Marţi,
15.06.2021
Innorat
Acum
11°C

Patru zile de spectacole la Festivalul Național al Tradițiilor Populare, din Dumbrava Sibiului

Patru zile de spectacole la Festivalul Național al Tradițiilor Populare, din Dumbrava Sibiului

Tradiții, meșteșugari, artiști, arte și realități culturale se vor reuni, începând de mâine și până luni, la Festivalul Național al Tradițiilor Populare.  Ajuns la cea de-a XIV-a ediție și ultima dintr-un ciclu început cu 15 ani în urmă, festivalul cuprinde aproximativ 250 de artiști, meșteșugari, interpreți vocali și instrumentali din Banat, Oltenia, Ardeal, dar și din Serbia și Republica Moldova.

,,Participanţii vor fi împărţiţi pe şapte secţiuni tematice. Este vorba despre: arte religioase (tradiţii cultice legate de practicile religioase), literatură populară, arte muzicale (interpreţi vocali şi instrumentali), arte coregrafice (dans popular), arte plastice tradiţionale (meşteşuguri artistice), arte mecanice (creaţie tehnică tradiţională) şi artă culinară (meniuri după reţete tradiţionale). Prin aceste ateliere interactiv-culturale pe care le propune Festivalul Naţional al Tradiţiilor Populare, tradiţiile sunt prezentate lumii întregi, iar publicul vizitator are ocazia să afle elemente noi despre ele.”, a declarat Ciprian Ştefan, managerul general C.N.M. ASTRA.

Vineri, duminică şi luni vor susţine concerte pe scena de pe lacul din Muzeul în aer liber Ansamblul Folcloric ,,Ceata Junilor”, soliştii Robert Târnăveanu, Mariana Anghel, Sebastian Stan, Florin Pistrilă cu ansamblul ,,Ghiocelul” şi Nicolae Furdui Iancu alături de grupul Crai-Nou. La Festivalul Naţional al Tradiţiilor Populare vor fi prezenţi şi artiştii de la Ansamblul Societăţii Cultural Artistice Aleksa Nikolic- sat Osnicea, judeţul  Zeiceri, Serbia, ansamblul Doiniţa din Bălţi, Republica Moldova, ansamblul de Joc Trandafirul – Dăbuleni, Dolj şi căluşarii de la Giurgiţa- Giurgiţa, Dolj.

Programul festivalului 

Vineri, 12 august

Ora 9.00- Sala Auditorium Pavilionul Muzeal Multicultural - Masa Rotundă cu tema Muzeul şi Patrimoniul Cultural Imaterial. Festivalul Naţional al Tradiţiilor Populare - un  altfel de Festival la Sibiu

Arte muzicale şi coregrafice

Orele 19:00-21.00, Scena de pe lac

  • Solist vocal-Mariana Anghel
  • Solist vocal-Robert Târnăveanu
  • Ansamblul Folcloric “Ceata Junilor”al Casei de Cultură a Municipiului Sibiu
Sâmbătă, 13 august

Arte plastice

orele 10:00 – 12:30; 15:30 – 19:00, Târgul de ţară

Expoziţii, demonstraţii practice, ateliere interactive

Arte culinare

ora 11:00, Târgul de ţară

Demonstraţii practice

Tradiţii culinare din judeţul Timiş - gătit de frecată cu nucă şi pecmez (dulceaţă, marmeladă), papricaş bănăţănesc

Duminică, 14 august

Arte plastice

Orele 10:00 – 12:30; 15:30 – 19:00, Târgul de ţară

Expoziţii, demonstraţii practice, ateliere interactive

Arte religioase

Orele 10:00- 12:00, Biserica din Bezded, judeţul Sălaj/ 79 A

Sfânta Liturghie

Arte literare/muzicale/coregrafice din judeţul Timiş

Ora 11:00, Moara cu tracţiune animală, Sânpetru Mare-Lenauheim, județul Timiş/ 51

Arte culinare

Ora 11:00, Târgul de ţară

Demonstraţii practice. Tradiţii culinare din judeţul Doljgătit de varză cu carne de oaie şi raci umpluţi cu ardei

Arte muzicale şi coregrafice

orele 17:30 – 21:00, Scena de pe lac

Tradiţii din judeţele Dolj, Timiş, Sibiu, Republica Moldova- Bălţi, Serbia- judeţul Zeiceri

  • Solist vocal: Sebastian Stan și orchestra, Sibiu
  • Ansamblul Societăţii Cultural Artistice Aleksa Nikolic- sat Osnicea, judeţul  Zeiceri, Serbia
  • Ansamblul Doiniţa- Bălţi, Republica Moldova
  • Ansamblul de Joc Trandafirul – Dăbuleni, Dolj
  • Căluşarii de la Giurgiţa- Giurgiţa, Dolj
  • Ansamblul Ghiocelul - Giroc, Timiş
  • Solist vocal-Florin Pistrilă, Timiș
Luni, 15 august

Arte plastice

Orele 10:00 – 12:30; 15:30 – 19:00 , Târgul de ţară. Expoziţii, demonstraţii practice, ateliere interactive

Arte religioase

Orele 10:00- 12:00, Biserica din Bezded, judeţul Sălaj/ 79 A. Sfânta Liturghie

Arte literare/muzicale/coregrafice din judeţul Dolj

Ora 11:00, Complex arhitectural (duplex de gospodării), Stolojani-Târgu Cărbunești, județul Gorj/ 80

Arte culinare

Ora 11:00, Târgul de ţară. Demonstraţii practice. Tradiţii culinare din  regiunea Timocului Negru, Serbia* - gătit de bulumac (pastă din carne de pui), plăcinte cu brânză şi ou, coleaşa (mămăligă albă specifică timocenilor ungureni). *Atelier culinar pregătit de bucătăresele din satul rumânesc Osnicea, plasa Bulioț, județul Zeiceri, zona etnografică Ungureni, Valea Timocului Negru, Timoc, Serbia de Răsărit

Arte muzicale şi coregrafice

Orele 18:00 – 21:00, Scena de pe lac

Tradiţii din judeţele Dolj, Sibiu, Republica Moldova- Bălţi, Serbia- judeţul Zeiceri

  • Nicolae Furdui-Iancu şi Grupul Instrumental Folcloric Crai-Nou, Alba Iulia
  • Ansamblul Societăţii Cultural- Artistice Aleksa Nikolic- sat Osnicea, judeţul Zeiceri, Serbia
  • Ansamblul Doiniţa- Bălţi, Republica Moldova
  • Ansamblul de Joc Trandafirul – Dăbuleni, Dolj

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus