Vineri,
03.02.2023
Innorat
Acum
-0°C

Familia întemeiată de un bărbat şi o femeie. Sibiu: 5 pentru, unul împotrivă, o abținere

Familia întemeiată de un bărbat şi o femeie. Sibiu: 5 pentru, unul împotrivă, o abținere

Parlamentarii PSD de Sibiu au votat ”pentru”, Dan Barna (USR) a votat ”împotrivă”, iar liberalii, cu excepția Ralucăi Turcan, care s-a abținut, au votat la fel ca social-democrații. Minoritățile, reprezentate prin Ovidiu Ganț și Benedek Zacharie s-au alăturat și ei cu voturi ”pentru”

Camera Deputaţilor a adoptat marţi, cu 232 voturi „pentru”, 22 de voturi ”împotrivă” şi 13 abţineri, iniţiativa cetăţenească de revizuire a Constituţiei pe tema definiţiei familiei, astfel că, potrivit propunerii de modificare, alineatul 1 al articolului 48 din Constituţie urmează să aibă următoarea formă: ”Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor”.

Singurul parlamentar sibian care a votat împotriva acestui demers a fost deputatul USR Dan Barna. Și-a motivat gestul: ”Este oare modul în care o societate își definește familia important? Fără îndoială că DA. Este familia tradițională o valoare majoră a comunității noastre? Fără îndoială că DA. (Trei milioane au semnat în acest sens). Este valoarea toleranței și a respectului minorităților o valoare pentru societatea noastră? Fară îndoială că DA. Respectăm dreptul la inițiativă al cetățenilor însă acest referendum NU rezolvă o problemă ACTUALĂ. Să fim onești și să ne privim în ochi: Acest referendum forțează cetățenii să pună cele două valori într-o ordine sau alta. Acest referendum adâncește o fractură în cadrul actualei noastre societăți. Nivelul actual de toleranță al societății românești, mult sau puțin, este și va rămâne ACELAȘI”, a spus Dan Barna de la tribuna Camerei Deputaților.

Președintele interimar al PNL, Raluca Turcan, a făcut notă discordantă față de colegii săi și s-a abținut. ”Cred că în acest demers ar fi trebuit să existe o deschidere spre dialog din partea celor care au susţinut referendumul, printre care mă număr şi eu, şi cei care consideră că textul în sine poate să fie mai bun. Cred că trebuie mult mai multă precauţie atunci când printr-un entuziasm generalizat se încearcă nişte formule mai radicale care blochează acte normative în vigoare”, a spus deputatul de Sibiu.

Turcan promite că liberalii vor depune amendamente pe acest text. ”Vom încerca să facem amendamente pe textul iniţiativei cetăţeneşti astfel încât să definim foarte clar cât de mult poate fi sprijinită familia prin Constituţia României şi să încurajăm garantarea întemeierii familiei prin Constituţia României, să clarificăm şi instituţia căsătoriei, iar dacă aceste amendamente nu vor fi acceptate probabil că unii senatori vor vota, aşa cum s-a întâmplat şi la Camera Deputaţilor, pentru referendumul şi iniţiativa cetăţenească cu textul propus de ei, alţii probabil că se vor abţine”, a declarat Turcan.

Ovidiu Ganț, reprezentantul minorității germane în Camera Deputaților a declarat că a votat după cum i-a dictat conștiința. ”În general votez cum îmi votează conștiința. Așa am gândit eu”, a spus deputatul, precizând că votul va ajunge cel mai probabil la cetățean.

Pentru au votat Ovidiu Sitterli, Ioan Terea, Nicolae Neagu, Ovidiu Ganț și Benedek Zacharie. Raluca Turcan s-a abținut, iar Dan Barna a votat împotrivă.

Inițiativa cetățenească va ajunge și în Senat.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

29 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Wss

Acum 5 ani

Barna si ochiul panda = love
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

azr - 1918

Acum 5 ani

Dle Barna , unde vedeţi fractura ? Restul e alergătură după voturi .Tema e inexistentă în România . Bani aruncaţi pe referendumuri inutile .
Raspunde

joseph

Acum 5 ani

Bravo, Dan Barna!
Raspunde

adica?

