Miercuri,
25.05.2022
Acum
0°C

FOTO, VIDEO: Romii vor 20.000 de euro, plus o pensie de 200 de euro lunar, pentru urmasii deportatilor

Reprezentanții romilor solicită statului german despăgubiri de 20000 de euro, plus o pensie de 200 de euro, pentru moștenitorii celor care au fost deportați în Transnistria, în timpul celui de-al doilea război mondial. Sumele sunt echivalentul a ceea ce primesc supraviețuitorii romi ai lagărelor naziste, în acest moment.

Doar câteva zeci de romi care au trăit suferințele Holocaustului mai sunt acum în viață. Președintele Uniunii Internaționale a Romilor, Dorin Cioabă, este de părere că și urmașii celor care au pierit între timp, fie în lagăre, fie după ce s-au întors în țară, au dreptul să beneficieze de acești bani. "Considerăm că oamenii sunt neîndreptățiți. S-a așteptat 70 de ani să se aprobe această lege, prin care Germania îi despăgubește pe supraviețuitorii Holocaustului. Practic, și cel care s-a născut acolo nu mai are șanse să fie în viață. Să nu mai vorbim de cei care au avut 20, 30 de ani când au fost deportați. este necesar ca și urmașii să primească măcar ceea ce au primit și cei în viață, măcar o indemnizație de 20.000 de euro pentru fiecare și o pensie de urmaș de 200 de euro", a declarat astăzi, de Ziua Internațională a Comemorării Victimelor Holocaustului, președintele IRU, Dorin Cioabă.

Peste 25.000 de romi din România au fost transportați în Transnistria, în timpul celui de-al doilea război mondial. Doar jumătate dintre aceștia s-au mai întors acasă. Reprezentanții romilor spun că au deja 6.000 de dosare, depuse de urmașii celor care au fost deportați. Mulți romi au venit cu actele chiar la ceremonia organizată de Ziua Internațională pentru Comemorarea Victimelor Holocaustului.

Dorin Cioabă este cel care i-a sfătuit pe urmașii victimelor care au murit fie în lagăre, fie la întoarcerea în țară, să cheme și ei statul german în judecată. Germania a acordat deja, la începutul anilor 2.000, 7.000 de euro pentru fiecare supraviețuitor. În plus, statul german mai acordă o pensie de 200 de euro lunar, supraviețuitorilor. Câțiva zeci de romi care sunt încă în viață au primit și 20.000 de euro, cu titlu de compensare pentru 8 ani în urmă, în care pensia nu le-a fost acordată. Acum, și urmașii celor care au decedat vor acești bani.

În România mai sunt doar 150 de romi în viață, care au trăit ororile Holocaustului.

Cei interesați de detalii suplimentare pot lua legătura direct cu Dorin Cioabă. Date de contact: contact@dorincioaba.ro, telefon fix: 0269.229863, mobil: 0745.910791.

 

VIDEO - Mărturiile unor supraviețuitori

Dorin Cioabă spune că va înmâna dosarele săptămâna viitoare, unei case de avocatură din Berlin, care va deschide un proces împotriva statului german.
 

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

45 comentarii

io

Acum 7 ani

da nu vor sa si munceasca ,sa plateasca taxe , sa se spele , sa invete sa poata lega civilizat cateva cuvinte ?, etc , etc
Raspunde

Vadim Tudor Junior

Acum 5 ani

Nu nu, asta nu, ca este pierdere de timp, timpul inseamna bani, mai multe palate, mai multi dinti din aur, mai multe ferrari si lamborghini, mai multe palate, mai multe ajutoare sociale din suedia, germania s.a.m.d.... Vai de Romania si de lume. Aaaaa, dar de ce nu se duc la ambasada indiei ca sa faca demersuri sa isi ia cetatenia indiana inapoi? Aaa? Pai normal ca nu, doar nu sunt prosti. Au experienta de 1000 de ani si au ajuns experti... Vai de viata noastra si de viitorii nostrii nepoti, daca o sa ii avem.
Raspunde

un alt io

Acum 7 ani

Astia vor sa oficializeze si sa institutionalizeze cersetoria. Da\' sapun nu vor? Si funie...
Raspunde

@1 + 2

Acum 7 ani

...gura nesimtitilor - sau vreti la Guantanamo ??
Raspunde

@3

Acum 7 ani

Dacă a fost o glumă, nu ți-a reușit. Dacă nu, atunci ori ești un țigan mai de mătase (dar tot țigan împuțit ești la origine) ori un idiot notoriu. Oricum ești un provocator de cea mai joasă speță!
Raspunde

sibian

Acum 7 ani

..de ce la tigani totul se rezuma la bani?Daca statul german le da pensia, se simt mai impliniti?Sa le fie rusine la cei care au avut ideea asta..si din necaz vor sa scoata bani.Sa le ofere un loc de munca in Germania..atunci sa vad cati de inghesuie
Raspunde

