Miercuri,
08.02.2023
Innorat
Acum
-6°C

Protest de amploare. Mii de oameni îi cer Norvegiei să redea copiii familiei Bodnariu. FOTO/VIDEO

Protest de amploare. Mii de oameni îi cer Norvegiei să redea copiii familiei Bodnariu. FOTO/VIDEO

Peste 4.000 de oameni au participat astăzi la un protest pe străzile Sibiului. Manifestanții s-au îndreptat împotriva sistemului de protecție a copilului din Norvegia și spun că vor să susțină cauza familiilor Bodnariu, Nan și Rădulescu, despărțite de copii.

În timp ce unii dintre participanți exclud varianta ca părinții să își fi lovit copiii, alții admit că acest lucru s-ar fi putut întâmpla, dar spun că măsurile nu trebuie să fie atât de drastice. "Trebuia făcută o anchetă. Poate copiii puteau să fie puși în grija mătușii, a bunicilor și după aia hotărâtă soarta lor mai departe", crede unul dintre manifestanți.

Organizatorii spun că pregătesc și mai multe proteste, în întreaga lume. "Este un val de proteste la nivelul României, dar și la nivel internațional. Dacă lucrurile nu se vor rezolva și copiii nu se vor întoarce în sânul familiei, undeva în martie-aprilie va avea loc un protest, în aceeași zi, la nivel mondial", spune Doris Lupu, reprezentanta organizatorilor.

Manifestanții au cerut reunificarea familiilor Bodnariu, Nan și Rădulescu, ale căror copii au fost luați în grijă de statul norvegian. La protestul de la Sibiu au participat și reprezentanți ai unui ziar de mare tiraj din regiunea norvegiană unde trăiește familia Bodnariu. Jurnaliștii spun că presa din Norvegia nu vorbește mai deloc despre acest caz.

Marșul a fost organizat de reprezentanții mai multor biserici evanghelice, dar lor li s-au alăturat și credincioși și preoți ortodocși. "Suferința ne cam adună pe toți laolaltă. Suntem alături de ei. Și nu suntem întâmplător, suntem și cu binecuvântarea celor din biserica noastră", a declarat preotul Ciprian Cândea.

https://youtu.be/dBZUq0ehlxI

La manifestație au venit și participanți din Alba și Brașov

Mulți dintre participanți și-au adus și copiii la protest. "Le-am explicat ce se întâmplă acolo, sistemul pe care-l au cei din Norvegia și vă dați seama că și ei nu și-ar putea închipui să fie luați, pur și simplu, din familie și să fie puși în alte familii. Dacă-l întrebăm... Pe băiatul meu, dacă-l întreb, îmi spune că aș fugi acasă fără nicio discuție, n-aș sta", a spus unul dintre părinți.

mars norvegia (30) (Copy)

Manifestația de la Sibiu s-a încheiat în Piața Mare, unde cuvântările au fost "confiscate" și de politicieni. Președintele CJ, Ioan Cindrea și deputatul PNL Raluca Turcan au ținut să se adreseze mulțimii.

foto Silvana Armat

mars norvegia (3) (Copy) mars norvegia (54) (Copy) mars norvegia (61) (Copy) mars norvegia (66) (Copy) mars norvegia (20) (Copy)

mars norvegia (19) (Copy) mars norvegia (13) (Copy) mars norvegia (31) (Copy) mars norvegia (32) (Copy) mars norvegia (65) (Copy) mars norvegia (63) (Copy) mars norvegia (18) (Copy) mars norvegia (14) (Copy) mars norvegia (24) (Copy) mars norvegia (17) (Copy) mars norvegia (26) (Copy) mars norvegia (44) (Copy) mars norvegia (15) (Copy) mars norvegia (58) (Copy) mars norvegia (2) (Copy) mars norvegia (5) (Copy) mars norvegia (47) (Copy) mars norvegia (22) (Copy) mars norvegia (25) (Copy) mars norvegia (27) (Copy) mars norvegia (7) (Copy) mars norvegia (4) (Copy) mars norvegia (28) (Copy) mars norvegia (52) (Copy) mars norvegia (48) (Copy) mars norvegia (8) (Copy) mars norvegia (60) (Copy) mars norvegia (55) (Copy) mars norvegia (37) (Copy) mars norvegia (21) (Copy) mars norvegia (59) (Copy) mars norvegia (41) (Copy) mars norvegia (49) (Copy) mars norvegia (51) (Copy) mars norvegia (36) (Copy) mars norvegia (46) (Copy) mars norvegia (6) (Copy)

