Duminică,
02.10.2022
Cer Senin
Acum
14°C

Administratorii Sibiu Shopping City: In 2015 creste cererea de spatii comerciale. Magazinele de moda se extind

Compania DTZ Echinox, care administrează Sibiu Shopping City, printre altele, arată într-o analiză făcută publică în cursul zilei de joi, că anul 2014 a fost primul în care s-a înregistrat o creștere a consumului, după patru ani mai temperați. Spre exemplu, cifra de afaceri a mall-ului de la marginea Sibiului a crescut cu 6,4 la sută. Cât privește anul în curs, DTZ Echinox estimează o expansiune a marilor retaileri de modă.

"După 4 ani marcaţi de o luptă în repoziţionarea şi consolidarea reţelelor, perioadă în care multe branduri şi-au revizuit strategia de expansiune şi în general au devenit foarte conservatoare, 2014 a adus o îmbunătăţire a consumului, aspect care a relaxat situaţia multor retaileri. În acest context, ne aşteptăm ca în 2015 cererea de spaţii comerciale să crească la toate nivelurile", arată firma de consultanţă imobiliară DTZ Echinox.

Potrivit sursei citate, companii de modă precum LPP (Reserved, Mohito, Cropp, Sinsay), Debenhams, Marks & Spencer, Pepco şi CCC au planuri importante pentru România.

"Observăm o atenţie sporită din partea unor retaileri din regiune, mai ales din Polonia şi Turcia, care atingând un plafon maxim în ţările de origine, decid să se extindă în România datorită similarităţilor consumatorilor, dar şi datorită unei stabilităţi economice validate în ultimii ani", a declarat Sebastian Mahu, Head of Property Management Department al DTZ.

Anul 2014 a marcat un trend pozitiv în zona de retail, datele Eurostat plasând România între fruntaşele Europei, atât pe partea de consum în zona food, cât şi non-food, evoluţie confirmată şi de dinamica din centrele comerciale.

Principalele arii care au cunoscut creşteri anul trecut sunt decoraţiuni, fashion şi servicii, însă performerul anului este zona de electronice, care la opt ani de la boom-ul pieţei, simte o revigorare puternică, arată DTZ.

Această creştere a cifrelor de afaceri înregistrate de retaileri este confirmată de toate proprietăţile din portofoliul DTZ Echinox.

Astfel, Shopping City Suceava a înregistrat o creştere cu 11,76% anul trecut, în comparaţie cu 2013, Felicia Iaşi a urcat cu 14,85%, în ambele cazuri ultimele 3 luni fiind motorul principal al creşterii.

În acelaşi timp, Shopping City Sibiu a crescut cu 6,48%, Promenada Târgu Mureş cu 12,68% şi Uvertura Botoşani cu 12,94%.

DTZ menţionează că există toate premisele ca acest trend să continue şi în 2015 în baza unei creşteri a consumului, mai ales în centrele comerciale cu tradiţie.

DTZ Echinox administrează în prezent un portofoliu de 150.000 metri pătraţi de proiecte real estate, dintre care trei de retail: Shopping City Sibiu şi Shopping City Suceava, în proprietatea Argo Real Estate şi Felicia Shopping Center din Iaşi, în proprietatea CBRE Global Investors,

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

42 comentarii

io

Acum 7 ani

Pe când un cinema 3D sau mai mult , adevărat, cu mai multe sali in care sa ruleze simultan mai multe filme ?
Raspunde

@1

Acum 7 ani

Sunt optimist...cinema 3D ..cam dupa inaugurarea autostrazii Pitesti-Sibiu...ghiceste tu anu\'!:))))
Raspunde

șofer

Acum 7 ani

poate regândește cineva și fluxul în parcare.... Avem trei intrări posibile iar sensul giratoriu care se constituie în singura ieșire, este o maaaare idioțenie. S-a dovedit de sărbători...
Raspunde

Ovi

Acum 7 ani

trebuie cautata o alternativa de iesire dela centrul comercial pe undeva prin spate la baumax catre prelungirea mihai viteazu undeva catre proiectul imobiliar avantgarden....
Raspunde

Luk

Acum 7 ani

Asta nu e shopping city...e un magazin universal sătesc...E o Rușine pt Sibiu....
Raspunde

@1

Acum 7 ani

Mei e Sibiu , la ce naiba va trebuie cinema 3 D sau multiplex? Pai nu vedeti si din articol voi sunteti in liga cu Suceava si Botosani! Mai bine un articol cu deconcentratele ca e mai de actualitate!
Raspunde

