Joi,
22.10.2020
Innorat
Acum
2°C

Mâine începe Festivalul de Teatru. Constantin Chiriac: Festivalul este vital pentru această comunitate

08 Iunie 2017 14:39

Mâine începe Festivalul de Teatru. Constantin Chiriac: Festivalul este vital pentru această comunitate

Directorul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), Constantin Chiriac, a declarat într-o ediție specială Turnul Sfatului TV că șansa evenimentului pe care l-a creată, față de altele din țară, este că a știut să se adreseze publicului larg, nu doar unei nișe. ”Nici un festival nu a avut deschidere către publicul care nu are nimic de-a face cu teatrul în general. Au fost festivaluri de nișă. Dacă noi nu ne adresam omului care n-a venit niciodată la teatru, în același timp, nu uitați, că Sibiul este un oraș special, cu ziduri înalte, cu porți, cu ferestre  acolo în pod și întotdeauna comunitatea se uita în locul public, mergând numai la sărbătorile religioase, la sărbătorile comunitare. Miracolul pe care l-a făcut Festivalul e că i-a scos pe toți în stradă. Iată-i pe toți pe pietonală.  În același timp, ce e foarte bine e că-și dau cu părerea. Mi-a spus la un moment dat un spectator: «ați avut acum trei ani o companie de același gen, mai interesantă decât asta». Să știți că a fost o chestie extraordinară pentru mine, pentru că în clipa aia ai opinii din public”, a spus Constantin Chiriac.

Directorul FITS spune că festivalul este vital pentru comunitatea sibiană. ”E normal să nu fie unanimitate. Chiar nu doresc să fiu iubit de toată lumea. Ceea ce e foarte important e că avem poate adeziunea cea mai largă care poate exista nu numai în România, ci și în lume, la un astfel de eveniment. Și nu numai asta, nu că e util, este vital pentru această comunitate”, a mai spus Chiriac.

 

Despre ce nu trebuie să ratați în această ediție a FITS, în opinia lui Constantin Chiriac, puteți vedea aici:

https://youtu.be/vh4vFDAEQvk

 

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

19 comentarii

Nini Oprea

Acum 3 ani

Ati transformat orasul nostru, cu acest festival ingrozitor de murdar, intr-un centru al depravarii, homosexualismului, betiilor, in care mii de straini decadenti ne atrag in capcanele lor mizerabile, Uitati-va la ei pe strada! Sunt barbosi, murdari, drogati, se schelambaie groaznic, strica linistea Sibiului si curatenia lui! Chiar nimeni nu vede toate astea? Trebuie sa ne pastram obiceiurile noastre traditionale, nu sa ni le murdareasca acesti straini cu subcultura lor! Copii nostri merita mai mult! Merita curatenie, moralitate!
Raspunde

Zumz

Acum 3 ani

Lasa, pentru tine exista Boboteaza si bataia pe apa sfintita. Aia e traditionanala! Si apropo, traditional se scrie "copiii nostri". Limba romaneasca traditionala...
Raspunde

periscop

Acum 3 ani

Începe iarăși festivalul de circ. Dacă ar fi avut un dram de bun simț, organizatorii ar fi putut de ani buni să determine conducerea locală (bazându-se și pe sponsori și parteneri) să ridice un teatru adevărat în Sibiu. Și unde să se joace teatru, nu tot soiul de scălâmbăieli !
Raspunde

Cisnadian fără acte

Acum 3 ani

Esti chiar atat de sigur, bai Titi? Eu zic sa nu te risti, făcând afirmații atat de transante...
Raspunde

mama mare

Acum 3 ani

Mai taceti din gura asta este festivalul de teatru stradal este foarte frumos . Sunt piese de teatru care se fac in cladiri . Ce vreti sa stea toata lumea la Tv ,sau sa doarma ? Este normal sa fie si alceva . Obiceiurile noastre sunt in fiecare an la Festivalul Cantecele Munitilor . Chiar nu iesiti in oras sau numai gura este de voi ?
Raspunde

Klaus

Acum 3 ani

Ceea ce se intampla in Sibiu nu are nici un fel de legatura cu teatrul; pur si simplu este un circ stradal ieftin, pe care un bolnav psihic ca si Chiriac, il ridica-n slavi. Jenant pentru cei care-l lasa pe zapacit sa minta lumea.
Raspunde

Livio Teleormano

Acum 3 ani

Mai clownule, dovada succesului sunt zecile de mii de spectatori, canta la alta masa, sluga psdista!
Raspunde

v.d.

