Miercuri,
19.01.2022
Parțial Noros
Acum
-4°C

Regiunea Centru: Sibiul are cel mai mic somaj si cel mai mare salariu mediu brut

Conform unor date făcute publice de Direcția Regională de Statistică Alba, județul Sibiu are cea mai bună economie din Regiunea Centru, înregistrând atât cel mai mare câștig salarial mediu brut cât și cea mai redusă rată a șomajului.

“La nivelul regiunii cei mai mulţi şomeri se găsesc în judeţul Alba (18.518 persoane), urmat de judeţul Mureş (14.833 persoane) şi Braşov (12.818 persoane), iar cei mai puţini în judeţele Covasna (6.951 persoane) şi Sibiu (9.627 persoane)”, a transmis DRS Alba.

Mai mult decât atât, ”rata şomajului calculată ca raport între numărul şomerilor şi populaţia activă civilă (la 1 ianuarie 2013), a fost în luna februarie 2014 de 6,5% în regiune, cu 0,7 puncte procentuale mai ridicată decât cea a întregii ţări (5,8%). Cea mai mare rată a şomajului a fost înregistrată în judeţele Alba 10,4% şi Covasna 7,6%, iar cea mai mică în judeţele Sibiu 5,0% şi Braşov 5,1%.”

Tot în luna februarie, câștigul salarial mediu brut în Regiunea Centru era de 2293 de lei în județul Sibiu, față de 2095 în Brașov, 1982 în Alba, 1908 în Mureș, 1631 în Covasna și doar 1468 în Harghita.

Foto: sibiul.ro

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

35 comentarii

super

Acum 7 ani

pacat ca banii se duc la mitici ca sa-i fure
Raspunde

aad

Acum 7 ani

Judetul gorj are printre cele mai mari salarii din tara si asta nu pt ca economia duduie acolo ci pt ca salariile din complexurile energetice(gen rovinari sau snlo)de stat trag media in sus. Ponderea in pibul judetului sibiu a veniturilor transgaz si romgaz este de cca 30% cea mai ridicata a unor companii de stat in toata tara. Situatia salariului mediu in sibiu este similara cu cea din gorj
Raspunde

sibian

Acum 7 ani

...brasovene \'super\",ciocu\' mic ca faci tensiune si nu e sanatos
Raspunde

aaa

Acum 7 ani

***adevarul.ro/economie/bani/top-judete-salarii-vom-2014-1_52d3bceac7b855ff5670069c/index.html
Raspunde

eu

Acum 7 ani

Ptr Sibiu stirea cred ca nu este corecta , anunturile de angajare ale institutiei sunt doar ptr reclama !!!
Raspunde

AJOFM

Acum 7 ani

O statistică cam falsă pt Sibiu ne este prezentată,referitor la nivelul șomajului.Ia să fi fost luați în calcul și cei ce nici nu mai beneficiază de nici un ajutor social și nici nu au un loc de muncă,deci au dispărut din statitica lor falsă și propagandistă,plus că din județul Sibiu zeci de mii de tineri au luat drumul străinătății,în special Germaniei,ei neavând de ales pt că aici erau muritori de foame,unii chiar cu diplome,deci și prin urmare statistica asta e penibilă și mincinoasă...exact ca un sondaj IRSOP electoral...abureală maximă pt fraierii orbi care nu văd realitatea cotidiană.
Raspunde

vilcean de sibiu

Acum 7 ani

da a luat drumul strainatati ca ati venit voi olteni si ati ocupat locurile de munca in sibiu asa ca s-a compensat lipsa adevaratilor sibieni ,si tie bai iasovean retardat ai devenit un frustrat ireparabil ,ba avem spital de glumeti la sibiu ,fati un control ca asta cu frustrarea impotriva sibiului dauneaza grav sanatati mintale asa ca ai mare grije pupincurist comunist ,cu studile facute la STF GHIORGHIU ,FELICITARI JOHANNIS ,datorita tie au sibieni unde s-a se duca la munca ,ca dupa astia de au falimentat toate brandurile de intreprideri unicat in tara lui copy -paste ,lasate mostenire de sasi acum eram tot ce inseamna forta activa la cules de zarzavaturi si spalat bude si babe la fund in UE ,si asa zisi manageri stau la pinda s-a dea tunul cel mare pentru fostele intreprinderi devenite maidane ,acum in propietatea lor s-a vina astia cu imobiliarele ,trai pe vatrai la acesti mari industriasi
Raspunde

@7

Acum 7 ani

Pssst tampitzelule...deconcentratele , hai baga cu deconcentratele!
Raspunde

@6

Acum 7 ani

modelul de calcul e acelasi in toata tara, asa ca esti cam prost sa acuzi ca doar in sibiu se intampla asta
Raspunde

