Joi,
01.12.2022
Innorat
Acum
2°C

Guvernul a trimis Corpul de control al primului-ministru la Sibiu pentru a verifica retrocedarile

Guvernul României a anunțat astăzi oficial că începând cu data de 3 noiembrie, a doua zi după primul tur al alegerilor prezidențiale, Corpul de control al primului-ministru verifică modul în care s-au făcut o serie de retrocedări în perioada 1 ianuarie – 31 decembie 2010.

”Corpul de control al primului-ministru desfășoară, începînd cu data de 03.11.2014, o acțiune de control la Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților (A.N.R.P). La baza acțiunii de control au stat informații transmise de Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților care se referă la activitatea proprie a acestei entități cu privire la acordarea unor despăgubiri ca măsuri reparatorii, în favoarea unui cesionar, pentru imobile situate pe raza mai multor unități administrativ-teritoriale, inclusiv municipiul Sibiu”, se arată într-un comunicat al Biroului de presă al Guvernului.

Concret, obiectivul controlului se referă la verificarea respectării prevederilor legale și a modului de îndeplinire a atribuțiilor de către A.N.R.P în procesul de aplicare a dispozițiilor Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie – 22 decembrie 1989, republicată, cu modificarile si completarile ulterioare. Perioada supusă controlului: 01.01.2010 – 31.12.2010.

”În situația în care echipa de control constată că anumite acte sau operațiuni au fost inițiate anterior datei de 01.01.2010, ori și-au produs efectele ulterior datei de 31.12.2010, se va putea extinde perioada supusă controlului cu privire la acele acte sau operațiuni”, se mai arată în comunicatul Guvernului României.

Reprezentanții primăriei Sibiu au declarat pentru Turnul Sfatului că au primit din partea reprezentanților Guvernului o solicitare de a transmite o serie de documente, în copii, legate de tema acestui control.

În prezent, acțiunea de control se află în desfășurare. Urmează ca, la finalizarea controlului, să se întocmească Raport de Control.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

53 comentarii

io

Acum 8 ani

comunisti disperati
Raspunde

danny

Acum 8 ani

mai bine-i caută pe tata-socru și pe ginerică, să vadă dacă împreună fac trei!
Raspunde

da

Acum 8 ani

Gunoaiele....ce sa faca si Guvernul....trebuie neaparat acum sa verifice retrocedarile...si tocmai la Sibiu....Gunoi electoral
Raspunde

Dragos

Acum 8 ani

Gunoi ordinar comunist jegos
Raspunde

felicia

Acum 8 ani

Locuri de munca urgente! Incheiati imediat contract legal si incepeti rapid o activitate noua, usoara, serioasa si profitabila! Foarte multi oameni au inceput deja sa lucreze! Seriozitatea noastra este absoluta! Primele castiguri au fost deja acordate! NU este joc piramidal sau MLM! Avem nevoie de operatori online care sa lucreze 3 ore pe zi si sa castige 300 dolari lunar! Pentru a afla detalii,trimiteti textul \"Info\" la adresa de email: ***.
Raspunde

Po Nta

Acum 8 ani

Sa-l verifice si pe iohanis daca nu cumva e si el dottore plagiatore?!
Raspunde

K.Samuel

Acum 8 ani

Concluziile controlului sunt irelevante. Ponta a trimis intotdeauna Corpul de Control, doar de fatada, ei confirmand intotdeauna acuzatiile premierului. Deci, vine Ponta si spune ca mi se pare mie ca Iohannis era brunet si trimite corpul de control la o frizerie din Sibiu, urmand apoi sa vina si confirmarea: da, era brunet.
Raspunde

PB

Acum 8 ani

Tare imi e ca vor avea grija ca incet, dar sigur, sa se aleaga praf si pulbere de Sibiu. Ponta si PSD nu sunt capabili sa construiasca ceva, doar sa dezbine si sa distruga. Insa...nu trebuie sa ne lasam!!! Eu as fi trimis niste functionari guvernamentali care sa verifice daca Primaria Sibiu poate fi ajutata sa-si imbunateasca infrastructura necesara festivalurilor internationale, care aduc Romania pe prima pagina a ziarelor.
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

