Marţi,
21.09.2021
Innorat
Acum
12°C

Ce facem în weekend?

Ce facem în weekend?

Festivalul Internațional de Teatru continuă și zilele acestea cu spectacole de dans, teatru și circ.

Vineri, 17 iunie 10:00 Casa de Cultură a Studenților - Sala albastră, “MEYERHOLD’S BIOMECHANICS” La Biblioteca Astra - Sala festivă va avea loc un “WORKSHOP MASTERCLASS” cu Eugenio Barba În sala Virgil Flonda – ULBS, va avea loc un atelier de “TANGO ARGENTINIAN” cu Eugenia Usandivaras & Leo Calvelli 11:00 La Hotel Ibis, în sala Turandot va avea loc conferința “TEHNOLOGIA ÎN ARTĂ” cu Sven Soren Beyer. Evenimentul face parte din cadrul Bursei de Spectacole. 13:00 La Librăria Habitus, va avea loc lansarea cărții JOHN RUSSELL BROWN, „ISTORIA TEATRULUI UNIVERSAL. EDIȚIE ILUSTRATĂ” 14:00 Atrium Café este locul de întâlnire pentru “CONVERSAȚII CULTURALE” cu Noel Witts. Evenimentul face parte din cadrul Bursei de spectacole La Filarmonica de Stat (Thalia) va avea loc conferința “CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ȘI IRINA MARGARETA NISTOR ÎN DIALOG CU TIM ROBBINS” 16:00 La Librăria Habitus va fi proiectat fimul “THE SHAWSHANK REDEMPTION”, în regia lui Frank Darabont La Teatrul Gong - Sala parter va fi prezentat spectacolul de teatru “EU MOR ÎN DIRECT” 17:00 la Biserica Reformată Calvină, va avea loc concertul “FADO, DRAGOSTEA MEA” În foaierul Teatrului Naţional „Radu Stanca”, Octavian Saiu prezintă cartea OCTAVIAN SAIU, „HAMLET ȘI NEBUNIA LUMII”, ediţie în limba engleză 17:30 Pe pietonala Nicolae Bălcescu, cei de la Pigswana Orchestra vor susține spectacolul “O ORCHESTRĂ FABULOASĂ” 18:00 La Teatrul Naţional „Radu Stanca” va fi pus în scenă spectacolul “NOAPTEA BUFONILOR” La Filarmonica de Stat (Thalia) va fi prezentat spectacolul regizat de Tim Robbins, “VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ” La Fabrica de Cultură, se caută “SENSUL VIEȚII”, în regia lui Eugenio Barba. În sala de sport a Colegiului Naţional „Octavian Goga” ,va fi prezentat spectacolul de dans “CEVA NEMAIVĂZUT”, de cei de la Korea National Contemporary Dance Company, cu o coregrafie semnată de Ahn Aesoon Pe pietonala Nicolae Bălcescu, va avea loc spectacolul de teatru “DANSAŢI CU NOI!” În Piața Mică îi veți regăsi pe cei de la Pigswana Orchestra cu “O ORCHESTRĂ FABULOASĂ” La Dedeman va avea loc spectacolul “ÎN SUNET DE CIMPOAIE” 18:45 în Piața Mică va fi prezentat spectacolul de circ “AGĂŢAŢI DE-O BARĂ” Pe pietonala Nicolae Bălcescu, va avea loc spectacolul de teatru “ATMOSFERĂ DE CARNAVAL” 19:00 La Teatrul de Balet Sibiu (Sindicate) va fi prezentat “MI CARMEN FLAMENCA” 19:30 La Biserica Romano-Catolică, veți avea parte de muzică din partea celor de “LONDON AFRICAN GOSPEL CHOIR” Pe Nicolae Bălcescu va avea loc “SĂRBĂTOARE ÎN STIL ITALIAN” 19:45 în Piața Mică revine spectacolul “ÎN SUNET DE CIMPOAIE” 20:00 La Teatrul Gong - Sala etaj va fi prezentat spectacolul de teatru “SILENCE FALLS” 21:00 La Biserica fortificată Cisnădioara, se va juca spectacolul de teatru “MEMORIE DEVASTATOARE” 21:30 La Fabrica de Cultură va avea loc spectacolul de teatru “METAMORFOZE” În Piața Mică, spectacolul de circ “FATA CU PANTOFI ROŞII” 22:30 în Piața Mare va avea loc spectacolul de dans “CERUL CA O SCENĂ” 23:00 în sala Studio-TNRS va avea loc spectacolul “INDIANUL VREA ÎN BRONX” În sala CAVAS se va juca “VIADUCTUL”, după János Háy 23:30 La Catedrala Evanghelică Sibiu va avea loc concertul de orgă “APROAPE DE MIEZUL NOPȚII”

