Vineri,
04.12.2020
Cer Senin
Acum
10°C

Iohannis, acasa de Florii

29 Martie 2015 12:51

Klaus Iohannis petrecere sărbătoarea de Florii acasă, la Sibiu. În această dimineață, a participat la slujba de la Biserica Romano-Catolică din Piața Mare, alături de Prima Doamnă, Carmen Iohannis. Familia prezidențială serbează astăzi Duminica Floriilor, alături de creștinii catolici, evanghelici și protestanți, care vor avea Paștele cu o săptămână mai devreme decât creștinii ortodocși. Președintele Klaus Iohannis este de confesiunea evanghelică lutherană.

Angajații Serviciului de Protecție și Pază au parcat mașina în care se afla cuplul prezidențial în Piața Mică. Klaus și Carmen Iohannis au intrat însă pe poarta principală a bisericii, adică prin Piața Mare. Șeful statului a refuzat să facă declarații, deși a fost întrebat de jurnaliști dacă are un mesaj pentru români de Sărbători. La final, cuplul prezidențial a evitat mulțimea și a ieșit prin spatele lăcașului de cult. Așa cum cere tradiția, Prima Doamnă a plecat de la slujbă cu mâțișori de salcie sfințită.

Credincioșii care vin la biserica romano-catolică din Piața Mare spun că familia Iohannis vine în fiecare duminică la slujbă, atunci când se află în Sibiu. La ceremonialul religios a participat și dr. Radu Urdea, unul dintre apropiații cuplului prezidențial. “Întotdeauna Transilvania a fost renumită, în Europa vremii, pentru toleranța religioasă. Astăzi am văzut următorul lucru: câțiva SPP-iști ortodocși păzeau un președinte lutheran, care-și însoțea consoarta botezată greco-catolică, la o biserică romano-catolică. Asta spune foarte mult despre europenitatea României în ziua de astăzi”, a declarant acesta, la final.

Președintele României se va întoarce mâine la București, unde are un program destul de încărcat. La ora 10, va învesti în funcție noii miniștri de Finanțe, respectiv Fonduri Europene, pe Eugen Teodorovici și Marius Nica. O oră mai târziu va participa la Forumul „Noi Perspective ale Parteneriatului Strategic Statele Unite - România”. După prânz îl va primi, la Palatul Cotroceni, pe congresmenul Michael Turner, preşedintele grupului de prietenie pentru România din Congresul Statelor Unite ale Americii. La ora 16 va avea, tot la Cotroceni, o întâlnire cu reprezentanţi ai Academiei Române.
 

Comentarii

16 comentarii

alzara

Acum 5 ani

De Floriile occidentale (catolice, protestante, neoprotestante) care respecta calendarul gregorian spp - isti ordodocsi pazeau un presedinte luteran care -si insotea consoarta botezata gr -catolic (pr. O. Pompeiu) la slujba romano -catolica. Semnificativ pt Sibiu, Transilvania, Romania. In consens cu Presedintele la pranzul regal.
Raspunde

unu

Acum 5 ani

Iohanis nu poate s traga o basina fara ca lingaii din asa zisele ziare sa o impartaseasca sibienilor. In alte orase ii doare in p...la de ce face mutalaul, deci e clar ca aici e vorba de postaci de partid.
Raspunde

@@@

Acum 5 ani

De Floriile ortodoxe și greco-catolice e Paștele catolic, reformat etc... Deci sărbătoare pt. domn președinte...Era normal să fie la Sibiu, să mănânce miel cu acoliții lui la Cisnădioara!
Raspunde

Zorro

Acum 5 ani

Ce vreme urata ,ploioasa si rece afara si frau iohannis umbla tot cu fusta mini ca la 20 de ani,vai de capul ei si de consilierii ei in materie de moda...PENIBIL!
Raspunde

@Zorro

Acum 5 ani

Am mai scris-o! Dacă n-are încredere în stiliștii de acum să se inspire din toaletele Elenei Ceaușescu. Se apucă și răsfoiește ziarul Scânteia de acum 30 de ani și ia notițe!
Raspunde

nan

Acum 5 ani

Urez familiei prezidentiale sarbatori fericite. O familie atat de echilibrata in toate, ma intreb de unde atata rautate in mesaje....
Raspunde

@nan

Acum 5 ani

Eu ii urez sa se apuce de treaba nu sa o frece la rece( a fost frig azi). Ca el mai mult celebreaza decat lucreaza. Si o face si pe banii mei. Ca au orgasm intelectual sibienii chiar nu ma priveste, dar sa se apuce de treaba si daca nu poate marsh inapoi la el in catun si sa lase pe altul!
Raspunde

@6

Acum 5 ani

Ciocu mic puppenklausule,her klaus o tine tot intr-o plimbare si-un bairam de cand l-au pus diaspora si facebookistii pe tron...in rest e zero barat...nu poate tine un discurs coerent de 3 minute fara o fituica-n fata de la consilieri...bleah!
Raspunde

@8

Acum 5 ani

AI dreptate! Numai plimbări! Și stați ușor că vine vara, își ia rucsacul și consoarta și olario, olario pe poteci de munte... Bine că l-ati ales...
Raspunde

@7

Acum 5 ani

Zorro ai dreptate ! Decent ar fi pana la genunchi fustitele primei dne,ar si avantaja/o....e putin demodata ..
Raspunde

jan ofticatu

Acum 5 ani

bai trompetistilor ,da dovada de bun simt ,ce vrei vine acasa la el ,ca nu are tupeu lui matrozu s-a dea buzna peste ala de dupa ce a nenorocit tara sta abuziv in vila lac 3 ,ba pupen ponta ,vezi ca va vine rindu la dna ,ce s-a faca a venit acasa de sarbatorile religioase ce s-a faca la capitala ,dna lucra la foc continiu mbai husane din ce fund de gradina te tragi de spui de sibiu ca este catun ,ba postacilor frustrati ,asteptati s-a faca curat cu ai vostri praduitori de tara si dupa povestim ,si la sibiu a durat 14 ani pina sibieni si-au dat seama ca nu are cu cine il inlocui si rezultatu se vede 7 000 000 au votat JOHANNIS ,stai la cutie pregatitiva temeinic pentru alegerile din 2024 s-au sa-r putea cind toti romanii se vor trezi ca ce mult nea-ti pacalit 25 de ani s-a nu se schimbe cu un referendum natonal ,asta cu numai 2 mandate si s-a se voteze mandate nelimitate ,atunci s-a vezi durere si suspine pe voi ,asa ca da-ti pe pop -korn ,dupa modelu sefului vostru ,sarbatori fericite la toata lumea si familiei ,PREZIDENTIALE sunt mindru ca este sibian get -beget ,la catunele voastrte disperatilor
Raspunde

@11

Acum 5 ani

Bai idiotule get beget daca aveai creier un pic mai mult ca maimuta ai fi vazut cu ip finder din ce catun posteaza @7 Dar tu esti doar un sibian idiot ..scuza pleonasmul si nu poti gandi dincolo de Gusterita
Raspunde

@12

Acum 5 ani

Nu te mai lua de Joseph, pardon, nătângu\'.... N-are rost. E vorba de niște idioți incurabili.
Raspunde

make

Acum 5 ani

Mai terminati bai circotasilor, ce m-am saturat de voi, tara asta nu se va mai face bine cu ticaloasiile voastre.
Raspunde