Marţi,
20.04.2021
Innorat
Acum
9°C

FOTO, VIDEO | Marșul anti-avort. S-au strâns 1.000 de oameni

FOTO, VIDEO | Marșul anti-avort. S-au strâns 1.000 de oameni

Ora 14.45 - Marșul se încheie în Piața Mare, cu mai multe cuvântări din partea preoților și din partea organizatorilor, aflați pe scenă, la microfon.

Peste 500 de participanți au rămas să asculte cuvintele adresate lor de pe scenă.

mars antiavort piata mare

mars antiavort piata mare1

Ora 14.00 - Aproape o mie de sibieni participă la marșul antiavort organizat astăzi de asociațiile creștin-ortodoxe.

Coloana a ajuns pe bulevardul Bălcescu și se îndreaptă spre Piața Mare.

mars antiavort 7 mars antiavort6

Ora 13.45 - La marșul de astăzi participă și mai mulți studenți la Teologie.

Unul dintre aceștia vine din Petroșani și spune că se îmbracă românește la fiecare sărbătoare. A venit și la marșul din Sibiu, îmbrăcat tradițional, într-un costum de pe Valea Jiului. Explică, în materialul video de mai jos, de ce crede în valorile promovate de Coaliția pentru Familie, pe care le asociază cu identitatea națională a românilor:

Ora 13.30 - Trei sute de participanți la marșul anti-avort sunt, în acest moment, în marș pe bulevardul Mihai Viteazu, spre Piața Mare.

mars antiavort5

Tinerii din ASCOR au venit îmbrăcați tradițional. Multe familii și-au adus copiii la eveniment.

Participanții nu au adus mesaje de acasă. Pancartele au fost pregătite dinainte, de Asociație. Printre mesaje se numără "Copiii aparțin familiei biologice", "Educație biblică în familie", "Familia = un bărbat + o femeie", "Familia este de la Dumnezeu", "Coaliția pentru familie".

mars antiavort4

Ora 13.08 - După ce preoții au rostit, la microfon, mai multe rugăciuni special pentru acest eveniment, pe teme care țin de viață și de valoarea pe care creștinii o dau vieții.

Pe una dintre pancartele pe care protestatrii le poartă scrie "Bărbații adevărați aleg viața", deși unul dintre scopurile declarate ale marșului este interzicerea avortului.

mars barbatii adevarati

mars antiavort

Ora 12.55 - Marșul anti-avort din Sibiu, programat să înceapă la ora 13, din fața bisericii de pe Mihai Viteazu, a strâns, deocamdată, 30-40 de persoane.

Cei mai mulți dintre participanți sunt tineri membri ASCOR, vârstnici și câțiva preoți. Participanții se salută între ei cu "Doamne-ajută". Marșul începe cu o rugăciune, rostită de pe scările bisericii de soborul de preoți, la microfon.

Comentarii

26 comentarii

:)))

Acum 4 ani

un mars anti-prostie cred ca ar trebui organizat.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gruia

Acum 4 ani

A fost dar nu te-a sensibilizat deloc, in schimb maica-ta pare ca a inteles mesajul acestui mars. :)
Raspunde

ce sa inteleg?

Acum 4 ani

Barbatii adevarati aleg viata!...adica ei nu fac avort!?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

e-manuela

Acum 4 ani

Buna! Nenea, adic-o aleg pe "sfanta" e-manuela?...
Raspunde

axxy

Acum 4 ani

ha ha ha....imi place fraza "Cei mai mulți dintre participanți sunt tineri membri ASCOR, vârstnici și câțiva preoți"... Ce cauta varstnicii la protestul "anti-avort"? Si cei "cativa preoti" reprezinta vocea intregii preotimi? Mars organizat fara rost, doar ca sa existe o ocupatie in weekend. Noroc ca e vreme buna :) Sa vedem in weekendul viitor pe ce tema mai iese lumea in strada...Oare o fi primit ceva protestatarii? (macar niste prezervative - in special pentru varstnicii participanti la mars...;) )
Raspunde

alex

Acum 4 ani

Dar unde-s miile de tineri care il venerau pe Necula cand le zicea glume de santier? Ca si politicienii si popii tot pe prostimea tarii se bazeaza cu cat mai prosti cu atat sunt mai ''credinciosi
Raspunde

Ittu C.

