Miercuri,
30.11.2022
Ceata
Acum
-4°C

Johannis: Fuziunea PNL-PDL va da nastere dreptei unificate in Romania

Preşedinţii PNL şi PDL, Vasile Blaga şi, respectiv, Klaus Johannis, au transmis marţi, cu ocazia sărbătoririi celor 15 ani de activitate a Fundaţiei Konrad Adenauer în România, mesaje de încredere privind unificarea dreptei.
Preşedintele PNL, Klaus Johannis, a avut aprecieri faţă de activitatea fundaţiei Adenauer, mulţumind reprezentanţilor ei pentru ”contribuţia adusă la sănătatea civică a statului de drept din România”. ”Sunt convins că fuziunea PNL-PDL va da naştere dreptei unificate în România. Aderarea PNL la PPE s-a făcut într-un moment important pentru noi (...) Pasul acesta ne va da forţa şi tăria de a câştiga alegerile”, a afirmat Johannis, citat de Agerpres.
Vasile Blaga a subliniat că ”unitatea de centru-dreapta a PDL s-a consolidat datorită dezbaterilor acestei fundaţii”. ”Activitatea Fundaţiei Adenauer în România a contribuit la profesionalizarea politicienilor şi a înregistrat un efect benefic asupra libertăţii, justiţiei sociale, valorilor morale, pragmatism (...) Noi, politicienii de centru-dreapta, putem învăţa din experienţa dumneavoastră şi suntem pe cale a realiza un partid de centru-dreapta. Nu putem rămâne blocaţi în trecut şi vrem să construim noul partid pe valori comune, PDL-PNL”, a spus Vasile Blaga.
Fundaţia Konrad Adenauer a sărbătorit marţi împlinirea a 15 ani de activitate în România, prilej cu care a organizat o întâlnire cu tema ”Europa în schimbare - ce urmează acum?”. La eveniment au fost prezenţi şi premierul Victor Ponta, ambasadorul Germaniei la Bucureşti, Werner Hans Lauk, preşedintele Fundaţiei Konrad Adenauer, Hans-Gert Pottering, directorul Fundaţiei Adenauer pentru România şi Republica Moldova, Sven-Joachim Irmer, reprezentanţi ai altor fundaţii politice germane, alţi politicieni români - fostul preşedinte Emil Constantinescu, prim-vicepreşedintele PDL, Andrea Paul, primarul sectorului 1, Andrei Chiliman.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

11 comentarii

ha

Acum 8 ani

bv herr.succes si bafta..fa ordine la maimutzele vlahe...foarte grea misiune ai....
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

Dreapta e gravida in ultimul hal!Popii,alerti, stau la pinda pentru oficierea botezului.In rest,nimic nou,Adenauer e tot asa cum il stim din \'67.
Raspunde

brrrrrrrrrrrr

Acum 8 ani

atentzie johhi.....cel mai mare deficit al romanilor este lipsa de cultura si civilizatzie...mai bn dale m(UE) k le place de minune
Raspunde

iohannis-miticul

Acum 8 ani

Rău ai ajuns băi klaus-6 case din moment ce te bagi în cârdășie cu escroci precum buldogu penal blaga....bleahhhh....
Raspunde

pt. carnatarii besinosi

Acum 8 ani

Pt. cei doi sasalai plecati din Sibiu si ajunsi Ausländeri in Jermanica, de la postarile nr. 1) si 3), care urasc romanii! Ba, retardatilor, fiinte degenerate rezultate din cordeala intre veri si tigani ai nemtilor, voi care sunteti pe nicaieri, jeguri fara tara, priviti cu superioritate de germanii-germani si plini de regrete ca ati parasit Romania, va defulati pe forumurile romanesti, jignindu-i pe romani la ei acasa. Am facut scola cu voi, am lucrat alatuiri de voi si m-a,m convins, majoritatea sunteti prosti, nu am cunoscut niciun sas geniu, iar \"sas prost\" este pleonasm, ca si \"baba batrana\". Voi vorbiti de civilizatie, voi care va besiti ca porcii la masa in timp ce mancati si in fata musafirilor? Voi vorbiti de cultura, voi care nu aveati carti in casa, ci doar reviste \"Quelle\", \"Bravo\" si \"Stern\", asta fiind educatia voastra \"inalta\"? Iar voi, prosti de romani, votati-l pe sasalaul Iohannis ca sa va fie presedinte, ca uitati aici parerea sasilor despre voi si la fel va considera si sasalaul-sef; maimute lipsite de civilizatie! Naiba sa va ia de carnatari pedofili si poponauti imbecili, intreaga Europa va uraste!
Raspunde

@5

Acum 8 ani

Securist,comunist n-ai creier nici cit un pui de gaina,uita-te ce constructii au lasat sasii in urma lor ,ba infectule,industria in Romania a fost creeata de ei,iar majoritatea investitiilor sunt germane si apoi sa te pronunti ba prostu prostilor.Daca aveai ceva creier vedeai cita geometrie,matematica,chimie,arhitectura etc trebuia sa cunosti si in vremurile alea ,in urma cu sute de ani, ca sa realizezi ceea ce au realizat ei,dar se pare ca tu ai ajuns in sec asta degeaba,tii capul numai de frumusete fara sa gindesti,iar cu treba aia ca te-ai nascut intre sasi si ai lucrat alaturi de ei ai luat-o de la mine.Mai mult ca sigur ca tu ori urmaresti vreo functie si nu poti ajunge acolo din cauza lor,ori esti vreun sudist frustrat. Cei ce comenteaza mai sus au perfecta dreptate,trebuie schimbata mentalitatea sudistilor ca asa n-ajungem niciunde cu perversitati,hotii,grandomanii si clanta mare.Cu educatia ta inalta ce ai produs ca nu se vede nimic-nema masini,industrie,tehnologie,infrastructura,pina si doctori vad ca cei cu bani merg la Viena.Ar mai trebui sa si gindesti cind scri ceva,nu sa-ti versi laturile pe aici,se vede ce educatie inalta ai,esti format intr-o satra tiganeasca ca sa nu-ti spun ca est prost de bubui.
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

@6, lasă-l în pace pe ăla de la 5, e brazilian.
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

@3 NU este sas, fiindca nu stie sa scrie corect româneste...Sasii scriu corect româneste...Numai \"românii verzi\" isi permit sa-si bata joc de limba materna si s-o schimonoseasca in fel si chip...Si Firea, Inspectorul Scolar, vrea sa introduca CHINEZA in Scoala Elementara...Nu e nevoie..o aveti acasa....
Raspunde

@ 6

Acum 8 ani

Ba dobitoc propagandist, fiu al analfabetului, cine nu-i pupenklaus si adorator al sasilor e musai sa fie securist sau comunist? Pai sasii erau mari comunisti si cei mai mari turnatori la Securitate si se dadeau in gat reciproc! Vad ca iarasi comentati in tandem din debarau FDGR-ului, tu si cu tac-tu cel agramat. Sunteti doi prosti sasi care va dati romani. Ghidonare de doi bani! Chiar toti sasii mai cu scoala au plecat in Germania? Se vede treaba ca da, aici au ramas doar bosorogii, prostii si escrocii ca Iohannis sase case!
Raspunde

@9

Acum 8 ani

Tu apucate de marile proiecte si nu te mai tot pronunta la adresa sasilor ca esti penibil rau,ai impresia ca nu stim cine esti si ce urmaresti.Ati dat cu tara de pamint si mai ai tupeul sa comentezi.Ba eu respect toti sasii care n-au plecat si care se intorc inapoi ca m-am saturat sa traiesc in saracie si intre anormali ca tine care mai au tupeul sa- si aroge dreptul de conducaor. Aici este tara sasilor ca si a romanilor,am trait impreuna in Transilvania de sute de ani asa cum au trait si mosii si stramosii nostrii, asa ca trebuie sa te impaci cu gindul asta.Si pentru cultura ta generala nu sunt sas si nici pupincuristu lu nimeni,eu m-am saturat sa traiesc in anormalitate si saracie din cauza unora ca tine care-si urmareste scopurile ptr. voi si familia voastra si pe mine sa ma prostiti in fata .Din cauza unora ca tine e saracie in tara asta.
Raspunde