Acum 3 ani

Regizorul Stere Gulea, in timpul filmarilor, se amuza de prestanta "dobitocului de Nila" (asa cum ii placea lui sa-i spuna lui Chiriac) si-i zicea ca rolul i-se potriveste de minune
Raspunde

student

Acum 3 ani

Un mare profesor de psihologie experimentala, in timpul unui curs, il dadea exemplu (negativ bineinteles) pe Chiriac Constantin; citez din memorie: "limbajul nonverbal al trupului, expresivitatea fetei, gesturile, indica ca avem de-a face cu o persoanalitate bipolara. Dupa ce-l asculti ti se confirma suspiciunea.
Raspunde

alex

Acum 3 ani

Apa, aeru si fraieru sunt vitale. De festival nu stiu ce sa zic nu am fost niciodata dar apa si aer cam bag zilnic insa cultura asta nu ma fraiereste nici cum.
Raspunde

gigi contra

Acum 3 ani

Bine zis, Alev! Dl. Chiriac e la fel de entuziast ca in tinerete cand pregatea brigada artistica de agtatie de la intreprinderea Independenta. Pe atunci nu i se dadea atatea milioane pw mana si castiga si el un ban cinstit cu o munca utila societatii! Oricum, cu ocazia FITS vanzarile de la cele doua Billa vot creste suvstantial...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

mama mare

Acum 3 ani

Chiar nu ati fost plecati de acasa prin lume . Altfel de festivaluri sau persoane care fac spectacole sunt in multe tari din europa . Asa ca siit , ciocul mic .
Raspunde

Cisnadian fără acte

Acum 3 ani

@mama mare: "oare" tie de ce nu-ti ascund ăștia de la TS replica, având ratingurile pe care le faci, nemaiputând la socoteala inepțiile pe care le debitezi de fiecare data?
Raspunde

mitica

Acum 3 ani

FITS = un alt fel de zilele Baicoiului...cine nu stie sa picteze, mazgaleste o panza si o numeste "pictura abstracta". Cam tot la fel face Chiriac cu circul lui de strada, il numeste "teatru"...
Raspunde

Zumz

Acum 3 ani

Baietii astia de la PSD, daca tot trolleaza pe aici, s-au gandit sa se apuce sa scrie si despre cultura. Si li se zareste de la un kilometru stilul comunistoid in care infiereaza ei cultura decadenta burgheza. Pentru ei doar prolectultismul poate duce pe cele mai inalte culmi de progres si dezvoltare. Lasati, baieti, iesiti si voi la "Cantecele muntilor" si apoi va reintoarceti in grotele voastre cu televizorul dat la maxim pe RTV.
Raspunde

alex

Acum 3 ani

Bah e frumos festivalul asta si parca nu prea la cati bani se baga in el as fi si eu curios cam ce venituri se scot (public+privat) si ce profit impozabil rezulta. Adica bagam 5 mil lei in circ pt prostime da scoatem de la prostime 7 mil lei din care profit impozabil sa zicem 1.5 mil lei, daca e asa sa traiasca conasu Chiriac 1000 de ani dar daca baga 5 mil si scoatem venituri 2 mil lei apai mana-l-ar Bubico pe Chiriac in sange :))
Raspunde

Odin

Acum 3 ani

In 2014 au inoptat la Sibiu aprox. 580.000 de turisti (nu am gasit o cifra mai actuala). Acum pentru si datorita festivalului or fi venit doar un sfert asta inseamna 145.000 care sa spunem ca au cheltuit in medie 200 lei => 29.000.000 lei din care 16% reprezinta ca. 4.640.000 lei. Aici nu am calculat restul profitului pe care il fac agentii economici, operatori de turism, mici intreprinzatori care se traduce tot in bunastare locala. Eu zic ca merita!
Raspunde