Luni,
15.04.2024
Cer Senin
Acum
24°C

Pregatirile sunt in toi la Cisnadioara, acolo unde isi va petrece Revelionul Klaus Iohannis

De la primele ore ale dimineții au început pregătirile la Cisnădioara, acolo unde își va petrece noaptea dintre ani Klaus Iohannis. Președintele României a ales pentru Revelion reşedinţa de vacanţă a bunului său amic Andreas Huber, consulul onorific al Austriei la Sibiu.

În toiul pregătirilor, gazdele au întâmpiat o serie de probleme. Din cauza temperaturilor foarte scăzute poarta cu închidere automată a casei de vacanță s-a blocat, iar angajații au reușit cu greu să o deblocheze.

Șirul ghinioanelor a continuat, după ce la puțină vreme, mașina de deszăpezire care a venit să curețe drumul de acces spre casă a căzut într-un șant, de unde a fost scoasă, după două ore cu ajutorul unui tractor.

Ca măsură de percauție, Andreas Huber a adus în cursul zilei un generator, pentru cazul în care s-ar întrerupe furnizarea energiei electrice din cauza temperaturilor scăzute.

De aprovizionarea pentru Revelion se ocupă proprietarul casei și Marius Vecerdea, un alt apropiat al lui Klaus Iohannis. Cei doi au făcut în cursul zilei mai multe drumuri pentru a aduce fructe și alte alimente la Cisnădioara.

Andreas Huber, consulul onorific al Austriei la Sibiu, are în localitatea Cisnădioara o casă de vacanţă situată în imediata apropiere a bisericii fortificate săseşti din satul locuit în majoritate de etnici germani.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

27 comentarii

Alinuta,

Acum 9 ani

Masinuta ta are, probabil, inchidere CENTRALIZATA. Poarta lui Huber are inchidere automata cu telecomanda... Asa-i zice, mai nou, proprietarului, PROPREIATUL\"? Ma gandesc ca-i cam devreme pentru una mica, ai ramas de-aseara?!
Raspunde

###

Acum 9 ani

Petrecere frumoasa! Sper sa nu aiba si alte ghinioane in noaptea dintre ani!
Raspunde

Georgescu

Acum 9 ani

Mai sunt maxim 100 de sasi in Cisnadioara.
Raspunde

@3

Acum 9 ani

Nu conteaza...la noapte vor fi cel putin 100 de SPP-ISTI inghetati de frig la Cisnadioara!!:))))))))))))
Raspunde

@Georgexu

Acum 9 ani

putini, dar buni.
Raspunde

Georg___Perle, si nu e BAC

Acum 9 ani

Sa le numaram:_1.Cisnadioara (locuit de) MAJORITATEA etnici germani. In 2012 mai erau 100 etnici germani acolo. Inseamna ca satul are 199 locuitori? Deci 100 etnici majoritate si MAXIMAL 99 alte nationalitati ?!___2. masura de PERCAUTIE? sau de precautie?___3. Aici VIRGULELE sunt aiurea plasate(deci SINTAXA este o mare necunoscuta):__[...]Șirul ghinioanelor a continuat, după ce la puțină vreme, mașina de deszăpezire care a venit să curețe drumul de acces spre casă a căzut într-un șant, de unde a fost scoasă, după două, ore cu ajutorul unui tractor.[...]..Sa fac mai clar unde liseste LOGICA elementara: [...]după două, ore [...]
Raspunde

Gerg:___ERRATA la textul meu:

Acum 9 ani

liseste: citeste si scrie: lipseste
Raspunde

Klinger

Acum 9 ani

În schimb dl. W. Ponta a rămas la Buburești să debăsifice și să pontăiască în continuare.
Raspunde

vasiladi

Acum 9 ani

mai gatati cu pregatiri in toi johannis e presedintrele romaniei e om normal nu va minca cu 3 guri si nici nu va bea kile de wiski ca base bere ca udrea etc lasati omul in pace suna si lui raluca turcan probasista!
Raspunde

@9

Acum 9 ani

Binee frate vasiladi,baga-i mare ...nu te-a invitat herr klaus si pe tine la Cisnadioara la un sprit?ca vad ca esti un bun avocat al lui....La Multi Ani!
Raspunde

