Miercuri,
23.06.2021
Cer Senin
Acum
21°C

Biserica noua pe Milea. Colaborare Academia Trupelor de Uscat si Mitropolie

Rectorul Academiei Forțelor Terestre (AFT), general de brigadă Ghiță Bârsan, a anunțat la Turnul Sfatului TV că pe bulevardul Milea a început construcția unei biserici. Aceasta va fi construită de AFT, în colaborare cu Mitropolia Ardealului și îi va primi atât pe studenții militari, cât și pe sibienii din zonă. ”Chiar a început construcția. Este pe Bulevardul Milea, colț cu Oituz, în zona de lângă fosta bibliotecă. Va fi o biserică adresată comunității, dar vor avea acces și studenții de la AFT”, a declarat generalul. 
În ianuarie 2013, în România existau în total 18.429 de lăcaşuri de cult, aparţinând tuturor cultelor religioase recunoscute oficial, conform datelor Secretariatului de Stat pentru Culte. Cifra cuprinde atât biserici şi catedrale, cât şi capele, case de rugăciune sau mănăstiri, geamii, sinagogi şi moschei. Dintre acestea, Biserica Ortodoxă deţine aproape 13.000 de lăcaşuri de cult, adică aproape 70% dintre lăcaşurile de cult din România. După 1990, în România s-au construit aproximativ 2.000 de biserici ortodoxe noi, conform Patriarhiei.  

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

31 comentarii

Easy

Acum 6 ani

Exact de inca o biserica avea nevoie orasul acesta! da un spital, o scoala, un camin de batrani oare nu era nevoie??
Raspunde

un sibian

Acum 6 ani

de ce nu un liceu? o scoala? o gradinita? mai ales ca zona este foarte centrala, usor accesibila!! de ce nu se muta academia inafara orasului si elibereaza zona, de exemplu ar fi o locatie excelenta si pentru un campus universitar.
Raspunde

raduradu

Acum 6 ani

hello. in biserica mai nou se face politica, se manipuleaza lume si se castiga voturi, ca sa nu mai zicem de bani negrii. o scoala, o gradinita sau o cresa ce aduce.... cheltuiala pt primarie. iar acum cu biserica mai scapa si de impozit ca doar numai unii platesc taxe in tara
Raspunde

io

Acum 6 ani

cand vom avea parte de tratament egal ?adica si biserica sa plateasca impozit pe teren+cladiri si sa fie sanctionati conform legii pt evaziunea fiscala de proportii pe care o practica ?
Raspunde

Alex

Acum 6 ani

Haideti ma sa facem proteste ca asa ceva nu se mai poate. Pai chiar asa ne prostesc astia pe fata cu afacerile lor de tip bisericesc? Pai sa construasca o biblioteca, un camin, o scoala, o gradinita, un spital, un azil, orice altceva numai nu Mall sau biserica. Mi-e si greata deja! In articolul trecut am citit ca se construieste un mall (Kaufland) si aici o biserica. Nu ne mai facem bine!
Raspunde

Patriotul

Acum 6 ani

Din respect pentru platitorii de taxe si datorita faptului ca armata a ajuns pe profit si nu mai are in ce sa investeasca (am schimbat chiar si dacia cea veche din 84 de pe scoala de soferi), am hotarat ca impreuna cu mafiotii de la BOR sa oferim publicului sibian cunoscator inca un loc unde sa se roage sa nu ne atace nimeni tara in urmatorii ani pentru ca nu suntem pregatiti pentru asa ceva. Cu respect v-am pupat pe portofel, Ghita patriotu\'
Raspunde

