Miercuri,
01.02.2023
Innorat
Acum
-2°C

VIDEO – Șoferul unei mașini cu numere de Sibiu este foarte aproape să provoace un accident

VIDEO – Șoferul unei mașini cu numere de Sibiu este foarte aproape să provoace un accident

Șoferul unui autoturism înmatriculat în județul Sibiu a crezut probabil că dă o lecție unui șofer de TIR și a frânat brusc în fața camionului, fiind foarte aproape să provoace un accident.

Mașina are numărul de înmatriculare SB-88-YNI și evenimentul a avut loc pe drumul european 68, care leagă Deva de Arad. Supărat că TIR-ul nu i-a făcut loc să devanseze pe o porțiune scurtă de drum cu două benzi pe sens, șoferul autoturismului a depășit apoi și a frânat brusc. Pentru a evita accidentul șoferul aflat în TIR a fost nevoit să tragă de volan și să intre pe contrasens, de unde nu venea nimeni în acel moment.

Acțiunea a fost surprinsă de un participant la trafic aflat în spatele celor doi și postată pe site-ul de profil Trafictube.ro. Conform acestuia, mașina cu numere de Sibiu a frânat de la 55 de km/h până la 10 km/h în câteva secunde.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

40 comentarii

George

Acum 6 ani

Imaginile arata un sofer de tir care conduce pe banda dreapta in conditiile in care banda din stanga e libera si nu e nici urma de groapa asa cum sustine vigilantul care a filmat depasirea. Motivul pentru care a franat dupa depasirea perfect legala, e de asemenea necunoscut pentru ca nu stim ce a vazut soferul Audi-ului. Comentariile sunt tendentioase si fara suport in ceea ce arata filmul. Concluzia mea e ca se face orice pentru a creste numarul de vizualizari "SENZATIONAL", "BREAKING NEWS" . Ma asteptam la o pozitie mai echilibrata de la tine Stefane.
Raspunde

cocosb

Acum 6 ani

se vad gropile!!! Iar daca nu erau nu se face ce a facut el, era bine ca tiristul sa se urce pe el?(pe tine)
Raspunde

...

Acum 6 ani

Vorbesti de parca nu ai ochi sa vezi si minte sa pricepi. Adica exact ca si soferul din audiul prezentat
Raspunde

unul

Acum 6 ani

georgica,daca ai fi circulat pe la gurasada ai fi stiut ca in zona respectiva portiunea de 2 benzi pe sens are doar 6-700 de metri si nici un tirist nu-ti face tie loc . iar daca mi-ai calca frana in fata,ti-as face dauna totala si nu ti-as da asigurarea nici macar sa-i vezi culoarea
Raspunde

J.C.

Acum 6 ani

Mai sunt și vâlceni cu numere de Sibiu
Raspunde

@WC

Acum 6 ani

As rade dar am impresia ca vorbesti serios
Raspunde

George

Acum 6 ani

Corectez, tirul era pe stanga iar banda din dreapta libera. :)
Raspunde

mihai

Acum 6 ani

Foarte bine a facut... Jegurile de tiristi se cred dumnezeii soselelor...
Raspunde

alex

Acum 6 ani

vezi ba Mihai cum vorbesti, Jegurile de tiristi fac economia tari sa mearga. Incearca tu sa mergi mii de km sa vezi, ar trebui putin respect! sa iti fie rusine!
Raspunde

matole

Acum 6 ani

te contrazic aici au profesionist scris pe carnet si daca i crezi jeguri fa o analiza in mare si vezi cate accidente se intampla intre tiruri sau cu tiruri,inca ceva dintr-o masina mica sau cu B-ul pe carnet nu ai sa sti niciodata cum e sa cari 40 tone sau sa opresti tot atatea,asa ca eu in locul tau mi-as cere scuze fata de tiristi.
Raspunde

