Vineri,
07.08.2020
Parțial Noros
Acum
17°C

PSD Sibiu acuza: In Sibiu se practica turismul electoral

04 Noiembrie 2014 12:59

Vicepreședintele PSD, Adrian Besoiu, a acuzat astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, că în primul tur al alegerilor prezidențiale a fost un număr nejustificat de mare de votanți pe listele suplimentare. ”La toate scrutinele precedente nu s-au văzut 22 de mii de cetățeni care să voteze pe liste suplimentare. Am fost alertați în județ de puzderia mare de autocare și autobuze, care s-au plimbat pe toată perioada scrutinului. Precizez că cele mai multe cazuri s-au înregistrat în municipiul Sibiu, unde parcările de la sala Thalia, sau din zona Podului Gării, erau ticsite de autocare și microbuze înmatriculate în alte județe decât Sibiu”, a declarat Adrian Besoiu.
La votul de duminică, au fost pe listele speciale 21.979 voturi, în întregul județ, ceea ce înseamnă 10,16% din totalul celor 216.252 de oameni prezenți la vot.
Primele cinci secții de votare cu cel mai mare număr de votanți pe liste speciale în județ sunt: secția 36 (Școala 2, Avram Iancu), cu 292 votanți, secția 63 (Facultatea de Inginerie), cu 282 votanți, secția 41 (Colegiul Octavian Goga), cu 274 votanți, secția 37 (Colegiul Gheorghe Lazăr), cu 256 votanți și secția 47 (Liceul Onisifor Ghibu), cu 212 votanți.
Florin Orlățan a semnalat la rândul său că în mai multe cazuri în județ au existat exagerat de mulți votanți pe liste suplimentare. ”La șecția 197 de la Ocna Sibiului, 43% din voturile valabil exprimate au fost pe listele suplimentare”, a declarat Orlățan.
PSD a sesizat Autoritatea Electorală Permanentă în acest caz. 
Totodată, social-democrații au depus o plângere penală la Biroul Electoral Județean în care semnalează că reprezentanții ACL au lipit afișe și banere noi, în ciuda faptului că nu a început campania electorală pentru turul doi al alegerilor prezidențiale. Campania începe oficial după ce Curtea Constituțională validează votul din primul tur. ”Solicităm contracandidaților noștri să înceteze practicile de la primul tur, când au rupt afișele și banerele candidatului nostru. Nu de alta, dar noi am crezut că aceste alegeri trebuie să se desfășoare civilizat, cu sobrietate europeană”, a mai spus Besoiu.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

43 comentarii

Cristian

Acum 5 ani

Sunteti niste jegosi!!! Chiar apreciam ca nu ati iesit ieri! Domnule Cindrea aveti decenta sa nu iesiti!?!
Raspunde

alzara uluit!

Acum 5 ani

PSD cauta sa -si ascunda rezultatul dezastruos. Unde credeti ca au votat studentii nonsibieni, valcenii stabiliti in Sibiu ? Autocarele au parcat in parcarile pt autocare ; de turism in Sibiu n -au auzit ? Jalnica gaselnita. Doar prin astfel de actiuni ridicole poate pierde PSD ; si va pierde !
Raspunde

viktator

Acum 5 ani

Au dreptate oamenii. Turismul electoral a functionat la Micasasa.
Raspunde

Sebi

Acum 5 ani

@2 Turism cu cele mai multe autocare, tocmai in ziua votului.. mda...
Raspunde

Daniel

Acum 5 ani

Dar de \"turistii\" din satele din Mehedinti, Dolj, Olt, Teleorman si Giurgiu de ce nu zic nimic? PSD= partid de corupti
Raspunde

ua ha ha

Acum 5 ani

daca nu era turism electoral era iohannis din primul tur presedinte....sau nu se cheama asa in teleorman si moldova....?????de ce nu da tzi un buletin de vot cu serie pt fiecare cetatzean roman?
Raspunde

Daniela

Acum 5 ani

Dar de ce nu spun nimic nesimtitii acestia din PSD, care prin intermediul dl. Cindrea a trimis scrisori sibienilor prin posta, prin care ii indemna pe acestia sa voteze cu Ponta, \"bunul roman\"....????
Raspunde