Biliboc

Acum 6 ani

Ar trebui sa iasa lumea-n strada sa protesteze. Tembelu de Barsan s-a tignit cu totul. Este o nebunie sa construiesti biserci in tot orasul; in toata lumea civilizata bisercile se inchid pe capete...
Raspunde

eugen

Acum 6 ani

Ai dreptate, Biloboc \"in toata lumea civilizata bisercile se inchid pe capete\". Dar se cam \"inchide\" si \"lumea civilizata\". Eu as vrea inca un liceu pt ca la astea care sunt e prea greu.....
Raspunde

un curios

Acum 6 ani

Cand vom vedea casele de marcat la toate unutatile subordonate Patriarhiei?????
Raspunde

@ghița

Acum 6 ani

Domnule general, cu respect vă raportez că în timpul sărbătorilor de iarnă, datorită consumului mare de produse de origine animală, ați suferit o intoxicație cu acid uric, care va afectat creierul. Vă rugăm să nu mai spuneți lucruri trăsnite și să urmați cu strictețe tratamentul recomandat de medici. Am onoarea să vă salut. Cu respect, Popa Soldatu.
Raspunde

eu

Acum 6 ani

bani aruncati aiurea.....nu de biserici avem nevoie...cine tot aproba asa ceva?chiar nu avem altceva de construit sau de reparat cu banii astia? mai bine nu publicati articolul, ca suparati mai multa lume decit credeti...amin
Raspunde

@@@

Acum 6 ani

WTF ! de biserici avem nevoie, lua-v-ar naiba de popi, nu va mai satura satana ! (cred in satana, deci automat il recunosc si pe D-zeu). totusi...treaba cu terenul/locatia e neclara si de ce se implica armata? deci, biserica se face in interiorul AFT sau pe parcela libera la intersectia oituz-milea? acolo a fost o casa afectata la revolutie daca nu ma insel, ce treaba are armata??? terenurile armatei, pana in anii 60 cand s-a creat strapungerea milea spre piata unirii (segmentul cu blocuri), erau in spatele acestor parcele(create in anii 20-30). terenul a fost cumparat de armata sau cum? INTERESANT DE AFLAT CUI APARTINE SI CUM A FOST DOBANDIT !
Raspunde

@@@

Acum 6 ani

era bucurie daca aflam ca dupa 1990 s-au reconstruit in tara 200 de teatre istorice (cum a sala thalia/vechiul teatru), sau 2000 cladiri istorice (demolate de cei rosii cu steaua in frunte). stilul asta al ortodoxismului de a face biserici peste tot are doar o explicatie, grandomanie(deja patologic) amestecat cu frustrare ! cam la fel cum cainele isi marcheaza teritoriul. in 20-30 ani toate urateniile astea de bis. ortodoxe o sa aibe o soarta trista, o sa se inchida ! si inchise o sa ramana. drama este pt BOR ca o sa ramana cu bis. inchise in timp ce marea parte a populatiei este ortodoxa (nu ne intreaba nimeni la botez ce vrem sa fim). evanghelicii, catolicii etc au si ei multe inchise, populatia de aceea religie a fost aproape decimata, dar...cu multe din lacasele de cult(istorice si valoare arhitecturala) au facut ceva, fara cersetorie, multe sunt incluse in circuite turistice. cine dracu v-a vizita ortodoxele astea hidoase peste 100 ani? au cea mai elementara arhitectura si termopane, unele sunt de-a dreptul hidoase, ca cea de la gara mica !
Raspunde

relu

Acum 6 ani

nu fiti atei ,dunezeu ne rasplateste pentru faptele bune ,nu ca stai o zi intreaga la slujbe si cind iesi din biserica faci numai rau ,bai normal sa-si construiasca armata biserica la ce noroc a dat peste ei ,salari ,pensii si alte facilitati ,s-ai nu vezi cind sunt examenele la academie se face cozi kilometrice ,si o necunoscuta pentru noul spital nu va puneti deacord cu terenurile ,umblati la credinta si mentalu oamenilor ,cum s-a facut si cu banca religilor teapa la credinciosi ,bai dumnezeu vrea fapte ,niste cantine sociale niste adaposturi pentru oameni saraci ca nu toti au avut norocu vostru ,si la pensile care le are 50 la suta din romanii este necesar [media 400 roni ] s-a va vad ofiterasilor cum vati descurca cu o asemenea pensie ,grija mare au astia de ne conduc ,cu noua indexare a pensilor la toti dea valma ,numai ca la ala cu 400 roni de doua snitale si voua de o pensie nesimtita in plata [400 roni ]ba lupi moralisti va dati credinciosi cu burta plina ,mai este un pic si tote strazile din cartier vom avea cite o biserica ,bai pe timpu lui nea ceasca in toate cartierrele era cite o biserica si facea fata ,acum pline cartierele de biserici si tot pagini suntem
Raspunde