Astfel, Guvernul confirma informatia transmisa de Romania TV potrivit careia inspectorii Corpului de Control al Guvernului au fost trimisi in Sibiu, pentru a verifica mai multe retrocedari facute in anul 2010, atunci cand Klaus Iohannis era atat primar al Sibiului, cat si presedinte al comisiei pentru retrocedari a municipalitatii. ______ Potrivit Romania TV, inspectorii lui Ponta au suspiciuni legate de unele dosare prin care fie au fost retrocedate proprietati in natura, fie fostii proprietari sau cei care au cumparat drepturile litigioase au fost despagubiti financiar. Unele dosare ar fi fost intocmite eronat sau sumele acordate de Agentia Nationala pentru Restituirea Proprietatilor au fost prea mari. ____ UPDATE Nu este pentru prima oara cand Victor Ponta se foloseste de Corpul de Control pentru a lovi in adversarii politici. In ianuarie 2014, a trimis inspectorii sa verifice activitatea Romatsa in cazul accidentului aviatic din Apuseni in care si-au pierdut viata pilotul Adrian Iovan si studenta Aurelia Ion. Atunci, Guvernul a facut tot posibilul sa fuga de orice raspundere. In urma controalelor, a reiesit ca ROMATSA a angajat, in 2011, doi consilieri ai premierului de atunci, Emil Boc, dintre care unul a fost soferul acestuia la PDL, cu avizul secretarului general al Ministerului Transporturilor Gheorghe Dobre, desi competenta de angajare revenea directorului regiei._____ Un alt caz este acela in care Guvernul a trimis Corpul de Control sa verifice cum a fost achizitionat terenul de la Nana de catre Ioana Basescu. Astfel, Guvernul confirma informatia transmisa de Romania TV potrivit careia inspectorii Corpului de Control al Guvernului au fost trimisi in Sibiu, pentru a verifica mai multe retrocedari facute in anul 2010, atunci cand Klaus Iohannis era atat primar al Sibiului, cat si presedinte al comisiei pentru retrocedari a municipalitatii. Potrivit Romania TV, inspectorii lui Ponta au suspiciuni legate de unele dosare prin care fie au fost retrocedate proprietati in natura, fie fostii proprietari sau cei care au cumparat drepturile litigioase au fost despagubiti financiar. Unele dosare ar fi fost intocmite eronat sau sumele acordate de Agentia Nationala pentru Restituirea Proprietatilor au fost prea mari. UPDATE Nu este pentru prima oara cand Victor Ponta se foloseste de Corpul de Control pentru a lovi in adversarii politici. In ianuarie 2014, a trimis inspectorii sa verifice activitatea Romatsa in cazul accidentului aviatic din Apuseni in care si-au pierdut viata pilotul Adrian Iovan si studenta Aurelia Ion. Atunci, Guvernul a facut tot posibilul sa fuga de orice raspundere. In urma controalelor, a reiesit ca ROMATSA a angajat, in 2011, doi consilieri ai premierului de atunci, Emil Boc, dintre care unul a fost soferul acestuia la PDL, cu avizul secretarului general al Ministerului Transporturilor Gheorghe Dobre, desi competenta de angajare revenea directorului regiei. Un alt caz este acela in care Guvernul a trimis Corpul de Control sa verifice cum a fost achizitionat terenul de la Nana de catre Ioana Basescu. _________ ***www.hotnews.ro/stiri-esential-18469709-guvernul-trimis-corpul-control-sibiu-verifice-retrocedarile-facute-2010.htm
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

