai facut-o si s-a si laudat intens cu asta, sa rezolve situatia..IMEDIAT SCAD PRETURILE LA BENZINA si GAZ... Tace & Face....
Raspunde

@Georg

Acum 9 ani

Micule pui de comunist pontist ... preturile la benzina le-a scumpit ala de il pupi in c....r . Ponta il cheama. Mars cu propaganda de aici!
Raspunde

Sibian

Acum 9 ani

Trebuie sa se iesim in strada nu se poate asa ceva.Sa le fie rusine!Jos Guvernul*
Raspunde

K.Samuel

Acum 9 ani

Mai sunt laudatori ai fostului USL pe aici? Imi pot explica de ce, dupa ce tara este pe crestere economica din 2012, inca este nevoie de asemenea scumpiri, chiar fondurile pentru investitii au fost decimate?
Raspunde

zeus

Acum 9 ani

Cetatene de Sibiu de asta te plateste Primaria sa stai la calculator sa comentezi...USL ia masurile corespunzatoare pentru tot si toate.
Raspunde

Cetățean de Sibiu

Acum 9 ani

@2.. noroc că muncești tu și nu comentezi la calculator, nu? @10.. du-te și ***în fund în continuare.
Raspunde

Georg

Acum 9 ani

Am fost inteles gresit: E vorba de ECONOMIA MONDIALA, deci Resurse Energetice si manipularea preturilor in functie de dependenta Europei fata de Rusia si POLITICA LUI PUTIN, nu de persoane mie necunoscute...N-am pomenit nimic despre USL sau PLAGIAT....
Raspunde

mi-e sila

Acum 9 ani

urmeaza alegeri. oare se va schimba ceva, sau tot cu astia ramanem?
Raspunde

autostrada

Acum 9 ani

bai cu ce vreti s-a construiasca autostrada iasov -comarnic ,90 de judete sunt insolvabile au datori care nu le permite nici sa-si plateasca salarile dar tine echipe de fotbal in prima liga ,afara de vreo 3-4 judete ,restu faliment SA ,voi de ce credti ca au planuit regiuni si cu capitale la preferatele lor ,ba orase umflate bombastic fara sustinere economica cum sunt ,cele 8 stabilite crezind ca pacaleste lumea ,vine bani aia multi si trebuie cheltuiti pe proiecte viabile nu pe mofturi megalomane si iresponsabile cum au facut astia de se dau mari politiceni zonali cum a fost ,boc ,vodcaroiu ,nastase 9 case si acum mai nou dupa modelu rechinilor psd ponta ,s-au nu vedeti cum vrea s-a ne spele creierile cu necesara autostrada sibiu -pitesti ca asta nu este rentabila ca ne dau aia bani 90 la suta din valoare ,este rentabila aia iasov -comarnic din bani publici in intregime ,asta da economist fura de la noi si da la alti ,ba da prosti ne cred astia cu multe diplome universitare si cu studi la sorbona si yale+harward
Raspunde

siby

Acum 9 ani

Preturi de astazi la combustibili in Germania (nu la pompele de pe Autostrazi): benzina super95 - 1.49 eur (aprox 6.62 lei) benzina super E10 - 1.46 eur (aprox. 6.49 lei) motorina noormala - 1.33 eur (aprox. 5.92 lei) motorina super - 1.39 eur (aprox. 6.18 lei) Uitati-va si minunati-va! Cu un salariu lunar (1300-1500 eur) sub media pe economie (1850 eur) se pot cumpara cam 1000-1200 litri de combustibil, cu mentiunea ca in weekend preturile scad frecvent si cu 10%!!!! Mai este necesara comparatia cu Germania?....Problema este ca doar in Europa se regasesc aceste preturi astronomice la combustibili; e si normal avand in vedere piata auto din acesta zona a lumii.
Raspunde

@[trompeta]

Acum 9 ani

Ba trompeta,iar delirezi,ai visat alta tara cu 90 de judete,verifica bine ce medicamente ai luat si cumpara mai multe sa visezi bine noaptea.Ai mare grija ca mariile compani sibiene sunt cu ochii pe tine si te vor.
Raspunde

@16

Acum 9 ani

Străine....o luat bag seamă prea mult XANAX ....so luat după braȘOVeni....și uite în ce hal făr de hal o AJUNS....săracu...el și joseph au mai rămas să miroase beșinile chiolhannusului:)))))))))))))))))))))
Raspunde

unu

Acum 9 ani

ia nu mai faceti bascalie,grohaitorilor,s-o referit la 90 la suta din judete
Raspunde

@18

Acum 9 ani

Te doare adevăru despre tată-tu cel handicapat și analfabet??????????????hi hi hi hi:))))))))))))))))))
Raspunde

io

Acum 9 ani

Cred c-ati vrut sa scrieti ca euroil si aral au crescut preturile la ulei de transformator si apa, ca ceea ce vand ei nu e in niciun caz benzina sau motorina.
Raspunde

stopfracturare

Acum 9 ani

Duminica, 6 aprilie, ora 16, Piata Mare, Sibiu! Ziua Nationala ANTI-Fracturare hidraulica. Event Facebok: facebook.com/events/272826889545175 Cititi, nu va lasati manipulati! Nu aveti voie sa fiti impasibili la otravirea Romaniei!
Raspunde