Marţi,
01.12.2020
Cer Senin
Acum
-1°C

Primarul din Selimbar, Daniel Maricuta, a primit Crucea saguniana

30 Mai 2014 10:55

ÎPS Laurențiu Streza, Mitropolitul Ardealului, i-a acordat ieri primarului comunei Șelimbăr distincția ”Crucea şaguniană pentru mireni”, în semn de recunoștință pentru sprijinul acordat lăcașelor de cult de pe teritoriul comunei sibiene.

Evenimentul a avut loc cu ocazia praznicului Înălţării Domnului, celebrat de conducerea Mitropoliei Ardealului printr-o slujbă de sfinţire a Bisericii “Înălţarea Domnului” a Schitului Veştem. ”La finalul Sfintei Liturghii, ierarhul a oferit distincţia “Crucea şaguniană pentru mireni” primarului comunei Şelimbăr, Ioan Daniel Maricuţa, ca semn de apreciere pentru implicarea în ridicarea acestei biserici şi a altor lăcaşuri de cult de pe raza localităţii menţionate. Acte de cinstire au fost oferite Consiliului local, preşedintelui Consiliului Judeţean, Ioan Cindrea, ctitorilor şi mai multor familii care au sprijinit material această lucrare”, a arătat Mitropolia Ardealului, într-un comunicat de presă.

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

26 comentarii

Justitieeeeee

Acum 6 ani

Din banii furati si-a cumparat ,,Crucea saguina\" Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac.
Raspunde

dana

Acum 6 ani

fac biserici cu bani luati de la gura SARACILOR….si multi bani ii baga in buzunarul LOR...
Raspunde

unu\'

Acum 6 ani

Parca si babu\' Ilie a primit cruciulita respectiva si dupa putin timp...(nici cruciulitele nu mai sunt ce-au fost!)
Raspunde

ha ha

Acum 6 ani

bv hopapopa...si la banditul asta ii dai crucea?sa ajute domnul sal urmeze pe nea ilie k merita din plin
Raspunde

lol

Acum 6 ani

Care primeste crucea, merge dupa aia la bulau! E un semn.
Raspunde

un sibian

Acum 6 ani

sa-si introduca crucea intr-un piscot de ala penal cu care \"asfalteaza\" strazile din ograda proprie!!
Raspunde

maricuta

Acum 6 ani

Gretos.....
Raspunde

Lilu

Acum 6 ani

TRAZNEASCA-L pe cel ce i-o dat Crucea unui mare HOT ca Marincuta. Fii blestemat popa tu si neamul tau de hot...
Raspunde

Stefan

Acum 6 ani

erata: Crucea Saguniana in grad de Mare Spagar oferita de Mult Prea Coruptul LS l-a facut pe Maricuta Mega Prea Fericit de rit Prea Nou (ca sa-l intelegem noi, oamenii de rand). Uraaa! Sa traiasca!!!!
Raspunde

nectarie -nu prea cuvios.

Acum 6 ani

Înaintasi -cronologic : Ilie Carabulea, George Becali. Fie -i mâna auritã, IPS -ului. Alzara
Raspunde

WTF!

Acum 6 ani

Penibil dacă nu chiar grotesc acest gest ,oricum nu mai miră nimic în această țară de rahat unde domnește doar prostia,hoția și mândria hoților și escrocilor care după ce fură și jefuiesc tot ce prind se dau mari oameni cu frica lui D-zeu ca și acest impostor ordinar-Maricuța....bleahhhh ....îți vine să dai la rațe instantaneu...păcat de biserica ortodoxă că e tot mai plină de tentative de popi care umblă numai după bogății!!
Raspunde

wtf bor

Acum 6 ani

Biserica prostodoxa intotdeauna de-a lungul istoriei a lins mana stapanirii,nimic deosebit nici acum . De unde fonduri de s classe si bulendre aurite, a si apropo nici un pedopopopopa nu lucreaza, toti taie frunzrela caini toata viata.
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 6 ani

Nu-l cunosc pe inividul asta, dar dupa vestimentatie, pot confirma cele auzite despre el... daca si la un asemenea eveniment important (de fapt, pentru el era o intalnire obisnuita cu alt corupt...) te prezinti imbracat (sifonat, descheiat, dezlanat, cracanat) asa, e clar ce hram porti...
Raspunde

14

Acum 6 ani

Crucea se primeste prin donatii.Nu se ofera.
Raspunde

Varanu

Acum 6 ani

Cine l-a cunoscut pe Marincuta, a fost socat de cat de prost este.Absolut toti vorbesc de el ca despre un agramat, idiot,hot,etc., insa toti se intalnesc cu el fiindca au nevoie de functia lui de Primar. Un altfel de Vanghelie...
Raspunde

cristi

Acum 6 ani

probabil au facut ceva schimburi de teren!!!! cat mai e pana va fi saltat si Marincuta de DNA, am vazut Carabulea,Benzinarii,Vonica, cred ca ar fi si randul lui curand!!!!!
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Ehehe, dac-ar ști Șaguna...
Raspunde

Stefan asteptand minunea

Acum 6 ani

Rautaciosilor! Din noua lui calitate dl Maricuta va fi mai aproape de \"lucrurile sfinte\", va regreta cele facute si .... va returna spagile primite de-a lungul vietii de pe pamant pregatindu-si o viata noua in ceruri. He he he! Ar fi cu adevarat o MINUNE!
Raspunde

fara de nume

Acum 6 ani

bai vedetiva de cele sfinte ,ca ne faceti pe enoriasi s-a trecem la alte confesiuni mai aproape de zicerile lui gumnezeu ,ce a facut omul asta s-a primeasca acest simbol crestinesc ,si eu s-a fi ramas cu averile sasilor plecati de spaima invadatorilor de la sud ,faceam acte de caritate ca doar nu faceam din bani mei ,ba faptele bune nu se spune ,ca ne vede dumnezeu ,nu perversitate electorala ,s-au este rasplatit pentru scoru obtinut suspect de mare la ungerea ca a europarlamentar a fata pohi ,[daciana ]si tata socru ala cu sforirile ruperi aliantei pe care am votato [usl ] ,acum isi primeste taimu duhovnicesc ,ba biserica nu face politica ne apropie de ,DUMNEZEU , fariseilor si prefacutilor de iubitori de , Dumnezeu ,ii umpli de cruci pe toti stapini de sclavi ,la cit au manglit trebuie sfintiti ca uite asa poate ii mai ajuta dunezeu ,s-a traiasca mult si bine ca dupa pamint la 2 m
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

