Luni,
05.12.2022
Innorat
Acum
8°C

Viaductul din Vasile Aaron, atribuit spre reabilitare pentru peste un milion de euro

Primăria Sibiu a semnat la începutul acestei săptămâni un contract în valoare de 4,6 miloane de lei, fără TVA, pentru lucrările de reabilitare a viaductului din Vasile Aaron, dar și pentru reconfigurarea circulației în zonă. Contractul a fost atribuit, în urma unei licitații, asocierii formată din firmele Construcții SA, Sinecon SA și Geiger Transilvania. Termenul de execuție este de 12 luni de la data ordinului de începere a lucrărilor, iar garanția solicitată prin contract este de cinci ani de la recepția lucrărilor. Potrivit declarațiilor făcute anul trecut de către reprezentanții administrației locale, lucrările de reabilitare ale viaductului vor fi făcute prin restricționarea circulației pe câte o bandă pe sensul de mers, dar fără a închide total circulația în zonă.

Un nou sens giratoriu

Înaintea licitației, valoarea lucrărilor era estimată la 6,88 milioane de lei, fără TVA.  Viaductul a fost construit în urmă cu mai bine de 30 de ani, aceasta fiind prima reparație capitală comandată.
Contractul de lucrări prevede și reconfigurarea circulației, prin crearea unui nou sens giratoriu și a unui parc (zonă verde), precum și refacerea iluminatului public din zonă.
Dacă lucrările la viaduct nu vor aduce nimic nou în sistemul de trafic, nu același lucru se poate spune despre reconfigurarea intersecție dintre străzile Henri Coandă și Ștefan cel Mare (capătul dinspre Broscărie al viaductului). În același contract scos la licitație este prevăzută desființarea actualei intersecții în formă de ”T” și amenajarea unui sens giratoriu.
Actuala bretea pentru viraj la dreapta, dinspre strada Ștefan cel Mare înspre Henri Coandă va fi închisă circulației auto, odată cu reconfigurarea zonei. În locul bretelei va fi amenajată o alee pietonală. Spațiul ”câștigat” va fi transformat într-un loc de recreere, cu spații verzi, bănci și piste pentru cicliști.

Foto: Documentație Beta-Cops SRL (proiectant)
Schiță Turnul Sfatului

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

25 comentarii

stopfracturare

Acum 8 ani

Duminica, 6 aprilie, ora 16, Piata Mare, Sibiu! Ziua Nationala ANTI-Fracturare hidraulica. Event Facebok: facebook.com/events/272826889545175 Cititi, nu va lasati manipulati! Nu aveti voie sa fiti impasibili la otravirea Romaniei!
Raspunde

niste prosti

Acum 8 ani

pai de obicei ai prioritate cand urci, la iarna cei care vor veni dinspre stefan cel mare inspre viaduct o sa fie foarte fericiti...respecta o gramada de reguli de circulatie, dar mai fac bani de niste case
Raspunde

dna

Acum 8 ani

Cine poste sa raspunda de ce mereu sinecon castiga licitatiile in Sibiu, oare Base stie sau trebuie sa-i spunem ca mai este o reduta aici
Raspunde

@3

Acum 8 ani

Mai bine atribui contractele unei firme care sti ca isi face treaba, decat sa risti sa incerci pe altii care o sa faca rahatul praf pentru ca sunt mai mult dupa bani si nu ofera calitate.
Raspunde

mircea

Acum 8 ani

ia vezi ce ai mai descoperit investigatorule ,cred ca nu -l banuiesti pe johannis de interese si cum esti unu din detractori sibiului care visezi la postul de primar nu vezi numai susanele si spagi ,ce cartier va trage ,bai sinecom este firma din sibiu si da de lucru la sibieni sa-ti poata plati tie salariu si pensile ,oameni aia aui famili si nu le intretine din postari pe net ,s-au ai vreun interes s-a tot circotesti bucurate ca dupa ce va fi gata va aduce cartieru la standarde de civilizatie s-au iti place cum arata zona in momentu de fata cu tot felu de poteci si balari lasate de fosti comunisti de cind au construit cartieru ,broscarie si sunt vreo 40 de ani
Raspunde

