Duminică,
18.04.2021
Innorat
Acum
8°C

Inaugurarea de la Maternitate intrerupta de o mama cu poza bebelusului mort in brate. "L-am adus cu hernie si mi l-au dat inapoi mort, intr-o cutie"

Luni,a avut loc la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu inaugurarea Blocului Materno-Infantil, eveniment la care au participat, pe lângă managerii instituţiilor locale şi Francisk Iulian Chiriac, secretar de stat la Ministerul Sănătăţii.

Turul spitalului a fost întrerupt de Ştefănuţ Marieta, o femeie din Sibiu care a venit să-i ceară secretarului să o ajute să facă dreptate în cazul copilului său decedat la două luni „din cauza incompetenţi medicilor, care pentru că nu am avut bani de mită mi l-au lăsat să moară”. Femeia i-a cerut, plângând, secretarului de stat să nu lase să se mai întâmple o astfel de tragedie şi altor familii.

„E strigător la cer că oamenii aceştia scapă nepedepsiţi. Am adus copilul la Spitalul Luther cu o presupusă diaree. Au spus că nu e asta şi l-au externat, apoi l-am adus iar că se simţea rău şi au zic că e o hernie inghinală. L-au trimis de la Spitalul Luther la Spitalul de Pediatrie. Într-o ambulanţă cu alt copil care avea virusul pneumococic, pe care apoi l-a luat şi Mihai, copilul meu. Uite aşa ne-au ţinut două săptămâni tot spunând că e bine copilul, apoi Mihai al meu a murit. Unde e dreptatea? Nouă, oamenilor necăjiţi, dacă nu avem bani să dăm mită, trebuie să ne lase copiii să moară?”, a povestit mama plângând cu poza copilului în braţe.

Acuzele mamei sunt îndreptate spre medicii spitalului de Pediatrie, în special spre medicul care l-a tratat pe Mihai, dr. Viorela Cotârlă, care poveşteşte mama bebeluşului mort la două luni, i-a spus după decesul micuţului că "În medicină se și moare și pentru fiecare copil care moare, aprinde o lumânare".

„Ce mi s-a întâmplat mie se întâmplă în continuare. Să nu mai lăsăm aceşti medici care nu îşi fac treaba să ne transforme copiii în îngeri, să îi ia de lângă noi pentru că eu nu au chef să îşi facă meseria”, s-a mai plâns femeia.

Francisk Iulian Chiriac i-a promis că se va interesa de cazul lui Mihai înainte de a-şi continua vizita. Ştefănuţ Marieta a făcut plângere la Colegiul Medicilor, la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu şi încă aşteaptă rezulatele anchetei interne asupra acuzelor aduse dr. Viorela Cotârlă.

Mai multe detalii despre cazul bebeluşului mort aici.

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

13 comentarii

Mircea

Acum 6 ani

Condoleante. Sper sa se faca dreptate, daca este asa cum reclama mama.
Raspunde

Andreea

Acum 6 ani

Condoleante familiei.Oameni buni, chemati doctorul pediatru acasa. Imprumutati-va la rude, parinti, vecini dar chematii acasa. Ii duceti pe copii la spital cu o banala raceala si vi-l luati cu boli grave sau mai grav patesc ce a patit Mihai. Cautati pe Facebook si ve-ti gasii doctori dispusi sa vina acasa pt consultatii.
Raspunde

Joan

Acum 6 ani

Multi asa zisi doctori sau asistenti din sistemul medical ramanesc sunt niste nemernici!
Raspunde

MAMA LUI MIHAI

Acum 6 ani

Dragi parinti am adus pe lume un copil sanatos pe nume MIHAI ,nascut la termen ,l-am dus pentru o presupusa diaree pentru care ne-a internat ,pentru ca ne-a zis ca NU se fac analiza ambulator ,iar in cele doua zile de spitalizare am contactat un MICROB INTRASPITALICESC...am fost externati Vineri la 14.30 si ne-am intors de urgenta sambata seara la 2.40...ASA INCEPE CALVARUL VIETII NOASTRE ...comportamentul asistentelor din Terapie Intensiva si a D-sorei Dr. a fost \"STRIGATOR LA CER \"...NE-AU LUAT LUMINA OCHILOR...(PE malpraxis sibiu gasiti SUFERINTA COPILULUI MEU )....
Raspunde

MAMA LUI MIHAI

Acum 6 ani

Dragi parinti am adus pe lume un copil sanatos pe nume MIHAI ,nascut la termen ,l-am dus pentru o presupusa diaree pentru care ne-a internat ,pentru ca ne-a zis ca NU se fac analiza ambulator ,iar in cele doua zile de spitalizare am contactat un MICROB INTRASPITALICESC...am fost externati Vineri la 14.30 si ne-am intors de urgenta sambata seara la 2.40...ASA INCEPE CALVARUL VIETII NOASTRE ...comportamentul asistentelor din Terapie Intensiva si a D-sorei Dr. a fost \"STRIGATOR LA CER \"...NE-AU LUAT LUMINA OCHILOR...(PE malpraxis sibiu gasiti SUFERINTA COPILULUI MEU )....
Raspunde

Magda

Acum 6 ani

Doamne cit de greu ii va fi mamei lui Mihai ! Va dorim putere sa treceti peste acest pas nedrept si nefiresc. Spitalul de pediatrie Sibiu are o reputatie nenorocita. Rudele mele si-au pierdut tot acolo bebelusul. Se intimpla nenorociri mari la Spitalul de pediatrie din Sibiu, lipsa de competenta, igiena si omenie.
Raspunde

ion

Acum 6 ani

sa cerut filmarile pe durata internari sa vada daca doctorii erau in spital raspunsul se primeste dupa o luna durata filmarilor este de 12 zile luna are 30zile nu ai nici o sansa sale vezi nici in ziua de astazi nu sa efectuat un control sa vedem medici la ce ora vin la ce ora pleaca la; privat ;si cine le tine locul cazul de la brasov.la dupa 20de ani emisiune pro tv ministru nu stie cum sa-i zica la spaga dar spune ca stie ca dr iau spaga si propune o coplata.Sa ne rugam sa nu avem parte de necazul acestei famili dar maine al cui rind este?
Raspunde

adi3

Acum 6 ani

e grav ce so intimplat cu viata unui copil nui de joaca
Raspunde

Magean

Acum 6 ani

Este greu sa-ti ingropi un parinte dapa-i un copil . Aceasta femeie si-a ingropat tatal la varsta de 8 ani , a crescut fara dragostea tatalui , si acum sa-i vina si aceasta nenorocire de a-si ingropa copilul de 2 luni la varsta de 41 de ani . Acest copil la avut dupa multe incercari din cate stiu , a mai pierdut sarcini , sa lupti din toate puterile pentru a avea un copil si pana la urma sa-ti fie incununate cu succes eforturile , si dupa cei dai nastere pruncului, sa te lovesti de niste incompetenti de doctori sa-ti pierzi copilul . Este extrem de dureros , dati-va seama care noi la auzul acestor vorbe ne dau lacrimile , dapa-i ei biata MAMA . Sa-ti dea Dumnezeu puterea sa mergi mai departe Marieta . Nu as putea spune Dumnezeu sa-l ierte ca este fara pacat , doar Dumnezeu sa-l odihneasca .
Raspunde

sibian

Acum 6 ani

Dr. Cotarla - de evitat indiferent de problema. Suntem patiti si am tras din greu sa remediem problema generata de neglijenta ei.
Raspunde

dw

Acum 6 ani

toti medicii buni pleaca din RO.Sunt prost platiti.
Raspunde