02.12.2022
Innorat
4°C

Hermannstadt, kaputt. La București

Două goluri în patru minute și cam atât. FC Hermannstadt s-a spart și s-a făcut țăndări la București, împotriva dinamoviștilor, într-un meci în care parcă nici n-au vrut mai mult. Dacă în alte partide au putut invoca neșansa sau arbitrii părtinitori, în acest meci sibienii au părut că vin la un amical. Fără chef, fără inspirație, imobili și fără reacție, sibienii au fost învânși de un adversar care nici măcar nu și-a propus prea multe.

Partida a început învolburat, iar dinamoviștii au marcat două goluri după două faze care nu anunțau mare lucru. În minutul 12, o centrare în careul sibienilor este condusă în bară de lovitura de cap a atacantului Papazoglou. De aici, revine în careu de unde Sorescu reia din nou spre poartă, spre uluiala fundașilor sibieni, rămași fără reacție. În drumul spre gol, mingea e lovită de Montini: 1-0 pentru Dinamo. În minutul 15, Nistor bate o lovitură de colț, mingea trece peste toată apărarea sibiană, ajunge la fundașul central Klimavicius, care lovește nestingherit de nimeni cu capul: 2-0.

De aici, meciul a părut echilibrat, însă numai pentru că bucureștenii s-au văzut cu toți sacii în căruță. Pe de altă parte, sibienii au avut și neșansa crudă a echipelor mici. În prima repriză, Dâlbea a lovit puternic bara, cu un șut de la peste 25 de metri, iar Tsoumou a scăpat spre poarta dinamoviștilor, însă a fost oprit prin alunecare, într-o fază în care mai degrabă a fost faultat. Sibienii au mai ajut și un posibil 11 metri, care probabil era acordat unei echipe cu mai multă greutate în Liga 1. În repriza a doua, jucătorii sibieni nu au ieșit nici pe departe mai montați de la cabine, iar meciul a trecut sâcâitor și tern ca o ploaie de toamnă. Totuși, statistica spune că în repriza a doua Hermannsatdt a avut cinci cornere, față de niciunul din partea bucureștenilor, iar portarul Niga a avut o singură intervenție, față de trei ale lui Mandanda. O dominare care a antrenat apărarea dinamoviștilor în vederea altor meciuri. Din minutul 80, Dinamo a făcut două schimbări defensive și a închis total jocul.

Antrenorul sibienilor, Vasile Miriuță a declarat în conferința de presă de dinaintea meciului din această seară că a pregătit cu precădere apărarea pentru jocul cu Dinamo. ”Zilele ăstea am lucrat mult pe faza de apărare, să nu mai facem acele greșeli care din păcate ne-au costat”, spunea Miriuță, trădat însă din nou de jucătorii din defensivă.

Etapa viitoare, FC Hermannstadt va juca cu Poli Iași și se află pe clasament pe loc de baraj, la cinci puncte și un joc în plus față de primul loc retrogradabil pe care se află Concordia Chiajna.

Dinamo - Hermannstadt 2-0

Au marcat Montini (12) și Klimavicius (15)

Dinamo: Mandanda - Dussaut, Klimavicius, D. Ciobotariu, Aliji – Zenke (60 - N'Diaye), I. Filip, Nistor (84 - Grigore), D. Sorescu – Montini (81 - Atmane), Papazoglou

Rezerve: Muțiu, R. Grigore, Atmane, I. Șerban, N'Diaye, Măgureanu, Longher

Antrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: T. Niga - Mățel, C. Mijuskovic (23 - Blănaru), I. Stoica, C. Pârvulescu, Tătar - P. Petrescu (69 - Pamfile), Dâlbea, Offenbacher (75 Lendric)- Tsoumou, Jazvic

Rezerve: Căbuz, Serediuc, Pamfile, I. Antonov, L. Dumitriu, Lendric, Blănaru

Antrenor: Vasile Miriuță

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.