Joi,
03.12.2020
Ceata
Acum
-9°C

IPS Laurentiu Streza: Biserica nu se opune canonizarii lui Arsenie Boca. Poate sa fie rapid, poate sa mai treaca timp...

16 Aprilie 2014 22:19

Mitropolitul Ardealului, ÎPS Laurenţiu Streza a declarat, miercuri, într-un interviu acordat Agerpres, că Biserica Ortodoxă Română nu se opune canonizării părintelui Arsenie Boca. Dar nici nu există în acest moment un proiect în acest sens. Până la canonizare, Mitropolia va amenaja un parc la Sâmbăta. ”Biserica nu se opune (canonizării n.r.). Noi respectăm slujirea pe care a avut-o el. Noi îl cinstim şi la Sâmbăta o să facem un parc în faţa altarului făcut de dânsul, acolo cine vrea poate să stea. Deja am pus piatra de temelie şi pentru o bisericuţă, un schit la izvorul părintelui, o fântână a părintelui. La Sâmbăta, mai există sus o chilie săpată în piatră, va trebui să controlăm fenomenele acestea, să fie cu o rânduială. Acolo s-a apucat unul la fântâna părintelui, a pus nişte bănci şi lua banii oamenilor că stăteau pe bancă şi i-am spus: Măi nene, dacă iasă o dată părintele la tine, pe unde fugi? Ce faci?”, a spus ÎPS Laurențiu Streza. 
Întrebat cât timp va trece până la canonizarea lui Arsenie Boca, Streza a explicat că ”depinde de voia lui Dumnezeu”. ”Poate să fie rapid, poate să mai treacă timp, depinde de voia lui Dumnezeu. Îmi cereţi un lucru.... Eu pot să fac această mărturisire, că aş fi cel mai fericit om din lume, membru al Sfântului Sinod, cu atât mai mult că l-am cunoscut pe părintele, să pot să semnez şi eu pe actul de canonizare”, a declarat Mitropolitul Ardealului. 
ÎPS Laurențiu a relatat și o întâlnire a sa cu ”Sfântul Ardealului”, așa cum mai este numit Arsenie Boca: ”Prima dată când am fost la părintele, am fost înainte de a mă căsători. Eram proaspăt absolvent de facultate. După aceea, am mers la părintele, când am fost să vin la facultate ca profesor şi i-am spus că diferenţa dintre mine şi magistrul meu este ca între Dealul Ocna şi Muntele Everest. Şi a zis: Lasă, du-te tu acolo ca să faci lucruri pe care trebuie să le faci şi pe care nu le-a făcut magistrul tău”.
Arsenie Boca (n. 29 septembrie 1910, Vața de Sus, - d. 28 noiembrie 1989, Sinaia, Prahova), părinte ieromonah, teolog și artist plastic (muralist) român, a fost stareț la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbata de Sus și apoi la Mănăstirea Prislop, unde datorită personalității sale veneau mii și mii de credincioși, fapt pentru care a fost hărțuit de Securitate. A fost unul din martirii gulagului comunist, închis la Securitatea din Brașov, dus la Canal, închis la Jilava, București, Timișoara și la Oradea. A pictat biserica din Drăgănescu (la 25 Km de București). Arsenie Boca este considerat de către unii din ucenicii săi ca cel mai mare duhovnic roman al secolului XX. La mormântul său de la Mănastirea Prislop din Țara Hațegului, se perindă zilnic sute de pelerini. (sursa: wikipedia)

Comentarii

8 comentarii

joseph

Acum 6 ani

Din păcate, deși i se spune Înalt Prea Sfințitul, altitudinea domnului Streza nu a depășit înălțimea inițială, adică a Dealului Ocnei. Aici îi dau perfectă dreptate.
Raspunde

sibiu

Acum 6 ani

\"Acolo s-a apucat unul la fântâna părintelui, a pus nişte bănci şi lua banii oamenilor că stăteau pe bancă şi i-am spus: Măi nene, dacă iasă o dată părintele la tine, pe unde fugi? Ce faci?”, a spus ÎPS Laurențiu Streza. \" Nu-i nimic, o sa puna BOR-ul o taxa!
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Cel mai bine eu ma simt sub sultana popii. Am adevarate fantezii acolo
Raspunde