Sâmbătă, 18 iunie 10:00 la Casa de Cultură a Studenților, în Sala albastră va avea loc atelierul “MEYERHOLD’S BIOMECHANICS” În Sala Virgil Flonda – ULBS, atelierul “TANGO ARGENTINIAN” cu Eugenia Usandivaras & Leo Calvelli 11:00 La Librăria Habitus va avea loc conferința “GEORGE BANU ÎN DIALOG CU LUK PERCEVAL” 12:00 La Casa Altemberger - Muzeul de Istorie, va avea loc “SHAKESPEARE LIVES,” unde vor fi proiectate 37 de scurtmetraje după piesele lui William Shakespeare 12:30 Pe pietonala Nicolae Bălcescu va avea loc spectacolul de teatru “DANSAŢI CU NOI!” 13:00 La Librăria Habitus va avea loc lansarea cărții semnată de ALBA SIMINA STANCIU, „RITUAL ȘI IMAGINE ÎN DANSUL CONTEMPORAN” În Piața Mică va avea loc spectacolul de circ “ÎNARMAȚI, DAR INOFENSIV” 13:15 Pe pietonala Nicolae Bălcescu revine “O ORCHESTRĂ FABULOASĂ” 14:00 La librăria Humanitas va avea loc spectacolul-lectrură “RĂZBOIUL NU A ÎNCEPUT ÎNCĂ” La Librăria Habitus va avea loc conferința “OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU IRINA MARGARETA NISTOR” Tot la Librăria Habitus va fi proiectat filmul documentar “CHUCK NORRIS VS. COMMUNISM” (2015), la care este invitată Irina Margareta Nistor 16:00 La Teatrul Gong - Sala parter, va avea loc o lectrură muzicală “MARI ÎNTÂLNIRI, CĂLĂTORII AMICALE ÎN TIMP” 16:00 La Teatrul Gong - Sala etaj se va juca spectacolul “20 NOIEMBRIE”, de Eugen Jebeleanu 18:00 La Catedrala Evanghelică Sibiu va avea loc concertul susținut de cei de la “LONDON AFRICAN GOSPEL CHOIR” La Teatrul de Balet Sibiu (Sindicate) va fi prezentat spectacolul de dans “FLAMENCO SUITE” La Biserica fortificată Cisnădioara se va juca spectacolul “MEMORIE DEVASTATOARE” Pe pietonala Nicolae Bălcescu va avea loc “SĂRBĂTOARE ÎN STIL ITALIAN” În Piața Mică va avea loc spectacolul de circ “ŞI TOTUŞI... ÎMPREUNĂ!” 18:30 În Parcul Cetăţii, pe ALEEA CELEBRITĂŢILOR, Christoph Marthaler, Thomas Ostermeier, Evgeny Mironov, Luk Perceval, Tim Robbins, Alvis Hermanis și Victor Rebengiuc vor primi câte o stea. În Piața Mică, va avea loc un show de circ “JOS PĂLĂRIA!” 18:45 Pe pietonala Nicolae Bălcescu revine “ATMOSFERĂ DE CARNAVAL” 19:00 La Filarmonica de Stat (Thalia) va avea loc GALA CELEBRITĂȚILOR Momente artistice: Eugenia Usandivaras, Leo Calvelli & Tango Sonos, Liana, London African Gospel Choir 19:30 În Piața Mică, spectacol de circ “ÎNARMAȚI, DAR INOFENSIVI!” 20:00 La Teatrul Naţional „Radu Stanca”, spectacolul “A DOUĂSPREZECEA NOAPTE”, de William La Teatrul Gong - Sala etaj, spectacolul de teatru “CINCI ORE CU MARIO”, în regiaa Marianei Cămărășan La Fabrica de Cultură va avea loc din nou “SENSUL VIEȚII”, în regia lui Eugenio Barba 20:15 Pe pietonala Nicolae Bălcescu, va avea loc “SĂRBĂTOARE ÎN STIL ITALIAN” 21:00 În Sala Studio – TNRS va avea loc spectacolul “THE HISTORY BOYS. POVEȘTI CU PARFUM DE LICEU”, în regia lui Vlad Cristache În Parcul Astra se va juca spectacolul “UN POD PESTE TIMP” 21:30 În Piața Mică, spectacol de circ “JONGLÂND CU FOCUL” 22:00 La Colegiul Naţional „Octavian Goga” - Sala de sport, spectacol de dans “AERUL TARE AL MUNTELUI” La Fabrica de Cultură se va juca “FAUST” după J. W. Goethe 22:00 În Piaţa Mică va avea loc concertul “CÂNTĂREAŢA DIN VIS” 22:30 În Piaţa Mare “CONCERT DUCHAMP PILOT” 23:00 În sala CAVAS, spectacolul de teatru “ALMOST, MAINE” după John Cariani 23:30 Piaţa Mică, concertul “CÂNTĂREAŢA DIN VIS”