@3

Acum 8 ani

Sinecon e firma serioasa si sibiana,vezi-ti ba de treaba ta,interesul unora ca tine e sa falimenteze tot ce e sibian si bun,nu-i destul ca ne-ati invadat cu produse de tot rahatul prin malluri
Raspunde

lege

Acum 8 ani

O lege impotriva sabotajului si subminari cind vedem in tara asta,Ceausescu o fost impuscat ptr, asta,nu de alta da prea multe mirlani s-au facut si se fac impotriva Sibiului
Raspunde

cas13

Acum 8 ani

Desigur Sinecon da salarii si pensii,si in acest caz chiar este indreptatit sa faca lucrarile avand baza de productie langa viaduct si desigur Geiger TRnsilvania este peste tot in asociere la lucrarile sibiului pentru ca prin ei Johannis sifoneaza spagile in conturi din Germania.Firma Geiger Germania a avut doi pui in Romania Geiger TRansilvania cu sediul la Tg. Mures si Geiger SIBIU SRL, cu sediul in Sibiu.Dupa 2002 JOHANNIS a decis sa desfiinteze firma dn Sibiu, si lucreaza doar prin cea din Tg Mures, eliminand suspiciunile de frauda.Crede el.Puteti observa ca orice licitatie in Sibiu are cel putin doi asociati dintre care unul este sigur Geiger Transilvania. Cine pricepe, pricepe cine nu ......
Raspunde

@cas13

Acum 8 ani

Fugi repede si verifica sa nu fie reptilienii la tine la usa :). Ce treaba are Johannis cu geiger prostane cand are DPC-ul in mana. Intelegeam sa comentezi la lucrarile de milioane de euro luate de aia fara licitatie dar tu te legi de o firma privata? Iar cei care injura doua firme din Sibiu care castiga o lucrare le spun doar ca sunt niste inconstienti. Firmele respective platesc angajati sibieni, platesc taxe si impozite in sibiu, investesc in acest oras. Voi, ca niste prosti, va doriti sa vina daca se poate o firma din alt oras sa castige, sa nu faca nimic, sa dea in subantrepriza lucrarile (cum a fost cazul la groapa de gunoi a CJS sau la Ocna Sibiului cu firma din Timisoara) si sibienii sa nu castige nimic. Greu domne, greu!
Raspunde

@8

Acum 8 ani

Ai dreptate,însă dacă instituțiile abilitate nu iau la purecat aceste două firme dubioase(sinecon și geiger)degeaba vorbim,prin aceste firme-paravan s-au sifonat și se mai sifonează bani mulți ce intră ăn contul camarilei de escroci sibiene sub ”umbrela”protectoare a ...gici cui???....a johannisului-7 case-.
Raspunde

cas13

Acum 8 ani

pentru @ca13. Pe tine logica nu te deranjeaza.Limbajul este la acelas nivel. Prin urmare domnule intelligent ca sa poti transfera bani in afara tarii nu poti fara sa ai o firma mama in Germania in acest caz. Aceasta firma poate externalize profitul. DPC ul gaga este doar un paravan prin care scumpul tau sas a transferat din bugetul local BANII TAI boule de la DPC la subantrepenoriii private alesi de sas si impusi domnului Lazar. Daca ai ce nu ai verifica contractile pe care DPC ul a FOST OBLIGAT SA LE SEMNEZE CU FIRMA Geiger TRANSILVANIA si cu firmele PRIVATE ale lui gradinaru,si vei intelege prostovane cum se dic banii in tarile cu APA CALDA, cum place sefului tau SASUL sa se exprime. Postarea rapida a replicii tale ma convinge de faptul ca si tu stii de aceste mizerii dar ai obligatia sa intervii si sa distragi atentia ca de accea esti slugoi la sas.Bafta.
Raspunde

@11

Acum 8 ani

Corect....felicitări,mă bucur că mai sunt oameni de bine ce văd realitatea din Sibiu...nu numai pupincuriști,fripturiști și lingăi ai săsălăului hoț!
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Bai, conspiraţioniştilor, voi suferiţi de scenarită în formă avansată, în viaţa reală, dacă aţi face asemenea acuzaţii fără să furnizaţi nici cea mai mică dovadă, aţi plăti daune interese toată viaţa voastră nefericită. Aşa, vă permiteţi să vă aruncaţi excrementele rău mirositoare peste toată lumea. Noroc cu sibienii care ştiu ei cum stă treaba şi nu vă bagă în seamă, hahalerelor!
Raspunde

