Joi,
18.08.2022
21°C

HC Sibiu a pierdut cu greu la Oradea.”Ţinând cont cӑ am plecat spre Oradea la 7 dimineaţa, bӑieţii s-au comportat exemplar”

În ciuda problemelor financiare dinaintea meciului, HC Sibiu a gӑsit resurse și a fӑcut deplasarea la Oradea, unde a fӑcut un meci foarte bun în faţa echipei locale CSM Oradea, deși a pierdut cu scorul de 34-29 (17-16).

“Am fӑcut un meci foarte bun, la pauzӑ am fost conduși cu un gol diferenţӑ, iar în minutul 40 eram la egalitate. Ţinând cont cӑ am plecat spre Oradea la 7 dimineaţa (n.r. meciul a avut loc la ora 15:00), bӑieţii s-au comportat exemplar”, a declarat Matei Damian, antrenorul sibienilor, pentru Turnul Sfatului.

În urma acestui rezultat, HC Sibiu coboarӑ pe locul 9 (22 de puncte), în vreme ce CSM Oradea o egaleazӑ la puncte pe ocupanta poziţiei a treia, Academia Minaur Baia Mare, cu 31 de puncte.

Au marcat pentru HC Sibiu: Radu David 10 goluri (3 de la 7m), Andrei Iliut - 9, Robert Miclos - 4, Cosmin Demian - 2, Horatiu Capatana - 2, Raul Muntean - 1, Razvan Bogdan - 1.

Pentru HC Sibiu urmeazӑ meciul de pe teren propriu contra celor de la CS Universitatea Cluj, care va avea loc pe 23 martie.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.