Acum 4 ani

Jenant de prosti popii astia; s-au facut de rahat. Ipotriva hotiei s-au strans 10-20.000 de oameni iar la ce au organizat ei 1.000...Vremea religilor e la apus, ce fac ei sunt ultimele zvagniri, sfortari de-a resuscita demagogia lor.
Raspunde

Vicent

Acum 4 ani

Sutanele au iesit la protest pentru asigurarea veniturilor viitoare. Prea multe biserici si prea putini pupaciosi de resturi prestatori de matanii. Cam putina lume a participat daca socotim ca in oras sunt cam 100 - 200 de sutane cu sau fara parohie plus apartinatorii........Dar Nebula face cat 1000 ce mai!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

mihai

Acum 4 ani

un mars foarte bine gandit!
Raspunde

alzara

Acum 4 ani

Iar tu?@
Raspunde

decretel

Acum 4 ani

Da, foarte bine gandit de catre cei care au trait pe luna/marte si nu au prins vremurile decreteilor, a orfelinatelor pline si a femeilor moarte ptr. sarcini nedorite sau ca sa vorbim psihologic despre framantarea unor generatii care s-au intrebat daca au fost dorite sau concepute in urma decretului....S-au intamplat toate la noi in tara, anii 60-70-80....Geniile care au gandit acest mars au luat in calcul si posibilitatea ca istoria sa se repete, ca asa e o zicala vizavi de cei ce nu inteleg vremurile pe care le traiesc.
Raspunde

Kira

Acum 4 ani

Argumenteaza:)))))
Raspunde

SB 10 NUT

Acum 4 ani

Inca un exemplu ca biserica ortodoxa are prea multi bani. Nici nu pot sa concep un fel mai util in care putea sa cheltuie popi banii de pancarde si de promovare a acestui eveniment de indoctrinare si indobitocire a mieluseilor crediciosi.
Raspunde

Volkischer Beobachter

Acum 4 ani

Turnul Sfatului voi de unde ştiţi că au participat 1000 de oameni? I-aţi numărat?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Paros Leontina Maria

Acum 4 ani

Romania e pe primul loc in Europa si pe al-2-lea in lume la nr de avorturi...250 de avorturi pe zi au loc in Romania.Păcat ca la asemenea cifre se sesizează doar Biserica (( .Statul roman doarme;femeia nu e sustinuta .Bravo celor care au avut aceasta inițiativă ! Pacat ca nu se mobilizeaza mai multa lume pt asemenea evenimente.Comentariile" pe langa "subiect nu isi au rostul.
Raspunde

decretel

Acum 4 ani

Suntem pe primul loc la numarul de mame adolescente! Nu crezi ca s-ar impune educatie sexuala in scoli? Nu crezi ca asta s-ar face tocmai daca nu s-ar opune biserica, cea care numara avorturile....cata ipocrizite! In alta ordine de idei, ma bucur sa vad marsaluind ptr. viata atatia buni crestini deoarece, tocmai din respect ptr. viata si creatia lui d-zeu, cu siguranta au pe acasa in grija cate un catel, pisica, etc, un suflet acolo...
Raspunde

hmhm

Acum 4 ani

Vad multi barbati marsaluind, dar oare ce parere au daca o femei ramane insarcinata din cauza ca a fost violata? Sa creeze o familie cu violatorul??? Sau aia o fi "familia traditionala"? Oare ce zic barbatii astia atotstiutori de viol, sau de faptul ca doar femeia are grija de copii, de casa, mai merge si la lucru, iar ei stau cu berea in fata si se uita la tv? De ce sa fie femeia torturata de asemenea oameni? Cam asa arata familia traditionala, nu? Lasati oamenii sa-si faca singuri alegerile. Iar pe teologul ala de ce nu l-ati intrebat care sunt motivele lui de marsaluit? De ce sustine anti- avortul?
Raspunde

SB 10 NUT

Acum 4 ani

Bibla zice ca femeia violata ar trebui sa se marite cu violatoru. Daca eram pocait iti dadeam si citatu....
Raspunde

Ioana

Acum 4 ani

Pana nu se cunosc adevaratele motive ale fiecarei femei care avorteaza, nu are dreptul nimeni sa judece. Cati dintre cei care sunt impotriva avorturilor au ajutat vreodata o femeie care avea nevoie de sustinere ?
Raspunde

florin

Acum 4 ani

barbatii adevarati isi vad de pu*la lor, nu se baga sa judece homosexualii si femeiile care fac avort . fiecare are motivele lui si nu tebuie sa dea explicatii pulimii care crede ca le stie pe toate. consider ca ar fi bine sa existe o mai buna informare in privinta avortului, dar nu interzicere.
Raspunde

Profu' de geogra'

Acum 4 ani

Barbatii adevarati nu-si pun prietenele sa faca avort. Corect?
Raspunde