Vasile V. Vasile

Acum 6 ani

Bre georgele, ai carnet? Lasă-te de condus...
Raspunde

Joan

Acum 6 ani

Un nemernic si inconstient soferul Audi! Faza anterioara (pentru cine cunoaste drumul) ii da dreptate TIR-ului! Acolo sunt niste gropi pe carosabil iar banda respectiva este improprie pentru ce a fost destinata, este mult prea scurta, iar in cazul in care coloana in spate este mare nu ai sanse sa mai reintri... Instinctual, soferul profesionist a evitat intrand pe contrasens, astfel punând in pericol fara vinovatie alti participanti la trafic. Merita sa nu evite si sa ii sifoneze spatele autorurismului...
Raspunde

andrei

Acum 6 ani

Soferul camionului nu are ce cauta pe banda 2, trebuia sa traga pe prima banda, insa cat trebuie sa fi de nebun sa franezi intentionat in fata unui camion, mai ales unul condus de un sofer care tocmai ti-a aratat ca nu-l intereseaza regulile de circulatie ? Asa ca nici cel cu Audi nu r cu nimic mai prejos. Bizoni.....
Raspunde

@joan

Acum 6 ani

Si cel care filmeaza este tendentios, el tocmai e in drept cu un camion care se pare ca nu sta pe banda 2 pe motiv ca sunt gropi(0:14) dar gestul tembelului cu audi e sinucigas :))
Raspunde

TONY

Acum 6 ani

voi ce credeti? daca nu erau gropi pe B1, asta cu Audi nu depasea ca un idiot pe dreapta?
Raspunde

Adevarul

Acum 6 ani

Mai domnilor asa ziși șoferi pai hai sa vedem ce a fost ilegal? ABSOLUT NIMIC. 1. DEPĂȘIRE PERFECT CORECTA ȘI LEGALA. SE VEDE DIN AVION LINIA DISCONTINUUA ȘI FAPTUL CA ESTE VIZIBILITATE. 2. ȘOFERUL DE TIR ARE OBLIGAȚIA SA NU MĂREASCĂ VITEZA ȘI SA CIRCULE CAT MAI APROAPE DE PARTEA DREAPTA A DRUMULUI. O FACE? 3. FRÂNAREA TIRULUI PARE BRUSCA PENTRU CA AVEA VITEZA RELATIV MARE ȘI ARE CU ÎNCĂRCĂTURĂ 40 TONE. 4. AUDI S A REPLIAT PE BANDA SA CORECT ȘI REGULAMENTAR ÎNTRUCÂT URMA O CURBA FĂRĂ VIZIBILITATE. CE REGULA SAU REGULI S AU ÎNCĂLCAT? NICIUNA...
Raspunde

...

Acum 6 ani

Exact pe aceste argumente se bazeaza toti aceia care intra in depasiri dinastea riscante si apoi iti franeaza in fata ca razbunare pentru ce stiu eu ce greseala ai comis in fata lui. Faptul ca legea il pedepseste pe cel care a lovit din spate a dat nastere acestei practici idioate si toti cretinii cu volan o folosesc cand vor sa se razbune pe un oarecare din tarfic. Faptul ca legea nu pedepseste astfel de comportament limitandu-se la a analiza tabla indoita nu inseamna ca acesti soferi pericol au dreptul sa faca asa ceva sau ca merita sa le luam apararea
Raspunde

Mia

Acum 6 ani

Inainte de injura si jigni sa privim cu atentie "filmul" si apoi sa citim cele spuse de "Adevarul" la care subscriu fara nici un comentariu - aveti dreptate . In plus - acel sofer de TIR care conducea cu viteza si care nu doreste sa-si respecte banda de mers (ca daca se incria corect pe banda care se ingusteaza, trebuia sa stea si sa astepte sa treaca ceilalti care erau in mers cu viteza si abia apoi sa semnalizeze stinga si sa merga pe banda pe care a tinut-o ocupata prea mult) in plus spuneam - se vede clar ca masina mica merge cu un portbagaj - probabil are un drum lung de strabatut poate mii de kilometri pe cind DL TIR DRIVER are program de condus la 4 ore si jumatate face pauza - soferii de masini mici se duc cit pot si cit ii tine indrazneala. Nu e vina nimanui sau e vina tuturor ?! ca daca vrei sa strabati tara (are totusi citeva sute de kilometri) sau sa mergi peste granita trebuie sa te "intilnesti" pe minunatele noastre drumuri cu cite o singura banda de mers cu mii de TIR-uri care fac ce doresc si stapinesc drumurile. Ma bucur totusi ca sunt pesoane care continua sa vada unde este problema. Nu stiu ce o fi urmarit regizorul si producatorul filmului dar nu a demonstrat decit aceste puncte de vedere expiuse mai sus: MULTUMIM!
Raspunde

