Luni,
23.05.2022
Acum
0°C

Turcan: ii cer domnului Cindrea sa renunte la hartuirea primarilor ACL

Deputatul Raluca Turcan, copreședinte al ACL Sibiu, susține că primarii din organizația pe care o conduce sunt hărțuiți de președintele CJ Sibiu, Ioan Cindrea. La începutul săptămânii, Cindrea declara că el și reprezentanții PSD nu fac nicio presiune pentru atragerea aleșilor locali. Pe de altă parte, Raluca Turcan refuză să nominalizeze zonele unde se fac astfel de presiuni, susținând că astfel i-ar expune pe primari.
”Îi cer domnului Cindrea să renunțe la hărțuirea, presarea sau momirea primarilor ACL. PSD și-a șlefuit tehnica presiunii politice. Doar izolat PSD merge cu cântece de sirenă personale. Cel mai des însă folosesc instituțiile statului ca mijloace de presiune și șantaj. Folosesc antidemocratic instituții care ar trebui să servească cetățeanul”, a afirmat Raluca Turcan. Potrivit ei, presiunile sunt exercitate pentru a determina aleșii locali să se înregimenteze în PSD, în contextul recentei ordonanțe care permite pentur 45 de zile migrația politică.
Ea susține că primarii ACL sunt presați să accepte jocul PSD în schimbul alocării de fonduri de la Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, prin intermediul Consiliilor Județene și la propunerea conducerii acestora.

Deocamdată, în județul Sibiu, nu a fost făcută publică nicio intenție de schimbare a încadrării politice de către vreun ales local.

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

20 comentarii

adiarc

Acum 7 ani

ce te astepti de la Cindrea ? daca singura lui ocupatie e sa inaugureze proiecte lasate de Bottesch in stadiu avansat , trebuie sa aiba si el o ocupatie
Raspunde

Turcan haruiala viseaza

Acum 7 ani

Nu visa cu ochii deschisi. Primarii vostrii defecteaza de buna voie, dar tre sa zici si tu ceva. Cat despre momeala voi l-ati momit pe Iohannis 6 case.
Raspunde

paridarc tandala

Acum 7 ani

Țurcan Raluca a fost penelista, peledista,pedelista,aredista,acelista si pun pariu ca va fii si altceva. Traseu nu gluma! Basiștii tot basiști ...
Raspunde

alin

Acum 7 ani

Locuri de munca pe timp de criza! Alternativa noastra este cea mai sigura si mai serioasa! Oferim din start contract legal! Oamenii au inceput deja sa lucreze! S-au facut primele plati! Avem dovada! NU e joc piramidal si NU e MLM! Castigurile sunt garantate! 300 de dolari lunar, pentru operatori online, cu 3 ore de lucru pe zi! Va expediem detalii, dupa ce trimiteti textul \"Info\" la adresa de email: alyn_robert12@yahoo.com 
Raspunde

vasiladi

Acum 7 ani

ii cer doamnei moldovanca raluca turcan sa ne lase in pace si sa plece la focseni basista-pdlista pretena cu nuti,eba si roberta matematiciana
Raspunde

Zorro

Acum 7 ani

.....O sarma botoxata traseista,asta e inchipuita asta de raluca turcan-curcan....vai de sibienii care-si pun sperantele in asemenea specimene grotesti...specimenela care se adauga ,mai nou cu succesuri si klaus -6 case cel miticizat:)))))))))BLEAHH...
Raspunde

jan valjan

Acum 7 ani

Fufo nu face nimeni presiuni pe primari de care zici tu ,tu faci tot timpul hartuire pe populatia Sibiana care nu temai suporta cu politica ta Basista, mars acasa la tine javra ordinara ............
Raspunde

pt @5.vasiladi

Acum 7 ani

e din Botosani mah ! :) las-o in pace, madam Turcan e mic copil pe langa javrele mari !
Raspunde

vulpoi

Acum 7 ani

bai asta cu lozinca rasuflata aia cu copii ,6 case si alte bazaconi de prostit oameni ,vezi de marile priuecte ,dezvoltarea aeroportului si spitalu regional de urgenta plus alea 11 000 de noi locuri de munca ,pina acum numai gargara ,mai ai un an si gata nu te mai cunoaste nimeni .nu mai atiut ca lasi povara pe BOTESSH s-a continue ce tia last s-a finalizezi la preluarea mandatului de altfel dubios cistgat cam adevarat ce spune raluca ca sibieni nu teau votat esti o mare paguba pentr-u judet si sibiu ,esti echivalentu unui cutremur de 8 grade pe scara richter ,o monstra de cum voteaza romanii in bataie de joc si dupa 4 ani vaicareli si suduieli pe la colturi ,ba a mai aparut unu din stafu psd care la vazut cu \\ochi lui de fost turnator pe johannis la grivco [dragnea ] ba asyoa pina in noiembrie apare din saptamina cite unu care la condus si la vazut pe johannis la sueta cu felix pripon la grivco ,ba la cita scoala are felix motanu daca era adevarat ce dati voi din trompeta il filma si il dadea pe toate posturile lu gidea plingaciosu si compania,ba asta este sas nu regatean la voi ce spuneti seara dimineata este minciuna
Raspunde

sibian 100 %

Acum 7 ani

Din pacate pentru multi sibieni Raluca Turcan este un exemplu de comportament si exprimare , mai lasati rautatile si jignirile la adresa acestei doamne ! Ca vizavi de dl. Johanis nu mai am cuvinte , sa fi respectat in tara cat si in afara tari doar ca esti sibian , se datoreaza dl Johanis
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

10, Da di ce din păcate? Ferice de bieții sibieni care au un asemenea exemplu de urmat!
Raspunde

xxx

Acum 7 ani

daca face politica buna si incearca sa mearga treaba bine din ce cauza incercati sa puneti bete. votati oameni capabil care fac ceva pt. traiul oamenilor indiferent cai din moldova oltenia sau ardeal sa fie de treaba si nu corupt.
Raspunde

iONUT

Acum 7 ani

Urgent, cautam colaboratori online pentru vanzarea de carti, romane bestseler pe imensa piata americana, dupa perioada de instruire intrati pe cea mai mare si cea mai bogata piata din lume, piata online a vanzarilor de romane bestselar din america. Se ofera contract legal chiar din perioada de instruire unde castigati minim 300 dolari lunar, suntem o companie serioasa de prestigiu cu multi colaboratori. Pentru informatii si pentru a va inscrie trimiteti INFO la adresa email: ionut_targan@yahoo.com
Raspunde

xxx_xxx

Acum 7 ani

Cautati-ma sint liber si disponibil.
Raspunde

alzara

Acum 7 ani

Cine reface filmul politic sibian din 1990? Ce a produs Sibiul (sabitajul miticilor....uitati!) ? Un ministru de interne (dl.Dejeu -o catastrofa pt CDR) , niciun parlamentar cu rezonanta nationala, multa \"parasutari \" din Bucuresti pe fondul vidului local. Care -i ziaristul local care sa analizeze figurile publice locale ? Avem doar trei reprezentanti notorii :Perjovschi, Hurezeanu si Johannis. Poate gresesc.
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

15, nu greșești, din păcate lista sabotorilor Sibiului (proveniți din Sibiu) este de vreo 100 de ori mai mare decât lista aia a ta, cu trei nume pe ea.
Raspunde

@15,16

Acum 7 ani

Tanda si Manda....ce sa-ti povestesc ,sunteti marii politologi ai Sibiului de dupa anii 90,vai de steaua voastra de postaci indoctrinati(unul liberal de carton si celalalt puppenklaus cu creierul sters!)...hai sictir postacilor!
Raspunde

pt.17

Acum 7 ani

Clar, eşti imaginea şefului tău suprem şi a celor ce îi compun bazaconiile.Ce asemănare izbitoare între Tîndală şi Păcală vs Tanda şi Manda, idei domnilor nu copy-paste trunchiat.
Raspunde

alzara@16

Acum 7 ani

Completeaza \"lista AIA a ta \"! De unde si de ce atata agresivitate? Chiar nu putem conversa fara suspiciuni?
Raspunde