Miercuri,
28.07.2021
Cer Senin
Acum
20°C

VIDEO Oferta Ministerului Apărării pentru noul spital: Să fie și spital și poligon

VIDEO Oferta Ministerului Apărării pentru noul spital: Să fie și spital și poligon

Situația schimbului de terenuri între administrația locală și Ministerul Apărării Naționale, pentru a se putea construi un spital de urgență pe Calea Poplăcii a ajuns din nou pe masa primarului interimar Astrid Fodor.

General de brigadă prof. univ. dr. Ghiță Bîrsan, rectorul Academiei Forțelor Terestre Sibiu, a declarat la Turnul Sfatului TV că atât Garnizoana Sibiu, cât și MAPN au propus municipalității cedarea unei părți din poligonul de pe Calea Poplăcii, urmând ca acesta să fie retras doar pe o porțiune de teren. ”La poligonul Poplaca, pentru nevoile de instruire din Garnizoana Sibiu, acest poligon a fost reanalizat, reproiectat, și s-a făcut o ofertă către autoritățile publice locale prin care o bună parte din acest teren să treacă în subordinea lor, dar trebuie făcute niște investiții pentru creșterea de siguranță în poligon. Așa a fost proiectul care s-a discutat anul trecut. S-a făcut o analiză de Garnizoana Sibiu și a fost transmisă Ministerului Apărării. Cunoaștem oferta transmisă de Ministerul Apărării către Primăria Sibiu, din ce îmi aduc aminte a fost vorba de 30 de hectare. Nu este închis subiectul”, a declarat gen. Ghiță Bîrsan la TSTV.

În opinia generalului, MAPN e deschis la negocieri, însă trebuie avute în vedere și nevoile de instruire ale militarilor din Sibiu. ”MAPN rămâne deschis asupra acestui subiect, dar trebuie să ne instruim undeva. Decizia nu aparține garnizoanei. Dacă se găsește o soluție corectă în care acest poligon să fie reproiectat în altă zonă, dar cu facilitățile reale de instruire, atunci cu siguranță că Ministerul Apărării Naționale va spune da, poligonul va fi disponibil”, a spus Bîrsan.

https://youtu.be/f88GSzFDyco?t=10m26s

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

23 comentarii

sibian

Acum 5 ani

cum vina asta spital si poligon? cazurile mai grele de la spital sa fie trimise in poligon? nu are ce cauta poligonul in oras. spitalul ala e prevazut cu heliport. la e de breaza armata romana, aia vor trage dupa elicoptere.
Raspunde

sibian

Acum 5 ani

cum vine asta spital si poligon? cazurile mai grele de la spital sa fie trimise in poligon? nu are ce cauta poligonul in oras. spitalul ala e prevazut cu heliport. la e de breaza armata romana, aia vor trage dupa elicoptere.
Raspunde

costy

Acum 5 ani

Nenea asta degeaba are steaua aia pe umar ! Ce zice bucurestiul, el repeta ca un papagal; daca aia fac un kkt pe sibiu, el spune: "facem un kkt pe sb"! Atat poate d-lui, nu ai ce pretentii sa emiti de la el; daca ne prinde la colt de strada, ca civili, ne ciuruieste, cum au facut baietii de la ATU la revolutie! sa va fac o oferta asa cum e normal sa fie: iesiti cu ATU din oras, nu are ce cauta ditamai puscaria aia in mijlocul orasului! Cedati locul ATU catre municipalitate, cedati si poligonul dinspre Poplaca tot spre municipalitate, iar voi cu ATU si poligoanele voastre mergeti in Cisnadie de ex, mai mult asa, unde e normal sa fie! Pai la un atac aerian de ex, inamicii ne vor distruge orasul fiindca noi avem tot arsenalul militar concentrat in mijlocul orasului!
Raspunde

@@@

Acum 5 ani

Exact ! Nu e de glumit cu atatea unitati in centrul orasului, in caz de razboi. Personal am vazut, pe un site de mapping, cum rusii au fost interesati, exact dupa ce a inceput situatia in Ucraina, de unitati militare, aeroporturi si alte puncte strategice (ex. spitale), imediat au aparut editari si titluri in rusa. Pana atunci nici naiba nu baga in seama de exemplu un site unde se fac harti...
Raspunde

mama voastra

Acum 5 ani

vortiti niste prostii
Raspunde

me

Acum 5 ani

Eu stiu ca intr-un spital oamenii au nevoie de liniste pentru recuperare. In mod cert un poligon mai lipseste din ecuatie. Gandire de femeie de serviciu.
Raspunde

dan

Acum 5 ani

ei au prioritate la spitalul militar, nu ii intereseaza ce fac restul locuitorilor orasului
Raspunde

@@@

Acum 5 ani

Afara cu unitatile militare si poligoane din intravilan ! Am ramas cu actualele unitati, candva, cam toate facute de Austro-ungari, la marginea orasului. Acum sunt central sau semi-central. Strict cazul de fata, acel poligon (intins pana in Poplaca) afecteaza extinderea orasului in acea directie. Ce fel de exercitii sau cate se mai fac de e atata nevoie de ele, atatea, si atat de mari? Acum cativa ani, un german trecut de prima tinerete, se arata intrigat de ce unitati militare sunt inca in oras ''Sunteti cumva tara cu regim militar ca Kenia, Nigeria'' nu mai tin minte exact tarile enumerate atunci.....deci rade lumea de noi !
Raspunde

glykos

Acum 5 ani

@@@- corect ! :-D
Raspunde

Adrian Zisu

Acum 5 ani

Daca Sibiul ar fi avut politicieni capabili, si aici ma refer Primar, Presedinte CJ, Prefect, Parlamentari, Consilieri, in oras nu ar mai fi existat atatea unitati militare folosite nici la un sfert din capacitate. Armata se comporta ca un stat in stat, nu ca o institutie creata pentru cetateni.
Raspunde