Acum 5 ani

ma scuzati, dar eu sunt complet debusolata... adica o mama singura cu copil sau un tata caruia ii moare sotia si ramane cu copiulul nou nascut nu sunt familie? adica cum intemeiata?...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

vv

Acum 5 ani

om om cu minte si cu viziune - dan barna!
Raspunde

m

Acum 5 ani

Mda, in afara de USR, toti sunt ramasi rau in urma Meh, traiasca gratierile si familia traditionala...ca nu erau astea facute/ definite era problema romaniei . trist.
Raspunde

Nicu

Acum 5 ani

Isi va atrage antipatii de la generatiile care au sistem de operare de secol XVI, dar imi place tot mai mult de el. Felicitari Dan Barna! Restul voturilor au fost de la Famiglia Politica Traditionala.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

...

Acum 5 ani

Barna e doar un oportunist politic in goana dupa ceva voturi. Similar cu Cernea. Nu il mai cautati de "viziune" si "curaj", e doar oportunism pur. Cat despre familie, ea asa a fost de cand lumea. Doar Cei conceputi in eprubeta si crescuti in laborator pot sa se indoiasca de lucrurile astea
Raspunde

calin

Acum 5 ani

Ce neam de ageamii. Vor definirea familiei in Constitutie ca in tarile islamice. Ce facem cu familiile monoparentale desteptilor si efectele legale ce decurg din acest text constitutional? Asta nu ati gandit, asa e? Va era doar frica de popi.. si de ce nu ati modificat Constitutia cu rezultatul referendumului de reducere a nr de parlamentari? Va tataia fundul??
Raspunde

CETĂȚEAN

Acum 5 ani

Pentru cei care sunt pentru ”noua familie, monoparentală” copii adoptați de la familia tradițională cui spun MAMĂ și cui TATĂ?
Raspunde

eu

Acum 5 ani

Macar au un parinte cui sa ii spuna mama sau tata, sau dupa caz doua mame sau doi tati. Dar copii care au fost abandonati de 'familia traditionala' cui spun mama sau tata? Ti se pare mai bine ca un copil sa traiasca abandonat in orfelinat, cu o educatie deficitara si dat afara la 18 ani decat sa aiba doi tati?
Raspunde

ipocritiolor

Acum 5 ani

hai sa fim traditionali pana la capat, sa interzicem si relatiie de genul: el 60 de ani, ea 20 de ani
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

cipi

Acum 5 ani

lu turcan ii plac gogosile sa bage nasul in ele si lu barna ii place la ochiu maro!
Raspunde

un sibian - cel original

Acum 5 ani

Nimica nou sub soare! Sibiul intareste faptul ca e un oras conservator, asta pe langa faptul ca vorbim de PSD!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zexe

Acum 5 ani

Miroase a kk la comentarii, plin de bulangii comentatori. Curios, nu stiam ca Barna e iubitor de ochi maro, doar de Gant, care, culmea!, desi pe invers, a votat invers!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zexe

Acum 5 ani

Sibiul era renumit si pe vreme lui Ceasca pentru numarul mare de poponari, erau chiar si bancuri cu bulangii sibieni! Si acum sunt o gramada: politicieni, ziaristi, doctori, profesori, plus cel mai iubit dintre sibieni! :)
Raspunde

Balena Rosie

Acum 5 ani

Bai Zexe mata stie ca esti retard ?
Raspunde

ovidiu

Acum 5 ani

Constitutia reprezinta legea fundamentala si e trebuie sa protejeze intreaga populatie, indiferent de etnie, preferinte religiaose si personale gen sexuale. Statul este cel care prin legi coerente si logice definesc si protejeaza familia, defines contractul civil dintre doua persoane. Casatoria religioasa este tarlaua bisericilor si doar atat. Noi inca amestecam cele 2 entitati si lasam o institutie religioasa sa redefineasca legile fundamentale. Suntem defecti! Un cuplu legal LGBT nu este o amenintare la adresa institutiei familie ci amenintarile sunt: - situatia economica din cauza careia avem familii despartite, mame, tati plecati la munca. - situatia sociala, educationala din cauza careia avem familii defecte cu parinti alcoolici si copii fara educatie. - sanatatea populatiei sau lipsa ei. - lipsa de crese si gradinite, lipsurile materiale.
Raspunde

vadim

Acum 5 ani

Ce verticala si plina de principii este madam Turcan !- se abtine . Asta da opinie politica ! Cum naiba au votat-o pnl-isti sibieni in fruntea lor ? Dar cum naiba au votat-o sibienii sa-i reprezinte in parlament ???
Raspunde

