Vineri,
27.01.2023
Ceata
Acum
-0°C

O turistă germană a suferit un  grav accident cu bicicleta, pe Transfăgărășan. Din cauza unor porci ieșiți în șosea

O turistă germană a suferit un  grav accident cu bicicleta, pe Transfăgărășan. Din cauza unor porci ieșiți în șosea

Actualizare 7 iulie. Proprietarul porcilor din cauza cărora s-a accidentat turista germană are acum dosar penal. "În cauză s-a întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă. Este cercetat proprietarul animalelor care au scăpat în drumul național și au dus la accidentarea ciclistei", anunță reprezentanții IPJ Sibiu.

ACTUALIZARE

Turista germană cobora pe bicicletă de la Bâlea Lac spre Bâlea Cascadă. Din primele informații, accidentul s-a produs din cauza unor porci ieșiți pe șosea, de la o stână din apropiere.  Incidentul s-a produs la aproximativ 5 km de Bâlea Lac, iar poliția investigează împrejurările în care s-a produs accidentul.  Turista germană a incercat să evite porcii de pe șosea si a căzut pe asfalt, lovindu-se la cap și la față. Victima este transportată la Spitalul Județean din Sibiu, conștientă, cu posibilă fractura femur drept și șold, conform informațiilor transmise de ISU Sibiu.

Știre inițială

O turistă germană a suferit un grav accident cu bicicleta, pe Transfăgărășan, informează reprezentanții Salvamont Sibiu.

În acest moment intervine echipa Salvamont de la Bâlea Lac și se așteaptă sosirea unui echipaj SMURD.

Știrea se actializează

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

13 comentarii

e-manuela

Acum 6 ani

Buna! Oare turista in cauza ar trebui sa fie fericita ca n-a fost întâmpinată de "armăsarii" de la stana , in doua picioare sprijinindu-se in "ciomag" ?
Raspunde

ra

Acum 6 ani

scapati odata de ciobanii astia....toate zonele turistice sunt distruse de ei
Raspunde

BBC

Acum 6 ani

asa este , din pacate scursurile sunt intretinute cu banii UE fara reglementari si/sau control serios! asta se intampla si pe terenurile noastre nepazite ...
Raspunde

Ioan Ardeleanul

Acum 6 ani

O știre de duzină...Ați rămas în pană de subiecte!
Raspunde

@@@

Acum 6 ani

Daca andare ca schlecht pe mountain !? Nu esti pe die strasse bre ! Vous comprenez?
Raspunde

Ioan

Acum 6 ani

Ce aveți bai cu ciobani ? Au fost la Bâlea înainte sa se facă Transfăgărașanul ... Asta e meseria lor mult mai demnă ca a voastră care lăsați mesaje de genul asta , oameni aia muncesc fiecare leu pe care i-l câștiga
Raspunde

un cititor

Acum 6 ani

Din pacate, nu poti sa te mai plimbi pe nicaieri ca dai de ciobani. In jurul Sibiului, pe unde mergi (cu bicicleta, de exemplu) sunt ciobani, oi, caini ... Asta nu inseamna ca nu sunt necesari (eu fara branza de "tara" sunt terminat) dar ar trebui reglementata activitatea si in special verificati sa respecte normele legale. Cat despre tratamentele impotriva capuselor (si altele) obligatorii in epoca "regretata" nici nu se mai pune problema acum..... Traim in patria "ciobanilor" de tot felul......
Raspunde

SB10NUT

Acum 6 ani

Sa se faca pista de biciclisti pe transfagarasan! Nu e ca si cum turistii vin sa vada salbaticia din romania, ei vor sa vada aceeasi ordine si disciplina care o au si acasa. Sa zica mersi ca nu o trebuit sa plateasca in natura pentru ca io speriat porcu.
Raspunde

Adrian

Acum 6 ani

Vad ca se formeaza un trend nou: sa te poti plimba, nestingherit, cu bicicleta, sau pe jos, pe teritoriile umblate de ciobani cu animalele lor. Nu va suparati, dragi drumeti, dar ciobanii au venit cu animalele peste pistele voastre de biciclete sau voi ati mers peste zonele umblate de ei?
Raspunde