CORECTURA:___Astfel, Guvernul confirma informatia transmisa de Romania TV potrivit careia inspectorii Corpului de Control al Guvernului au fost trimisi in Sibiu, pentru a verifica mai multe retrocedari facute in anul 2010, atunci cand Klaus Iohannis era atat primar al Sibiului, cat si presedinte al comisiei pentru retrocedari a municipalitatii. ______ Potrivit Romania TV, inspectorii lui Ponta au suspiciuni legate de unele dosare prin care fie au fost retrocedate proprietati in natura, fie fostii proprietari sau cei care au cumparat drepturile litigioase au fost despagubiti financiar. Unele dosare ar fi fost intocmite eronat sau sumele acordate de Agentia Nationala pentru Restituirea Proprietatilor au fost prea mari. ____ UPDATE Nu este pentru prima oara cand Victor Ponta se foloseste de Corpul de Control pentru a lovi in adversarii politici. In ianuarie 2014, a trimis inspectorii sa verifice activitatea Romatsa in cazul accidentului aviatic din Apuseni in care si-au pierdut viata pilotul Adrian Iovan si studenta Aurelia Ion. Atunci, Guvernul a facut tot posibilul sa fuga de orice raspundere. In urma controalelor, a reiesit ca ROMATSA a angajat, in 2011, doi consilieri ai premierului de atunci, Emil Boc, dintre care unul a fost soferul acestuia la PDL, cu avizul secretarului general al Ministerului Transporturilor Gheorghe Dobre, desi competenta de angajare revenea directorului regiei._____ Un alt caz este acela in care Guvernul a trimis Corpul de Control sa verifice cum a fost achizitionat terenul de la Nana de catre Ioana Basescu. _________ ***www.hotnews.ro/stiri-esential-18469709-guvernul-trimis-corpul-control-sibiu-verifice-retrocedarile-facute-2010.htm
Raspunde

ha ha

Acum 8 ani

mai bine sa verifice cum are pinochio 7 vile.....pot sa tot controleze ce vor miticii la sb(dc sunt oltence focoase pot controla si dupa program pe sibieni sa faca un ciubuc)....ma mir k inca nu au recuperat nimik de la voiculescu,becali si altii...asta e tactica pcr mostenita de pinochio de la iliescu...nulitatea asta vrea sa fie presedinte al romaniei ?- un nepot de albanezi mandru ca este roman . uite ca nu suntem toti mandri sa fim romani ca .neterminatul asta....vomit
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

JOHANNIS despre ASTA:___ \"Chiar în perioada de campanie electorală. Interesant. Nu e niciun fel de problemă, la Primăria Sibiu s-au făcut nenumărate verificări şi se vor face în continuare. Stau foarte liniştit, ştiu ce este acolo şi nu o să găsească nicio neregulă\", a comentat Klaus Iohannis anunţul făcut de Guvern, privind verificările de la Primăria Sibiu.___ El a ţinut să precizeze că îi dă de gândit faptul că \"domnul Ponta, candidatul Ponta îl trimite pe prim-ministrul Ponta să trimită Corpul de Control la Primăria contracandidatului, să facă verificări, cu zece zile înainte de turul doi al alegerilor\".___ \"Totuşi, parcă lucrurile nu sunt în regulă\", a afirmat Iohannis, adăugând: \"Eu vă spun oricând, simplu. Oricine poate să controleze orice, nu există nereguli la primăria Sibiu. Simplu de tot\". ___ ***www.realitatea.net/iohannis-despre-verificarile-corpului-de-control-la-primaria-sibiu-stau-foarte-linistit_1563341.html
Raspunde

Ionut

Acum 8 ani

Tot ceea ce s-a intamplat si se intampla ar trebui sa dea foarte mult de gandit. Ar fi important ca fiecare dintre noi sa incerce sa deschida ochii seamanului sau! DACA PONTA VA AJUNGE PRESEDINTE, TARA ACEASTA ISI VA PIERDE ULTIMA SANSA!!! Sper, ca in ultimul moment, sa fim mai multi cei care INTELEG la ce pericol ne expunem!!! CUM SE EXPLICA ALTFEL TOATA INVERSUNAREA LA ADRES LUI IOHANNIS, DE UNDE ACEASTA TEAMA CA AJUNGE PRESEDINTE? PONTA si PSD isi doresc puterea deplina! Dupa toate faptele de coruptie dovedite, cum pot cetatenii Romaniei sa voteze un HOT, un MINCINOS, un PLAGIATOR dovedit??? Dragi romani, nu vedeti in ce conditii traiti? DE CE CETATENII ROMANI CARE AU ALES SA TRAIASCA / MUNCEASCA in strainatate VOTEAZA IOHANNIS????!!!! Raspunsul este simplu, au iesit si au vazut ca se poate si altfel; ca in Romania nu s-a dorit a s face ceva pentru ei!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

nelutu

Acum 8 ani

Trebuie ca sunt foarte disperati ca vor pierde alegerile !
Raspunde

sorin=un lucru

Acum 8 ani

Ca si comunistii(iliescu=presedinte de onoare psd)Ponta uneste,cine nu vrea va fi calcat in picioare.Asta va fi Romania cu ponta presedinte!Daca nu pot pune mana pe Sibiu il distrug,doar afost capitala culturala europeana(Bucuresti cand?).
Raspunde