George Lazar

Acum 6 ani

Prietene depasirea e legala, la fel si faptul ca franeaza. Daca soferul TIRului ar fi lovit AUDIul isi pierdea carnetul, platea despagubiri si probabil slujba. SI MAI E O CHESTIUNE asta e un videoclip editat ( chiar si autorul filmului o spune" un minut mai tarziu" ) nu o filmare continua, cele doua evenimente nu au legatura unul cu altul ( de fapt sunt 3 filmari separate ) : 1. PRIMUL "eveniment" E UN TIT CARE MERGE CA UN BOU PE PARTEA STANGA 2. AL DOILEA "eveniment" O DEPASIRE LEGALA , URMATA DE O FRANA, pe care nu stim ce eveniment a provocat-o.
Raspunde

...

Acum 6 ani

Faptul ca depasirea aia poate fi considerata legala nu il contest, insa comportamentul de dupa depasire este de neiertat si din pacate nepedepsit de lege, chiar daca se tot zvonea ceva cu pedepsirea sofatului agresiv prin codul rutier
Raspunde

Marius

Acum 6 ani

Cu totii stim ca mama prostilor e mereu gravida. Privind cu atentie totusi clipul se vede destul de clar ca o musca traversa strada chiar inainte de curba, acesta fiind motivul pentru care soferul autoturismului fabricat la Ingolstadt a franat atat de brusc. Este demonstrat ce ravagii poate face o musca la contactul cu parbrizul la acea viteza. Soferul masinii de 5 locuri merita felicitat, de fapt, ca a salvat astfel viata unei nevertebrate. Ramanand in zona National Geographic, "Viata in jungla africana", propun sa facem petitie catre Legislativ pentru a legaliza situatia de fapt: bizonii, gibonii si alte patrupede sa poata avea carnet de sofer. Si in spiritul Pastelui care sta sa vina, sa ii acceptam si pe acesti participanti la trafic, care ne fac viata pe drumuri mult mai putin plictisitoare.
Raspunde

mihai

Acum 6 ani

@alex... Vorbesti aiurea....din cate tir-uri vezi tu pe drumurile noastre, cam cate crezi ca au destinația Romania???? Majoritatea sunt in tranzit...asa ca lăsați vrajeala cu "fac economia sa meargă"... Pentru ca economia sa mearga trebuie sa producem noi ceva...nu sa importăm marfurile altora....dar ăsta e alt subiect... Sunt convins aproape 100% ca tiristul nici nu se uita in spatele lui...el avea alta treaba...curve...facea pe tarzan....se spala...mânca....ca astea le sunt preocuparile in timp ce conduc...
Raspunde

Nervosu 13

Acum 6 ani

Infectul asta împutit, ar trebui să rămână fără carnet PE VIAȚĂ! Ticălosul dracului!
Raspunde

Nervosu13

Acum 6 ani

Domnilor am doua propuneri de a modifica legislatia rutiera : 1. TOATE TIRURILE SA CIRCULE PE BANDA STANGA INDIFERENT DE SITUAT IE 2. FRANA SA FIE APASATA DOAR DUPA CE SE OBTTINE ACORDUL SCRIS AL CELORLATI PARTICIPANTI LA TRAFIC SI COMANDANTULUI POLITIEI DIN JUDET
Raspunde

Doom

Acum 6 ani

Esti un prost.
Raspunde

ovidiu

Acum 6 ani

Numarul dumnezeilor de pe sosele este imens, dovada fiind gloata de mai sus care invinovatesc tiristul. Banda scurta, iar gropile ar fi putut balansa tirul ducand la alte tragedii. Ce dracu ma nu aveti rabdare 3 min in spatele unui tir? Il depasiti cand se da locul si la revedere. Neam de traista! Sper sa se autosesizeze politia si sa-l ia la rost pe imbecilul cu Audi.
Raspunde

