Mai multe autospeciale ale pompierilor militari sibieni intervin, sâmbătă după amiază, în zona din spatele bazei de antrenamente a pompierilor, unde s-a iscat un incendiu de vegetație.
Actualizare 16:40 Incendiul a fost lichidat. „Pompierii au lichidat incendiul care a afectat o suprafață de aproximativ 6000 mp de vegetație uscată. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost foc deschis în spații deschise. Din fericire, nu sunt victime”, transmit pompierii.
Știre inițială „Pompierii militari sibieni intervin în zona Câmpșor din municipiul Sibiu pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată. Pompierii acționează cu două (între timp numărul acestora a crescut – n.r.) autospeciale de stingere pentru localizarea și lichidarea incendiului care se manifestă pe o suprafață de aproximativ 2000 mp. Misiunea este în dinamică”, transmit reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Sibiu.
Zona în care a luat foc vegetația este între noul pod construit peste Cibin pe strada Rozmarinului și baza de antrenamente a pompierilor sibieni, cu acces dinspre strada Maramureșului. În această zonă sunt adesea scoase la pășunat diferite animale, atât vaci, cât și oi.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: baza de antrenament , Pompieri Sibiu , incendiu vegetatie , Zona Câmpşor , Municipiul Sibiu
Vizualizari: 1461
Ultimele comentarii
Acum 40 minute
Asdfasdf
Acum 59 minute
Cartea face bine!
Acum 1 oră
Miruna
Acum 2 ore
Sibian
Acum 2 ore
@Kokos ,Maria Deacu