@@@

Acum 8 ani

suntem, si nu putini care incercam sa deschidem ochii semenilor, si cu argumente serioase, la obiect, si dovezi. practic o plimbare prin oras e de ajuns, si pe la casele lui Johannis, mai e de ajuns si o prezentare a sibiului in imagini ante anului 2010. multi vin aici dar nu stiu ce transformari (mai ales economice) s-au facut in ultimii 14 ani. din pacate nu prea avem cu cine sa discutam ! multi sunt veniti din sud, muncitori, zidari etc, nu prea dau 2 bani pe argumente serioase(economie, cultura, istorie, potential etc). este o populatie decimata din interior si imbecilizata, ii intereseaza buzunarul propriu sau in ce \'club\' de manele se vor \'distra\' in weekend. pur si simplu nu-si dau seama nici de faptul ca buzunarul lor tine de economie. pe scurt inconstienta totala. persoane pe care le cumperi cu foarte putin si care se multumesc cu putin. AM IMPRESIA CA UNII (FOARTE MULTI) SE COMPLAC IN MOCIRLA IN CARE ZACEM DE CIRCA 25ANI. altfel nu-mi explic alegerile extrem de proaste !
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Pesedeul a pus la bătaie artileria grea, haznalele televizate rtv și antenele devarsa la greu lături și gunoaie pe bandă rulantă. Am o vagă senzație că toate astea să-l mânjească de fapt ponta, exact ca atunci când te piși contra vântului.
Raspunde

jup

Acum 8 ani

foarte bine. la bulau cu sasul. si sibiul sa fie taiat de la fondurile de la centru. m-am saturat de fitele astea de ardeleni jegosi.
Raspunde

ba jup

Acum 8 ani

ia suge-o dar repede
Raspunde

marginean

Acum 8 ani

nu au gasit nimic spionii lui Ponta in Gemania la parintii lui Johannis, decat doi chiriasi modesti la o mansarda, acum da-i pe biserica Evanghelica, ca tot habar nu are ce rol si ce proprietati a avut ea in istoria Transilvaniei. Daca vrea sa gaseasca ceva, ar trebui sa-si caute biserica de casa, sa vada ce a primit BOR inapoi si ce a luat cu japca de la catolici.
Raspunde

tex

Acum 8 ani

@19...jup asta cred ca e vreun cocalar care umbla-n adidasi si geaca de piele, conduce vreun beanve inmatriculat in bulgaria, gaurit de rugina si se tine mare domn cu bolce-cabana, naik,puna, armami...etc! asa ca...19 nu te stresa, nu merita!
Raspunde

slaninosu

Acum 8 ani

Sper ca asa zisul Corp de Control sa isi faca treaba obiectiv, sa nu puna botul la haribo si hencles, ca ar avea ce sa vada in materie de retrocedari la Sibiu. Astia ce-l sustineti pe mutulica cu 6 case din meditatii la fizica, sa nu uitati cine se afla in spatele lui, Blaga,Videanu, Berceanu etc. asa ca mai usor cu aberatiile.Sper sa fiti platiti pentru postari , daca nu e grav si ne meritam soarta.
Raspunde

tex

Acum 8 ani

\"iote\".... inca unul...
Raspunde

germanicus

Acum 8 ani

Vin in fiecare an in Romania in concediu si DACA majoritatea cetatenilor cu drept de vot il vor alege pe PONTA presedinte, atunci la anul nu-mi va fi greu sa le zimbesc ironic celor care l-au ales si vor incepe sa se plinga de greutati. Il vor neaparat pe PONTA ca-i ortodox. Dar citi evanghelici sint in puscariile romanesti ? Sa-l aleaga ca sa poata parasi cu si mai mare viteza tinerii tara. Romania va fi locuita in curind doar de asistati sociali sau baroni PSD-isti !!!
Raspunde