Nervosu13

Acum 6 ani

De pe ce planeta vii domnule drag ? " Gropile ar fi putut balansa tirul ducand la alte tragedii" Nu am vazut gropi care ar putea rasturna un tir pe drumul acela , iar daca chiar prin reducere la absurd gropile erau atat de mari tirul putea merge un pic mai incet pe banda lui. Ca sa te citez " Ce dracu nu mai aveti rabdare 3 min ... ?" Esti penibil .
Raspunde

sibian

Acum 6 ani

handicapatul ala cu audi a vazut ca pe b1 sunt gropi si a revenit in spatele tirului pe b2. in acel moment pe b1 apar sageti de semnalizare sa treci pe b2. dobitocul a intrat in fata tirului cam la limita pentru ca urma curba si linie continua (dar sa zicem ca l-a ajutat masina) si apoi a pus frana brusc. daca avea copii in masina ar mai fi franat asa? comportament de debil sinucigas. daca se urca tirul pe el si il baga in scaun cu rotile era bine? daca atunci cand a franat brusc tirul in coloana din spatele tirului era unul singur mai putin atent, era accident in lant? era! de ce? pentru ca un bolnav la cap a vrut sa arate ca are audi. asta e condus agresiv si trebuie pedepsit.
Raspunde

sibian

Acum 6 ani

ala care nu a vazut gropile din drum sa-si schimbe ochelarii de cal cu unii de vedere
Raspunde

Codrut

Acum 6 ani

Cata aroganta si prostie sa iti risti viata in felul ala. Asa ceva din pacate numai la noi se poate. Cred ca rabdarea si bunul simt este cam rara la astfel de specimene. Gestul de a frana brusc in fata unui tir este fara cuvinte..
Raspunde

sibian

Acum 6 ani

politia ar face bine sa descurajeze condusul agresiv. m-am saturat de dobitoci care la 50 de m de semafor ma depasesc, mi se baga in fata si franeaza, pentru ca, normal, e rosu, dar daca in loc sa fie a 3-a masina la semafor e a doua. mare castig. astia sunt aia care au plin de p..le in gura. din partea mea.
Raspunde

Basca

Acum 6 ani

Mai "Sibian" observ cu cata fervoare iti exprimi opiniile si cate incective folosesti la fiecare luare de cuvant. Nu te deosebedti cu nimic de conducatorul acelui Audi din punct de vedere al agresivitatii. A scuze , exista o deosebire el a gresit odata iar tu o faci la fiecare comentariu. Si daca tot iti place circul de ce nu candidezi la primarie , sa iti vedem fata si sa radem de prostiile pe care le debitezi. E usor sa injuri din spatele anonimitatii.
Raspunde

Anonymus

Acum 6 ani

de aceea este bine sa aiba fiecare o camera de filmat pe masina si atunci ai dovada a tot ce s-a intamplat direct si fara alte comentarii... sunt multi soferi agresivi pe drumurile patriei si la fel de multi TIR-isti, aka soferi profesionisti care numai profesionisti nu sunt unii si ca dovada puteti vedea accidente-le petrecute in zona sibiului in ultima perioada in care sunt implicati TIR-isti atat pe valea oltului cat si pe alte drumuri...
Raspunde

adi muntean

Acum 6 ani

pacat era un dobitoc mai putin pe lumea asta ,pai cu tu un turism de o tona te pui in fata unui autotren de 40 tone si mai si franezi tendentios te crezi james bond regula matematica 40 contra 1 ce rezulta si cum zicea un prieten prostii trebuiesc raritii
Raspunde

adi muntean

Acum 6 ani

prietene eu unul te aruncam in tir ul de pe contra sens de te alegea criminalistica cu penseta de pe grila camionului ai avut bafta ca ai gasit inimosul sa franeze sa iti faci tu damblaua ca altul intra prin tine ca prin branza
Raspunde

Luca

Acum 6 ani

Amandoi - 2 cretini ! Asa se circula in RO ! Romanii de fapt nu se grabesc ! Vor sa fie primii !!!
Raspunde

Valentin U

Acum 6 ani

https://www.facebook.com/Soft.Telefon.ro/videos/vb.432659906823916/991920010897900/?type=2&theater Asta ca sa vedeti ca soferii de tir au si preocupari bune,nu trebuie acuzati,uscaturi sunt mereu in toate sectoarele.
Raspunde

gigel tiristul

Acum 6 ani

Este un nesimtit soferul audi. Ii tot luati apararea unui NESIMTIT si merita una in spate. Pe un alt ziar de stiri sibiu a aparut o poza cum sia parcat masina pe 4 (PATRU) locuri de parcare in incita universitati de inginerie. Ar treb sa ramana fara carnet toata viata.
Raspunde