@Mitropolie & Acad Milit :

Acum 6 ani

Escrocilor ! Teren pt spital nu, pt biserica da! In caz de abdomen acut, mars la aghizmatar, nu la AKH, porcilor ! Stapaniti zeci de Ha in Sibiu fara a plati impozite, plosnitelor ! Face cumva parte din \"efortul de inarmare \"incontextul Kiev bla -bla -bla, impostorilor ? NIMENI nu ne mai scapã !
Raspunde

eu

Acum 6 ani

rusine! toate relele pleaca de la acest derbedeu STREZA, care are interes sa fie cat mai multe biserici unde sa-si numeasca slugi care sa-i umple conturile.Acest nesimtit obliga toate parohiile pe care le pastoreste sa contribuie cu bani la fondul mitropoliei de unde-i dirijeaza dupa bunul plac, fara ca vreo autoritate a statului roman sa-l deranjeze.
Raspunde

cetateanu europeanu

Acum 6 ani

Camine pentru persoane varstnice, astea vor trebui construite sau amenajate, in curand. Nu mai vorbim de scoli ca lumea si spitale ca lumea, factori de civilizatie !
Raspunde

@ghiță

Acum 6 ani

Domnule general, permiteți să raportez: la o grădiniță/școală pentru copii cadrelor militare din cadrul Academiei, nu v-ați putut gândi??? Față de ei nu aveți nici o obligație de acest gen? Până la partea spirituală, ar fi bine să le asigurați și un minim de confort material. Ce ziceți? promiteți să vă mai gândiți? Am onoarea să vă salut! Cu respect!
Raspunde

marginean

Acum 6 ani

Biserica BOR este singura institutie din Romania care are fatis ca scop sa perpetueze saracia si ignoranta populatiei, altfel nu-i mai poate aduce cu miile la lacasurile de cult sa le scoata ultimul banut din buzunar. Imaginati-va ca romanii ar avea un nivel de trai si de cultura mediu, decent , cine ar mai cadea in plasa nemernicilor , parazitilor, hotilor cu fata bisericeasca? Nimeni, s-ar iesi in strada, s-ar cere socoteala pentru avutii si avantaje nemeritate, pentru lipsa de grija pentru semeni. BOR este o insitiutie odioasa sunstinuta de la fel de odiosii politicieni, nici macar posturile nu le mai tin in aroganta lor, ce sa mai spui de cele 10 porunci, pfui! Bisericile lor semanate din avion oriunde s-a gasit un petec liber de pamant , o curte libera sunt o rusine pentru o tara europeana.
Raspunde

Pentru cel de la nr. 2

Acum 6 ani

Vrei acolo campus universitar? Păi este campus universitar!! Și încă unul bun, pentru copiii țării, care „se bat” în admiteri grele să ajungă acolo. Sau ei fi vreunul care te pronunți pentru desființarea Armatei?
Raspunde

Pentru 20

Acum 6 ani

Adica pentru sud si est ca astia sunt copii care se bat la admitere. Tot ca pe vremea lu\' Ceasca. APV-isti . Alceva nu o sa iasa din capul lor. Si vorba aia de ce nu ii relocheaza pe la Poplaca ca nu au nevoie de atat spatiu. Si nu au nici facilitate speciale.
Raspunde

