Vineri,
02.12.2022
Innorat
3°C

Gaz Metan sufera al doilea esec consecutiv: Gaz Metan Medias – Pandurii Targu Jiu 0-2

Gaz Metan Mediaş a suferit ȋn această seară, pe teren propriu, o nouă ȋnfrângere ȋn campionat, fiind ȋnvinsă cu scorul de 2-0 de către formaţia Pandurii Târgu Jiu, ȋn cadrul etapei a şasea a Ligii I.

Echipa antrenată de Cristian Dulca se află la a doua ȋnfrângere consecutivă, după meciul pierdut ȋn faţa CFR-ului, cu neverosimilul scor 4-1.

Echipele de start:

Gaz Metan Mediaş: Pleşca, Creţu, Trtovac, Mujdragic, Szilagyi, Tahar, Todea, Roberto, Figliomeni, Petre, Buziuc.
Rezerve: Greab, Buzean, Simone, Llullaku, Dan, Enescu, Roman.
Antrenor: Cristian Dulca.

Pandurii Târgu Jiu: Răzvan Stanca, Unguruşan, Elton Da Silva, Paraskevas, Momcilovic, Anton, Dan Nistor, Buleică, Răduţ, Nicoară, Roman.
Rezerve: Gliwa, Pleaşcă, Negrescu, Predescu, Matulevicius, Şendroiu.
Antrenor: Petre Grigoraş.

Timp de 15 minute de la startul meciului cele două combatante s-au mulţumit să se tatoneze, astfel că primul sfert de oră nu contabilizase nicio ocazie. Prima a sosit ȋn minutul 22, când Buziuc a fost foarte aproape să marcheze un gol de generic, cu o reluare spectaculoasă din foarfecă, la capatul unei centrări venite de pe partea dreaptă, ȋnsă mingea a trecut puţin peste stâlpul porţii apărate de portarul gorjenilor, Răzvan Stanca. La doar trei minute distanţă, acelaşi Buziuc rata o nouă ocazie importantă de deschide scorul. Acesta fiind găsit liber ȋn centrul careului celor de la Pandurii, unde a primit o centrare de manual din partea colegului său Roberto Romeo.

Din păcate pentru “găzari”, atacantul a reluat cu capul din plonjon, iar mingea a trecut din nou peste bara transversală a porţii lui Stanca. Deşi Gazul se afla la conducerea jocului, ȋn minutul 35, la prima ocazie a celor de la Pandurii, Alin Buleică deschidea scorul cu un şut superb, fără speranţe pentru portarul Pleşca. Atacantul “gorjenilor” s-a desprins cu uşurinţă din marcajul fundaşilor medieşeni, după care a şutat din marginea careului, lasându-l pe Pleşca fără reacţie.

Repriza a doua debuta ȋn aceeaşi notă, cu echipa Gazului controlând mijlocul terenului şi ȋncercând să găsească breşe prin defensiva aglomerată a Târgu Jiului. În ciuda desfăşurării jocului, Pandurii dispuneau de o ocazie monumentală, ȋn minutul 58, când Mihai Roman a şutat milimetric pe lângă poartă, ȋn urma unei combinaţii frumoase. Imediat după această fază, Gazul reacţiona prin şutul lui Buziuc de la mare distanţă, dar Stanca a apărat execuţia fără probleme.

Medieşenii au ȋncercat ȋn continuare să preseze apărarea adversă, drept consecinţă, ȋn minutul 84, Dan Roman a fost foarte aproape de a restabili egalitatea cu o execuţie la colţul scurt, la capătul unei centrări de pe partea dreaptă. Reluarea sa trecând cu puţin pe lângă stâlpul stâng al porţii gorjene. Deznodământul meciului s-a consumat la următoarea fază, ȋn minutul 87, Creţu a fost lovit ȋn mână de o centrare trimisă ȋn careu, iar arbitrul Marcel Bȋrsan a arătat punctul cu var. Matulevicius a executat fără emoţii penalty-ul, dublând avantajul pe tabela de marcaj, ducându-i pe medieşeni la al doilea eşec consecutiv. Scor final, Gaz Metan-Pandurii Târgu Jiu 0-2.

Următorul meci al Mediaşului va fi pe 13 septembrie 2014, ȋn deplasare, ȋmpotriva campioanei României, Steaua Bucureşti.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.