Radu

Acum 7 ani

Pe cand un mall adevarat la Sibiu?
Raspunde

pt luk

Acum 7 ani

magazinul satesc e pe teritoriul penalillor din selimbar sper sa-i salte dna pe cei din primaria selimbar
Raspunde

pt @5

Acum 7 ani

in majoritatea tarilor vestice astfel de centre comerciale arata in linii mari ca cel din sb. dar na, voi aveti pretentii la mega-ultra-super-duper mall si fantani muzicale in centru, in timp ce acasa stati cu buda\'n fundu curtii. sunt niste nivele de civilizatie pe care lumea din sud sau est pur si simplu nu le pot intelege, din motiv ca niciodata nu le-au avut. mai intai atingi un nivel uniform de civilizatie apoi te apuci de mall-uri de \'\'fitza\'\'. pe la craiova e cam invers, mall de \'\'fitza\'\' si ejaculatoare luminoase/muzicale in centru si buda in fundul curtii l cocioaba din chirpici pe strada desfundata, doar un exemplu...craiova si galati sunt un etalon de ASA NU in tara. har domnului in shopping city te duci, faci treaba(cumperi) si ai plecat, pentru plimbari (zona promenada) avem un centru ! :) dar pitzipoancele ce sa inteleaga?!? vor MALL, sa aibe unde agata, pe caldura sau frig. prostu\' nu e prost destul pana nu e si fudul.
Raspunde

@@@

Acum 7 ani

Dar marfuri de calitate, pe cand? In Mall nu gasesti blugi Levy trauss. Si nici sutiene Triumph pt. nevasta-mea!
Raspunde

@

Acum 7 ani

Vizitati un mall civilizat in Cluj sau in Iași....după aceea vorbim si de Magazinul Dumbrava sau pseudo-mall-ul nostru...
Raspunde

ptr 10

Acum 7 ani

blugi Levi\'s gasesti la Hervi\'s.
Raspunde

D&G

Acum 7 ani

Da la Dumbrava se gasesc blugi D&G,Ralph Lauren sau Gucci ,ca vreau sa dau o tura maine pe-acolo?:))
Raspunde

@@@

Acum 7 ani

da\' la river \'\'piata\'\' in valcea se gasesc?
Raspunde

@9

Acum 7 ani

Vai de capul tau de amarat! Cum e in vest ? Toate mallurile arata ca si in Sibiu?Hahahahah! Asa este toate mallurile satesti arata ca in Sibiu. Celelalte arata altcumva fiindca deservesc comunitati urbane adica orase si nu sate!
Raspunde

Unu

Acum 7 ani

Procentul mai mare de incasari la Suceava si Botosani se motiveaza prin faptul ca deschizand un Cinema Multiplex creste frecventarea magazinelor alaturate. Cred ca deschiderea unui cinema multiplex ar schimba foarte mult ideea de comert la promenada. Ar trebui regandite modalitatile de acces si exit cu varianta prin spatele halelor comerciale. Daca nu ganditi pentru consumator acesta nu consuma pt dumneavoastra.
Raspunde

###

Acum 7 ani

Parca Mallul din Brasov arata ceva ami bine, insa nu ai atata loc de plimbare ca in Promenada Mall.
Raspunde

M

Acum 7 ani

Ar trebui facute mai multe iesiri din parcare. Eu unul evit magazinele de acolo tocmai pt ca pierd foarte mult timp cu accessul in zona.
Raspunde

@17

Acum 7 ani

Care mall in Brasov? In Brasov ca si in Sibiu nu exista niciun mall ci doar centre comerciale eventual dotate cu cinematografe si zona de restaurante. Diferentele sunt doua: Brasovenii nu sunt fuduli si nu le numesc pretios malluri chiar daca unele isi pun in titulatura asa ceva. In Brasov s-a construit cel mai centru de distractie si cumparaturi din Romania, si cea mai mare galerie comercila din Transilvania. Dar cum voi sunteti saraci, fuduli si imobili nu aveti cum sa stiti. Asa ca repet ramanaeti la deconcentrate cummva fura Brasovul banii din taxe, autostrazile si culoarele europene. E mult mai usor pentru niste taranoi ca si subiect de discutie.
Raspunde

$$$

Acum 7 ani

Ba da care-i treaba de va laudati mallurile din satele voastre aici. Suferiti de frustrare?
Raspunde

Ptr 19

Acum 7 ani

Nu ne intereseaza ce este la est de Sibiu. Noi avem alte aspiratii, spre vest.
Raspunde

x

Acum 7 ani

Bai fraților , la un oraș de aprox 200.000 de locuitori , cu tot cu localit.limitrofe , m-a îndoiesc ca cineva va investi intr-un mall mai mare
Raspunde

@21

Acum 7 ani

Singura voastra aspiratie in decursul istoriei este sa gasiti cate un dos pe care sa il lingeti. Numai in ultimlie luni ati sarutat si lins in ordine:Johannis, Dragnea, Popa Sarbu , Ponta , Popa Streza. Rezultatul a fost ca , brasovenii nu v au dat dosul ci o p....a la fel cum v -au dat-o si in decursul istoriei Racotzi I-ati dat fetele...sau la Bruckental baieteii. Unii zic ca sunteti doar niste taranoi prosti eu zic ca doar e soarta sibienilor sa fie si f......I si cu banii luati.
Raspunde