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

30 comentarii

George Alexander

Acum 7 ani

Impresionantă solidaritatea dumneavoastră! Mă bucur când văd cât de uniți si determinați sunteți. Interesul Suprem al Copiilor este să crească în familiile lor!
Raspunde

dancp

Acum 7 ani

raluka turcan javra pedelista vrea sa isi faca campanie,da nu face nimic calca pe cadavre ca si alti pdelei brevik e a lor criminalul criminalilor comdamnat la 21 de ani punem pariu ca scapa peste 5 ani
Raspunde

Arianne Christiansen

Acum 7 ani

Example: girl 14 years old, goes on vacation to Iceland with her father. At home in Norway the county board, Fylkesnemda has ruled the child is to loose both her parents, and be forcefully put in foster care/institution agains her will, proved and witnessed by her statement in Fylkesnemda. So..the case goes on. They stay in Iceland from august 2015, the child does not want to return, in fear of being put away from her family. The inter pool is involved, by demand from local barnevern in Kongsberg.. They try to get the father put in jail, from Iceland for kidnapping his own child. At the same time we are waiting for the court case in Tingretten 1-2 february 2015. In the meanwhile police in Norway has started an investigation on the suspicion of fraud in the documents from barnevernet, in the initial case against the mother…but try to hide that fact from the Iclandic central government…So, the father and involves Barnevernet, in Iceland. They come on home visit, and talk to the child at school there. As well as they get info from the school about the childs functioning…All ends up in a case in Iceland, where so far…Barnevernet concludes that the child has a good upbringing with her father, and they have no serious concerns for the childs well being.. Papers on that arrived me today. So..what do we have now? Yes the court case, which is going to take place 1-2 february in Kongsberg, Norway has gotten 2 case workers as witnesses, from Iclandic barnevern for the benefit of the child, for the childs freedom with her father on Iceland. They are going to witness by phone or Skype to court on monday/tuesday next week. Also there is a witness from the mothers family, my cousin, who has visited the child in Iceland, and made a documentary film over a week, in January 2015…to give the child a stronger voice…and she is, my cousin also going to witness in court, from Brooklyn New York, where she now lives and goes to university to learn to become a film director.. 5 witnesses…+ interpreters to support the childs case…while in Norway, when the Fylkesnemda evaluated the case…they put no weight on the childs view at all…And the psychology + barnevernets evaluation of the family in Norway…made papers creating a family that sounded like it came from hell…everything was wrong, according to the free imagination and case creating methods of Norwegian Barnevern. This time…the court in Kongsberg is struggling with the technicalities..they don’t have equipment for all the sound/image..phone..etc they need for the case..So…the commune, is going to find out if they can make a temporary court room in the TOWN HALL of Kongsberg for monday and tuesday 1-2.. I am in Holland, and will only witness by phone, if the system allows me to…Wouldn´t it be a great Idea if someone outside Norway…made a phone call to Kongsberg commune, and or not…and just showed up there, in the Town Hall..a public place, and asked for comments and info for making a news report about this ? There is plenty to tell…all the methods they can muster up are used…all the evil, manipulative, lying, falsifications you can think of is put into this case, from the barnevernet…
Raspunde

Simona

Acum 7 ani

Ma bucur sa vad atata unitate in zilele acestea. Fiti binecuvantati!
Raspunde

Costi

Acum 7 ani

Si totusi... Butnariuasta s-a expus ... A fost impotriva sistemului... Si uite rezultatul.
Raspunde

Gicu Leonte

Acum 7 ani

Asta ar trebui sa te bucure Dle Coste. Se descopera pe fata un sistem nazist. Nu crezi?
Raspunde

dancp

Acum 7 ani

Butnariu are curaj, cinste lui,si tuturor celor care au iesit in strada
Raspunde

J.C.

Acum 7 ani

Niste marionete....
Raspunde

Ioana

Acum 7 ani

Niste marionete cine? Cred ca in Romania inca exista (din fericire) dreptul la libera alegere. Acei oameni s-au aflat acolo unde si-au dorit sa fie si au sustinut ceea ce au dorit sa sustina! Si eu am fost una din persoanele care au protesat impotriva acestui sistem norvegian si nu ma consider o marioneta. Am protestat impotriva abuzului! Pentru respectarea dreptului de a-mi creste copii frumos, atata timp cat nu i-am maltrat. Imi cer scuze daca am inteles gresit ceea ce ati vrut sa spuneti. :)
Raspunde

Marianne Haslev Skanland

Acum 7 ani

Our warm thanks to all who demonstrate against the child protection atrocities.
Raspunde

Teo

Acum 7 ani

Daca se demonstreaza impotriva deciziei prin care statul norvegian a luat copiii familiei respective-in baza legii de protectie a copilului din aceasta tara-ar trebui sa se demonstreze si mai puternic ptr-ca in Romania nu se iau masuri decat foarte rar- eventual dupa mediatizare- in cazul copiilor trimisi la cersit de catre "parintii"lor.
Raspunde

dan

Acum 7 ani

Mai pe romaneste: e dreptul lor sa-si bata copii ca ei i-au facut
Raspunde

Camelia Vaschi

Acum 7 ani

Profund greșit, copilul este o ființă umană care se dezvolta prin grija și afecțiune. Datoriile părinților sunt de ai ajuta să devină persoane independente, funcționale emoțional, social, sa le inspire valorile umane precum cinstea, altruismul, respectul. Lucrurile astea nu se fac prin bătaie ci prin exemplul personal și cu multa dragoste și răbdare. În cazul acestei familii care admite corecțiile ușoare, măsurile luate de autoritati sunt infinit mai tramatizante decât acele "palme la fund". Mama acestor copii este asistent medical cu specializare în psihiatrie pediatrica și a fost citată în 2012 în cel mai prestigios jurnal medical scandinav pentru activitatea de consiliere psihologica a adolescenților cu tendințe de autoagrosiune și pentru ajutorul acordat copiilor străzii din România. Șansele ca aceasta mama sa își fi maltratat copiii sunt mai puțin decât minime.
Raspunde

:))

Acum 7 ani

At a population of ca 5 million, 15.5/km2 , a large surface with few scattered villages...of course they need to abduct kids, those who are blonder, after genetic testing.
Raspunde

:))

Acum 7 ani

...and another thing ''Spare the rod and spoil the child'' Up there they probably want a robotised population (like Deutschland)
Raspunde

Panzaru

Acum 7 ani

E greu de crezut ca o intitutie dintr-o tara atat de dezvoltata face greseli atat de mari. Mai degraba cred ca sunt aspecte pe care publicul larg nu le cunoaste. Mai e ceva: un om nevinovat nu se comporta asa cum se comportau acesti parinti, nu erau asa de pasivi; daca s-ar fi intamplat unui om normal, acela si-ar fi pierdut mintiile, ar fi intrat in greva foamei, s-ar fi postat in fata institutiei respective si n-ar mai fi plecat de acolo...nu stiu, dar acesti parinti par vinovati de ceva de care noi nu avem cunostinta...
Raspunde

Camelia Vaschi

Acum 7 ani

Din păcate sunt părinți care "și-au pierdut mințile", sau li s-a spus că fericirea lor nu trebuie să depindă de copii, sau ca "a fost jenant" când la vizită și - au ținut copiii în brate și le-au sărutat față, tot la vizite nu au voie să plângă. Situația economica dintr-o tara nu garantează o gândire și o ideologie valori umane.
Raspunde

Focsa

Acum 7 ani

Astea nu sunt greseli. Este un plan bine gandit, bine platit ptr hingherii de copii, ptr ca asta sunt, ei nu au inima, constiinta, caci astea vin din Dumnezeu. Ori la ei,unde un violator de copii primeste 2(doua) saptamani de inchisoare, va puteti da seama care sunt interesele lor ascunse. Binele copilului este un slogan de prostit lumea, dar iata ce bine poate produce unui copil o asa ruptura. Produce un demon ca si Brevik sau roboti, fara suflet, insensibili, bolnavi, altfel spus. Unde este pozitia PRESEDINTE lui care se lauda ca este PRESEDINTE ptr toti romanii? Intreaba unul care l-a votat.
Raspunde

:))

Acum 7 ani

Johannis? :))) Ma faci sa rad ! A devenit yes man la americani si oricare altii. A dezamagit de cand a intrat in politica. Nu are sange in vene, are supa la plic !
Raspunde

otto

Acum 7 ani

Sunt convins ca parintii au o vina.In tarile mai democratice.....de cat Romania autoritatile care vegegeaza cresterea si educarea copiilor tin foarte mult la ce spun copii.Astfel daca spun ca sunt batuti sau pedepsiti daca nu vor sa mearga cu parintii la adunare religioasa .daca parintii nu le dau bani de busunar sasi cumpere un suc Autoritatile iau masuri conform legilor in vigoare.Cati patinti sau rude de familie di ROMANIA au fostsanctionati pentru abuz asupra copiilor
Raspunde

Camelia Vaschi

Acum 7 ani

Știți care sunt motivele de care se fac "vinovați" părinții în 80% din cazuri? Va dau câteva exemple : copilul întoarce fața când tatăl îl spăla pe față, mama (indianca) hrănește copilul cu mâna, mama taie feliile de pâine prea groase, copilului i-a căzut dintele de lapte când mama i-a dat tricoul jos, hainele nu sunt așezate bine în șifonier, copilul le zâmbește străinilor pe strada.
Raspunde

cetatean

Acum 7 ani

Mai, oameni buni care ati participat la acest protest de ce nu ati organizat si un protest pentru copii nostri romani din tata aceasta care si-au luat zilele in orfelinate. De ce nu se fac proteste pentru conditiile in care sunt crescuti copiii sarmani ai orfelinatelor din Romania unde sunt batuti, maltratati, lipsiti de caldura celor dragi. Raspundeti dragi protestatari.
Raspunde

Camelia Vaschi

Acum 7 ani

Dacă se vor organiza astfel de proteste voi participa cu siguranță, intre timp merg personal sa ofer dragoste și alimente copiilor din orfelinatele noastre, pentru ei, putem nu doar sa protestam ci sa mergem personal sa le facem viata mai buna, pentru cei din Norvegia lipsiți de dragostea părinților de către un sistem opresiv comparabil cu nazismul pot doar sa protestez. Cu stima.
Raspunde

Evreu

Acum 7 ani

Daca un copil in Arabia Saudita este invatat de mic o religie iudaica extremista, cand creste devine kamikaze. Tarile civilizate nu tolereaza parintii care-si obliga copii spre o anumita religie, indiferent care ar fi ea. Copilul are dreptul sa-si aleaga religia singur. Penticostalii din toata lumea, inclusiv Norvegia, Germania, Romania sau America, obliga copiii sa frecventeze de mici aceste adunari religioase. Acesta cred eu ca este adevaratul motiv pentru care copiii au fost luati de la parinti, nu bataia sau neglijenta.
Raspunde

mutu de la manutanță

Acum 7 ani

Dle cetățean, art trebui să protestăm împotriva celor care își lasă copiii în orfelinate! Pe acei copii nu i-a adus barza care a poposit pe acoperisul orfelinatului,ci 2 iresponsabili! Protestati împotriva celor care își abandonează copiii și a celor care nu au un dram de educație și nu știu că dacă facii sex poți avea copii pe care trebuie să--i crești, nu să-i lași în grija statului! De unde bani ca să cresti atâția copii abandonați?
Raspunde

