Marţi,
04.10.2022
Innorat
Acum
8°C

FOTO - Dezvoltatorul mall-ului de la gară: Investiția se ridică la 70 mil. de euro și va fi gata în 2018

FOTO - Dezvoltatorul mall-ului de la gară: Investiția se ridică la 70 mil. de euro și va fi gata în 2018

Reprezentanții companiei de dezvoltare imobiliară Primavera Development, cea care a început demersurile pentru construcția mall-ului din vecinătatea gării sibiene, au declarat pentru Ziarul Financiar că noul mall al Sibiului va avea o suprafață închiriabilă de 42.000 de metri pătrați.

Deschiderea a fost programată pentru cea de-a doua parte a anului 2018, iar investiția totală a fost estimată la 70 de milioane de euro.

“Prin obţinerea PUZ-ului, am făcut un nou pas important în dezvoltarea proiectului Festival Shopping Center, un mall prin care ne propunem să dăm o nouă dimensiune experienţei de shopping şi petrecere a timpului liber pentru sibieni şi vizitatorii oraşului”, spune Daniel Tănăsoiu, reprezentant Primavera Development, citat de zf.ro.
Festival Shopping Center va fi primul centru comercial de tip mall din Sibiu şi va fi ancorat de un hipermarket. În total, va avea 160 de spaţii comerciale. Mall-ul are prevăzut și un cinematograf modern, pe o suprafață de peste 2000 de metri pătrați.

festival-shopping-center-2

De asemenea, noul mall va avea 1100 locuri de parcare, atât într-o parcare subterană cât și la suprafață.

“Deşi Sibiul este al treilea oraş regional ca putere de cumpărare (după Timişoara şi Cluj), acesta nu a beneficiat de o livrare semnificativă de spaţii comerciale moderne în ultimii zece ani. Oraşul atrage anual un număr impresionant de turişti (320.000 în 2015) şi face parte dintr-o regiune unde au ales să investească companii internaţionale precum Continental, Siemens, Takata, Daimler, Wienerberger sau Faurecia. În acest context, dezvoltarea unui centru comercial de ultimă generaţie în centrul oraşului reprezintă un pas natural în evoluţia pieţei de retail locale”, spune Oana Iliescu, managing director DTZ Echinox, compania de consultanţă imobiliară desemnată consultant exclusiv pentru închirierea proiectului.
O a doua fază a proiectului prevede construcția a o mie de apartamente, în vecinătatea centrului comercial.

primavera

Primavera Development este controlată de familia Tănăsoiu şi de olandezul Ellko Kortaweg şi a dezvoltat până acum mai multe proiecte pe piaţa locală, precum Frumoasa Office Building din zona Pieţei Victoriei şi sediul Danone din Colentina, cel mai mare fiind parcul de afaceri S-Park din zona Piaţa Presei Libere, proiect vândut pentru circa 100 de milioane de euro fondului austriac de investiţii Immofinanz.

festival-shopping-center-1

Totodată, compania a dezvoltat şi spaţii logistice cu o suprafaţă de peste 10.000 de metri pătraţi în zona de est a Capitalei, precum şi un ansamblu rezidenţial în nordul oraşului.

Foto: primavera-development.ro

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

16 comentarii

X

Acum 6 ani

Era cazul
Raspunde

Sibian

Acum 6 ani

Ati uitat sa treceti in poza sensul giratoriu din fata podului garii. Oare unde are loc?
Raspunde

nicolae

Acum 6 ani

Pe poza va avea loc sensul giratoriu.
Raspunde

mir

Acum 6 ani

Bucuria oltenilor.
Raspunde

...

Acum 6 ani

Mall-ul acolo e cam tras de par dar ideea celor 1000 de apartamente inghesuite in zona aia ma face sa ma gandesc ca la urbanism toti erau in concediu cand s-au dat aprobarile pentru astfel de aberatii...
Raspunde

Gigi

Acum 6 ani

Apartamente se vor construi pe langa calea ferata!? vezi planul .La ce sase astepte cei care au case in zona ? Pe plan se vede si unde se vor face sensurile giratorii la colturile spre calea ferata! Interesant
Raspunde

...

