Luni,
28.11.2022
Cer Senin
Acum
-2°C

460.000 de lei: doua noi giratorii in nordul si sud-estul Sibiului

Sensul giratoriu amenajat acum din elemente de plastic la intersecția Căii Șurii Mari cu strada Drumul Ocnei (aproape de Târgul Obor) va fi înlocuit cu un sens definitiv, având un diametru de opt metri și care va costa cel mult 195.000 de lei, cu tot cu TVA. Un alt proiect de hotărâre pentru aprobarea de indicatori tehnico-economici, care va fi supus votului în ședința consilierilor locali de joi, face referire la un nou sens giratoriu aflat la intersecția străzilor Ștefan cel Mare și Negoi, Nicolae Titulescu, Hegel și Costache Negruzzi.
Lucrare mai complexă, valoarea aproximată a investiției rezultată în urma studiului de fezabilitate este de aproximativ 264.000 de lei. ”Amenajarea intersecției presupune reconfigurarea racordului dintre străzile Ștefan cel Mare și Nicolae Titulescu. Se va realiza un trotuar nou în sectorul racordului reconfigurat care va face legătura între trotuarele existente în zona intersecției sus-menționate”, este precizat în raportul care însoțește proiectul de hotărâre. Girația care urmează să fie realizată anul viitor, cel mai probabil, va avea un diametru de 12 metri.

Foto: Google Earth

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

19 comentarii

.

Acum 8 ani

Imi era tare dor de un giratoriu nou... App, f bun si util ce de la cimitir si f necesar, este un trafic infernal in cimitir....
Raspunde

titi

Acum 8 ani

se normalizeaza situatia traficului mai trebuie vreo 8 09 giratori si sibiul va fi cel mai usor de traversat oras din tara ,unu foarte imprtant este si la intersectia rahovei -milea -semaforului ,stiu ca estew o problema cu giratia din cauza pozitionari gresite a intersectilor cu legaturile dintre hipodrom si vasile aron dar cum il stim serviciu tehnic al primariei se va gasi o solutie ,in rst felicitari ati transformatu orasu intrun adevarat oras european ,numai s-a ai ochelari de cal nu vezi
Raspunde

Vm

Acum 8 ani

asa un oras plin de sebsuri giratorii nu am vazut nicaieri in lumea acesta ,ce s-a urmarit cu adevarat creearea de spatii verzi ,altfel frumos de privit si greu de intretinut sau pur si simplu sint anumite persoane care nu pot conduce in oras decit intr-un singur sens ...au si ele un sens in circulatia rutiera ,,,vezi sensul giratoriu dinspre Ocna ,care este si el vechi ,nu recent proiectat de primarie ...spatiile verzi ca sa concluzionez se puteau amnaja si altfel
Raspunde

@1 si 3

Acum 8 ani

Sensul giratoriu defapt fluidizeaza traficul mult mai bine decat un semafor sau o intersectie semaforizata. De cand nu ati mai prins un ambuteaj de-a dreptul infernal? Ultimul care l-am prins a fost inainte sa se faca sensul giratoriu si am stat 2 ore in autobuz sa ajung de la tineretului la dumbrava (am stat de curiozitate sa vad cat dureaza)
Raspunde

VM

Acum 8 ani

nu am vazut asa ceva in niciun oras european ,,,fluidizeaza traficul asta este asa subiectiv,,,si un semafor daca se conduce civilizat si atent in oras are acelasi rol ,giratoriul se amplaseaza de obicei la periferiile orasului unde poti sa il observi de la distanta si unde inlocuieste de fapt o intersectie ,dind posibilitatea de a opta pentru cea dorita ,dar la sibiu este practic la orice colt ,cum spuneam sau s-a vrut sa fie decorat orasul cu spatii verzi ,ceea ce este frumos ,dar spatiile verzi se pot creea si in alta modalitate .sau trebuie neaparat ca orasul sa aiva un singur sens ,nu mai spun de sensurile unice din oras si de ocolirile teribile ,
Raspunde