Nu

Acum 7 ani

....nu sunt de acord cu decizia statului norvegian dar si parintii au vina lor dar se pare ca nu se aduce aminte.Nu ai voie sa lovesti copilul pt. nici un motiv iar legile sunt foarte clare ijn Norvegia,dure .Nu trebui ca o tara intreaga sa se revolte cand un parinte loveste un copil,statul il ia,dupa care se plange la media.
Raspunde

Arianne Christiansen

Acum 7 ani

Dear friends, I would like to invite you to read these articles about Bodnariu's case: http://delightintruth.com/the-bodnariu-case/ The Norwegian Child Protective Services is an abusive institution established and sponsored by the state. Please share our website on your social media: http://delightintruth.com/
Raspunde

Marcell

Acum 7 ani

Legile din Norvegia sunt dure? Nu ati citit ziarele norvegiene (fie si cu "google translate") sa vedeti ce predepse blande primesc pedofilii in Norvegia: http://saltmin.com/2016/01/12/octavian-d-curpas-revoltator-ce-pedepse-primesc-norvegienii-care-violeaza-minore/ Asa cum se spune in acel articol, norvegienii sunt rigizi cu atingerea copilului pana il salta din sanul familiei. Apoi, nu vei vedea norvegieni revoltati cand copiii aceia sunt abuzati sexual in foster homes (la foster parents) sau cand, adesea, sfarsesc prin a se sinucide. Este un adevarat business in Norvegia sa ia copiii de la parinti. Sunt implicati o armata intreaga de asistenti sociali, consilieri, psihologi etc pana la foster parents. Pt cei care n-au locuit in viata lor in Occident si nu au lucrat la stat in Occident totul se rezuma "la ei se aplica domle' legile, nu ca la noi". Da, la ei se aplica adesea in mod abuziv legile pt ca sunt institutii intregi care te pot abuza la paravanul unor legi menite sa ii protejeze. In fata lor nu ai nicio putere. Ei stiu aceasta si de aceea abuzeaza. Fiecare telefon la CPS trebuie convertit intr-un "caz de abuz". Daca nu, nu mai au de lucru iar salariile alea mari si beneficiile nu se pot pastra decat cu volum mare de lucru.
Raspunde

Cris

Acum 7 ani

Doamne cât de frumoasa este fetita in bratele mamei înainte de a fi rapită. https://www.youtube.com/watch?v=WYn085uPww0 Ti se sfâșie inima când vezi ca plâng fetita și mămica ei în fata brutelor de la Barnevernet! Fetita plânge pentru ca știe ca vine sa o ia o străină de tot de lângă mămica ei iubita! La un moment dat intra în panica și se agață cu toată puterea mânuțelor ei nedezvoltate încă, de gatul mămicii ei iubite! (Cea care filmează plângând pune degetul pe microfonul telefonului pentru ca impactul sonor sa fie minim a anticipat vacarmul ce va urma.) Fetita nu are putere și este smulsa brutal! Timpul parca se oprește în loc, zbiară biata fetita în disperare nu o aude nimeni! Mama ei neputincioasa plânge, nu intervine nimeni , se duce sus în camera intra în panica și spune ca nu o sa o mai vadă niciodată! Nu! Dumnezeu nu este de vina ca se întâmplă astfel de lucruri ci numai BARNEVERNET și Norvegia ca ii susține! https://www.youtube.com/watch?v=WYn085uPww0
Raspunde

Petricä Turcas

Acum 6 ani

Fi-ti siguri dragi pärinti ! Aceasta este doar inceputul.Vegheati cu copii vostri. Moise a fost un copil ascuns 3 luni de pärinti ca sä nu fie luat de armata lui Faraon,Exodul 2. Prin acest copil Dumnezeu a lovit Egiptul cu mari urgii.Dumnezeu este tatä si mama orfanului si a väduvei.El are grijä de copiii lui.El va lovi prin acesti copii nevinovati ,Norvegia si intreagä Europa nelegiuitä cu mari Urgii.Tineti bine minte lucrul acesta.Genesa 12 cu 17.Fi-tisänätosi!
Raspunde