popa

Acum 5 ani

oare cum ar decurge o combinatie intre barna si turcan?:)))
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

right driver

Acum 5 ani

Felicitari tuturor celor care au votat PENTRU, in ceea ce priveste FAMILIA. Asta inseamna normalitate pentru ca Dumnezeu a facut ca lucrurile sa fie asa. Daca avem o constiinta care il respecta pe Dumnezeu, atunci vom respecta si lucrarile pe care El le-a facut. Numai in acest fel ne putem astepta sa avem parte de binecuvantare SA. Cei care, in numele asa ziselor "drepturi" ale omului isi omoara constiinta, admitand ANORMALITATEA, le transmit ca trebuie sa se intrebe daca sunt crestini sau nu. Un adevarat crestin nu va lupta contra lui Dumnezeu si a legilor sale consfintite prin creatie. In eventualitatea ca nu ma credeti in viata asta - va veti convinge dupa moarte, insa atunci va fi prea tarziu. Coalitia Pentru familie nu este homofoba. Ea da glas constiintei cetatenilor care cred ca normalitatea este intr-un anume fel - asa cum Dumnezeu a gandit-o. De ce? Pentru ca doar asa se poate perpetua specia umana si doar asa copiii nascuti pot creste sanatosi. In ce priveste existenta familiei monoparentale, care a ajuns asa din varii motive, vreau sa spun ca si acolo, copii au aparut tot ca urmare a relatiei barbat-femeie (deci este normala). Daca exista divort, abandon, lipsa grijii pentru copii, etc, toate acestea sunt anormale si pot/trebuie sa fie corectate. Insa e clar ca doar uniunea dintre barbat si femeie produce copii. Asta dorim sa promovam si sa protejam. Copiii infiati de asa zisele "familii" de homo, de unde o sa provina, contestatarilor? Pe voi cine v-a facut, cum anume ati ajuns pe planeta asta? Ce vom face cand - asemeni altor tari - vor veni unii/aceeasi sa ceara uniune cu animale, copii, lucruri, etc? Oare nu vor argumenta ca au dreptul sa faca asta doar pentru ca azi le-am dat un "drept" stramb? Mai aveti oare frica de Dumnezeu? Coalitia Pentru Familie nu lupta impotriva homo
Raspunde

Balena Rosie

Acum 5 ani

Nenea right driver, mars la batut matanii si pupat oase ca puti a tamaie si pupaturi de la Necula! Apropo la taici si la maici s-a facut verificare ce vor......... Nebula stie.......
Raspunde

un sibian - cel original

Acum 5 ani

Bah Fra, bah Pretene, bah .... Du-te si fa o scoala, citeste o carte, un studiu, scoate capul din bordei etc..... Evul mediu a trecut, inchizitia la fel... Poate ca la gradul tau de cultura si civilizatie intelegi ceva dintr-un raspun ca din topor!
Raspunde

rosu

Acum 5 ani

Daca mai era nevoie, quod erat demonstrandum: ortodocsii = talibanii crestinismului.
Raspunde

...

Acum 5 ani

daca ne luam dupa definitia data de voi familia reprezinta barbatul+femeia. copii ce sunt? doar "produse" ale familiei? si de ce nu precizati nimic de copiii infiati de familii formate dintr-un barbat si o femeie? aveti ce aveti cu homosexualii si ati luat-o pe aratura. dar de familiile alea (in special ale anumitor minoritari) care fac multi copii pe care ii abandoneaza ce ziceti? e normal? v-ati implicat vreodata sa aduceti ceva bun in viata copiilor din orfelinate sau in viata familiilor nevoiase, daca tot va doare de ei? trebuie sa faceti mai mult decat propaganda preoteasca. eu zic sa mai faceti un upgrade la mentalitatea voastra in primul rand.
Raspunde

alex

Acum 5 ani

sa inteleg ca nu mai exista nici o sansa pentru parteneriat civil in urmatorii 20 de ani, nu? ev mediu timpuriu
Raspunde

...

Acum 5 ani

si daca e vorba despre un barbat, o femeie si copii, care e familia? doar barbatul si femeia? copii ce reprezinta? doar minori aflati in intretinere? ei nu fac parte din familie?
Raspunde