Klaus from Jail

Acum 8 ani

Acest corp de control ar trebui sa-si extinda aria de verificari pe durata tuturor mandatelor sasului 6 case ,nu numai pe 2010,vor ramane neplacut surprinsi sau chiar paf la cate nereguli prb vor descoperi,oricum sa speram ca se sparge camarila mafiota cu imobiliarele a sasului klaus,totusi e un pic ciudat de ce tocmai acum se demareaza aceste verificari.
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

@germanicus:In concediile din 2004 si pina azi,stiind ca \'\'majoritatea cetatenilor cu drept de vot\'\' l-au ales pe Basescu,iar guvernele au fost \'\'de dreapta\'\'cum le zimbeai celor care nu s-au conformat ordinului \'\'Sa traiti bine!\'\'
Raspunde

laszlo tokes

Acum 8 ani

Si eu il sustin pe Klaus, FDGR + UDMR cam tot aia e , bai tex BMW - uri ruginite au romanii ca doar nu avem toti o relatie speciala cu contempo cars.
Raspunde

io

Acum 8 ani

departe de a se compara cu ei , comunisti aplica tactica romanilor...divide et conqura....dezbina si cucereste...ce nu inteleg ei , este ca Sibiu nu este in sudul tarii sau in Moldova...pt ca aici majorit oamenilor muncesc , nu stau pe ajutoare si voteaza in functie de pomeni
Raspunde

Dana

Acum 8 ani

Cele mai noi locuri de munca! Seriozitate maxima! Contract legal si incheiat imediat! Au inceput primele plati! Foarte multi oameni lucreaza deja cu noi! *** Cei care au inceput activitatea sunt foarte multumiti! Lucrati 3 ore pe zi, ca operator online, si castigati 300 dolari lunar! Va trimitem detalii dupa ce expediati textul \"Info\" la adresa de email: man.danuta@yahoo.com
Raspunde

wagner

Acum 8 ani

Doar puturoșii de moldoveni si oltenii nespălați votează Ponta. Granita pe Valea Oltului si expulzarea din Transilvania e soluția!
Raspunde

