Luni,
28.11.2022
Cer Senin
Acum
-2°C

Primele doua giratii de anul acesta, puse in functiune

Primele doua giratii de anul acesta, puse in functiune

Sensul giratoriu din intersecția străzilor Ştefan cel Mare – Negoi – Nicolae Titulescu – Hegel – Costache Negruzzi, dar și cel de la Târgul Obor (care până anul acesta era amenajat din elemente de plastic) sunt complet funcționale. Reprezentanții administrației locale spun că ultima etapă în amenajarea a fost amenajarea suprafețelor verzi. Cele două girații au fost finalizate în mai puțin de o lună, fiind executate de SC DPC SA pentru suma de 206.000 de lei, respectiv 155.000 de lei (sume fără TVA). În afară de construirea propriu-zisă a girațiilor, aceste valori au acoperit și cheltuielile cu iluminarea intersecțiilor.

Foto: Primăria Sibiu

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

12 comentarii

sibian

Acum 7 ani

In locul la giratoriul de la Obor puteau pune o galeata cu gura in jos si o lumanare peste si nu era mare diferenta dar cred ca ieseau mai scump.
Raspunde

:)

Acum 7 ani

si ala de pe stefan are acelasi rol ca cel de la obor, adica sifonarea de bani; in rest utilitate zero, de fapt mai mul incurca decat ajuta si au mancat si locurile de parcare, dar e foame mare nu?
Raspunde

@2

Acum 7 ani

Locuiesc pe negoi. Sensul giratoriu m-a salvat de la un accident. Tu ai idee ce greu ieseai inainte de pe negoi? Veneau toti ciobanii dinspre politie, iar daca vreunu avea peste 70, Eram luat direct. Inteleg ca este amplasat foarte prost, but it\'s a life saver
Raspunde

vasile giratoriu

Acum 7 ani

felicitari ,afara caunt utile traficului economice ,energiei electrice arata foarte frumos cu cdizainu florar ,bai ala de la tirg este foarte util si cu elementele de plastic arata urit ,este mic dar util ,nu permitea pozitia ca sa-l faca de dimensiunea la cel de pe constitutiei cu bul coposu ,mai si judca ,ca de aacea am ajuns in fundature ca si tara ,asa se circula in toata europa si lumea civilizata ,de ce crezi ca ai nostri conducatori cum au o zi libera dau fuga in dubai ,maiami ,etc ,acum ai internetu la indemina ,si poti s-a vezi civilizatia occidentala ,nu s-a mai asculti minciunile de propaganda cu aia ca am iesit din criza si tara are cel mai tare pib ,din ue ,ai ausit ca de la 1 iulie 2015 se scumpesc gazele dar nu cu 6 la suta cit era stabilit ,s-a dublat 13 la suta ,si mai este timp pina la data scumpiri ,sa-r putea s-a avem surprize ,la iarna scapa cine poate ,dar vorba lui nea ceasca in iepoca de aur ,nu va mai vaitati s-a ne stie aginturile straine ca traim prost si suferim de frig ,mai puneti o patura pe voi ,asa ca dati repede la ieftinituri la plapume sipaturi ,ca vara este cald si bineeeeee
Raspunde

@3

Acum 7 ani

Subscriu, acel giratoriu e vital daca vii dinspre str Negoiu.
Raspunde

me

Acum 7 ani

Primul giratoriu nu prea cuprinde si strada Hegel.
Raspunde

Obs.

Acum 7 ani

Turnul Sfatului, puneti mana si invatati limba romana. Cuvantul \"giratie\" are cu totul alt sens decat cuvintele \"sens giratoriu\". \"Giratia\" defineste o miscare, iar \"sensul giratoriu\" defineste un anumit tip de intersectie de drumuri.
Raspunde

3. @2 (IP 82.208.179.49)

Acum 7 ani

lucrezi la serviciul tehnic din primarie? :))...te-a salvat deja intr-o saptamana o data? serios? sa inteleg ca pana acum circulai pe alta strada nu? si cum te-a salvat, s-a bagat giratoriul in fata ta:))) si care e diferenta acum cu noul sens giratoriu? \"meseriasii\" vin tot cu 70 ca doar nu trebuie sa-si schimbe directia de mers, tie tot nu trebuie sa-ti dea prioritate, trec prin giratoriu ca prin branza, sa-mi spui cand va fi primul accident grav acolo...eu imi sustin ideea ca e prost facut, nu ca nu trebuia reglementata circulatia in zona, ci doar e prost proiectat si a costat o caruta de bani @5 vital era daca circulau masini pe negoi, nu una pe ora, cand se intalnesc 6-7 masini in zona inseamna ca trece masina de gunoi :)
Raspunde

Friedrich

Acum 7 ani

...tot mai clar se simte lipsa domnului Klaus Werner Johannis ! asa gospodar n-o sa mai pomenim ! alles gute Herr Praesident !
Raspunde

@9

Acum 7 ani

Spinnst du oder was?iohannis ist ein Dieb mit 6 Hauser ,verstanden puppenklausule/?:))))))
Raspunde

@8

Acum 7 ani

E o exagerare sa spui ca trec 6-7 pe ora... Poate 2-3 pe minut da...
Raspunde

@11

Acum 7 ani

E o exagerare omu a spus ca trece o massina pe ora tu ai plusat la 6-7, probabil ai numarat rotile cu tot cu rezerva si pana la 7 ai mai adaugat un biciclist salvator de mediu si ozon (dar care are acasa bmw din 1990 toamna cu euro minus 5)
Raspunde