Plus

Acum 5 ani

As adauga aici si presa, la fel de absenta ca si enumerații de mai sus.
Raspunde

cetateanu europeanu

Acum 5 ani

In curtea Spitalului Judetean este loc suficient !
Raspunde

gigi

Acum 5 ani

Oferta miticilor este jumate spital jumate poligon, a.i. sa fie 100% refuzata de municipalitatea sibiana! Cine ar accepta sa investeasca atatia bani langa un poligon, normal, nimeni! Asta stiu si miticii gradati de la bucuresti; ei gandesc (ca) cam asa: cum putem face sa nu accepte terenul asta? sa ramana tot la noi, parloaga asa, dar sa fie acolo, tot al marii armate romane. Pai le aruncam o bomboana otravita, facem 50-50, si normal ca nu vor accepta. noi ne spalam pe maini, ca le-am aratat ca avem disponibilitate, iar sibiul nu se va alege cu nimic, ca sigur nu accepta cireasa noastra otravita. si asa se fac ca ofera disponibilitate... si-l trimit pe nenea asta sa ne vrajeasca cu armata in sus, armata in jos. Si inca ceva nenea Barsan: d-voastra stiti cum arata din autobuz centrul acela de afaceri unde a fost unitatea de elicoptere ? mie ca sibian imi e rusine! mai bine demolati tot si faceati poligon si acolo! Ca la ce muschi are armata sibiana, ne trebuie poligoane nenica. Tot referitor la unitatea de elicoptere: cum de intr-un judet cu traditie, s-a permis distrugerea acestei unitati ? Nu mai avem elicoptere sa tragem dupa mortii din cimitire, si dupa civili, asa la intimidare ? (vezi 89).
Raspunde

werne

Acum 5 ani

Aiur
Raspunde

v radu

Acum 5 ani

Sa ramina al armatei mergeti sa vedeti cum ctau gunoaiele pe marginea drumului mai mare rusinea.
Raspunde

nelu

Acum 5 ani

Eu n-am mai vazut picior de militar in poligon de pe vremea lui Ceasca! Inainte ii vedeai incolonati, cu stegulete, mergeu sa se antreneze in diverse poligoane: poplaca, valea sapunului etc am mers si cu scoala in vizita la poligonul de pe valea sapunului, etc Dar acum, repet, nu vad picior de militar sa se antreneze in sb asta... d-asta zic, nu stiu, poate sunt camuflati de nu-i vede nimeni! Pacat de terenul ala, macar sa-l dea spre folosinta in agricultura daca nu vor sa-l dea spre dezvoltarea orasului!
Raspunde

Dan

Acum 5 ani

Propun să se construiască un spital cu un hol central lung unde să se poată organiza și ședinţe de tragere. Săracii solsaţi de ce să se tăvălească prin tranșee când ar putea trage în sală. Eventual pacienţii incurabili ar putea fi folosiţi drept ţinte. Cam cât de idiot trebuie să fi ca după ce ajungi general să nu îţi dai seama de enormitatea propunerii de a face spital și poligon unul lângă altul. Imaginaţi-vă un neurochirurg obligat să-opereze pe d-nul general în zona unde la alţii este cantonat creierul, în timp ce militarii execută trageri în poligonul alturat. Oare îi v-a tremura mâna doctorului?
Raspunde

Spinean

Acum 5 ani

Nimeni nu are nicio explicatie la intrebarea: De ce nu pot fi comasate toate unitatile armate, toate armele, intr-o singura unitate (ma refer la cladire)? Nici una nu functioneaza nici macar la jumatate capacitate. Parlamentarii sibieni trebuie sa faca presiuni la prim-ministrul tarii, care, prin ministrul armatei, ar putea ceda foarte usor unitatiile nefolosite care consuma fonduri publice.
Raspunde

Popescu

Acum 5 ani

Ați fost militar. Rușine pt comentariu
Raspunde

Paul

Acum 5 ani

Mutarea unitatilor militare in afara orasului , ar fi o mare realizare ! Nu cred ca e normal ca in centrul orasului sa fie depozite de munitie, arme , etc
Raspunde

ra

Acum 5 ani

Eu nu mai inteleg. Cum adica e terenul armatei. Armata se autofunanteaza sau e bugetata? Suntem intr-o situatie in care doar o revolutie vor pune punct la aceste aspecte
Raspunde

Popescu

Acum 5 ani

Oare dacă o instituție ar avea nevoie de un teren, Primăria Sibiu ar fi de acord să-l cedeze gratuit? În condițiile în care Polisano și-a construit spitalul în interiorul Spitalului Județean, ce mai avem de comentat? Dacă se vrea construirea unui spital să facă expropriere. La Cluj, suprafața de teren pentru Spitalul Regional de Urgență este de 14 ha. La Sibiu de ce trebuie mai mult? Iar există interese? Nu, vă spun eu: campanie electorală. S-au terminat terenurile din Sibiu și acum trebuie să ne vindem și terenurile din spitale, poligoane, etc. SĂ VĂ FIE RUȘINE ! Avem un penal pentru CJ Sibiu. RUȘINE! Mă miră faptul că d-nul Siterlli s-a înhăitat cu penalii. Tot respectul pentru dânsul, dar și-a pătat imaginea.
Raspunde

Gheo

Acum 5 ani

De ce nu iau în calcul imobilul de la Rășinari care s-a predat de la M.Ap.N? Este în loc retras, liniște, îndeplinește toate condițiile necesare. L-a cumpărat fost primar?
Raspunde