Luni,
30.11.2020
Ceata
Acum
-1°C

Rezultate europarlamentare. Dezastru absolut pentru PSD în Mediaș și Sibiu

27 Mai 2019 12:49

Rezultate europarlamentare. Dezastru absolut pentru PSD în Mediaș și Sibiu

În municipiul Sibiu, PSD a obținut la alegerile europarlamentare 9,75%, fiind cel mai slab scor obținut de social-democrați din istoria organizației. PNL a avut în urma scrutinului de duminică 41,19%, iar USR+PLUS – 33,6%.

În municipiul Mediaș, PSD a fost votat de 10,95% dintre medieșeni, în timp ce PNL s-a apropiat de 50 la justă din voturi: 47,75%. USR+PLUS a fost votat de medieșeni în proporție de 22,05%.

În urma centralizării a 97,72% dintre voturile exprimate în cele 373 de secții din județul Sibiu, partidul care câștigă alegerile în județul Sibiu este PNL, cu 48,30%. Pe cel de-al doilea loc este Alianța 2020 USR PLUS cu 25.04%, iar pe cel de-al treilea loc sunt cei de la PSD – 11,03%.

Nicio altă formațiune politică sau candidat independent nu a mai reușit să depășească, la nivelul județului Sibiu, pragul electoral de cinci procente, potrivit datelor centralizate de Biroul Electoral Central.

Municipiul Sibiu

PNL – 41,19%

USR+PLUS – 33,6%

PSD – 9,75%

Municipiul Mediaș

PNL – 47,75%

USR+PLUS – 22,05%

PSD – 10,95%

Județul Sibiu

PNL – 48,30%

USR+PLUS – 25,04%

PSD – 10,03%

 

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

24 comentarii

Vivi Dragan

Acum 1 an

Exact cum ii spuneam ageamiului Trif sub 10 % .Si culmea azi e a doua zi dupa alegeri si onoarea acestui domn lipseste cu desafarsire.Dar asta dovedeste doar lipsa lui de caracter.Probabil asteapta sa vada daca mai are un fund de lins sau Dragnea intra la puscarie.
Raspunde

Alzara 1918

Acum 1 an

Corect !
Raspunde

sibianul realist

Acum 1 an

Nu stiu ce va mirati si jubilati atata?! A avut vreodata pesedeul spor la Sibiu? Era de asteptat!
Raspunde

Erlkonig

Acum 1 an

pai cine-l mai angajeaza pe ala? nici ca lingau n-a avut talent
Raspunde

Ionescu

Acum 1 an

Felicitări Trif, Felicitări Cermonea, Felicitări Stanciu, Felicitări Macaveiu. Dacă o țineți tot așa, la alegerile locale și la alegerile generale care vor avea loc anul viitor veți avea soarta PNȚ-CD. Scuze am uitat, sunteți aliați cu ei pentru a împărtăși din experiența lor. Mult succes PSD Sibiu.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

dancp2

Acum 1 an

sugeti pixul usr! va place?????????????????????????????
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Terea

Acum 1 an

Dacă vom continua in acest sens, o sa ne dea cu ,,minus”.
Raspunde

Drag... de Teleorman

Acum 1 an

Bogdanel & Co. acum este momentul să vă faceți buletine de Teleorman ! Bogdan să te interesezi ce compot prefera Liviu ... dar după atâta p.u.p.a.t. in c.u.r. ar trebui să știi :)))))
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 an

A ramas Trif trei ani si jumatate fara fund de lins.Ce ne facem trecem la alt fund?
Raspunde

S

Acum 1 an

@dancp2 Îți propusesem io un pariu, sa nu mai comentezi dacă ia usr peste 20% în Sibiu... Nu mai știu, ai fost de acord?
Raspunde

Gelu Soferu

Acum 1 an

Mi-e dor de articolele publicitare cu domnul trif din campanie! Hai, La Multi Ani!
Raspunde

Sebastian Florin

Acum 1 an

Trif, ne lasi acum sau incepi si tu cu analize si lamentari? Cel mai slab rezultat de cand exista PSD! iti dai seama, Bogdanele? Cel mai PENIBIL rezultat din ISTORIE! Din ISTORIE!!!! Tu, si echipa ta, ati fost penibili la un nivel istoric. Nu stiu cum sa mai explic sa fiu sigur ca intelegeti. VOI - TAI TAI - PA!
Raspunde

Gigi

Acum 1 an

Deci cum ramane cu Bogdanel? Bai si cati i-au mai zis tampului sa se mai potoleasca....sa-l nu-l mai sustina pe penalul ala, sa nu mai dea in aia care au mai mult ca el la vot ca se vor intoarce impotriva lui, dar el nu si nu si nu....dadea limbi.....sa nu mai vorbeasca urat de Sibiu....asa le trebuie!!!!
Raspunde

PSD Gratii

Acum 1 an

Toata gasca asta de pesedisti nu merita nici aia 9% sau 10% !!! E abominabil ca mai exista oameni care voteaza asa ceva.... dupa ce si-au batut joc de noi, ne-au irosit anii din viata FIECARUIA DINTRE NOI !!!! Acesti indivizi merita puscarie cu executare, nu sa mai fie votati de catre cineva.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

motanul garfield

Acum 1 an

Nu mor caii cand vor cainii...
Raspunde

carcotasul de serviciu

Acum 1 an

Mai, ce va mai freaca grija de altooi... Sunteti neam cu Dabija?
Raspunde

ka

Acum 1 an

ha ha ha.... in sfarsit Psd Medias si Sibiu si-au luat-o maxim ! Poate in felul asta le mai trece ranjetul de pe fata lui Trif si Macaveiu si celorlati gealati ....No, Arcas...ti-ai distrus partidul ...vai ce ma bucur !!!! D-ZEU EXISTA BAI !!!!
Raspunde

Erlkonig

Acum 1 an

pesedache, never ever n-aveti ce cauta la Sibiu
Raspunde

@bogdan trif

Acum 1 an

**** psd!! forever!
Raspunde

serviciul de cadre pesede

Acum 1 an

Multumim , asemenea!
Raspunde

Nik

Acum 1 an

Greseala majora a PSD este ignorarea pensionarilor de rand,carora nu le au marit pensiile in aprilie 2019 cum era programul de guvernare si dublarea salariilor bugetarilor care i au tradat pe PSD la vot ,ei avand sacii in caruta !
Raspunde

Mauro

Acum 1 an

Dar ce facem cu Petre Tuca, cel care întra în Finanțe ca la el acasă, deschide toate ușile,??? Tot PSD - ul este la putere. Ne fura în continuare mai grav pe ultima suta de metrii.!!!
Raspunde

Dana

Acum 1 an

Ma bucur pentru aceste rezultate, va multumesc tuturor ca a-ti iesit la vot !
Raspunde