Miercuri,
01.02.2023
Ceata
Acum
-1°C

Gropile din noua Cale a Cisnadie au nevoie de trei saptamani pentru refacere

Redeschisă traficului la sfârșitul lunii noiembrie a anului 2013, Calea Cisnădiei a creat rapid nemulțumiri șoferilor mai ales, care de anul trecut au început să ocolească tot mai multe gropi în asfaltul proaspăt. Aceste gropi vor fi refăcute în perioada 27 aprilie  - 15 mai, anunță reprezentanții Primăriei Sibiu. Aceștia au cerut firmei care a executat lucrarea – asocierea Excavationes Y Transportes Orsa SL - SC Vectra Service SRL  - să refacă strada, având în vedere că lucrarea are o garanție de patru ani. Porțiunea pe care constructorii vor interveni de săptămâna viitoare este cea cuprinsă între intersecțiile cu străzile Arieșului și Siretului.
Lucrările vor fi efectuate pe cheltuiala constructorilor. Pe parcursul celor trei săptămâni, în zonă se va circula alternativ pe o singură bandă.

Foto: Google Street View

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

un sibian

Acum 7 ani

au venit \"reprezentantii primariei\" sa faca reparatii pe str. Oituz...a ramas un dezastru dupa ei...era o Dacie parcata peste santul care trebuia reparat...\"evident\" ca n-au reparat zona respective, n-au reparat trotuarul, tot ce au scos din santul respectiv au aruncat pe spatiul verde din mijlocul strazii...o echipa de \"adevarati Dorei\"!
Raspunde

sb

Acum 7 ani

CALEEA CISNADIEI facuta de TERRA BILDING SI ORSA FI RME DE NIMIC CALEEA POPLACII facuta de GAIGER si UNIVERSAL GRADINARU faiantata toata nu vede PRIMARIA
Raspunde

unknown

Acum 7 ani

Cand au avut de spart str Oituz au blocat strada, au evacuat masini, au schimbat sensurile de mers ..... au plantat semne noi de circulatie ..... De reparat ... fac si ei cum pot. Ce nu pot sa inteleg de ce li se accepta astfel de lucrari si de ce le platim? Sibiul lucrului bine facut se cam duce draq .....
Raspunde

...

Acum 7 ani

este totusi imbucurator sa vezi ca se poate pune firma constructoare la reparat pe cheltuiala proprie. Pana acum era o fatalitate: drumul s-a surpat dar constructorul nu putea fi tras la raspundere. Poate ca e inceputul unor schimbari in mentalitatea celor care decid unde merge banul public. Sunt mai multe strazi cu probleme similare (refacute nu demult si deja cu probleme). Poate se aplica aceeasi regula
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 7 ani

Alta lucrare \'\'bine facuta\'\',un mare succes al anului preelectoral 2013.Recomand administratiei efectuarea unei expertize,ca la carte,nu de alta da\'peste doi ani iese din garantie iar defectele vor fi suportate din banii altora,spre exemplu ai dl.Brylynski.E adevarat,drumul Presedintelui nu trece pe acolo...
Raspunde

Mihai

Acum 7 ani

Clar , Calea Cisnadiei trebuie refacuta pe banii constructorului si apoi si o expertiza ar trebui pt a verifica daca lucrarea este conforma.
Raspunde

bun

Acum 7 ani

asteptam si un reportaj/reparatii pentru strada octavian goga care este o mizerie de 10 ori mai mare decat calea cisnadiei!!!
Raspunde

cine ma

Acum 7 ani

se baga o gramada de bani degeaba in strazi dar la un cinema multiplex nu va ganditi dragi conducatori.
Raspunde

@8

Acum 7 ani

lasa-l mey drecu de multiplex...tara arde si baba se piaptane ca merge la club sa danseze pe cub
Raspunde

sa se faca ca in west

Acum 7 ani

o sa umble cu furatul din nou la compozitie si din nou or sa devina niste gropi cat noi de mari ....vine cineva sa inspecteze sa se faca conform normelor EU ? cred ca nu ...ar trebui sa iesim toti macar sa ne stie de frica cand se vor efectua lucrarile
Raspunde

rene

Acum 7 ani

de giratorile necesare la intersectile ,bilea -stf cel mare si sfint -moldoveanu ,magheru -constitutiei ,si milea -moldoveanu -iorga ms-a nu mai vorbim de rahovei -milea -semaforului ,cinf va apucati ,si unde se sapa gropile in strazile asfaltate ,pusi aia de le sparge la refacerea complect a carosabilului ,pe cheltuiala lor ,nu cirpocele ,la promarie nu este echipe de audit ,s-a verifice dupa ce se incheie santierele ,si ce se intimpla cu zona gari in special limga ,bisericuta ,ia acest locas sfint vine foarte lume din toata tara ,si in mijlocu piatetei ,gari ,se poate face o fintina arteziana ,si pusa o locomotiva de patrimoniu ,ca ornament ,pina adminstratia gari ,compusa din olteni nu instraineaza tot ce mai este la muzeu locomotivei pe abur ,era un proiect vadca s-a abandonat ,si proiectu s-a implementat la arad
Raspunde

alzara

Acum 7 ani

Sa fim mai ingaduitori (cu hotii, lenesii si dezintetesatii) : nici CERN unde se cautã bosonul (Particula lui Dumnezeu) n -a functionat din prima ! Can asta -i distanta ?
Raspunde

bogdan

Acum 7 ani

Adevarulu este ca primaria trebuie sa interzica firmelor de genul celor care au facut Calea Cisnadiei sa mai lucreze in SIbiu. Nus e poate asemenea bataie de jos. Este clar ca asfaltul ala nu are destul liant, se farmiteaza parca nu are bitum in el. De asemenea strada se prabuseste in jurul capacelor de canal si sa nu uitam ca anul trecut au inchis din nou si au turnat beton sub banda principala pentru ca se prabusea drumul din cauza umpluturilor proaste. Primaria are toate motivele sa ii execute pe hotii astia, de ce nu o face?
Raspunde

@@@@

Acum 7 ani

Cum de ce?....pt ca primaria sifoneaza banii sibienilor cot la cot cu aceste firme de rahat carora le acorda lucrarile...punct.
Raspunde