29.09.2021
Ploi Moderate
11°C

Cum arata jocul favoritelor la castigarea Cupei Mondiale

Mai sunt doar 80 de zile pana la startul celei de-a 21-a editii a Campionatului Mondial de fotbal. Intrecerea, care in acest an se va desfasura in Rusia, aduna la start 32 de echipe nationale, printre care nu regasim reprezentativa noastra pentru ca a ratat calificarea dintr-o grupa cu Polonia, Danemarca, Muntenegru, Armenia si Kazahstan.

Echipele care vor merge in Rusia au disputat la sfarsitul saptamanii trecute primele meciuri de pregatire, prilej de a imbunatati relatiile de joc, relatiile dintre jucatori, de a testa fotbalisti noi si a testa noi scheme si formule de echipa.

Vazuta ca favorita la castigarea trofeului de catre specialistii site-ului de analiza sportiva si comparare de cote supercote.ro, Brazilia a jucat vineri impotriva tarii organizatoare, Rusia. Lipsita de aportul lui Neymar, aflat in recuperare dupa operatia suferita la unul din degetele piciorului drept, nationala ,,carioca” s-a impus cu scor de neprezentare , prin golurile marcate de Miranda, Coutinho si Paulinho. Desi reusitele au venit in repriza a doua, brazilienii au controlat meciul de la inceput pana la sfarsit, dovedind omogenitate si foarte multa calitate.

Germania si Spania, doua dintre favorite, au remizat la Dusseldorf. Golurile au fost reusite de atacantul Valenciei Rodrigo, pentru spanioli, si de Thomas Muller pentru nemti. Meciul nu a fost unul senzational, in schimb golurile au fost spectaculoase. Mueller a reusit un sut fantastic de la 20 de metri, in timp ce golul spaniolilor a venit dupa o pasa geniala a lui Iniesta. Nemtii au motive de ingrijorare dupa ce Sami Khedira a iesit accidentat in minutul 53 dupa un duel cu Thiago.

Pe Etihad Stadium din Manchester, Argentina a jucat in compania Italiei, marea absenta de la competitia din Rusia. ,,Pumele” s-au impus cu doua goluri marcate in ultimul sfert de ora de Banega si Lanzini. Fara Messi, accidentat, Argentina a folosit un sistem de joc diferit de cel cu care este obisnuit jucatorul Barcelonei, semn ca Sampaoli isi doreste o echipa mai versatila. Remarcam absenta din lot a atacantilor Paulo Dybala de la Juventus si Sergio Aguero de la Manchester City.

Desi a avut la dispozitie jucatori pe care orice antrenor si-i doreste in echipa, Franta nu a reusit sa castige in fata Columbiei cu toate ca in minutul 26 conducea cu 2-0, prin golurile marcate de Giroud si Lemar. Columbienii au intors rezultatul prin golurile inscrise de Muriel, Falcao si Quintero. Dezamagirea a fost mare in randul francezilor, capitanul Lloris si tehnicianul Didier Deschamps luand atitudine.

Au fost primele meciuri din acest an pentru unele reprezentative si, cel mai probabil, jucatorii au fost cu gandul mai mult la obiectivele echipelor de club. Forma sportiva a celor mai multi dintre acestia ne indreptateste sa speram la un campionat mondial in care cuvantul de ordine va fi spectacolul.