@23

Acum 7 ani

Îmi plac enorm lecțiile tale de pseudoistorie studiată pe Strada Sforii... Ai avut profesori de elită și la limba română, la educație civică și bineînțeles, se vede că strălucești la programarea neurolingvistică ! Toți erau formați în același loc? Sau altfel spus: mai sunteți mulți? Ai și frați?
Raspunde

rosu

Acum 7 ani

@ 23 (IP 79.116.202.105): tu, ficior de moldovean, vrei sa-i explici unui ficior de oltean, cum a fost istoria Ardealului? Pai, atunci brasovenii si sibienii erau de alte natii. Astia de acum or inceput sa vina pe timpul lui Josef al II-lea, si nu s-or mai gatat. In 1786, Brasovul avea 17792 si Sibiul 14066 de locuitori. Ultimul Rakoczi a fost mai inente.... Deci, nu amesteca istoria sasilor cu povestile tale, ca iese zacusca.
Raspunde

@rosule

Acum 7 ani

Deci sa inteleg ca si atunci Brasovul era mult mai mare decat Sibiul. Vezi ca te scalpeaza sibienii. In haremul lui F.rakocsi erau doua sasoaice le a luat cu el la Tekirsag. Bruckental era homalau ...intreaba-l pe Lazar. Si asa ca sa te exciti un pic vezi ca pe la 1621 sasii din Bv se luptau cu Bathori sibienii l au primit in cetate si i au pus la dispozitie copilele ...ma rog tipul era cam ticnit! In concluzie ramane cum am stabilit voi cu linsul si cu suptul ...noi cu mallul CORESSI
Raspunde

rosu

Acum 7 ani

Vad ca ai inteles: \"... pe la 1621 sasii din Bv se luptau cu Bathori sibienii l au primit in cetate si i au pus la dispozitie copilele ...\" Deci, ramane cum am stabilit: voi cu mallul Coressi, sasii cu istoria. Gabriel Bathori a domnit de la 1608-1613. Deci, \"pe la 1621 sasii din Bv se luptau ..\" cu altu´?. Poate 1612? Weiss? Chestia cu copilele asa era pe timpuri. G. Gathori la fel a facut si la Targoviste cu copilele nobililor valahi. Chiar nevestele nobililor maghiar \"si le lua\", pur si simplu. Brasovul a fost mai mare, dar de la Caraffa si pana la 1849, Hermannstadt a fost capitala Transilvaniei. M-ai pus sa caut prin carti, dar cred ca stric orzu´ pe gaste...
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Da, băi, troll brașovean, noi dăm președinte, procuror general, chestii de-astea, voi cu mallurile și parangheliile. Cât îți trebe să te prinzi cum merg lucrurile...
Raspunde

Alex

Acum 7 ani

Asa, pentru cei mai prosti oameni care pot consuma aerul degeaba: Sibiu Shopping City NU apartine de SIBIU ci de SELIMBAR. Selimbarul e condus de un penal (de ce credeti ca e \"asfaltat\" in mare parte cu piscoturi de ciment? in timp ce cindrea controleaza intr-un fel sau altul fabrica care le produce?). Maricuta face bani din spaga pe care o primeste pentru a oferi spatii in shopping city si cam atat il intereseaza. Cand va veni un primar cu mai mult cohones la sibiu, sa vezi cum zboara cindrea ca ii asimileaza satucul si il face cartier iar dupa aia va vedea si o pereche de catuse. Iar mall-ul propriu zis care se va face la sibiu va fi in centrul sibiului. dupa mutarea teatrului si evacuarea magazinului dumbrava. Atunci vom putea zice ca avem mall, pana acum avem doar un complex comercial.
Raspunde

@22

Acum 7 ani

Ala-i numaru de locuitori dat de caricaturile tale de comunisti, Sibiu are mult mai multi, apoi sa mai punem si zonele limitrofe la numar, asa cum le puneti voi. In Sibiu nu s-o facut niciodata o recenzie adevarata a populatiei. Comunistii tai ticalosi incontinu o sapat si sabotat Sibiul, intotdeauna o vrut ca sa-l stie mic si neinsemnat, frustratilor, de aici si amestecul vostru incontinu in presa sibiana, ati ramas cu sechele dictatoriale, trezitiva ca sunteti in democratie adevarata nu va mai visati mari scule in bascule.
Raspunde

pt. 30

Acum 7 ani

Ba tarane agramat si sovin, tac-tu ala, mai analfabet decat tine, a mierlit? Fara el \"viata e pustiu\", vorba lu\' nea\' Bachus. :))))))))))))
Raspunde