jan de gorj

Acum 8 ani

ba trezitiva ,uitativa la copy -paste cit de diperat este se invita la toate televiziunike cu sifonari si tradatori [melescanu ,tariceanu +tropeta vadim ]pe asta din urma la invins agenturili cin pupa in***familia luiu ceasca ,si monica macovei ,asta incercuit numai de fosti securisti batrini in rele cu pensi cit un cartier de blocuri din ferentari ,ba agent 007 ,7 case ,pinochio de gorj ,te ingrijoreaza uitata cum voteaza diaspora ,daca erau lasati s-a voteze acum erai suspendat din functia de sef fraudulos de partid [psd ] si revenea pritenu tau in ghilimele ,gioana ,ba uitativa cit de disperati sunt ciocoirosi si cocalari lor ,asta nici nu a ajuns presedinte si deja a facut marea unire ,toti penali si sugativele din toti frustrati ,care au avut scoruri la prezidentiale cit ar fi adunat si gicu de la metalcar ,adica de 3 la 00.1 la suta ,ba s-a iesim vineri in strada si s-a hiuduim ticalosia asta pusa la cale de niste mitici neispraviti ,care din frustrrare defaimeazaea sibiului ,cu trusturile lor de presa peniblle ,uitativa ce prigoana pe sibiu din vara lui 2012 ,este un care toarna la greu ,s-a iesim la vot toti romanii si s-a maturam cu caracatita asta cripto -comunista si de cumetrie ,ba regatene de gorj daca nu construiesti de ce incerci s-a distrugi sibiul ,ba albanez,congolez ,chinez etc ,nu tea informat profesorui tai ca tosadeauna sibiul a fost motoru economic atari ,de aici s-au inspirat si regateni tai ,prin tatucu vostru ,nea ceascsa ,cind a destructurat industria sibiului ,s-a va faca la voi la vale industrie ,ca de nu acum catunele si orasele coastre dinsud erau amintire ,veneati toti in ardeal ,acuma sibiul era dincolo de boita ,luati ghiarele ciocoilor de pe sibiu ,ca datorita acestui hulit oras si sabotatr sunteti politiuceni de toate culorile voi mitici cin\\d in sibiu se murea pentru libertatea romaniei in 89 ,cind peste 150 de tineri sibieni au fost impucati de fosti activisti de partid si actuali mari sefi de trusturi cu nepotilor sefi ,voi stateati sub plapuma cu tabloul lui cirmaciu tari si huleati tineretu din strada facindui derbedei si forte reactionare ,ai grija pinochio de gorj [ponta]ca de la sibiu a plecat caderea comunismului ,fereste de reactia sibienilor ,si astep s-a se faca o verificare a averi pe care o deti si explicati cum ai dobindito ,ca nu se posate in 10 ani de cariera de plagiator s-a aduni 7 case si en conturi in banci +4 concedi la maiami ,las vegassetc ,ba ce spuneai de ,ungureanu fost prim ministru ,dar tu ai apucaturi paranoice si fudulie mare sunt curios ce ai in meniul zilei [carne kobe, si alte delicatese ] i comparatie cu mine care supa o viata de munca nu ai tu ani cita vechime am eu ,de grija voastra care ne conduceti de 25 de ani nu imi permit sa-mi cumpar nici takimuri si adidasi aia a lui ceausescu [picioruse de purcel ] ba trezitiva ,daca se respecta si aplica proclamatia de la timisoara acum nu auzeati de copy -paste 7 case [ponta ] de ce dredeti ca fube de dzbatere la timisoara si o tot tine cu aia de laantena 3 si cu a nanasului rtv [ghita ] la aia ca acolo il pupa in fund de diminearta pina seara ,ba uitativa ce lucratura a facut acel post ,dpua ce a mazilito pe fosta ministru muinci [cimpeanu ,pnl ] s-ia pus pupila psd [plumb]ca asta este un minister vital care da bine la imagine ca de acolo seaduna voturi [pensionari ,bugetari ,asistati sociali etc ] dupa acea lau tocat pe prietenu de coalitie [usl ] antonescu si acum ba trezitiva si s-a scapam de ciuma rosie s-a votam toti napastuiti tari JOHANNIS johannis fai placerea si dute la dzbatere la antena 3 si ca moderator sa-l acepti pe gidea ,s-a vezi la pupincuristu ala ce intrebari impartiale iti pune tie si lui ponta ca in scolile din epoca caragiale ,goe [ponta ] si-ai ca pamintu este rotund,restu de la sine
Raspunde

@31

Acum 8 ani

Nu numai ponta e disperat prostovane,disperati sunt si nemernicii portocalii gen blaga,videanu,berceanu,blejnar ,basescu,ariton,turcan cu care s-a asociat sasul pt a ajunge la ciolan,toti acesti hoti si tradatori de tara portocalii vor infunda puscariile daca nu iese klaus presidente,aici e marea batalie,fraiere si mai pune dreaq mana pe carte,cine crezi ca are rabdare sa-ti citeasca ~opera de arta~interminabila,analfabetule??
Raspunde

gogu

Acum 8 ani

Halal! Ce credeti ca face Johannis daca ajunge presedinte? Nimic! Nu mai sperati degeaba! Ati vazut neamt sau sas sa dea ceva pe degeaba? Eventual te pofteste la el acasa sa te uiti cum mananca si ce mananca! Are si Klaus destule bube in cap, dar nu vreti sa le vedeti!
Raspunde

ZZZZZZZZZZZZZZ

Acum 8 ani

CAT DE ORDINAR POTI SA FII SI CAT DE JOS SE POATE COBORÎ UN ,,OM,, CREDEAM CA LIMITA INFERIOARA SI-AU DEPASIT-O ROSII IN ACEASTA MIZERIE DE CAMPANIA...M-AM INSELAT ! DAR NU UIATI ,,STIMABILILOR,, CINE SCOATE SABIA DE SABIE VA MURI!
Raspunde