Acum 6 ani

Stai chill ca la urbanism in Sibiu cred ca femeia de servici semneaza... restul sunt doar ca sa dea la numar
Raspunde

valeleu

Acum 6 ani

sper ca in realitate sa aiba alta culoare. cacaniul din imagini e ingrozitor!
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 6 ani

Apa' dac santiem dicat pi locu tri la niviel rijional ca putieri di cumparari, si mai hini si talamba iasta di Imanuila cu insinuarili iei, sa mai rintiaza oari sa ma bat cu caraghida-n chiept ca-s di p-icia?
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 6 ani

Apa' dac santiem dicat pi locu' tri ca puterii di cumparari la niviel rijional, si mai hine si talamba iasta di Imanuila cu insinuarili iei, oari sa mai rintiaza sa ma bat cu caranghida-n chiept ca-s di p-isia ?
Raspunde

Vasile V. Vasile

Acum 6 ani

Băi frate, io-s mai prost și nu pricep cum or să construiască ăia bloace peste case. Le fac fără parter și etaj 1-2, suspendate? Că perimetrele alea date cu galben îs toate terenuri proprietate privată...
Raspunde

Sibian

Acum 6 ani

Era si cazul. Ma bucur ca intram in rand cu lumea. Abia astept sa fac shopping in Sibiu. Sa nu mai merg la BV sau CJ.
Raspunde

e-manuela

Acum 6 ani

Buna! Nene, acum ca s-a dovedit stiintific ca speranta de viata se afla se afla intr-un raport de inversa proportionalitate cu nivelul prostiei si colac pe pupaza, ca putere de cumparare ne aflam in urma timisorenilor si-a clujenilor, intreb si eu asa intr-o doara; ce ne indeamna pe "noi'' sibienii sa fim atat de mandrii?..
Raspunde

e-manuela

Acum 6 ani

Buna! Nene, acum ca s-a dovedit stiintific ca speranta de viata se afla se afla intr-un raport de inversa proportionalitate cu nivelul prostiei si colac pe pupaza, ca putere de cumparare ne aflam in urma timisorenilor si-a clujenilor, intreb si eu asa intr-o doara; ce ne indeamna pe "noi'' sibienii sa fim atat de mandrii?..
Raspunde

K.Samuel

Acum 6 ani

Unde se gaseste poza cu PUZ-ul propus intr-un format mai mare? Din cate vad sunt anumite zone care se suprapun cu zone deja construite cu locuinte unifamiliale. Ar fi fost bine daca ati fi precizat terenurile care sunt detinute de firma dezvoltatoare, pe care se vor construi probabil si blocurile respective. Acest proiect este inca in dezbatere? E absurda ideea unui sens giratoriu in capatul podului, care nu ar face altceva decat sa dubleze cel din Parcul Tineretului si care ar servi practic ca intoarcere pentru cei ce vin dispre Gusterita (care pot merge pana la sensul existent) respectiv cei care vor pleca de la mall, care pot folosi strada Fabricii sau pe sub pod si apoi pe Uzinei sau Garii. Un sens giratoriu in acea zona, ar crea doar ambuteiaje in acea zona, avand o raza foarta mica, neputand astfel sa preia un volum semnificativ de masini. De asemenea, ar ingreuna accesul catre mall pentru masinile care vin dinspre Parcul Tineretului, acestea asteptand sa intre in sens, blocand astfel artera. Vor fi cozi pana la spital, daca se va face sens giratoriu acolo. Din contra, traficul ar trebui preluat cat mai rapid pe sub pod, catre parcarea subterana care va accesul in spate, dinspre liniile de cale ferata, portiunea dintre str. Lector si linii, servand ca zona de tampon pentru masini in perioada aglomerate.
Raspunde