Vineri,
30.09.2022
Cer Senin
Acum
11°C

Sibiul a căzut pe locul III în Regiune, la numărul de turiști. Brașovul a depășit în 2016 un milion de vizitatori

Sibiul a căzut pe locul III în Regiune, la numărul de turiști. Brașovul a depășit în 2016 un milion de vizitatori

Conform datelor statistice din Regiunea Centru, valabile pentru primele 11 luni ale anului trecut, Sibiul a primit vizita a peste 450.000 de turiști, cu aproape 30.000 de mai puțini decât județul Mureș. Brașovul este lider detașat, doar în primele 11 luni depășind un milion de turiști.

Sosirile înregistrate în structurile de cazare din Regiunea Centru au fost în crestere cu 9,4%, comparativ cu perioada corespunzatoare din anul 2015, în primele 11 luni din 2016.

Înnoptarile înregistrate în structurile de primire turistica cu functiuni de cazare din Regiunea Centru au fost în perioada ianuarie – noiembrie 2016 în creștere cu 6,8%, comparativ cu perioada similara din anul 2015, arată publicația newsbv.ro.

turisti

Durata medie a sejurului a fost în perioada ianuarie – noiembrie 2016 de 2,1 zile (egală la turiștii români și la cei străini), mai mică decât cea din aceeasi perioada a anului 2015 (2,2 zile).

În luna noiembrie, judetul Brașov ocupa locul I în cadrul Regiunii Centru în clasamentul judetelor referitor la numărul de sosiri, având ponderea de 44,0%. Pe locul al doilea este judetul Sibiu (20,4%) urmat de Mureș (19,5%), Alba (6,2%), Harghita (5,7%) și Covasna (4,1%).

La nivel național, județul Brașov se află pe locul trei ca destinație turistică, după municipiul București și județul Constanța, atât ca număr de sosiri, cât și ca număr de înnoptări, potrivit sursei citate.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

18 comentarii

Maria de la Santa Cruz Rosalina Agnelia Rodriguez Cuellar Rene

Acum 5 ani

Mures pe 2 :))) Mare metropola Sighisoara, cu sute de mii de locuri de cazare. Cu Tg Mures tragi apa la buda. Constanta pe 2 national??? Mai e cazul sa luam in considerare pe Marie si Gheorghe de la bucale, ca turist? Si eu cand merg la bunica in Marghioala, Judetul Teleofilipine, tot turist sunt ?!?! (Mai) Are rost sa numaram miscarile interne oare ?
Raspunde

el

Acum 5 ani

Daca ii consideram pe olteni-turisti, sibiul e pe primul loc!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

e-manuela

Acum 5 ani

Buna! Nenea, 'pa ca cam asa-i, da' daca-i consideram prosti pe toti sibienii, oar' putem zice c-aci ii Caracalu'?...
Raspunde

Maria de la Santa Cruz Rosalina Agnelia Rodriguez Cuellar Rene

Acum 5 ani

Sa vezi tu ''muolduovienii'' la Cluj...
Raspunde

Alan

Acum 5 ani

Macar oltenii se mai si plimba.
Raspunde

eu

Acum 5 ani

ok, nu vreau sa fiu rautacios da ce rahat sa faca turistii in Sibbiu? E frumos are un centru vechi bine pus in vaaloare (intr-o zi il faci de doua ori) are o agenda culturala bine pusa la punct. da daca vrei sa faci o baie mergi la Aria cateodata la Neptun. Vreti turisti ? vara va trebuie aqaparcuri 1-2 mari cu personal amabil care stie sa zambeasca. iarna paltinisul trebuie extins dar nu raportat la vecini....o gandire integrata din partea primariei si consililului. si faceti ceva cu transportul in comun parcarile si toaletele publice. nu ami zic de mancaruri stradale care sunt inexistente. adevarul e ca nimeni nu dorestea ca turismul sa creasca pentru ca lipseste infrastructura cu desaavarsire... ar maitrebuii inca 10000 paturi investitii .
Raspunde

SB 70 RMV

Acum 5 ani

:)))))))))))))))) asta daca vrei turisti care sa vina pentru aquapark si sharoma...eu nu vreau turisti din aia...aia pot sa mearga in iasov sau sa stea pe valea prahovei :) aia nu-s turisti, is cocalari
Raspunde

Silviu

Acum 5 ani

"Mancarurile stradale" lipsesc pentru ca nu vrea Primaria sa dea autorizatii, asa cum nu vrea sa dea pentru standurile de carti. Sincer, ati mai vazut vreun oras din Romania fara standuri cu carti? Daca nu iesi in intampinarea cititorului si astepti sa intre in librarie slaba speranta....
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

e-manuela

Acum 5 ani

Buna! Ok nenea, am inteles dorinta ta, dar, ar trebui sa intelegi si tu, asa cum bine au inteles sibienii ca, apa e o resursa epuizabila ce trebuie "gospodarita" cu maxima eficienta. In aceste conditii, sibienii, oameni destupati la minte, au inceput sa se spele din ce in ce mai rar, unii chiar atingand "performanta de-a se spala doar la Craciun si la Pasti!! Asa ca vezi tu, ideea cu aquaparcul...
Raspunde

Sibiu

Acum 5 ani

Si o sa mai cada multe locuri în următorii ani daca baba dezapezire Fodor nu se trezeste la realitate si nu se apuca de munca. Că să distrugi un oras cu asemenea viteza cum face aceasta babă senila numită Astrid Cora Fodor nu credeam că este posibil.
Raspunde

Popescu Mihai

Acum 5 ani

Si judetul Alba vine tare din urma. Nasol!
Raspunde

Geta

Acum 5 ani

In Sibiu continua sa se ridice cartiere de blocuri ca in anii '70, cu balconul deasupra trotuarului, fara parcari, fara drumuri, fara un minim de dotari edilitare. Pt. ce sa vina turistii si cei care vin, ce sa faca? Nu sunt toti interesati de chiriac si de dragoman.
Raspunde

Ion

Acum 5 ani

Circul în stradă pe bani mulți făcut de bolnavul Chiriac, nu ajută turismul!!!
Raspunde

Alex

Acum 5 ani

Ajuta mult mai mult decat crezi, dar nu-i pentru manelisti.
Raspunde