05.08.2021
Ceata
14°C

Clubul Activ Sibiu, campion național la powerlifting feminin

Clubul sibian Activ a participat la Campionatul Naţional de Powerlifting de la Beiuş cu 7 sportivi, care au câștigat peste 20 de medalii în întrecerile individuale. La nivel de echipe, CS Activ Sibiu a obținut locul I în clasamentul feminin, iar la masculin a terminat pe poziția a patra.

“Alexandra Cârstea în cât. 57kg a început hotărâtă cu genuflexiunile şi doar o mică eroare de neasteptare a comenzilor arbitrului la treia încercare cu 82,5kg a făcut-o să rateze titlul de campioană, ocupând locul 2 cu 72,5kg reuşite. Cu 32,5kg la împins din culcat și 92,5 kg la îndreptări a ocupat lucul 3 la probe şi la total. Carmen Popescu în cât. 63kg, deşi proaspăt măritată, nu a ratat ocazia de a câştiga medaliile meritate. A evoluat foarte concentrată şi a reuşit să se claseze la toate probele şi la total pe locul 3, cu 75kg la genuflexiuni, 42,5 kg la împins din culcat şi 90 kg la îndreptări. Andreea Mircea în cât. 72kg a luptat de la început pentru o clasare cât mai bună la Open, în categoria ei neavând o concurenţă reală. Cu 170 kg la genuflexiuni, rezultat de excepţie, 117,5 kg la împins din culcat, cea mai mare greutate absolută împinsă de o sportivă în România şi 142,5 kg la îndreptări, a câştigat titlul de Campioană Naţională la cele 3 probe şi la total şi s-a clasat ca cea mai puternică sportivă Open în competiţia feminină. Felicitări!”, a declarat Marius Raica, președintele clubului sibian.

“Nici "băieţii" nu s-au lăsat mai prejos. Radu Raica a trecut în categoria superioară, 66 kg, unde a luptat cu sportivi consacraţi. Strategia metodică de a-l aduce la vârf de formă la Naţionale şi nu la Europene, unde nu putea obţine un loc mai bun, a dat roade. Cu 122,5 kg la genuflexiuni, 102,5 kg la împins din culcat şi 150 kg la îndreptări, greutatea corporală fiind de 60,4 kg, a ocupat locul 3 la toate probele şi la total. Bogdan Sădean în cât. 74kg., cadet fiind, a luptat energic în competiţia asta de seniori. După un început ezitant în ceea ce priveşte respectarea comenzilor arbitrului, a intrat în atmosferă şi şi-a depăşit propriile recorduri. Cu 115 kg. la genuflexiuni, 77,5kg la împins din culcat şi 125kg la îndreptări, greutatea corporală fiind de 70,6 kg, a ocupat locul 6 la total. Da-i înainte Bogdan, eşti pe un drum bun. Adrian Stoia în cât. 83kg a reuşit o evoluţie concentrată, motivată şi orientată spre o clasare cât mai bună. Cu 180 kg la genuflexiuni, 155kg la împins din culcat şi 185kg la îndreptări, greutatea corporală fiind de 76,7 kg a ocupat locul 3 la toate probele şi la total. Merită menţionat faptul că Andrei Irimie, câştigătorul acestei categorii a fost şi câştigătorul Open, adică cel mai puternic powerlifter din competiţie”, a mai precizat Marius Raica, care a concurat și el.

“Să va spun doar despre partea plină a paharului. Am reuşit din a treia încercare 220 kg la genuflexiuni, 180kg la împins din culcat şi 210 kg la îndreptări. Asta mi-a adus câte o medalie de bronz la împins, îndreptări şi total. Fiind o competiţie de seniori, eu fiind de fapt masters 2, e în regulă aşa, dar ştiu că pot mai mult şi sper să dovedesc asta peste două săptămâni la Europeanul de Masters. Anul acesta ne sprijină şi Primăria Sibiu cu o cofinanţare pentru pregătirea sportivă, le mulţumesc! Felicitări întregii echipe!”, a conchis Marius Raica.