La mijlocul săptămânii viitoare, respectiv 24 ianuarie, criticul și eseistul Ion Dur își va lansa volumul „Critica judecății de gust”. Evenimentul va avea loc de la ora 18:00, la Librăria Humanitas, în prezența invitaților Rita Chirian, Gabriel Hasmațuchi și Răzban Enache.
„Cartea are o structură tripartită. Pe aproape o treime din ea mă preocupă publicistica unui zorbagiu balcanic, așa cum îl numesc pe gazetarul Petre Pandrea. Am apoi o serie de lecturi și interpretări la o serie de cărți de filosofie, literatură și chiar de științe ale comunicării. Pentru că ultima parte (<<Zilele după Iov>>) să fie pagini dintr-un Jurnal domestic (<<Însemnările unui in-formator>>), pe care-l voi publica anul acesta”, spune Ion Dur.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Gabriel Hasmaţuchi , Librăria Humanitas , Petre Pandrea , Ion Dur , Răzban Enache , Rita Chirian
Vizualizari: 1883


Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Toto
Acum 1 oră
Un sibian
Acum 1 oră
Ina
Acum 3 ore
Dumitru Hulea
Acum 4 ore
Chris