Ema

Acum 5 ani

Cand HOTUL striga \"HOTII\" !!!...
Raspunde

io

Acum 5 ani

vreti ca niste comunisti sa-si asume propriile greseli ?niciodata...seamana perfect cu mentorul lor..mister Xerox
Raspunde

Mir

Acum 5 ani

Bai, dar mai sunteti si prosti! Prezentati sectiile din centrul Sibiului. Cam unde dracu` sa si voteze strainii din oras? Unde ati fi vrut sa mearga turistul timisorean? in Turnisor sau in Gusterita? La Ocna Sibiului este un primar inrait psdist, nu prea cred ca au intrat straini in satul lui. Taceti dracului din gura ca va adanciti in rahat! Penibililor!
Raspunde

alzara

Acum 5 ani

In Micasasa , Marpod si alte sate relativ indepartate locuiesc pensionari care si -au lasat copiii inapartamentele di Sibiu. Majoritatea nu si -au actualizar domiciliul.
Raspunde

A

Acum 5 ani

***imgur.com/JA4S1qq
Raspunde

A

Acum 5 ani

Ca sa mai si radem putin
Raspunde

aida

Acum 5 ani

d-le Besoiu sunteti un puturos stati pe bani sibienilor in consiliul jud de ani de zile .Acum va aparati scaunul
Raspunde

amorph

Acum 5 ani

...a ajuns sa le fie teama de turismul electoral ?? pai normal, daca nici macar cei pe care i-au plimbat pe la urne nu au votat cu Victor Viorel... PS: turismul electoral este o inventie marca PSD pana la urma
Raspunde

ion ilici.....

Acum 5 ani

pacaliciu myckysi-a bagat tacanitul la inaintare sa-l balacareasca pe d-l johannis lasu nu are curaj fac o urare- transilvania fara mitici.
Raspunde

Jegosi fara caracter

Acum 5 ani

Dupa ce au tarat prin mocirla aceste alegeri, tot ei au tupeul sa strige! Rusine, Rusine, Rusine!
Raspunde

Intrebare deschisa:

Acum 5 ani

Campania nationalista si neunionista pe care a dus-o PSD-ul, a avut obiectivul dezbinarii acestei tari? sau doar sunteti niste oameni fara judecata si a fost o greseala istorica acest lucru? S-a refacut harta Romaniei din 1913!
Raspunde

petre

Acum 5 ani

Stimati PSD-isti, mergeti si latrati la alt gard!
Raspunde

joseph

Acum 5 ani

Băi, hahaleleor, 10% într-un oraș turistic și centru studențesc e puțin. În schimb, în Teleorman e enorm.
Raspunde

alooo,

Acum 5 ani

Demisiaaaa, tăți!Furunculi leșinați, ăsta estre scorul care l-a încasat Cindrea permanent de la Iohannis.De neprezentare.
Raspunde

@besoiu

Acum 5 ani

La scorul ăsta mai căutați scuze?Eu cred, că pe ăia din autocare trebuie să îi includeți în cei 24.000 de penibili care au votat Ponta.
Raspunde

ovidiu

Acum 5 ani

Bai fratilor terminati. In orasul Sibiu nu se voteaza multiplu. In judet probabil sa fie o oarecare activitate. La Micasasa ii comuna de rromi cu primar PSD, deci ii explicabil numarul mare de voturi pro Ponta. Eu am votat la Onisifor Ghibu si nu am vazut nimic suspect, masina de la Jandarmerie era prezenta. N-au decat sa numere studentii veniti la Sibiu, numarul de pe listele suplimentare din oras va reiesi. La Ocna Sibiului este statiune balneo-climaterica. Plus de asta la Onisifor Ghibu era prezent un observator independent de la Romania Fara Ei. In turul 2 voi fi prezent ca observator. PSD-ul sa vina cu explicatii legat de numarul de 300-400 mii de romani plecati in strainatate si care apar ca votanti in tara. Asta in contrapondere cu situatia din diaspora unde aceeasi cetateni erau tinuti afara si \"lacatul pus pe urne\".
Raspunde

idrom

Acum 5 ani

Asa frati romani! Votati un profesoras sas care de 1o ani nu tine audiente pentru ca e prea important ca sa vorbeasca cu sibienii care l-au ales !!!
Raspunde