@4

Acum 7 ani

...dar tu ce esti - boratura infecta ? nationalist sau nazist ??? MAGARULE !
Raspunde

mosu

Acum 7 ani

Nu-i prost cine cere .....prost este cine da bani ...
Raspunde

Georg

Acum 7 ani

In acest caz e CIUDAT de tot..Pe cei loco NU GERMANIA NAZISTA i-a dus in Transnistria...Poate ati auzit de Dictatura Antonesciana (bine, era vreme de Razboi si toate cadeau sub incidenta legislatiei speciale de STARE de RAZBOI)...Deci, de ce sa plateasca Germania? Adica IN ACEST CAZ cei total neimplicati...
Raspunde

@mosu

Acum 7 ani

adica prost o sa fie Georg.
Raspunde

pt. 6

Acum 7 ani

Pasarica mica si idioata , daca tac\'to este MAGAR, tu ce plmia ejti fa?
Raspunde

valy

Acum 7 ani

Comentariu ofensator - șters de redacția Turnul Sfatului
Raspunde

DIDA

Acum 7 ani

NU VA MAI DATI PROST CU PAREREA ,NU VA DATI SEAMA CAT DE CHINUITI AU FOST TIGANII SI EVREII,LUATI CARTILE IN MANA SI DOCUMENTATI-VA,NU RIDETI DE EI CA NU AU CULTURA ,CERCETATI SI APOI JUDECATI !
Raspunde

un sibian

Acum 7 ani

Comentariu ofensator - șters de redacția Turnul Sfatului
Raspunde

tiganul

Acum 7 ani

imi pare rau sa mai aud asemene comentari rele ce aveti cu saraci oameni daca nu aveau dreptate nu le dade nimica.hai sa ne uitam ce fapte oribile facem noi romani .care au fost destule cazuri la televizor copii abuzati de parinti lor video aicia https://www.youtube.com/watch?v=-_awe4AVXDw https://www.youtube.com/watch?v=KgLTeU0tujU
Raspunde

oltean.tigan.

Acum 7 ani

mincinosi nu stiti cum sa luati bani de pomana ajunge cu miloaga,,,,,,,,
Raspunde

andrea

Acum 7 ani

va rog as vrea sa stiu ce acte sunt necesare pentru dosar..\'\'\'
Raspunde

aaa

Acum 7 ani

as vrea sa stiu si eu ce acte trebuie pt acest dosar?
Raspunde

velea valentin

Acum 7 ani

sa traiti domnule cioaba ma numesc velea stefan si provin dintro familie de romi as dori si eu sa fac un dosar pentru tatal meu velea nicolae care a fost traumatizat in razboi si este in viata si va rugam sa ne spuneti si noua cum sa procedam ca sa luam si noi bani aia de la nemti din germania
Raspunde

velea valentin

Acum 7 ani

sunt din draganesti olt si as dori sa ma sunati 0762022934
Raspunde

Dorin C.

Acum 7 ani

Mo veleo tre să faceț on dosar beton care să ne arate noo vechimia în câmpu muncii, adecă număru dă ore pă care leaț-i lucratără tu și cu tacto ăla traumatizatu. Dacă aț plătitără mocar doi lei contribuții soceale adecă ceaseul, ia-m spart pă fraerii dă nempți.
Raspunde

@18

Acum 7 ani

Bai veleo..du-te ba la munca ,la camp...lasa tu visele dreaq ca maram le iei tu banii la nemti...hai mars,fraiere!
Raspunde

Cristian

Acum 7 ani

Buna seara, sunt intr-o situatie similara si m-ar interesa si pe mine un raspuns la intrebarea mea :bunicul meu a fost deportat in Transnistria si readus in Romania, de etnie rrom insa a murit in 1973. de ce acte anume am nevoie pentru intocmirea dosarului? cu respect
Raspunde

@Cristian

Acum 7 ani

Buna seara. La revedere.
Raspunde

Traian Deleanu

Acum 7 ani

Pentru toți cei interesați de detalii suplimentare: vă rugăm să nu mai sunați la redacție, ci să luați legătura direct cu Dorin Cioabă. Date de contact: contact@dorincioaba.ro, telefon fix: 0269.229863, mobil: 0745.910791. Mulțumim.
Raspunde

beny

Acum 7 ani

o initiativa curajoasa care va avea izbanda ma intreb unde sunt avocatii de etnie rroma,unde sunt liderii comunitatilor cand se fac asemenea declatatii
Raspunde

adrian

Acum 7 ani

singuru care se imbogateste este cioaba , tare faza ar fi sa nu primiti nimika pt trimiterea unui dosar se cere 1,5 mil, 2mil vrajeala pe fata cunoasc aceasta informatie de la tigani . si oare unde se duce aceasta taxa desigur la cioabbaa de 5 viile ii ajunce .
Raspunde