Marilyn Monroe

Acum 9 ani

Ah, Happy New Year mister President
Raspunde

@11

Acum 9 ani

Hei, Marilyn, nu glumi cu asa ceva! Doar nu vrei ca dl. Klaus sa aiba soarta lui Mr. President Kennedy.
Raspunde

koko

Acum 9 ani

La multi ani ! Ma bucur ca Johanis isi pastreaza obiceiul si merge pe aceeasi cale ca si pana acuma. Dumnezeu sa ii dea si sa ne dea sanatate !
Raspunde

k2

Acum 9 ani

La multi ani! ce fel de generator a adus?
Raspunde

un finutz

Acum 9 ani

johannis este si nasul de cununie al lui huber, care a ajuns consul dupa fericitul eveniment. Firma finului face curatenie in primarie, organizeaza targul de Pasti si de Craciun in Piata Mare in parteneriat cu primaria, de pe urma carora incaseaza o gramada de bani, ca doar nu plateste chirie pt Piata Mare (e un parteneriat)...Nu e doar o gasca de prieteni, ci o fratie de interese.
Raspunde

@15

Acum 9 ani

ce finutz esti.....
Raspunde

@15

Acum 9 ani

Daca e asa cum spui matale ,atunci propun sa-i colinde cu Plugusorul DNA-ul la Cisnadioara...ar fi COOL ,pt klaus!:))))))))))))
Raspunde

@15

Acum 9 ani

toata europa si lumea e o fratie de interese, unde fratia nu functioneaza, sunt probleme. inca nu intelegeti politica mondiala....
Raspunde

@18

Acum 9 ani

Corect,aici ai perfecta dreptate amice!
Raspunde

@18, 19

Acum 9 ani

Si atunci de ce mai credeti ca alegerea unui presedinte a fost numai rezultatul \"exprimarii|\' votului liber?!
Raspunde

@20

Acum 9 ani

Pentru ca este intr-un fel. Daca nu ar fi fost asa gandeste-te ca in noiembrie era sentimentul anti ponta foarte bine implantat in mintea oamenilor iar desi stiam clar ca nu va iesi presedinte iesea el pentru ca deservea interesele altora. Crezi ca nu se lasa cu scandal? Cel mai bun sistem de pus presedintele dorit de cei cu interese e cel din SUA: oamenii voteaza si desemneaza alti oameni care sa voteze presedintele in functie de ce au votat primii DAR nu e obligat sa tina cont de voturile majoritatii.
Raspunde

21

Acum 9 ani

Finutzu? Esti TOTAL pe langa! Vezi cine face curat la Primarie si cine organizeaza targul de Craciun, abia dupa, sa mai vorbesti.
Raspunde

@22

Acum 9 ani

Cat de usor pot fi dusi oameni in eroare! Credeti tot ce \"zboara\" si mai si comentati!
Raspunde

kunta kinthe

Acum 9 ani

Ia mai terminati ca s-o facut si s-o dres in primaria Sibiului, micimanilor, vedeti de aia care o dat tunuri de milioane si ne-o bagat datori neam de neamu nostru. De-o viata sunteti numa cu telescoapele pe sibieni si voi furati de stingeti. Jos cu telescoapele, controalele si sabotarile a tot ceea ce tine de Sibiu, Plecati si controlati la voi ca acolo e jale. Ati dat tunuri de miliarde in bani publici pe care nu le controleaza nimeni si care sau dat discretionar. Acolo e de control, plus investitiile megalomanice inutile, plus banii care sau si se scurg din judet la deconcentratele si buzunarele altora.
Raspunde

@ kunta kinthe

Acum 9 ani

Iar te-a apucat criza Superman? Ia-ti chilotii peste pantaloni si la treaba, la lupta cu detractorii Sibiului! Bag-o si pe aia cu deconcentratele si aia cu autostrada Pitesti - Sibiu, cheama-l si pe tac-tu analfabet in ajutor! pe ei si pe mama lor de olteni, moldoveni si mitici, cu Alesu\' Virtualu\' in frunte vom avea victorii multe, traiasca Republica independenta Sibiu, uraaaa! Cineeeee-i geneeeeeraluuul caaaare.....? Superman! Superman!
Raspunde

@25

Acum 9 ani

Chiar asa ,taicasu\' cel agramat si analfabet cu ip-5...... nu mai scrijeleste lb romana...ce-o fi cu el? l-o fi luat klausi la bucale??:))))))))))))))parca mi-e un pic dor de postarile alea interminabile si indescifrabile..radeam copios!
Raspunde

@25,26

Acum 9 ani

mai analfabeti ca voi nu-i nici unu, nu mai faceti pe altii analfabeti, securistilor. La munca cu voi, gata cu minciunile si manipularile, v-o cazut guvernu , penibililor.
Raspunde