Hilarius

Acum 8 ani

Lui Wagner! Vezi ca ,,puturosii \"de ,,walachei\" ardeleni nu aveau voie pe Corso si nu erau recunoscuti ca ,,natiune\".Se pare ca majoritatea dintre bastinasii ardeleni au trecut muntii si nu au sange arian.Ce ne facem cu ardelenii din Dobrogea sau din Moldova/in care probabil au descalecat /ajunsi cu oile si stabiliti pana si in Crimeea?M-am semnat cu nume roman ca sa nu-mi fie maghiarizat numele in ,,Fritz\".
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Hilarius, ai dreptate, a fi ardelean e o stare de spirit și e transfrontalieră, la fel cu cea de regățean. În schimb, asta nu te scutește de a mai pune un pic mâna pe carte, valahii din Transilvania au fost recunoscuți ca o națiune, întotdeauna, întâi sub forma \"universitas valachorum\" și mai apoi sub forma de \"districtus valachorum\".
Raspunde

remus

Acum 8 ani

Corpul de control sa-l controleze pe primul ministru ca acolo e foarte mare putregai si sa-l lase pe Johannis in pace ca l-o stresat destul cu toate ticalosiile scornite impotriva lui. Johannis, da-i in judecata ptr. hartuire si denigrare si cere un control la voturile de pe listele suplimentare din judetele Giurgiu, Calarasi, Olt, Mehedinti, Teleorman, Ilfov deoarece 11% din voturi sunt date pe listele suplimentare din aceste judete.Sunt aproape sigur ca acolo s-o practicat turismu electoral deoarece in aceste judete nu sunt nici turisti, nici studenti ca sa dea un procent atit de mare pe listele suplimentare.
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Ce bine c-a venit numai corpul primului ministru la Sibiu, capul i-o fi rămas la București.
Raspunde

T.H.

Acum 8 ani

Nu va lasati amagiti de prezidentiabilul Johannis!!!Marile realizari cu care se mandreste in municipiul Sibiu sunt realizate cu sprijinul Consiliului Judetean si Guvernului. Cu sprijinul lui Nastase si Taricianu. Nu uitati ca Sibiul nu e toata tara, Sibiul e cat un sector al Bucurestiului...am trait 10 ani sub conducerea unui primar si uite ce s-a ales de tara asta, dar daca asta va convine atunci \"ghinion\". Tineri deschideti ochii!!! Tineri fiti mandri ca sunteti romani!!!! Intrebati bunicii si parintii, cititi istoria sa aflati cum au traiti romanii alaturi de sasi...cum erau tratati si izolati la marginea cetatilor! Nu va mai imbatati cu apa rece...nu votati LUCRURI!!!
Raspunde

XXX

Acum 8 ani

JOS CU PONTA SI CU TOTI MITICI ORDINARI SI MAFIOTI DIN SUD
Raspunde

CH

Acum 8 ani

Ce spalat pe creier poti sa fi, nastase si tariceanu o dat 40 milioane ptr infrastructura unui oras, restul banilor s-o dat ptr. concerte. Johannis o facut mult mai multe dupa aceea iar primaru de care vorbesti o fost lipsit complect de viziune economica, dovada ca si in cluju lui si-o construit cu bani de la buget adica mai pe intelesu tau furati de la altii, nu mai compara tu pe Johannis cu Boc si nu mai tot mani***lumea ca la Sibiu s-o dat bani, ba de la Sibiu numa s-o furat de cind ma stiu eu de zeci de ani. Daca zici ca Sibiu e cit un sector din Bucuresti apoi Baia de arama cit este? Adica un primar care in mare masura datorita lui o transformat un oras intr-un oras european nu poate sa conduca o tara dupa capu tau, da unu din Baia de arama care n-are nici apa in sat, poate s-o conduca \"bine gindit\". Cita ticalosie puteti sa aveti in voi cind e vorna ca sa vina un presedinte ardelean la conducere,
Raspunde

david ptr@24

Acum 8 ani

Asa este
Raspunde

nelu cotrocelu

Acum 8 ani

pacaliciu de poanta trimite tiptarii lui la sibiu sa-i caute in coarne lui johannis ....sper sa dea de cindrea.
Raspunde