bormasina

Acum 8 ani

pentru VM, PAI CIT ESTI TU DE UMBLAT CA GAINA IN JURU GUNOIULUI DE UNDE SA VEZI ASA GIRATORII
Raspunde

@6

Acum 8 ani

TACE SI FACE PORCUL SI FAC PORCII?????
Raspunde

nielu

Acum 8 ani

Doar doua!!!!!Haideti ca se poate mai mult,
Raspunde

@6

Acum 8 ani

catastrofal esti asta cu bormasina. Se vede treaba ca tu esti umblat prin lume. Pari a fi unul din cetatenii romani care stau cu mana intinsa pe langa mari obiective turistice. Suntem mandri de voi, mai ales ca ati vazut giratoriile alea...
Raspunde

@titi cu nas maro

Acum 8 ani

Da si tu jos ochelarii de cal si nu mai sta atata cu nasul infipt stii tu unde. Poate gasesti ceva mai util de facut cu viata ta.
Raspunde

@10

Acum 8 ani

:((((((((((((LOL!Good One!
Raspunde

Hans

Acum 8 ani

toti astia care sunt impotriva giratoriilor sunt soferi catastrofali pentru ca nu stiu sa conduca nici pe strada dreapta si mai putin in giratorii..care semnalizeata stanga cand intra in giratoriu, asta numai in Romania vezi.
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

cand intru in giratoriu eu bag avariile , ce plmia.
Raspunde

sibianu adevarat getbeget 100%

Acum 8 ani

noi sibieni merem cu oile si trecem deampuilea direct peste girator
Raspunde

@Hans

Acum 8 ani

Sunt de acord ca sunt destui sibieni care nu stiu sa circule prin giratoriu si nu ma refer deloc la semnalizatul stanga la intrare (care are utilitatea lui daca stai putin sa judeci) Mult mai grav mi se pare sa nu te incadrezi corect la intrare in functie de ce iesire vizezi sau sa nu iti pastrezi banda taind benzile ca \"sa nu mai ocolesti atata\". Ce sa mai zic de \"occidentalii\" care nu semnalizeaza absolut nimic (nici macar la iesire)... Semnalizarea stanga la intrarea in giratoriile foarte mici din Sibiu (si avem destule) e utila pentru ca iti arata clar intentia omului de a intra in giratoriu. La fel cei care vor sa iasa la prima ar trebui sa semnalizeze dreapta si asa cei care asteapta degeaba dupa ei ar avea timp sa se strecoare si ei. Dar ti-ai gasit! E plin de occidentalizati care nu mai semnalizeaza deloc. Sper ca nu esti unul dintre ei
Raspunde

@giratorii

Acum 8 ani

Mai baietii astia cu \"n-am mai vazut\", mai iesiti de la voi din sat. Ia veniti aici in Augsburg -Ulm - Memmingen sa numarati semafoare, ca v-ajung degetele de la o mana. Si vedeti giratorii de va saturati. Inclusiv boul ala cu comentariul cu oile direct prin giratoriu, din satul cu 2 intersectii.
Raspunde

@14

Acum 8 ani

la tine in sat in afara mai sunt alte intersectii in afara de alea de la biserica si de la bufet?
Raspunde

@15

Acum 8 ani

bai desteptule, ia pune mana pe carte si citeste codul rutier. unde ai mai vazut tu in afara tarii ca se semnalizeaza la stanga la intrare in giratoriu? normal ca trebuie sa semnalizezi dreapta cand iesi. tu unde ai invatat sa conduci?
Raspunde

@18

Acum 8 ani

Indraznesc sa iti intorc complimentul desi s-ar putea sa ma insel, desteptule. Semnalizarea spre stanga nu este scrisa nicaieri si nici nu cred ca am spus asa ceva, desteptule, doar am zis ca daca e folosita corect ar putea ajuta pe cei care asteapta. Probabil ca nu ai prea multe giratorii mici si aglomerate in drumul tau de te ofusti asa. Eu vad zilnic cativa meseriasi care ba nu semnalizeaza nimic (ca vor doar ei sa stie unde merg nu si noi prostii), ba semnalizeaza in timp ce deja trag de volan. Cam asta e in mare si daca nu am gresit complimentandu-te mai sus, precis vei intelege.
Raspunde