Sâmbătă,
08.10.2022
Cer Senin
Acum
7°C

Theodor Paleologu: Iohannis ar trebui să anunţe de pe acum că nu mai candidează în 2019

Theodor Paleologu: Iohannis ar trebui să anunţe de pe acum că nu mai candidează în 2019

Theodor Paleologu declară într-un interviu acordat RFI că „preşedintele Iohannis a reuşit o contraperformanţă politică fabuloasă. În 2014, a fost ales cu o majoritate extrem de confortabilă. Doi ani mai târziu, prin prestaţia sa a adus o majoritate covârşitoare a PSD-ului în Parlament. El e de acum prizonierul neputincios al PSD-ului”. „Eu cred că preşedintele Iohannis ar trebui să anunţe de pe acum că nu mai candidează în 2019, pentru că bilanţul lui este extraordinar de prost. Sigur, poate să facă declaraţii, a spus foarte bine ce a spus la învestirea Guvernului (...), dar în ceea ce priveşte bilanţul stă foarte prost şi e vorba de catastrofa primilor doi ani”, spune fostul ministru.

Theodor Paleologu e de părere că preşedintele Klaus Iohannis „parţial, este vinovat de eşecul PNL-ului. El a vrut ca doamna Gorghiu să fie preşedinte PNL, ca să nu-i facă concurenţă cineva. Or o persoană ca doamna Gorghiu va pune şi va favoriza în partid oameni încă mai jos decât ea, mai mediocri decât ea şi asta explică dezastrul PNL-ului din 2016. Deci într-o anumită măsură preşedintele este vinovat de degringolada PNL-ului. De aia spun că ar trebui să se gândească foarte serios să se retragă de pe acum, pentru că dacă face ca Emil Constantinescu, îşi ia o responsabilitate foarte mare, nu poţi să te retragi cu doar câteva luni înainte. Iar prestaţia lui nu e deloc convingătoare”, a mai spus Paleologu.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

Un sibian

Acum 4 ani

palincologu sa o lase mai usor, ca il depaseste pe tudose la consumu de tzuica!!
Raspunde

SO ROS

Acum 4 ani

in Bachus - Veritas !! :)
Raspunde

dancp2

Acum 4 ani

pasarea malai viseaza!!!!!!!!!!!!! POALE OLOGU vorbeste din nou,el si TURCana
Raspunde

Liviu

Acum 4 ani

Theodor Paleologu o rusine pentru tatal sau un monarhist. El este un comunist oportunist si lingau PSD. Rusine
Raspunde

Zbang

Acum 4 ani

Da ma cum nu va convine ceva sau cum are cineva o parere opusa voua atotstiutorilor, gata e comunist, e PSD-ist! I-a mai duce-ti-va si dracului de idioti. Sunt PNL ist si la fel cred ca Johanis a dat cu batul in balta rau de tot cand a cedat in fata PSD ului. A aratat ca nu are stofa de politician de anvergura. Sincer imi e tot mai dor de Antonescu. Probabil isi pregateste o retragere frumoasa cu o vacanta permanenta platita de stat, pentru tot restul vietii.
Raspunde

tupeu de basist j.egos

Acum 4 ani

La ce scri aici esti un basist o.rdinar si tu si "ologul" l;ingator de bas si udre, are asta tupeu sa critice pe oricine care nu face praf tara, ordinea constitutionala, precum a facut cel caruia i-a lins el ani de zile clanta, gresala pnl-ului a fost ca a primit inapoi mii de termite pdl-iste care furau tara asta in perioada cea mai grea a ei, unii mureau de foame la propriu din cauza masurilor de austeritate si kill bill-ul politicii romanesti(a se vedea tanti turcan) fura miliarde sub atenta protective a basului si a ologului asta penibil. Voi sunteti de vina j.egosilor ca nu a mai iesit lumea la vot sau daca a iesit a votat cu psd, urandu-va pe voi din tot sufletul. N-a trecut decat un an si v-a revenit tupeul, or.dinarilor.
Raspunde