STAT FUNDAMENTALIST:___Protocol tinut secret de Ministerul Educatiei si Patriarhia Romana. Ce prevederi au aparut: preotii si ierarhii bisericesti vor putea veni in inspectie la orele de religie, iar postul profesorului de religie depinde de avizul ierarhului local de Adrian Vasilache HotNews.ro Vineri, 30 mai 2014, 16:26 ___Patriarhia Romana, Ministerul Educatiei Nationale si Secretariatul de Stat pentru Culte au incheiat joi, 29 mai, un protocol cu privire la predarea disciplinei religie-cultul ortodox in invatamantul preuniversitar si la organizarea invatamantului teologic ortodox preuniversitar si universitar, potrivit unui comunicat postat joi seara pe site-ul agentiei de stiri a Patriarhiei. ___Protocolul nu a fost facut public de nici una dintre cele trei parti.____Potrivit sursei citate, protocolul stabileste cadrul cooperarii dintre cele trei institutii \"in scopul imbunatatirii calitatii procesului educational prin asumarea coresponsabilitatii si competentelor specifice fiecarei institutii semnatare\", se arata in comunicat fara alte detalii. Pana la publicarea acestei stiri, Ministerul nu a publicat pe site nici protocolul si nici un comunicat de presa in acest sens. Contactati de HotNews.ro, oficialii Ministerului Educatiei au promis ca vor publica documentele in cursul acestei zile. Contactat de HotNews.ro, purtatorul de cuvant al Patriarhiei, parintele Constantin Stoica, a declarat ca \"s-au facut declaratii, ca nu poate oferi mai multe detalii decat in comunicatul de presa si ca documentul nu poate fi facut public\". HotNews.ro a solicitat informatii suplimentare atat la Ministerul Educatiei cat si la Secretariatul de Stat pentru Culte si vom reveni imediat ce vom primi raspunsuri.___UPDATE Ora 18.50:__Ministerul Educatiei a facut precizari intr-un comunicat de presa, fara a face insa public continutul Protocolului: Comunicatul Ministerului: Ministerul Educatiei Nationale, Patriarhia Romana si Secretariatul de Stat pentru Culte au semnat joi, 29 mai, un protocol de colaborare care vizeaza predarea disciplinei religie - cultul ortodox in invatamantul preuniversitar si organizarea invatamantului teologic ortodox preuniversitar si universitar. Protocolul stipuleaza ca unitatile de invatamant preuniversitar au obligatia legala de a asigura respectarea convingerilor, a valorilor si a simbolurilor religioase. Programele scolare pentru disciplina religie - cultul ortodox sunt elaborate de catre Ministerul Educatiei Nationale in colaborare cu Patriarhia Romana si cu Secretariatul de Stat pentru Culte si sunt aprobate potrivit legii. Manualele de religie - cultul ortodox sunt avizate de Patriarhia Romana si se aproba conform legii. In vederea perfectionarii actului educational si pentru o implementare eficienta a cooperarii in domeniul invatamantului religios si teologic ortodox preuniversitar, Protocolul stabileste ca Ministerul Educatiei Nationale/inspectoratele scolare judetene/Inspectoratul Scolar al municipiului Bucuresti, pe de o parte, si Patriarhia Romana/centrele eparhiale, pe de alta parte, isi vor comunica reciproc, semestrial si ori de cate ori este nevoie, rapoarte de evaluare proprie asupra aspectelor reglementate de prezentul protocol, cu propuneri de imbunatatire a invatamantului religios si teologic ortodox preuniversitar. Reprezentantii Patriarhiei Romane/ai centrelor eparhiale pot participa cu statut de invitat la activitatile de inspectie scolara. Un alt aspect reglementat de prezentul acord il reprezinta incadrarea personalului didactic pe catedre de religie - cultul ortodox in unitati de invatamant preuniversitar. Astfel, incadrarea se face cu avizul scris al chiriarhului (binecuvantare), iar retragerea motivata a acestui aviz duce la incetarea de drept a contractului individual de munca, conform legislatiei in vigoare. Facultatile de teologie ortodoxa si departamentele de teologie ortodoxa (din cadrul altor facultati cu domenii inrudite) se infiinteaza, se restructureaza in alte forme de invatamant superior, isi restrang activitatea sau intra in lichidare potrivit prevederilor legale in vigoare. Aceste modificari se fac la solicitarea chiriarhului, aprobata de Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane si de Senatul universitatii, cu respectarea autonomiei universitare. Necesarul de scolarizare pentru anul I, specializarea Teologie Pastorala, este stabilit anual de catre Patriarhia Romana si se comunica Ministerului Educatiei Nationale. Necesarul de scolarizare pentru celelalte specializari este stabilit, de comun acord, de Patriarhia Romana si institutiile de invatamant superior, in limita cifrei de scolarizare aprobata de Guvern. Inscrierea la facultatile de teologie ortodoxa se face pe baza avizului scris (binecuvantarii) al chiriarhului. Admiterea in aceste facultati si durata studiilor vor respecta reglementarile din invatamantul superior de stat, cu pastrarea specificului bisericesc, care presupune ca durata specializarii Teologie Pastorala, pentru studii universitare de licenta, sa fie de patru ani. Retragerea avizului se aplica studentilor care se fac vinovati de abateri grave de la morala si doctrina cultului, dupa consultarea consiliului facultatii de teologie. In aceste situatii, exmatricularea studentilor va fi pusa in aplicare de catre conducerea universitatilor. Ocuparea unui post didactic in cadrul unei facultati sau departament de teologie ortodoxa se face cu avizul scris al chiriarhului. Cadrul legislativ pe care se fundamenteaza protocolul este format din Constitutia Romaniei, Legea Educatiei Nationale nr. 1/2011, Legea nr. 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor, Legea 53/2003 - Codul Muncii, Statutul pentru organizarea si functionarea Bisericii Ortodoxe Romane, Hotararea Guvernului nr. 185/2013 privind organizarea si functionarea Ministerului Educatiei Nationale. UPDATE Ora 19.40: Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR) solicita Ministerului Educatiei \"sa faca public, de urgenta, continutul protocolului incheiat cu Biserica Ortodoxa Romana\" si isi exprima \"extrema preocupare privind maniera in care BOR primeste noi drepturi de imixtiune in sistemul de invatamint\". Intr-o declaratie remisa redactiei, presedintele ASUR, Alexandru Toma Patrascu, denunta faptul ca \"in scolile din Romania, sub privirile ingaduitoare ale autoritatilor, se practica o indoctrinare religioasa masiva\" si sustine ca \"imixtiunea Bisericii Ortodoxe in scolile publice trebuie sa inceteze\". Citeste integral reactia ASUR cu privire la protocolul BOR - MEN: Imixtiunea Bisericii Ortodoxe in scolile publice trebuie sa inceteze! Nu a fost suficienta numirea de preoti ortodocsi, direct subordonati BOR, drept inspectori scolari de religie, acum in scoli vor avea acces nestingerit preotii centrelor eparhiale, desi acesti nu au nici o legatura cu structura Ministerului Educatiei! Care este rostul unui astfel de protocol, care este rostul garantarii unui acces nestingherit al reprezentantilor BOR in unitatile de invatamint? De ce in scolile publice autoritatea statului este subordonata autoritatii bisericesti? Solicitam Ministerului Educatiei sa faca public, de urgenta, continutul protocolului incheiat cu Biserica Ortodoxa Romana si ne exprimam extrema preocupare privind maniera in care BOR primeste noi drepturi de imixtiune in sistemul de invatamint. In scolile din Romania, sub privirile ingaduitoare ale autoritatilor, se practica o indoctrinare religioasa masiva. Cine conduce tara? Guvernul sau Biserica Ortodoxa?___***www.hotnews.ro/stiri-esential-17388239-ministerul-educatiei-biserica-ortodoxa-incheiat-protocol-privind-predarea-religiei-scoli-protocolul-nu-public.htm
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Protocol de colaborare cu scopul creşterii calităţii învăţământului religios public şi învăţământului teologic preuniversitar şi universitar___Joi, 29 mai 2014, Patriarhia Română, Ministerul Educaţiei Naţionale şi Secretariatul de Stat pentru Culte au încheiat Protocolul cu privire la predarea disciplinei religie – cultul ortodox în învăţământul preuniversitar şi la organizarea învăţământului teologic ortodox preuniversitar şi universitar. Documentul a fost semnat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, domnul Remus Pricopie, Ministrul Educaţiei Naţionale, domnul Mihnea Cosmin Costoiu, Ministrul delegat pentru Învățământul Superior, Cercetare Ştiințifică și Dezvoltare Tehnologică şi domnul Victor Opaschi, Secretar de Stat pentru Culte. Protocolul are la bază principiul autonomiei cultelor religioase prevăzut prin Constituţia României (art. 29), Legea privind libertatea de conştiinţă şi libertatea religioasă (489/2006) şi Statutul pentru funcţionarea şi Organizarea Bisericii Ortodoxe Române şi principiul autonomiei universitare stipulat prin Legea Educţiei Naţionale (1/2011). Cele trei instituţii constată necesitatea completării şi actualizării protocoalelor similare în vigoare prin includerea experienţei dobândite şi a noilor prevederi legale pentru creşterea calităţii procesului educaţional de formare a personalului necesar Bisericii Ortodoxe Române în diferite domenii de activitate (pastoral-liturgic, educaţie, asistenţă socială etc.) Protocolul stabileşte cadrul cooperării dintre Patriarhia Română, Ministerul Educaţiei Naţionale şi Secretariatul de Stat pentru Culte în ceea ce priveşte învăţământul religios public (cultul ortodox), învăţământul teologic preuniversitar şi universitar cu scopul îmbunătăţirii calităţii procesului educaţional prin asumarea coresponsabilităţii şi competenţelor specifice fiecărei instituţii semnatare. Patriarhia Română apreciază eforturile Ministerului Educaţiei Naţionale în ceea ce priveşte creşterea calităţii învăţământului românesc, promovarea competiţiei şi a competitivităţii pe plan naţional şi internaţional. Biroul de Presă al Patriarhiei Române 29.05.2014 | 20:35____***basilica.ro/stiri/ibprotocol-de-colaborare-cu-scopul-cresterii-calitatii-invatamantului-religios-public-si-invatamantului-teologic-preuniversitar-si-universitarbi_17484.html
Raspunde

fane

Acum 6 ani

ca multumire Maricuta ar fi bine sa îi ..... pu-a.
Raspunde

eu stiu,tu sti el stie

Acum 6 ani

primaru asta e nativ din selimbar sau numai afacerile cu alcool contrafacut la propulsat acolo?ca prin 96 aducea la sibiu bere de Hateg la butoi o ambala manual la sticla intr-o pivnita din turnisor,nema igiena nema accize si uite asa a ajuns mare primar si crescator de cai de rasa.abia astep sa-i fac o vizita la hotelul de lux de la Aiud sa-i duc un sac de fan ptr.caii lui ca ei saracii nu au nici o vina.la cat mai multi ani cu sanatate si zege.
Raspunde

Selimbarean

Acum 6 ani

Fraierilor mergeti la Selimbar si vedeti comuna si dupa aceea vorbiti.Sunt citva papagali ca Sandru care a scris si aici.Am acces si am vazut de unde a plecat mesajul.
Raspunde