siby

Acum 8 ani

În anul 2010, Klaus Iohannis a fost şi primar şi preşedinte al Comisiei de retrocedări a municipalităţii. Atunci au fost retrocedate numeroase clădiri şi terenuri, între care Palatul Brukenthal, Filarmonica, sediul Inspectoratului şcolar, şcoli, grădiniţie, toate în favoarea Forumului Democrat German, prin Consistoriul evanghelic. Iohannis, el însuşi un campion al achiziţiilor imobiliare litigioase, i-a făcut fericiţi nu doar pe cei din Biserica Evanghelică şi Forumul Democrat German. Un lider PDL-PNL, Ştefan Max Baune, furnizor al municipiului cu autobuze second-hand, a primit 16 case. Presa de investigaţii descrie o reţea coordonată din Germania care, prin intermediul Clubului Economic German, acţionează pentru accelerarea retrocedărilor în favoarea Consistoriului Evanghelic German. Sunt nominalizaţi Şteffan Mildner, Max Baune, Andreas Huber, Astrid Fodor ca formând reţeaua lui Klaus Iohannis....sa fie chiar totul o farsa????nu cred....e ceva putred totusi...
Raspunde

siby

Acum 8 ani

***jurnalul.ro/stiri/observator/haus-iohannis-filiera-retrocedarilor-680749.html
Raspunde

ortodox

Acum 8 ani

Sint ortodox si ma rog din inima si suflet la D-zeu sa ajunga D-l Iohanis presedinte si eu cind ma rog ma ajuta D-zeu, pentru ca vreau ca tara pe care o iubesc sa fie libera si nu comunista, cu un dictator in frunte.
Raspunde

Hilarius

Acum 8 ani

Bravo Silby!Un om documentat! Le-a mai trebuit si Caminul de batrani de pe str.Gh.Cosbuc care a apartinut organizatiei naziste din Romania.Conform hotararii aliatilor,in toata Europa,acestea au fost nationalizate de stat respectiv./nota personala:nu stiu daca a fost corecta decizia!/Decret semnat de regele Mihai /pe care vor sa-l reivie neobasistii/.Daca vine regele,din viteza , il impusca si pe Base ca pe MARESAL!.FDGR e continuatorul nazistilor?Acum primaria plateste chirie!Grozava retrocedare!!De ce sa nu vina controlul?La Hrebenciuc,la ungurul de la telecomunicatii/?/,la jidanul ala care a vrut sa fie presedinte,la Fenechiu au venit,dar n-am auzit proteste!?Pastrati-va protestele pentru Flota,Nana.Mihaileanu,Videanu s.a.Pentru /Wagner/cel ce ma trimite la istorie,eu il trimit la tratatul semnat dupa Bobalna.Nu-i spun anul,ca sa-l fac curios!
Raspunde

umbra

Acum 8 ani

Nu te speria Hilarius, controlul vine si la tine, sa nu crezi ca nu te cunoaste.
Raspunde

sunt ateu

Acum 8 ani

Sunt ateu si stiu ca fac ce pot si sunt raspunzator pentru faptele mele. Nu pot face ceva rau, si sa dau vina pe Divinitate, cum ca \"asa a vrut Al de sus \" . De aceea ma duc sa votez , si votez conform vointei mele.
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

RETROCEDARI? Mda, Casa luiPtrus HALLER von HALLERSTEIN a fost retrocedata Mitropoliei Greco Orientale...Biserica AZILULUI doc. anno 1292, (Catolica, apoi Evanghelica), cu toate ca a fost ceruta INAPOI de Biserica Evanghelica, a fost retrocedata de Consiliul Judetean (de cand dicteaza ei in MUNICIPIU?) deci retrocedata Mitropoliei Greco-Orientale.. Numai 2 exemple...
Raspunde

@Georg

Acum 8 ani

Zât !
Raspunde

sibianca

Acum 8 ani

RUSINE! UN PLÄVAN AROGANT SI INCET LA MINTE. A ,,SPOIT\'\' CENTRUL CU 50 MIL. E IN 2007 SI ANUAL FACE FESTIVALUL INTERNATIONAL DE ,,BÄLCI\'\' CU 8 MIL. E. IATÄ MÄRETE REALIZÄRI! TREZITI-VÄ, FDGR SI BE VOR DEVENI BÄNCI, CU CAPITALUL NOSTRU, VEZI CE CHIRII PLÄTIM...
Raspunde

@52 sibianca

Acum 8 ani

Iar ti-ai uitat pastilele, doar ti-am spus sa nu ma uiti, mai nou te crezi sibianca ?
Raspunde