@9

Acum 7 ani

Asta înseamnă automat că e statistică mincinoasă și pur propagandistă peste tot în țară,și de ce te inflamezi prostule aiurea sau vei fi făcând și tu parte din sistemul ăsta corupt,mincinos și populist care macină țara asta tot mai săracă dar și tot mai plină de lichele bugetare bogate?sau te-ai molipsit de la analfabetul retard-cronic de la @7?
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Pentru viermii antisibieni: Transgaz are în jur de 5000 de angajați împărțiți în 10 (zece) exploatări teritoriale (Medias, Arad, Bacău, București, Constanța, Brașov, Cluj, Brăila, Craiova și încă una la Constanța, de tranzit.) Veniturile acestor angajați intră în calculul venitului mediu din județul în care muncesc. Cu alte cuvinte, veniturile celor de la Transgaz influențează veniturile medii ale celor zece județe cam în mod egal, adică cam fix pix. În ceea ce privește Gorjul, acolo este altă poveste, termocentralele și minele nu au exploatări în alte județe și tot la venituri intră și ajutoarele sociale pe care le plătește Ardealul, de fapt.
Raspunde

@11

Acum 7 ani

Hmmm esti sigur mai Josephica... Tu chiar ca ai trait numai in Sibiu , si ii crezi pe ceilalati prostalai dupa cum sunt concitadinii tai.. Asadar eu zic nu mai posta ineptii ca rade toata tara de tine, sau daca nu te-ai dumirit mai studiaza cum si unde intra statistic taxele si veniturile de la Transgaz. Singurul avataj al Mehedintului este cota defalcata din impozitul pe venit care vine locul de domiciliu al salariatului.. In rest , si nu numai statistic ci si fizic prin cotele defalcate ( profit , TVA, etc) sunt apanajul Sibiului orasul tau pseudocomunist. Nu cred ca rata somajului e modificata determinant de Romgaz ...dar PIB ul, valoarea impozitelor colectate si salariul mediu sunt influentate intr-o foarte mare c masura. Dar am uitat ca voi traiti acolo in groapa de sobolani, cu regisi imparati, si prietenul tau Chiriac care a refuzat , citez.. De sase ori ministrul culturii si de trei ori ministerul de externe. Sibiene in toata tara asta se numeste paranoia..numai la voi se chaeam normalitate
Raspunde

bibi

Acum 7 ani

Prostule, aici nu e vb de veniturile judetului, e vb de venitul mediu al locuitorilor unui judet. Paranoic esti doar tu.
Raspunde

@10

Acum 7 ani

boule care esti daca la fiecare judet adaugi somerii aia fara indemnizatie cam tot acolo ramane clasamentul dar ce sa inteleaga un cap in colturi ca tine? esti un frustrat cretin. probabil ca acasa n-ai niciun cuvant in fata neveste-ti si la servici te f..te seful la melodie toata ziua. si daca vrei sa stii nu lucrez in sistemul bugetar bolovane!
Raspunde

@bibi

Acum 7 ani

Bibicule ...se vede ca esti sibian.... Iti mai explic inca o data...statistic venitul mediu e dat de locul raportarii...respectiv Medias , jud Sibiu... Ca sa intelegi si tu boul pamantului...fizic banii castigati in Vaslui sunt cheltuiti in Vaslui, la fel cum cota defalcata din impozitul pe venit merge la Pungesti...insa statistic toate veniturile sunt raportate la Sibiu ... La fel cum veniturile Selgros sunt la Brasov sau ca sa intelegi usor salariul mediu la Electrica Transilvania sud e raportat la Brasov chiar daca sefii de district cheltuie banii la tara in Sibiu.. Nu are relevanta chestia asta ..si cel mai usor e sa te uiti pe strada in Sibiu sa privesti minunatele magazine de pe Corso si sa inteleginca Sibiul statistic sta bine la salarii si prost la bani.! Doar asa ca sa te mai scolesc un pic prostane... Cat priveste paranoia lui Chiriac , chiar ca am fost uimit cati sibieni au remarcat-o , credeam ca sunt toti drogati !
Raspunde

bibi

Acum 7 ani

Nu, prostule, ala e pibul unui judet. In capul tau totul e varza.7
Raspunde

@bibi

Acum 7 ani

Bibi prostane e greu cu tine...veniturile se refera la VENITURILE populatiei ...fie din salarii, PFA, chirii, dividende, etc....PIBul se defineste ca totalitatea bunurilor si serviciilor ...iar fac scoala cu tine de pomana ca de fapt tu trebuie sa mulgi berbecul ca , cam asta e nivelul tau de intelegere..
Raspunde

bibi

Acum 7 ani

Prostule, Mai citeste o data articolul si vezi despre ce vb. E vb de salariul mediu brut, sclerozatule!
Raspunde

Y

Acum 7 ani

Nu va mai certati, ma, ca si la SB si la BV, tot 300 de euro castiga majoritatea, somajul e la fel,exporturile aproape la fel,nivel de trai la fel. In disputa asta , parca am compara,SB cu BERNA,si BV cu OSLO.
Raspunde

@bibi

Acum 7 ani

Da mai bibicule ai dreptate...statistic e cum zici tu ...o parte din salariile Romgaz si Transgaz intra statisc vorbind la Vaslui , Bucuresti si Brasov esti multumit acum ...
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Băi, mă bucur că ai demnitatea de a recunoaște când greșești. Tot în același spirit, recunosc că și eu m-am exprimat greșit spunând \"venitul mediu\" și nu salariul mediu, dar era clar la ce mă gândesc .
Raspunde

