Sâmbătă,
24.10.2020
Ploi Scurte
Acum
13°C

Primul loc de joacă ”medieval” din Sibiu, aproape de finalizare | Foto

22 August 2016 18:05

Primul loc de joacă ”medieval” din Sibiu, aproape de finalizare | Foto

La umbra copacilor din fața intrării principale în Stadionul municipal al Sibiului, în aproximativ două săptămâni va fi dat în folosință primul loc de joacă a cărui tematică este cea medievală. În plus, acest loc de joacă amenajat de Primărie va avea și primele jocuri accesibile și copiilor în scaune cu rotile.

Realizarea locului de joacă a fost încredințată prin procedură de achiziție unei firme din Satu Mare (SC Platerom SRL) pentru suma de 455.000 de lei, fără TVA. În baza acestui contract vor fi montate 26 de echipamente de joacă. Majoritatea vor mobila noul loc de la stadion, iar restul vor fi folosite pentru completarea locurilor de joacă existente în parcul Sub Arini, pe strada Siretului, în Piața Iancu de Hunedoara și în piața Cluj. Locul de joacă din fața stadionului urmează a fi finalizat în aproximativ două săptămâni, potrivit muncitorilor.

Cetate cu zece turnuri

Din cele 26 de echipamente care sunt în curs de montare, atrag atenția Cetatea medievală și Cetatea închisă. Prima cetate va avea zece turnuri, mai multe sisteme de cățărare și un tobogan. Cetatea închisă va avea patru turnuri, sistem de cățărare, punți de legătură și un tobogan. Potrivit datelor din documentația de atribuire a contractului, Primăria Sibiu mai cumpără de la firma din Satu Mare și un al treilea echipament cu design de inspirație medievală: un turn de joacă cu tobogan. Printre jocurile care vor fi montate de sătmăreni se mai numără patru leagăne duble, un leagăn-cuib, un balansoar de lemn, un carusel cu frânghii ”tip liane”, un sistem complex de cățărători din frânghie, patru leagăne duble cu protecție pentru copiii sub trei ani, balansoare, balansoare pe arcuri, minibalansoare, tobogane, dar și o ”masă de joacă pentru apă și nisip”. În plus, a fost deja amenajat și un leagăn pentru copiii în scaune cu rotile, leagăn ce poate fi folosit fără intervenția altcuiva și care să aibă o platformă de acces.

Foto Silvana Armat

parc sub arini loc de joaca copii (23) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (22) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (21) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (20) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (19) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (18) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (17) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (16) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (14) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (13) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (12) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (11) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (10) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (9) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (8) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (7) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (6) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (5) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (4) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (3) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (2) (Copy) parc sub arini loc de joaca copii (1) (Copy)

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

a

Acum 4 ani

Idiotenie majora marca primaria Sibiu si un kitsch de calibru universal. Ne place la comuna sau vrem sa devenim odata oras?
Raspunde

LaFlemme

Acum 4 ani

Detaliaza. De ce e kitch?
Raspunde

Ion

Acum 4 ani

Nu te insala deloc aparenta. Multumesc tuturor idiotilor care au pus stampila pe dna primar care a reusit in doar cateva luni de la mandat sa DISTRUGA 80% din strazile din zona Vasile Aaron si nu numai autorizand toti agaricii sa faca sapaturi anapoda. Spiritul de turma, votam FDGR indiferent de propunere... . Oare nu ati vazut cat de incompententa ii de cand a fost interimar? Nu v-ati convins?
Raspunde

Gigi Nebunu'

Acum 4 ani

Bravo!
Raspunde

Crissa

Acum 4 ani

Asa m-am saturat de grupul acela de mamici care fac petitii si cer in continuu chestii care nu sunt neaparat necesare (printre care si porcaria asta de parc care strica toata zona aia). Era frumos acolo. Acum nu o sa ma am liniste ca sunt tancii pe acolo. Chiar imi bag picioarele! Sunt satula de chestii pentru copii! Pentru batrani nimic, pentru animale nimic, pentru natura nimic (ba chiar o fu***) da pentru copii galagiosi si parinti care mai bine nu se reproduc facem de toate...sa incurajam si alti prosti sa faca copii...Tune dracu in ala cu ideea si in aia de i-am aprobat-o.
Raspunde

:))))

Acum 4 ani

copiii sunt cei mai importanti! dupa ce sunt destule facilitati pt ei ne putem ocupa si de batrani/animale :)))
Raspunde

alzara

Acum 4 ani

WTF!!! O porcarie jegoasa marca babaciunea idioata si hoata astrid fodor...traz-ni-iar cel de sus pe nemernicii din primaria SB care fura banii contribuabililor!!
Raspunde

just me

Acum 4 ani

mutati-va la tara pretenasi ... luati-va o parcela de 500 m patrati si punet-i gazon si stati si-l admirati. Daca nu facea leagana,e s pisau cainii pe acolo ... atata mine aveti, asa primar meritati. 'reati ai dreq de postaci.
Raspunde

bubuluc

Acum 4 ani

Felicitari d-nei primar, Sibiul continua sa se dezvolte si sa se modernizeze. Cui nu-i place schimbarea in bine a unui municipiu, sa se mute inapoi in sud, de unde a venit!
Raspunde

Cosmin B

Acum 4 ani

Foarte buna initiativa. Copii o sa fie foarte fericiti! :) Abia astept deschiderea acestui loc de joaca! Continuati aceste activitati!
Raspunde

Crissa

Acum 4 ani

Zona aceea era faina pt. activitati sportive si nu numai. de 27 de ani am mers acolo sa ma relaxez, fie ca citeam o carte, fie ca jucam ceva cu prietenii...mereu la umbra acelor copaci. S-a dus dracu' .
Raspunde

Free-ag

Acum 4 ani

O groza de handicapati pe aici ,niste frustrati neconditionat gen celor "inselati" , mentalitati invechite venite dintr- o indobitocire comunista si post comunista a tatucului Iliescu, decat sa comentati atat mai bine cand va plimbati pe acolo aplecati- va si strangeti-va mizeria lasata in urma de voastra , adunati- va rahatul de pe jos lasat de javrele voastre .iar daca vreti liniste C. Dumbravii mai are locuri. Faceti un bine socetatii Linistiti-va!!!
Raspunde

a

Acum 4 ani

Daca cititi cu atentie comentarile unora de pe aici va dati seama pentru cine sunt facute aceste "investitii". Pentru prostimea care pune botul la orice porcarie de investitie facuta doar de fatada. Le putem numi investitii de tip forma fara fond. Asa au facut si in Ciresica unde au aruncat un spatiu de joaca in loc sa refaca tot spatiul verde de acolo unde s-ar fi putut face un parc foarte frumos (care sa includa si spatiul de joaca), acelasi lucru s-a intamplat si pe pajistile de pe Mihai Viteazul unde la fel, se puteau amenaja niste parculete foarte frumoase dar mai bine au aruncat doar un spatiu de joaca pentru copii si cam atat. Pentru Free-Ag: bine ca ai simtit nevoia sa te dai destept si sa dai cu bata-n balta, ignorand ideea comentariului meu. Am auzit ca piratii foloseau pe mare motociclete si masini foarte des in secolul 18. Era la moda. Pentru Cisnadian: mai bine ma m-as juca cu copiii mei pe o pajiste, cu mingea sau altele decat sa ii las intr-un leagan si sa imi vad de-ale mele. Pentru restul frustratilor: deschideti ochii, isi bat joc de populatia orasului cu astfel de tampenii in timp ce ei fura si isi ajuta apropiatii sa devina bogati.
Raspunde