@idrom

Acum 5 ani

Asa o sa facem, frate tigan !
Raspunde

Alex

Acum 5 ani

Stau pe langa gara si chiar in ziua votului am trecut de mai multe ori pe langa podul garii si nu am vazut nici un autocar. Sa va fie rusine si sa nu uitati ca sunteti niste jegosi.
Raspunde

smarty

Acum 5 ani

Unde va e patriotismul? Sa ne conduca iar un neamt? Nu se gaseste nici un roman capabil?
Raspunde

idrom

Acum 5 ani

Iar vreti sa va taie pdl-ul pensiile si salariile?sau poate e bine in lagar? Romani, treziti-va!
Raspunde

ajutor

Acum 5 ani

va rugam sa votati ponta pt k sa uneasca mai departe banditii si baronii locali si sa mearga coruptia mai departe pt k se mai poate unpik scoate de pe tantalaii de romanasi sa fie si pt urmatoarele alegeri cate un litru de ulei si un kg de faina .....hai cu kelemen,vadim,tziganii si popii sa fim cei mai tari...de la coada europei
Raspunde

vvvvv

Acum 5 ani

\"Ifroane, ifroane\" mai aveti minciuni in tolba ciumatii astia rosii, mincinosilor.Johannis n-o avut nici o legatura cu taierile respective iar respectivii nu mai sunt cu el in partid.VOTATI JOHANNIS PTR O ROMANIE EUROPEANA
Raspunde

ba smarty

Acum 5 ani

ce destept esti! noi ca romani am avut 25 de ani pt construit si ce am facut? nimic. in privinta autocarelor ia mai vedeti pe la sectiile din turnisor
Raspunde

IOI si SFAT

Acum 5 ani

cand il vad pe Bes...oiu imi vine sa-l votez pe sasul tradator de tara . Astia din poza, urati si la fata si prin complicitate, lacomie, linigin-- au facut atat de mult rau sibienilor nu se pot uita undeva sa nu mai apara macar pana dupa alegeri? Ascundeti-va naibii sa putem vota pe cei care nu sunt ca voi .
Raspunde

corlatzean din ocna cu procesul deschis

Acum 5 ani

il intreb pe ponta:Ne-ati mintit ca acciza de 7% la carburanti are ca scop constructia de autostrazi si am constatat ca sumele colectate le folositi pentru buzunarele baronilor si pomeni electorale, iar autostrazile le-ati inlocuit cu ulite sau asa numitele sosele rapide; – ati promis ca veti spune adevarul despre contractul Bechtel, dar l-ati facut pierdut cand ati constatat ca sunt incriminati toti capii PSD-isti (Ponta, Sova, Nastase, Hrebenciuc, etc) – SUA, NATO si UE s-au convins in acesti 2 ani ca folositi in politica un dublu limbaj si de aceea nu sunteti si nu veti putea fi niciodata un partener corect si de incredere, ci doar un plagiator ipocrit, un fariseu, un mincinos capabil doar de destabilizarea politica si economica a tarii; – orientarea dvs este catre Rusia si China, nicidecum catre statele democratice; – ati promis un million de noi locuri de munca, dar in realitate peste 100 000 de oameni au ramas fara locuri de munca; – doar un plagiator poate sustine si aproba ca la facultate sa se inscrie absolventi de liceu care nu au promovat examenul de bacalaureat, iar asta nu inseamna ca respectati principiile care stau la baza unui sistem de educatie si invatamant performant si de calitate; – sub guvernarea dvs mor oameni de cancer si alte boli grave pentru ca nu v-ati respectat promisiunea de a le acorda medicamente specifice compensate sau gratuite, iar oamenii nu se insanatosesc cu promisiuni mincinoase; – prin mareata reforma facuta de guvernul Ponta in sanatate, ne-ati redus accesul la serviciile medicale; – in calitate de prim ministru aveati in fisa postului obligatia de a va asigura ca toti copiii din tara asta incep anul scolar cu manuale pe banca, ca nu mor inecati in latrina din curtea scolii, ca beneficiaza de conditii sigure si decente, asa, ca si cum ar fi copiii dvs! Dar v-au preocupat doar festivitatile de deschidere ale anului scolar, taieri de panglici si aparitiile la televiziunile prietene. Ne-ati demonstrat tuturor
Raspunde

@33 las-o balta

Acum 5 ani

1. de unde ai constatat? 2. contractul cu Bechtel e la DNA 3. Numai cel care a scris opera poate sustine ca fost copiat. Deocamdata este doar o rautate a lui Basescu inebunit ca nu-i poate pune în carac altceva. 4. Sunt 1 milion de locuri de munca. Tu cate ai numarat? sau la cate te-ai dus si nu ai fost angajat ? 5. Tu poti fi in curtea scolii si pe strazi ca sa educi copii, tineri, profesori sa nu se mai inece in latrine sau sa nu mai moara in accidente cauzate de educatia data domnuli GOE? eu is multumit. mi-a dat inapoi pesnia si ma alasa sa muncesc. si am gasit loc de munca cu toate ca ma 68 ani. daca vrei muncesti . da toti vor in fotolii cu toate ca au 4 clase .
Raspunde

@34

Acum 5 ani

lozinci comuniste...nici un raspuns concret doar aiureli...hai sa pun intrebarea pe limba ta simpla...unde i milionul de noi locuri de munca?unde s manualele scolare?unde s sutele de km de autostarada promise?nici macar nu se termina ce au proiectat ceilati...sa nu mai vorbim de proiecte noi.. tzepe tzepe tzepe marca pcr-fsn-psd....spor la lucru ,,las-o balta,,
Raspunde

alcatraz1978

Acum 5 ani

mai oameni buni da-ti un exemplu de ceva bun ce au facut romanii nostri pina nu a venit \"\"neamtul\" la noi la sibiu va rog frumos
Raspunde

@alcatraz1978

Acum 5 ani

pana sa vina \"neamtul\" se putea face làba la liber, ceea ce era un lucru deosebit de bun .
Raspunde

Ion de Romania

Acum 5 ani

pana o venit sasul in 2000 era viata faina la Sighi, era plin de baruri si cluburi cu curve faine, no prea fost de munca.. orasul cam naspha, dar asta ne-o luat totul.. acum tre sa muncim, sa platim taxe, merge traficul, nu mai prea merge cu japca... nasol fratiilor..
Raspunde

par

Acum 5 ani

32 are dreptate!
Raspunde

Hotul striga\"HOTII\"

Acum 5 ani

Acest abuzat al sortii,pe nume B_s_iu,un ipohondru innascut si un ratat din toate punctele de vedere mai putin probabil la datul din gura,este noua \"trompeta\" a psd,alaturi de un alt ratat,folosit de cuplul dictatorial Cindrea-Suditu in operatiunea \"Apold\",apoi aruncat,refolosit,s.a.m.d....RUSINE PSD!!!!!!!
Raspunde

ovidiu

Acum 5 ani

Numai faptul ca SIE - MAE - Ponta - Dragnea au taiat din sectii iar pe altele le-au mutat mai departe de comunitatile numeroase de romani din diaspora, ii un motiv foarte serios sa te gandesti unde vrea sa ne duca Ponta. Vocile celor din diaspora care in 2009 si 2012 au avut acces la sectii iar acum spun ca au fost scoase, nu mint. Eu ii cred pe aceia ca de politicieni si propaganda lor sunt satul, mai ales pe partea stanga. Manipulare si spalare creiere 100%.
Raspunde

Albu

Acum 5 ani

\"Am fost alertați în județ de puzderia mare de autocare și autobuze\". Cica \"puzderia mare\". HAHAHA! Asta chiar e pleonasmul anului! Limbajul de lemn al sfertodoctilor nu da niciodata gres!
Raspunde