Duminică, 19 iunie 12:00 La Casa Altemberger - Muzeul de Istorie va avea loc “SHAKESPEARE LIVES”, unde vor fi prezentate 37 scurtmetraje după piesele lui William Shakespeare 13:00 La Librăria Habitus va avea loc o “CONFERINȚĂ SPECIALĂ MIRCEA DINESCU” Pe pietonala Nicolae Bălcescu va avea loc spectacolul “O ORCHESTRĂ FABULOASĂ” La Biblioteca Astra, Sala festivă va avea loc lansarea de carte CHRISTEL UNGAR, „ROT/ROȘU”, la care sunt invitați Nora Iuga, Mariana Mihu și Daniel Plier 14:00 În Piața Mică, spectacol de circ” ÎNARMAȚI, DAR INOFENSIVI!” La Librăria Humanitas va avea loc spectacol-lectrură “FILM”, la care sunt invitați Irina Margareta Nistor și Bogdan Georgescu, iar evenimentul este moderat de Cătălin Ştefănescu La Atrium Café va avea loc conferința “MEET THE VOLUNTEERS” 15:00 La Librăria Habitus va avea loc conferința “OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU VICTOR REBENGIUC, CONSTANTIN CHIRIAC ŞI STERE GULEA” Tot la Librăria Habitus va fi proiectat filmul “MOROMEȚII” (1987) 16:00 La Filarmonica de Stat (Thalia) va avea loc spectacolul de teatru “DEMONUL MUNTELUI” La Teatrul Gong - Sala etaj, spectacolul “NSFW (NOT SAFE FOR WORK)” de Lucy KirkwoodLa Fabrica de Cultură va avea loc din nou spectacolul “SENSUL VIEȚII”, în regia lui Eugenio Barba 17:00 La Biserica Sf. Ioan (lângă Casa Teutsch), concert de muzică “LONDON AFRICAN GOSPEL CHOIR” 17:15 Pe pietonala Nicolae Bălcescu, muzică “SĂRBĂTOARE ÎN STIL ITALIAN” 18:00 Pietonala Nicolae Bălcescu, spectacol de dans “ATMOSFERĂ DE CARNAVAL” La Teatrul de Balet Sibiu (Sindicate), spectacol de dans “IUBIRE CU NĂBĂDĂI” În Piața Mică, circ “ŞI TOTUŞI... ÎMPREUNĂ!” 18:30 în Piața Mică, circ “JOS PĂLĂRIA!” 18:45 Pietonala Nicolae Bălcescu, muzică “O ORCHESTRĂ FABULOASĂ” 19:30 În Piața Mică, circ “ÎNARMAȚI, DAR INOFENSIVI!” 20:00 La Biserica Ursulinelor, concert “FADO, DRAGOSTEA MEA” La Teatrul Naţional „Radu Stanca”, spectacol de teatru “AVARUL” La Redal Expo (BRD Scena 9), spectacol de teatru “IUBIRE. TRILOGIA FAMILIEI MELE” 21:00 În Sala Studio – TNRS, teatru “ANUL DISPĂRUT. 1989” În Piața Mare va avea loc “CONCERT KIRIL DJAIKOVSKI FEAT. TK WONDER” 21:45 În Piața Mică, spectacol de circ “JONGLÂND CU FOCUL” 22:00 La Colegiul Naţional „Octavian Goga” - Sala de sport, spectacol de teatru “BUCURIA DE A FI DIFERIT” La Fabrica de Cultură se joacă “FAUST” după J. W. Goethe În sala CAVAS, teatru “CRONICA UNEI MORȚI ANUNȚATE” 22:15 În Piaţa Mare, spectacol de teatru “O EXPERIENȚĂ DE NEUITAT” În Piața Teatrului “FOCURI DE ARTIFICII”

Vizualizari: 1381

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus