Marţi,
22.04.2025
Parțial Noros
Acum
18°C

Iordache transmite ambasadelor textul tradus al celor trei legi noi care vizează Justiţia

Iordache transmite ambasadelor textul tradus al celor trei legi noi care vizează Justiţia

Preşedintele Comisiei pentru legile Justiţiei, deputatul PSD Florin Iordache, a transmis, joi, ambasadelor, într-o prezentare tradusă în limba engleză a modificărilor aduse legilor Justiţiei, că aceste modificări au fost adoptate pentru a răspunde problemelor sistemului judiciar.

„Toate modificările la cele trei legi ale Justiţiei s-au făcut pentru a oferi răspunsuri la problemele şi nevoile curente ale sistemului judiciar. Cele mai multe dintre propuneri sunt venite de la CSM sau asociaţiile profesionale ale magistraţilor. Aceste modificări la legile justiţiei sunt primele care se desfăşoară într-o procedura parlamentară transparenţă, cu implicarea tuturor părţilor interesate. În prezent legile sunt verificate pentru constituţionalitate la Curtea Constituţională, aşa cum s-a întâmplat şi cu legile precedente, fiind folosite toate filtrele necesare pentru asigurarea independenţei justiţiei”, a precizat Iordache citat de Mediafax.

Iordache menţionează că cele trei legi şi-au dovedit limitele de-a lungul timpului, trebuind a fi adaptate noilor realităţi şi nevoi socio-juridice, care sunt cu mult diferite de cele avute în vedere în 2004, la dată adoptării lor. Florin Iordache a transmis joi ministrului de Externe, Teodor Meleşcanu, textul tradus al celor trei legi privind domeniul Justiţiei care au fost adoptate recent în Parlament, precum şi un rezumat cu amendamentele depuse la pachetul de legi, au declarat surse parlamentare pentru Mediafax.

Vezi aici prezentarea modificărilor legilor Justiției, iar aici traducerea în engleză.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

8 comentarii

(-)

Acum 7 ani

Plină-i politica dâmbovițeană de "tudorei"! Belescanu diplomației romanești încă n-a mierlit-o, ca-n ultimul timp nu S-a mai auzit nimic notabil venind de la MAE?
Raspunde

Comunicat PSD

Acum 7 ani

Traducerea se incheie cu: Balşoi ţeapă. PSD davai ceas. Sub 200 de mii de euro.
Raspunde

rosu

Acum 7 ani

Cat de nestiutor, ca sa nu zic prost, trebuie sa fi, sa crezi ca ambasadele din Romania nu stiu ce se petrece in tara?
Raspunde

Luca

Acum 7 ani

Cat de cretin poti sa fii , sa crezi ca UE sau SUA nu stiu si ce nr are sotia lui Tudorel la pantofi ... Abureli sudiste ... Iohannis sta prea linistit , precis le pregateste ceva .
Raspunde

Cornelul

Acum 7 ani

@Luca da, le pregateste noi mandate si nu sufla-n front. Ca pana acuma. Esti nebun, sau ce? Il asteptati pe Iohannis cum ii asteptau bunicii pe americani. Ocin haraso, maladyets!
Raspunde

Doru Avrigean

Acum 7 ani

Foarte bine, poate pricep si strainii ca romanii voteaza PSD pentru ca sunt singurii care tin la tara asta si nu vor sa o vanda strainilor sorosisti!
Raspunde

rudotel

Acum 7 ani

Nu, romanii vor sa o dea gratis hotilor si coruptilor cu conditia sa fie romani verzi din familii traditionale, asa ca drac.nea si taricelul....
Raspunde

...

Acum 7 ani

si eu ii transmit lui iordache multa, multa, multa m..ie
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus