Vineri,
04.12.2020
Cer Senin
Acum
9°C

Zilele Baschetului programeaza meciuri pe acoperisul unei cladiri

31 Iulie 2014 21:02

Zilele Baschetului aduce în acest an, în perioada 22-24 august, noi surprize printre iubitorii baschetului. Invitatul special al evenimentului va fi Virgil Stănescu, cel mai titrat jucător român şi vicepreşedinte al Federaţiei Române de Baschet.

Asociaţia Al 6-lea jucător vrea să demonstreze faptul că sportul cu inel se poate juca oriunde şi de către oricine astfel că a pregătit deja terenul pentru ca meciuri de streetball din competiţia adresată amatorilor să se ţină loc în spaţii în care nu s-a mai jucat până acum baschet: un depozit, un magazin şi chiar un acoperiş al unei clădiri din Sibiu. “Baschetul este de atâta timp la înălţime în oraşul nostru aşa că ne-am folosit de acest fapt pentru a organiza primul meci de baschet pe acoperişul unei clădiri din Sibiu. Astfel, acest frumos joc va fi pentru o oră la înălţime atât la propriu cât şi la figurat” a declarat Claudiu Hila, preşedintele Asociaţiei Al 6-lea jucător Sibiu, organizatoarea evenimentului Zilele Baschetului.

Acestea nu sunt singurele surprize, în weekendul 22-24 august 2014 organizându-se diferite workshopuri şi concursuri destinate iubitorilor baschetului. Cu această ocazie, concursul “Aruncarea de milioane”, prin care organizatorii oferă premii în bani celor care înscriu un coş de la mare distanţă, se mută pe platforma unor TIR-uri în mişcare.

Ca de obicei, înscrierile echipelor la streetball-ul Zilele Baschetului se fac gratuit, pe site-ul www.csufans.ro. Categoriile de vârstă, masculin şi feminin, la care echipele se pot înscrie sunt: U12; U14; U18, OPEN şi +35, premiile fiind de peste 3000 de euro. Meciurile vor avea loc în Parcul Tineretului şi parcarea Shopping City Sibiu, finalele urmând să se desfăşoare în diferite locaţii din Sibiu ce vor fi anunţate ulterior.

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

8 comentarii

Georg

Acum 6 ani

De ce nu pe LUCEAFARUL? Pentru Baskeball, Handball, Volleyball a fost INITIAL construit..Erau vremuri de glorie...Campionate Europene de Handball...Phuii, ce s-ar putea face....
Raspunde

tudor

Acum 6 ani

@Georg Baschet pe iarba, nu? :p
Raspunde

@tudor

Acum 6 ani

Da` ce dacă decopertează gazonul de acolo?:)))).Nu ştiu ce europene de handbal a auzit Georg că s-au desfăşurat acolo.Vorbesc de europene nivel performanţă, nu ceva între şcoli din Europa.
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Europene de Handball...in special feminin..NU AUZIT, ci VAZUT..loco...Basket cu China cca 1962...(exemplu, ce-mi vine repede in minte...Terenul ZGURA, cu tuburi ingropate (capace, cand nu erau tocmai ASTEA folosite)...Deci: Teren DE: Handball, Basketball, Volleyball, tenis de Camp (zgura)...Echipa de Handball daneza feminina era foarte haioasa...pierdeau, portarita lua goluri, dar RADEA, nu erau cramponate, ci DESTINSE...Jocul-e-joc...Portarita romanca era una Sanda, nu mai stiu cum...Excelent apara... Stadionul in picioare..se auzea pana-n Piata Mare...Si au fost MULTE jocuri excelente...Iarna era patinoir...LUCEAFARUL, ca sa stiti despre ce este vorba...La masculin in 7 (nou pe atunci), au aparut prima data LUNGANII, pana atunci erau destul de mici de statura(handball in 11)..Poarta micuta, abia incapea portarul lungan in ea...Acum de ce nu se poate?
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Sa explic cum se modifica terenul dupa necesitati..Tuburi verticale ingropate..nefolosite, capac pe ele..Dispoziti diferita, dupa necesitati...Portile, cosurile de basket, stalpii plasei de volley sau tenis-de-camp erau tot tevi, introduse la nevoie in tevile din pamant...Puteai modifica terenul cum voiai..DAR, numai zgura..insa era perfect si MULTIFUNCTIONAL...Terenul era al ORASULUI...administrat parca de CSM Sibiu (Clubul Sportiv Muncitoresc Sibiu)...Si INTRETINUT zi-de-zi...Daca nu ma insel, UN SINGUR OM ajungea pentru intretinerea generala a terenului...la mutari de porti si alte celea, ajutau sportivii LOCO...
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

România s-a calificat în finala Campionatului Mondial de handbal feminin (U18) şi va juca pentru titlu cu Germania___ Tricolorele au învins cu 28-25 naţionala Muntenegrului, în prima semifinală la Ohrid (Macedonia) Marea finală România - Germania se va disputa duminică, la Ohrid, începând cu ora 18:00. UPDATE 22:02 Germania este adversara României, după ce a câştigat cu 26-24 în faţa Danemarcei în a doua semifinală. Cele două finaliste s-au întâlnit şi în grupa C, tricolorele impunându-se cu 27-25. Aşadar, România este mare favorită să câştige în premieră titlul mondial la junioare.___ UPDATE 19:29 O nouă generaţie de aur s-a născut în sportul românesc. Handbalul feminin este disciplina care propune în aceste zile, la Campionatul Mondial din Macedonia, o echipă care a muncit fără întrerupere în ultimii trei ani zile, componentele acesteia sacrificând perioada cea mai importantă de viaţă a unui adolescent pentru a ajunge în finala unei competiţii de prim rang. România (Under 18) a avut un parcurs fără greşeală la Strumica şi Ohrid (Macedonia), iar duminică, de la ora 18:00, va juca pentru medalia de aur, situaţie pe care am înregistrat-o pentru ultima dată într-un sport de echipă în urmă cu 9 ani, la St. Peterburg, tot în handbal. Naţionala mare pierdea atunci cu 28-23 în finala cu Rusia. Ultima lovitură a junioarelor a venit vineri după-amiază, împotriva Muntenegrului, echipă pe care au învins-o cu 28-25 în semifinalele competiţiei. Tricolorele s-au calificat în urma unei partide spectaculoase, jucate cu sufletul la gură, cu un nivel tehnico-tactic foarte ridicat. Debutul de partidă le-a aparţinut, reuşind să se desprindă după numai 6 minute la 5-1, motiv pentru fosta câştigătoare de Champions League, Maja Savic, să ceară time-out. Chiar dacă au avut un start lansat, echipa pregătită de Aurelian Roşca şi Gavril Kozma nu s-a eliberat complet de emoţii, sentimentele, normale pentru nişte jucătoare de 17-18 ani, fiind resimţite în desfăşurarea ulterioară a partidei. România a părut echipa mai solidă, mai matură în exprimare, dar a ratat câteva situaţii din poziţii ideale, pe care în alte meciuri nu le-a irosit. Muntenegru a revenit astfel în joc, a restabilit egalitatea şi a intrat chiar în avantaj la pauză, scor 13-12.___Rezultatul după primele 30 de minute nu a fost acceptat sub nicio formă de tricolore, care n-au zăbovit prea mult la vestiare în timpul pauzei şi au revenit mai devreme pe teren pentru a reface ordinea pe tabela de marcaj. Laslo şi Bazaliu şi-au ridicat nivelul de joc în partea secundă, au luat meciul pe cont propriu şi au aruncat la foc continuu mingi spre poarta adversă. În 10 rânduri, din acţiune, mingile expediate de cele două jucătoare şi-au atins ţinta. România a avut controlul permanent în repriza a doua, graţie şi unui portar într-o formă incredibilă, Mădălina Ion (16 intervenţii), Muntenegru fiind preocupată în primul rând să nu scape total jocul din mâna. Rezultatul mai strâns a fost ţinut de portarul Nenezic, care a şi parat două aruncări de la 7 metri. Echilibrul s-a rupt însă în ultimele 5 minute, când trupa lui Roşca şi Kozma s-a desprins din nou la 3 goluri. Tricolorele n-au mai avut răbdare şi au început să sărbătorească accederea în marea finală de duminică la 27-24, când mai erau de joc aproximativ 35 de secunde.____ România s-a calificat după ce s-a impus cu 28-25, ajungând în premieră într-o finală de Campionat Mondial la junioare. Generaţia Bazaliu şi Laslo au depăşit deja echipele din care au făcut parte Neagu şi Perianu, semn că handbalul feminin are de unde să aleagă pe viitor şi să renască la cel mai înalt nivel. În ultimul act de la Ohrid, naţionala ţării noastre va înfrunta Germania. Echipa de aur care s-a calificat în finala Campionatului Mondial s-a prezentat astfel la partida cu Muntenegru: Ion (43,2%), Roşca (20%) - portari; Taivan, Bucă, Abed-Kader 1, Andrei, Dindiligan, Craiu, A. Ilie 2, Vasiliu, Laslo 10, Bazaliu 9, Corban 1, Caraşola, F. Ilie, Ostase 5. Antrenori: Roşca Kozma De aproximativ 10 ani, niciun sport de echipă din România nu a mai ajuns într-o finală de Campionat Mondial, fie că a fost vorba de o reprezentativă de senioare sau de junioare. Naţionala de handbal sub 18 ani este azi la un pas de a deveni prima echipă care se întoarce în vârf. România înfruntă de la ora 18:00 Muntenegru pentru un loc în finala Mondialului de handbal feminin din Macedonia. România, Muntenegru, Danemarca şi Germania sunt cele mai bune patru naţiuni din lume în handbalul feminin la nivel de junioare (sub 18 ani). Vineri după-amiază, la Ohrid (localitate unde a jucat şi naţionala mare la Euro 2008), sunt programate ambele semifinale: România - Muntenegru (ora 18:00) şi Danemarca - Germania (ora 20:30). Trei din cele patru naţiuni, România, Danemarca şi Germania, au făcut parte din aceeaşi grupă în prima fază a competiţiei, nordicele ieşind pe primul loc la golaveraj. În precedentele patru ediţii ale Mondialului de junioare, doar România şi Danemarca au mai jucat în semifinale, Germania şi Muntenegru fiind în premieră în această fază. Generaţiile Cristinei Neagu şi Gabrielei Perianu, cele care s-au bătut pentru medalii la ediţiile precedente, n-au trecut însă de semifinale. În schimb, Danemarca a câştigat două titluri mondiale, în 2006 şi 2012.___***www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/romania-s-a-calificat-in-finala-campionatului-mondial-de-handbal-feminin-u18-si-va-juca-pentru-titlu-cu-germania-13017869?utm_source=Prosport&utm_medium=Click%2BBula&utm_campaign=Bula%2BProsport
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Georg, CSM nu e al orașului, e al județului și standardele în sport s-au modificat puțin în ultimii 30 de ani, iar pe zgură se mai joacă azi, doar tenis.
Raspunde