Duminică,
25.07.2021
Partial Noros
Acum
26°C

Foto Video. Cum va arăta aeroportul din Brașov. Primul avion ar trebui să decoleze în 2020

Foto Video. Cum va arăta aeroportul din Brașov. Primul avion ar trebui să decoleze în 2020

Președintele Consiliului Judeţean Braşov, Adrian Veştea, a prezentat zilele trecute schiţele viitorului terminal al Aeroportului care se construieşte la Ghimbav. Potrivit newsbv.ro Consiliul Judeţean a făcut împrumuturi bancare pentru a finaliza aeroportul. Anul acesta se vor realiza căile de rulare, iar anul viitor – terminalul şi turnul de control. Conform graficului de lucrări, primul avion ar trebui să decoleze de la Braşov în 2020. În total, Aeroportul va costa 57 de milioane de euro.

aeroport brasov

Proiectul viitorului terminal ale Aeroportului și al turnului de control au fost realizate de arhitectul brașovean Dorin Ștefan. Turnul de control respectă profilul primei hale a uzinei IAR, ulterior Tractorul.

aeroport brasov 2

Terminalul are ca elemente arhitectuale arcadele Bisericii Negre. Structura de rezistență a terminalului va fi realizată din grinzi de beton armat, iar acoperișul din sticlă și celule fotovoltatice, astfel încât să fie o clădire verde.

Comentarii

15 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

biciclist

Acum 2 ani

Urât, foarte încărcat. Arcadele alea, foarte multe și foarte late, înghesuie tot spațiul și iau lumina. Se vede și pe video numărul mare de lămpi folosite pentru lumină. Părerea mea.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

UFO

Acum 2 ani

O ambiție prosteasca a brasovenilor lipsită de rațiuni economice!! Atunci când ai aeroport la București la 180 km, aeroport la Targu Mureș la 170 km, aeroport la Sibiu la 130 km, ce șanse are acest aeroport ??? Bani aruncați pe fereastra de niște habarnisti animati de o proasta mândrie locală , din păcate se înscriu in profilul celor care conduc acum România . Va fi un aeroport cu 3 zboruri pentru ca se va adresa exclusiv brasovenilor, județele limitrofe unele au aeroport , altele sunt mai aproape de București care va câștiga clar competiția! Încă o gaura neagră care va necesita subvenții ...
Raspunde

Radu

Acum 2 ani

Arata ca naiba, dar aeroportul va lua cite putin din traficul fiecarui aeroport din zona: Bucuresti, Sibiu, Tg.Mures, Cluj. Toti cei din judetul Brasov si judetele limitrofe mai aproape de aeroportul Brasov, vor zbura din Brasov si nu din Sibiu, Cluj, Tg. Mures si Bucuresti.
Raspunde

biciclist

Acum 2 ani

Brasovul are cel mai mare numar de turisti din zona. E un oras mare. Are partii de schi. Are industrie aeronautica. Este un nod de cale ferata. Transporturile aeriene sunt tot in crestere. Motive sunt destule sa fie facut si era normal sa fi fost construit mult mai devreme. Cu siguranta ca va "fura" din traficul celorlalte aeroporturi si e perfect normal si super bine pentru acei pasageri (scutiti de drumuri pe autostrazile inexistente ale patriei). Pe Otopeni vor sa faca un nou terminal ce va costa 1 miliard de euro! Aeroportul asta se pare ca costa doar 57 milioane euro.
Raspunde

Toma

Acum 2 ani

Banuiesc ca esti bucurestean . Ca toti bucurestenii consideri ca numai voi sunteti in tara asta. Uitati ca in mare masura voi bucurestenii sunteti intretinuti de restul tarii ca niste paraziti ce sunteti !!!
Raspunde

Lăpuşanu

Acum 2 ani

Braşovenii au nevoie ca de aer de acest aeroport , din Germania pâna în Romania cu avionul faci 1,3 ore , din Bucureşti sau Sibiu până în Braşov faci 3 ore aşa că mai lăsaţi-ne cu consideraţiile . Din pdv. turistic, economic ,cultural Braşovul nu se compară cu nici unul din vecinii noştrii şi este clar că au intrat în trepidaţii că doamne , Braşovul a îndraznit să vrea aeroport şi ce dracu mai facem noi că ăştia ne vor lua toate evenimentele care contează. Braşovul nu are oameni care să-l reprezinte la nivel înalt pentru a-şi susţine proiectele din păcate. Îmi pare rău că tot felul de ciudaţi care au dreptul la cuvânt ,deşi sunt necuvântătoare îşi dau cu părerea despre un mare proiect al unei comunităţi Braşovene. Braşovul a avut prima fabrică de avioane din ţară şi ar avea cel puţin un drept moral de a fi avut şi primul aeroport.Poţi să faci în Oltenia câte cinci stadioane în oraşe , pentru că majoritatea politicienilor sunt olteni pentru că au mentalitatea pe care o au tot vor fi mizerabile şi nu va veni nimeni acolo . Braşovul a fost văduvit întotdeauna de orice investiţie şi şi-a rezolvat cu greu necesităţile . Sper să apuc vremea cân Braşovul va avea aeroport , va fi conectat la o autostradă şi va avea un sistem de căi ferate modern. Părerile antibrasovenilor chiar nu ar trebui să ne intereseze.Dumnezeu să binecuvânteze Braşovul şi pe braşoveni.
Raspunde

Harap

Acum 1 an

Din punct de vedere turistic Brasovul nu se compara cu nimeni ? :) Tind sa nu cred asta, atat timp cat exista Sibiul, cu tot respectul. N-a vaduvit nimeni Brasovul... a fost oras de frunte, facut de comunisti, Orasul Stalin. Acolo s-au facut regionalele feroviare, fabrici de avioane, fabrici de camioane si asa mai departe... sa fim seriosi. Sa spui ca Brasovul a fost vaduvit, e ceva de groaza. Ca n-au stiut sa se gospodareasca e altceva, sau ca nu e destul de atractiv, ca investitii, comparat cu orasele din jur... asta e. Trebuie sa fie si un minus, in faptul ca stai cu muntele pe tine, nu pot fi doar plusuri.
Raspunde

Brasooo

Acum 2 ani

Va fi profitabil, se vor duce de rapa toate firmele de transfer aeroport.
Raspunde

Flo1985

Acum 2 ani

Genial! Era şi timpul să avem aeroport. Cei care spun că e inutil sau alte aberații de genul ori sunt invidioşi ori au un coeficient de inteligență foarte scăzut. Doamne ajută!
Raspunde

Brasovean

Acum 2 ani

Urăsc Enorm Bucurestiul
Raspunde

Luminita

Acum 2 ani

Let's do this !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

Corneliu

Acum 1 an

Felicitari ! Brasovul avea nevoie de aeroport, iar al vostru are stil. Să va bucurați de el,și noi pe lângă voi. Salutari din Bucovina !
Raspunde

Harap

Acum 1 an

Arata a design arabesc, din pacate. Nu prea seamana a treaba serioasa si nici nu lasa spatiu pentru o viitoare extindere facila, un asemenea design. Felicitari, oricum, dar ar trebui sa ne orientam spre dezvoltarea trenurilor de mare viteza. Avioanele polueaza destul de mult, sunt OK, dar intre sibiu si brasov avem o linie ferata din 1900.... la fel si mai departe, spre vest si spre oriunde. Calea ferata e cea mai eficienta forma de transport in comun, pe distante lungi. Dar noi, visam tot in contra timp... ca de-aia suntem romani.
Raspunde