sibianca

Acum 4 ani

nu-I adevarat. Sibienii il sustin si nu are de ce sa nu candideze. Prin el si prin casa regala ne-am ridicat putin in Europa.
Raspunde

sibianca

Acum 4 ani

D-le Paleologu, trebuie sa traiti in comunitate cu sasii sa stiti ce mentalitate au. Sibienii s-au ridicat si invatat multe de la sasi. Faceti un sondaj in orasele cu sasi si vedeti ce conceptii au romanii de acolo. Lohannis respecta constitutia si nu se baga in "tiganiile" din Bucuresti. Parlamentarii sa-si vada de lucru in functiile in care sunt pusi si sa nu se gandeasca numai la interesul lor personal, la furat. Trebuie colectati banii de la toti cei care au furat, si pusi banii inapoi la contributiile de pensii.
Raspunde

KJF

Acum 4 ani

Paleologu are dreptate iar Sibiul nu reprezinta toata tara. Mentalitatea sasilor o cunosc foarte bine, fiindca fac parte din acea etnie-insa sasii ramasi in tara si cei care sunt azistazi in FDRG sunt gozul sasilor si numai corecti nu sunt. Johannis chiar c-a dat-o cu batul in balta. Pas cu pas a reusit sa arate ce poate- nimic. Atit a putut- sa vada lumea pe banii prostilor. Apropo....el cind da banii inapoi pe care i-a incasat pe chiriile caselor dobindite prin meditatii? Agoniseala sa si a sotiei s-a realizat tot prin furt si minciuna. sau cum numesc sibienii aceste fapte?
Raspunde

Oglinda, oglinjoara

Acum 4 ani

Faci parte din aceasta etinie sau din a celor cu turnulete la acoperisul caselor? Un sas nu s-ar exprima contra altuia ptr. ca este o chestiune de onoare.
Raspunde

Ovidiu

Acum 4 ani

Iohannis isi pregateste retragerea cam de vreo doi ani spre o statiune de schi. Desi am avut incredere ca va face ceva, nu am crezut ca va iesi mai slab pana si decat Constantinescu.
Raspunde

Hell-Town

Acum 4 ani

O daaaaa! Si eu il regret mult pe Antonescu. Pe Crin Antonescu! Pacat de tot ce s-a intamplat! Pacat ca atunci cand si-a dat seama ca nu mai are nicio sansa a scuipat pe partid si l-a aruncat in bratele basisitilor vopsiti si ale caltabosilor de Hermannstadt. Mare pacat!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Marius Enescu

Acum 4 ani

Noi, sibienii mandri, va pupam in dos... pardon, sustinem, dle Iohannis!!!
Raspunde

Liviu

Acum 4 ani

Antonescu un adormit si un prostalau, la fel ca Nicusor Dan, care nu stiu ce vor, prioritizeaza te miri ce superficialitati, isi contrazic principiile si se retrag precum copii ramasi fara jucarii. Halal politicieni.
Raspunde

Socialul

Acum 4 ani

Constat că lingem blide în continuare, ba românilor să-și nu dau doi bani pe voi, se folosesc de noi români ca de hartiea igenica, zice sasu în postările se mai sus f.bine,.si apropo în Germania anunță imediat dacă văd o neregula la un vecin la în coleg, ce vorbiți voi ca un sas nu vorbește de al sas , astea sunt de ale noaste, pai daca nu e corect nu e corect poate ar fi mai bine de jos să învățăm să corectăm lucrurile si sa nu mai lingem pe nimeni, asta înseamnă a fi demn, dar facă le tot spunem vai ce frumos ești, ce deștept ești deși nu e așa, lingem blide...
Raspunde

Cititor ocazional

Acum 4 ani

Echipa de postaci a johanului funcționează ca un ceasornic. Cum sună ceva neplăcut pentru klausi, cum gata, sar la cap.
Raspunde