Alin

Acum 7 ani

Cata rautate se poate simti in com. voaste , e dreptul lor sa ceara bani astia , nu inteleg dece trebuie sa fiti asa de rai , daca se intampla cu cineva din familia voastra tot asa comentati? Sa ne fereasca Dumnezeu sa mai vina timpurile alea. ..Sau poate o sa simtim si noi pe pielea noastra daca tot o cautam cu Rusia cat de curand ...
Raspunde

ero

Acum 7 ani

roman, tigan, ungur toti sunt la fel
Raspunde

ionel

Acum 7 ani

ar trebuii ca mosu sa vada de parul lui care nu are pe cap la parisit parul ca a fost mai destept de cit capu lui
Raspunde

pa1x

Acum 7 ani

cest mesaj este pentru asa numitul io auzi bai *** imputit sun tigani mai curati ca tine infectule
Raspunde

@30

Acum 7 ani

Nu există! Prin definiție sunt mizerabii,hoți și împuțiți. Poți să încerci orice cu ei. Nu se vor schimba ever!
Raspunde

denisa

Acum 7 ani

Baiiii fratilor puteti comenta si vrute si nevrute despre Romi.....dar daca va ginditi bine romii ,fac bani si de sub pietre!!!!!!!!....rezumati-va la ce zice Cioaba!!!!!....vorbiti de romi!!!!!...dar citi romi avem in parlament!!!!!!....etccccc
Raspunde

mihaela

Acum 7 ani

Vb k pl. Habat aveti ce au tras acei oameni.... Eu stiu cat d cat din cr ami povestea bunicul.... Sunt drepturile lor. D ce sa nu li.se ofere aceste drepturi ,odata ce li.se cuvine....voi romanii va futeti an***si pt un leu. Va mincati de subt unghii .... Un tigan daca i.se da rest la un magazin.... Mici monezi....ai lasa si pleaca. La care romanii ia si monezika cea mica d un ban.... Asa ca dativa.n sange sa va spele care tot sugeti romii d pl
Raspunde

mihaela

Acum 7 ani

Vb k pl. Habat aveti ce au tras acei oameni.... Eu stiu cat d cat din cr ami povestea bunicul.... Sunt drepturile lor. D ce sa nu li.se ofere aceste drepturi ,odata ce li.se cuvine....voi romanii va futeti an***si pt un leu. Va mincati de subt unghii .... Un tigan daca i.se da rest la un magazin.... Mici monezi....ai lasa si pleaca. La care romanii ia si monezika cea mica d un ban.... Asa ca dativa.n sange sa va spele care tot sugeti romii d pl
Raspunde

eduardcalimara

Acum 7 ani

ce aveti ma satanistilor cu tigani,uscasar limba in gura voastra sa se faca putregai,daca mai aveti ura pe tigani,pai voi la cate imfectii aveti in voi dc nu simtiti?dc nu sunteti corecti?sa va dea dumnezeu dupa inima voastra de demomni,sa va tarati ca sarpele si ca pestele pe uscat,daca vati intalni cu un tigan pe str,va-ti caka pe voi de frika,gainarilor,cacialmisti,taceti drk din gura luavar gura fok sa va putrezeasca daca mai vb cv
Raspunde

DARIA

Acum 7 ani

De cei care au certificate de revolutionari false ce spuneti RUMANILOR ?Au luat 1mild.,terenuri,locuri de veci,transport gratuit,RATB,TREN. EX.SOTIA A NASCUT LA COLTEA IN ZILELE ACELEA, SOTUL S>A DUS LA EA SI CE SA VEZI ARE CERT.DE REVOLUTIONAR.CUM VI SE PARE ?
Raspunde

Florin

Acum 7 ani

Sugeti ***toți țiganii!!! Repet TIGANII!!! Nu romii, voi nu sunteți romi., sunteți țigani borati mancamiati pula!
Raspunde

Florin

Acum 7 ani

Ma***pe voi putrezilor! Mai bine rămâneati dracu toti in siberia belimiati ***de țigani infecți!
Raspunde

Munteanu

Acum 7 ani

Daca se muta la Bug,eu sunt de acord sa le dea banii...
Raspunde

roman spurcat

Acum 7 ani

niciodata nu va disparea rasismul din romania ,romanul e jeg oriunde in lume
Raspunde

Andrei @ roman spurcat

Acum 7 ani

Defapt romanul nu e rasist de loc. Si ca sa se confirme regula, e nevoie de o exceptie: rasismul impotriva rromilor. Ceva gresit in asta? Daca am fi fost rasisti, nu am fi accepat tiganii sa se stabileasca in Ro de la bun inceput. Si mai mult, datorita tolerantei (as numi-o prostiei) noastre, i-am lasat sa se inmulteasca mai mult ca orice alta tzara din Europa. Faptele vorbesc. Acum datorita tolerantei noastre de secole, dusa spre prostie, regretam si tragem ponoasele. E tarziu in a-i mai persecuta pe cei ce merita, altfel decat a aplica legile justitiei.
Raspunde

Alex mandela

Acum 7 ani

Bai fraților inima ca,a tiganului nu exista ....romanu tot prost ramâne \"\"\"DESTEAPTA-TE Romane?romancele sa traiasca....
Raspunde

david

Acum 6 ani

Alex Mandelea m-ai facut sa rad.Bvvvv ai nota 10 de la mn.
Raspunde