@27

Acum 7 ani

Asa e ai dreptate 1612. O fi luat la p...a si valahe si unguroaice pe langa sibience. Ce este diferit ca in Targoviste le lua cu forta in Sibiu fiind puse la dispozitie de \"patricienii bucurosi sa isi amestece samanta cu cea a Pricipelui\" Asta e modul vostru de viata, asa a fost si atunci asa a fost si cu Nicu Ceausescu..pe cand cei din Brasov au batalia de la Feldioara si Revolta din noiembrie 1987. Si asa ca sa te invat mai multe.....ma distrez cu Cancelaria Aulica de la Viena. ? In rest ce sa zic in Sibiu am gasit table cu explicatii de genul SIBIU A FOST CEA MAI MARE CETATE de pe teritoriul Imperiului Habsburgic....sic ca boii de istorici din Sibiu habar nu au de SIRG! Asa ca ce sa explici taranoilor care asta vad si asta cred. Noroc ca pe langa c.a sunteti prosti sunteti putini si nu prea calatoriti in lume
Raspunde

sibian

Acum 7 ani

ce rusine sa ne intreaca Targul Mures si Botosani??? pai se poate dragi sibieni?? Pe cand un mall sau centru comercial ca in Deva sau Alba sau Valcea sau Brasov?? Cu cinematograf multiplex, patinoar si haine de firma stradivarius, berska pull& bear? cand ? cand? Parca nu mai am rabdare.
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

Subscriu la ce ceea ce ai scris. De aceea cred ca Johannis a luat mai multe voturi la Brasov decat in Sibiu. Noincu dominatia economica si administrativa si voi cu faima...fara malluri paranghelii si turisti. Mi se pare corect. ? A si sa nu uit, vezi ca intrati in gura analfabetului reprezentativ daca mai postati cum ca Sibiul a fost intotdeauna mai mic decat Brasovu!
Raspunde

bogdan

Acum 7 ani

ala nu e mall ... aia e o porcarie.....cumva mai intri, dar nu ai nici o sansa sa iesi ... gandit foarte prost tot sistemul de \"drumuri\" in \"parcare\"... cum poti sa faci doar o singura iesire la asa o imensitate ... si si acea iesire foarte prost gandita ....
Raspunde

@32

Acum 7 ani

Nu pricepi ce vreau sa spun? Nici tu, nici brasovenii sau sibienii de azi nu au treaba cu istoria de atunci. Amesteci \"patricienii de atunci\" cu Nicu Ceausescu, batalia de la Feldioara cu revolta din 1987, ce mai, zacusca faci, cum am mai spus. Rivalitatea Kronstadt-Hermannstadt a existat sute de ani, ea a fructificat viata economica a sasilor. Brasovenii se laudau ca la ei soarele rasare mai repede, sibienii ca ei sunt capitala (Haupt- und Hermannstadt), spre exemplu. Daca din toata istoria lor stii doar intamplarea cu Bathori, e pacat.
Raspunde

@multi

Acum 7 ani

Suceava si iasi sunt peste Sibiu LA procentul de crestere a vanzarilor in 2014, nu ca vanzari totale. E chiar asa greu de citit / inteles ?
Raspunde

@36

Acum 7 ani

Hmmm brasovenii au treaba intre \"studentii \" morti la Feldioara doi erau maghiari si unul valah getbeget. Nu confunda lucrurile...in Sibiu valahii erau maxim slugi la grajduri( nici macar in casa nu ii lasau) Cred ca din asta si frustrarea anti saseasca a unora de pe siteul asta. Rivalitatea a existata de sute de ani ducand chiar la incedierea Brasovului in sec xvII de catre sibieni la ordinul lui Basta. ...sau mai mult la incercarea de predare in manile Papei a lui Honterus. Din feriricire incediat sau nu, blamat sau nu Brasovul a avut intotdeauna suprematia economica din cauza pozitiei geografice mult mai avantajoase. La fel este si acum, si asa va fi in continuare.
Raspunde

###

Acum 7 ani

Brasovul e un oras frumos, curat, bine gospodarit si cu toate aceste nu li s-au ridicat osanale primarilor ca dlui Johannis la Sibiu. Iata o diferenta! Primarul isi face datoria pt. care a fost ales si nu asteapta pupincuristii... i se pare firesc sa faca ceva pt. oras si nu asteapta laude ...
Raspunde

Dan

Acum 7 ani

Da la Dumbrava se gasesc blugi D&G,Ralph Lauren sau Gucci ,ca vreau sa dau o tura maine pe-acolo?:))
Raspunde

Dane,

Acum 7 ani

in Dumbrava gasesti gradina zoologica, lacuri, padure, muzeul satului, Hilton-ul. blugi de care zici tu poate ca gasesti in targul la iesirea spre Medias.
Raspunde