ALEX

Acum 6 ani

IN LOC DE BISERICI MAI BINE SE DUCEAU BANII PENTRU CONSTRUIREA UNUI SEDIU CORESPUNZATOR AL TEATRULUI DIN SIBIU. ESTE JENANT CA UN ASEMENEA ORAS SA NU DISPUNA DE O SALA DE SPECTACOLE CIVILIZATA. POATE AR TREBUI SA IASA LUMEA IN STRADA CA LA REVOLUTIE, IMPOTRIVA EXCESELOR BISERICII ORTODOXE
Raspunde

bulldog

Acum 6 ani

Doamne fereste, inca o biserica? O sa avem cate una la fiecare 10 locuitori. Kitschuri peste kitschuri!
Raspunde

@22

Acum 6 ani

La puhoiul de bani care s-au pompat in capitala culturala poate ar fi cazul sa cauti vina in alta ograda.
Raspunde

Popa

Acum 6 ani

Ofer teren central pentru constructia unei biserici.
Raspunde

@21

Acum 6 ani

APV-iștii la care faci tu referire, au scos țara din inundații, cutremure, au salvat oameni. Au suferit o serie de privațiuni pe vremea lui Ceașcă și sunt blamați acum pe nedrept de către o camarilă îndoctrinată politic. Acum îi regăsim în teatrele de operațiuni din toată lumea (că e sau nu războiul lor, asta e altă discuție). Până la urmă, apără țara asta și în mod direct și pe tine și/sau pe familia ta. Înainte de a vorbi neîntrebat și în totală necunoștință de cauză, fă-ți tu un bilanț personal și vezi cu ce te deosebești, sau cu ce ești mai presus decât un fost sau actual ofițer. Probabil ai o problemă de pe vremea când făceai armata, deși nu cred că ai vârsta necesară. Dar asta e altă ciorbă. Îți doresc să nu ai nevoie de armată !!!
Raspunde

@20

Acum 6 ani

Pentru că nu te-au cunoscut pe tine să le dai sfaturi competente !!!
Raspunde

Pentru @26,@18

Acum 6 ani

Cam la atat se ridica pregatirea lor. Sau nu, au demonstrate la revolutie in Sibiu. Au tras peste 1000000 de cartuse in casele oamenilor si au bagat in bazin zeci de oameni nevinovati. Pentru asta au fost decorate, inaintati in grad si pensionati la 45 ani pe banii nostril. PS. Unii au ajuns sa predea pe la Lucian Blaga.
Raspunde

@28

Acum 6 ani

Și tu ??? Ce-ai făcut în ultimii 25 de ani???? Strategie militară, doctorat în securitate națională? Sau poate ai învățat să te exprimi civilizat ? Să cauți IP-uri este ocupația inteligentă și la modă. Îți stau la dispoziție pentru o discuție face to face să vedem atunci dacă ești la fel de curajos ca și acum când te ascunzi în anonimat? Haide, te aștept !
Raspunde

@29

Acum 6 ani

Nu domnule, am sperat sa nu ne atace nimeni ca nu mai existam ca stat si natie. Vorba lui Putin ,, 2 zile pana la Bucuresti\'\'......
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

26, Cam ce spui tu acolo le-am făcut noi, răcanii de rând, apevistii stăteau la umbră și jucau table, e drept că făceau deplasarea cu noi și-și lăsau acasă bietele neveste neconsolate, dar pentru chestia asta nu cred că meritau scoși la pensie la 40 de ani, cu 30 de salarii compensatorii și pensii de zeci de milioane. Să fii tu sănătos, câți militari în termen au murit la transfăgărășan sau în mine, și ei n-au primit nimic, nici cel puțin vreo decorație postmortem. Acum, milităria a devenit o meserie că oricare alta, efectivele s-au micșorat la mai mult de o cincime, deci toate spațiile aferente ar trebui micșorate proporțional.
Raspunde