Stefan

Acum 6 ani

Sectantii dau dovada de intoleranta si lipsa de respect. Ura anti-ortodoxa le izvoraste dintr-un suflet chinuit de pacat.
Raspunde

Stefan

Acum 6 ani

Sectantii dau dovada de intoleranta si lipsa de respect. Ura anti-ortodoxa le izvoraste dintr-un suflet chinuit de pacat.
Raspunde

Stefan

Acum 6 ani

Sectantii dau dovada de intoleranta si lipsa de respect. Ura anti-ortodoxa le izvoraste dintr-un suflet chinuit de pacat.
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Daca vede cineva urme de laba prin dumbrava nu sunt de la urs. Sunt de la mine. hihihi
Raspunde

mafia

Acum 6 ani

Crima organizată este definită prin existenţa unor grupuri de infractori, structurate pe ideea înfăptuirii unor activităţi conspirative, având ca principal scop obţinerea de profituri ilicite. Una dintre cele mai comune şi mai extinse grupări de crimă organizată este biserica. Iată de ce: Metoda preferată a bisericii este escrocheria. Pe lângă structura ierarhică reală, compusă din preoţi, arhiepiscopi, sfinţi părinţi, patriarhi sau papi, există şi o structură ierarhică imaginară care funcţionează în folosul celei reale şi care include dumnezei, draci, sfinţi, mucenici, apostoli şi profeţi. La vârful acestei instituţii mafiote se află naşul cel mare, denumit Dumnezeu. Despre acesta se ştie că este un individ foarte răzbunător şi va recurge la orice fel de pedeapsă culminând cu tortura eternă. Pe acesta nu l-a văzut nimeni însă reputaţia sa este foarte bine stabilită de nenumăratele mărturii ale celor bătuţi de Dumnezeu cu: inundaţii, cutremure, secetă, cancer, sărăcie, prostie, creştinism, malformaţii congenitale, naşterea în România şi altele din aceeaşi categorie. Principalul său purtător de cuvânt, pe nume Iisus Hristos prezintă oferta asociaţiei mafiote prin intermediul Evangheliei (vestea cea bună): - Ori faci ce îţi spun eu, ori naşul cel mare o să se ocupe de tine. Dacă însă te porţi bine şi plăteşti taxa de protecţie, noi o să avem grijă de tine, mai ales după ce mori. Deoarece Iisus Hristos face parte din ierarhia imaginară a grupării mafiote, despre care se crede că locuieşte pe undeva prin ceruri, evanghelia este propovăduită aici de către reprezentanţii lui Hristos pe Pământ - popii. Treaba acestora este să pună în practică ameninţările cu tortura eternă şi să colecteze taxele de protecţie cu diferite ocazii, din care amintim aici clasicele nunţi, botezuri şi înmormântări. Succesul acestei organizaţii este asigurat în primul rând de gradul de securizare şi izolare informaţională dintre nivelele ierarhiei. Acesta este atât de eficient construită încât chiar şi unii dintre popi cred că există ierarhia imaginară, deşi nu au văzut decât picturi cu reprezentanţii acelei ierarhii, numite icoane. Cei care cunosc ADEVĂRUL se comportă întotdeauna ca şi cum adevărul ar fi o minciună iar minciunile adevăr, ţinându-i astfel pe ceilalţi în organizaţie. Ideea de bază este că biserica te apără de ea însăşi - contra taxelor plătite. Dacă nu ai şti ceea ce îţi spune biserica nu ai avea nici un motiv întemeiat să-i plăteşti ceva. Nu ai şti că există dumnezei şi nici nu te-ar interesa. Biserica colaborează foarte bine cu cealaltă vestită grupare mafiotă, aceea care îţi zice că ai semnat nu ştiu ce contract social cu ea (pe care tu nu l-ai semnat niciodată) şi că în virtutea acestui contract trebuie să plăteşti, da, din nou, taxe. Taxe pe baza cărora această grupare îţi îndoctrinează cu religie copiii şi plăteşte diferite aparate de represiune care au menirea de-a interveni în viaţa ta privată şi de-a ţi lua dreptul de a-ţi administra propriile finanţe, spunându-ţi că tu nu eşti în stare să o faci.
Raspunde