@13

Acum 8 ani

Așa de mult ai decăzut lingăule,de folosești cuvinte marcă înregistrată gen -hahaleră-ale ciobanului berbecali....vezi să nu ajungi și tu vecin de celulă cu el pupincurist de doi bani ce ești:)))))))))))))))))))))))
Raspunde

realist

Acum 8 ani

Da, se vede treaba ca au inceput sa se desteptate sibienii. Mai bine mai tarziu decat niciodata! Cat despre joseph... un sas parlit care castiga si el o bucata de paine din pupincuritul sasilor mai smecheri decat el. Ca sa se dea si cunoscator, ca el este atotstiutor, cica e musai ca oamenii, care dau in vileag hotiile sasalaului, sa plateasca \"dauna interese\"... hi, hi, hi! Normal ca-i daunezi intereselor hotului, daca-i dezvalui furturile! Esti tare ,bai pui de sas avorton! Pe unde aveti crescatoria de oligofreni, tot pe la Cisnadioara va puiţi din veri primari?
Raspunde

x

Acum 8 ani

ce nu inteleg este de ce nu se creeaza benzi separate pentru pastrarea directiei spre dreapta acolo unde spatiul permite? ar fluidiza si mai mult traficul
Raspunde

anonim

Acum 8 ani

In capatul straii Caprioarelor este un alt munte de gunoi langa livada lui Carabulea si case particulare pentru care se platesc impozite mari si grele.Gunoaiele sunt aruncate de concetateni rromi ,sunt depozitate masini care nu se vand duminica la targ si haine care nu se vand.Mai dau foc la gunoaie iar fumul negru si gros se vede si se simte in tot Terezianul.Maidanezii sunt in largul lor adusi in fiecare saptamana cate 10 bucati si traiesc bine din gunoaie .Poate citeste cineva si se indura.
Raspunde

ghita

Acum 8 ani

Propun sa se faca in sibiu in loc de piste pt biciclete pista pt oi
Raspunde

@15

Acum 8 ani

Da, incep sibienii sa se destepte insa prea putini. Pana se va ajunge la o masa critica de, sa zicem, minim 30% care sa-i dea ceva emotii sasului la alegeri, trimitandu-l in turul 2, va mai dura.Inacceptabil de mult, din pacate.Pana atunci, aroganta, nesimtirea si infatuarea vor continua.
Raspunde

@19

Acum 8 ani

Și atunci ce-i de făcut?????? dă și tu o soluție concretă ca să scăpămSibiul de impostorii sași conduși de sifonatorul șef-iohannis-giratoriu!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

@ IP 92.82.75.87

Acum 8 ani

Eu sunt uimit de cate lucruri sti tu, o adevarata mama omida. Cum ai inteles tu cum se invart lucrurile, cum cunosti tu mecanismele spalarilor de bani pe filiere germane, cum sti tu cum a fost obligat DPC-ul sa semneze contracte cu firme germane. Ce zici, nu facem amandoi o vizita la DNA sa ii dam in gat pe nenorociti? Nu de alta dar trebuie sa aratam putin spirit civic, mama lor de lepre care secatuiesc bugetul orasului, hai sa le aratam noi lor. Avand in vedere toate informatiile atat de bine prezentate de tine aici eu zic ca anchetatorii vor rezolva problema extrem de rapid si scapam de toti, inclusiv de primar si de firmele astea nenorocite cu care spala bani sasul nostru. Zi si tu o adresa, un nume si un numar de telefon sa te pot contacta si sa facem dracului curatenie odata!
Raspunde

@21

Acum 8 ani

HA HA HA HA:)))))))))))))))))bună tentativa ta de a eschiva și de a băga totul în ceață....ești de o naivitate și de o prostie crunte...te-ai gândit mult până ai scris toată polologhia ta plină de minciuni,vrăjeli și cretinisme????ți-a dat măcar idolul tău de-o bere și de-o șaorma pe centru?????????PS:nu mai mânca litera ”i” analfabetuleeee!!!!!!!!!!!1
Raspunde

:)

Acum 8 ani

Deci eu ma eschivez si bag totul in ceată iar tu esti baiatul coerent care le stie pe toate. Minciuni si cretinisme spui? Pai eu am facut un mic sumar al celor expuse de tine prostovane, nimic altceva. Nu stiu la cine te referi cand folosesti termenul de Idol dar cred ca se vede clar ca tu esti un papagal care arunca cu rahat in ventilator din spatele unor pseudonime. Inainte de a ma face pe mine analfabet nu mai utiliza puncte de suspensie peste tot, utilizeaza litera mare la inceputul unei propozitii (nu vreau sa incep cu chestiuni mai grele cum ar fi spatiul de dupa punct). Papagalule!
Raspunde

@23

Acum 8 ani

Penibilule,joseph le știe(maram) pe toate,stai cuminte în banca ta,nu știi că nu e frumos să vorbești neîntrebat???puncte de suspensie pot și folosesc în ce context vreau eu,fie că-ți convine fie că nu deșteptu bălții....altceva mai dorești...PAPAGALULE SLUGOI?????
Raspunde

Cetățean de Sibiu

Acum 8 ani

:)) în timp ce la Sibiu se fură și se mai face ceva pe lângă, în Brașov doar se fură. Cu plăcere.
Raspunde