@20,21

Acum 7 ani

Pace vouă sibieni,brașoveni etc AMIN:))))))))Dați-vă amical mâna și începeți etrnul ”război ”virtual pe altă temă!
Raspunde

erată

Acum 7 ani

”eternul” am vrut să scriu....graba....
Raspunde

cine are timp

Acum 7 ani

corect \"Y\". de fiecare data cand sunt stiri despre sibiu si alte judete incepe galceava. De parca ar ajuta pe cineva disputele astea. cred ca asta ar putea arata ca impreuna suntem mai puternici si nu separati.
Raspunde

iasoave

Acum 7 ani

acum ceva vreme cei de la statistica publicau tot asa un studiu in care iasovenii erau peste Sibiu... nu mai tin minte la ce anume si se batea cu pumnul in piept iasoveanul asta de e tot la noi pe Corso, ce tari sunt iasovenii, eu si atunci si acum cred acelasi lucru... sunt niste statistici cretine rupte efectiv de realitate, facute toate asa ca sa zica si aia ca muncesc ceva, ... in rest noi tot FITS, TIFF, astrafilm, tur ciclist, romaniacs, etc, etc, etc avem, ei tot cu gratarele in balcon sau intre blocuri raman... si nici fitzuica inca nu au... marsh acasa iasovene
Raspunde

@25

Acum 7 ani

Prostane sibian eu sunt acasa si pe Corso si la Brasov....asa ca vad bine cum umbli cu cersitul prin Sibiu si nu vreau sa te vad si in Brasov prestand la fel..
Raspunde

michael

Acum 7 ani

mare ti-e gradina doamne... din pacate , tipic romanesc : de ce sa fim uniti cand ne putem da in cap (virtual desigur ) ?
Raspunde

rahat

Acum 7 ani

toata romanika este un rahat pe batz ....salarii de kkt si pretzuri exagerat de mari ....in primul rand sunt oamenii de vina k suporta si le place sa fie furatzi pe fatza si aplauda politicieni care se falesc in lux exagerat fara prejudecatzi.....smecherul de oprean de la blaga face sute de mii de euro pe an,gradinar a intrat in pensie k bugetar cu milioane de euro pe cont,procurorii,gaborii ,medicii de la spitalul public se scalda in mii de euro in timp ce amaratzii se cearta care are salar de 300 euro...pt ce suportazi toate astea?dc nu se confisca averea ilegala a sutelor de coruptzi?nu exista o natzie mai parsiva si prapadita k romanii...halal natzie de rahat
Raspunde

@26 casa ta e in fundul moldovei

Acum 7 ani

pe mine ma doare oblu in k..r de orasul stalin, dar vad ca pe tine te f... tot timpul grija de noi, o sa merg la iasov doar dc vreau sa fac o \"ïgnoranta\" si sa ard un gratar intre blocuri, ca am vazut ca se practica, interesul tau pt Sibiu e prea mare ca sa nu cred ca mori de obida, mie, cum ti-am mai zis mi se rupe de orasul tau comunist, de la oameni si obiceiuri pana la cartierele ghetouri in care va grataritzi, in loc sa va vedeti de cocina si sa faceti ceva sa iesiti din mizerie va uitati cu ciuda ce fac vecinii... caractere jegoase ce sunteti
Raspunde

siby

Acum 7 ani

@28...Sie haben leider völlig Recht, mein Freund.
Raspunde

@29

Acum 7 ani

Bine mai Mailat ..cand ajungi aici o sa imi calc pe inima si dau si eu 1 leu de pomana, dar sa nu te arati cu copii ca te baga astia la spatii verzi si de pomana o sa clamezi ca esti ruda cu Cioaba , cred ca mai bine te dai neam de gabor... In general nu bine nici sa spui ca esti sibian ca aici imediat va asimileaza cu Cioba ...ceea ce in mod evident nu e adevarat la toti sibienii...o parte din ei vin direct la cersit de la tana
Raspunde

@30

Acum 7 ani

Gut gesagt siby,genau so denk ich auch....wie du und wie ”hopa”,alias ”ha ha” alias 28-rahat-
Raspunde

asd

Acum 7 ani

***www.incont.ro/infografice/evolutia-economica-a-romaniei-pana-in-2017-judetele-cu-cele-mai-mari-salarii-cel-mai-puternic-pib-si-cea.html
Raspunde

asd

Acum 7 ani

Cifrele din articol fac parte din prosteala pe care sibienii o halesc zilnic
Raspunde

der

Acum 7 ani

Abureala ziaristica ! se vede de la o posta...pe fata fiecarui cetatean pe care il intalnesti cata insatisfactie are pentru viata pe care o are. Somajul este mic?????probabil pentru ca sunt milioane plecati in strainatate , iar institutiile care fac atfel de statistici sunt cam batraioare si plictisite sa descrie realitatea. Apropo de dezvoltataorii sibieni....care se pare ca angajeaza pe salariul minim pe economie in 3 schimburi , astfel ca angajatul renunta la cca 3sau6 luni si uite asa dau bine la cifrele somajului!!!!!!
Raspunde